Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Audio i video tehnika > Sam svoj elektroničar

Sam svoj elektroničar Hobby i profesionalna elektronika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.11.2009., 14:44   #1
ups-grundfos

zanima me može li ups pokretati grundfos pumpu centralnog grijanja kad nestane struje?pumpa je grundfos upbas 25 4 180.kolko wata bitrebao biti ups i koliko dugo bi mogao pokretati pumpu.
davorc is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2009., 15:03   #2
Quote:
davorc kaže: Pogledaj post
zanima me može li ups pokretati grundfos pumpu centralnog grijanja kad nestane struje?pumpa je grundfos upbas 25 4 180.kolko wata bitrebao biti ups i koliko dugo bi mogao pokretati pumpu.
Općenito: ups može pokretati pumpu centralnog, snaga tih pumpi je cca 50 - 200 W, ali kvaka je u autonomiji: upsovi su predviđeni za vrlo malu autonomoju, svega par minuta, dok se softver ne spusti.

Ti bi vjerovatno trebao znatno dužu autonomiju, tj. rad na bateriju.

Samim podizanjem kapaciteta akomulatora na upsu ćeš malo dobiti jer će ti se ups pregrijati i zgoriti: ali kapacitet hladjaka za hlađenje, poddimenzionirana debljina žice...

Jednostavnije ti je kupiti za parsto kuna mali agregat i neka on vrti pumpu.
domar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2009., 02:30   #3
Quote:
Samim podizanjem kapaciteta akomulatora na upsu ćeš malo dobiti jer će ti se ups pregrijati i zgoriti: ali kapacitet hladjaka za hlađenje, poddimenzionirana debljina žice...
Iz mojeg iskustva gornji navod nije uobicajen. UPS-i su pouzdani i rijetko se desi da koji "zagori".
Alo se zeli duza autonomija rada na baterije, pri kupnji treba pripazit da postoji mogucnost prikljucenja dodatnih vanjskih baterija. Kapacitet dodatnih akumulatora se mora uprogramirati u elektroniku UPS-a da ih on optimalno koristi i puni te pravilno generira upozorenja i alarme. Sve pise u uputstvima.
lenchino is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2009., 14:10   #4
Quote:
lenchino kaže: Pogledaj post
Iz mojeg iskustva gornji navod nije uobicajen. UPS-i su pouzdani i rijetko se desi da koji "zagori".
Alo se zeli duza autonomija rada na baterije, pri kupnji treba pripazit da postoji mogucnost prikljucenja dodatnih vanjskih baterija. Kapacitet dodatnih akumulatora se mora uprogramirati u elektroniku UPS-a da ih on optimalno koristi i puni te pravilno generira upozorenja i alarme. Sve pise u uputstvima.
kolika je cijena takvog upsa i u konačnici kolika mu je autonomija?

Koliko koštaju dodatne baterije? Kakav se agregat može kupite za te novce, pogotovo što motor pumpe za centralno nije nikakv zahtjevan potrošač?

Sve što si naveo stoji, ali jedini opravdan razlog zašto bi se ups koristio za pogon pumpe je razina buke, ni jedan drugi razlog ne vidim koji bi išau u prilog upsu a bio protiv malog agregata.
domar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2009., 21:55   #5
Ispričavam se ali što točno znači ups? Pretpostavljam kratica na engleskom.
Ako je riječ o pretvaraču 12 V na 220 V nedavno sam našao nekakav koji se proizvodi u Bosni, 200 VA snage košta 200 KM. Kažu da pokreće pumpe centralnog grijanja. Imam i opis tog uređaja u PDF formatu.
Gorski is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2009., 10:13   #6
Quote:
Gorski kaže: Pogledaj post
Ispričavam se ali što točno znači ups? Pretpostavljam kratica na engleskom.
Ako je riječ o pretvaraču 12 V na 220 V nedavno sam našao nekakav koji se proizvodi u Bosni, 200 VA snage košta 200 KM. Kažu da pokreće pumpe centralnog grijanja. Imam i opis tog uređaja u PDF formatu.
Kad bi skraćenicu preveo na hrvatski to bi značilo bezprekidno napajanje.
Osnovna namjena ups je omogućiti računalu stalni i kvalitetni dotok struje i u trenutku kad mreže/struje nestane, u vremenu koje je potrebno da bi se računalo moglo normalno spustiti, tj. pohraniti sve podatke i regularno se ugasiti.

Kod velikih računalnih sustava takvi upsovi imaju snage koje se mjere kW i u pričuvi je agregat: ups napaja računalo iz svojih baterija do trenutka dok se ne aktivira agregat.

Kod kućnih PC upsovi su malih snaga ali smaju istu ulogu, upsovi računala još štite od prenapona, podnapona, smetnji, uvjetno od udara groma...

Uglavnom, rad na baterije je vremenski ograničen i ne traje duže od par minuta, osim ako imaš preveliki ups i mali potrošač, tada ti rad na baterije može trajati i sat - dva.

Ovo što navodiš je dobro riješenje, ali koje se koristilo do vremena pojave šoping centara, mali kućni agregati su nekad bili jajo skupi i nedostupni pa su ljudi izrađivali pretvarače, pogotovo u vrijeme nestašice struje '80-tih godina, i taj model se zadržao do danas...

Već sam pisao, ali mogu ponoviti:

tvoj pretvarač stoji cca. 700 kn + akomulator od 60 - 100 ah što košta daljnjih 400 - 500 kn + nešto sitnog materijala za spajanje i evo ti cifre od cca. 1.200 kn za te novce kupiš pristojan agregat snage 800 VA koji će osim pumpe moći pokretati i nekakve sitne potrošače, jedini je problem buka, ali ona se može prigušiti.

No dobro, svako preferira svoje riješenje, nekom će se svidjeti da upsom napaja pumpu, a neko će kupiti mali agregat... bitno je da se grije i da bude toplo!
domar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2009., 15:30   #7
Manji i jeftiniji UPS-ovi na izlazu daju pravokutni napon jer su namijenjeni gotovo isključivo za pogon PC-a, a njemu je svejedno je li sinus ili pravokutni, međutim pumpa bi mogla pregorjeti zbog toga
__________________
-----||------------------------------------------------------------------------(RES)----
sober is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2009., 15:57   #8
Quote:
sober kaže: Pogledaj post
Manji i jeftiniji UPS-ovi na izlazu daju pravokutni napon jer su namijenjeni gotovo isključivo za pogon PC-a, a njemu je svejedno je li sinus ili pravokutni, [B]međutim pumpa bi mogla pregorjeti zbog [/B]toga
Neće ništa pregorijeti jer je srednja vrijednost struje i napona identična sinusu, čak će i imati malo veće iskorištenje nego da je napajana sinus naponom.

Isprobano u praksi nebrojeno puta!
domar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2009., 17:11   #9
A ok, ako praksa tako kaže
U teoriji pravokutni napon ne može stvoriti okretno mag. polje. Vjerojatno se struja ipak aproksimativno približi sinusu zbog induktiviteta motora.
__________________
-----||------------------------------------------------------------------------(RES)----
sober is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2009., 15:04   #10
Quote:
sober kaže: Pogledaj post
A ok, ako praksa tako kaže
U teoriji pravokutni napon ne može stvoriti okretno mag. polje. Vjerojatno se struja ipak aproksimativno približi sinusu zbog induktiviteta motora.
Vjerovatno si mislio na struju pravolutnog oblika, ali gdje si našao podatak da takav oblik struje ne može stvoriti okretno magnetsko polje? Ja za to prvi put čujem.
domar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2009., 20:32   #11
Ma na struju sam mislio, u drugoj rečenici piše dobro
Da nekim čudom uspijemo protjerati pravokutnu struju, polje bi bilo pulzirajuće, a ne lijepo okretno kakvo nam sinusoida daje
Malo sam prenaglio kada sam rekao da neće raditi, povukla me ideja da bi onda i pretvarači frekvencije davali pravokutni napon da je to dobro.
P.S.
Gdje si našao podatak o većem iskorištenju, ja za to prvi put čujem
__________________
-----||------------------------------------------------------------------------(RES)----
sober is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2009., 21:18   #12
Okretno magnetsko polje dobivaš fizičkim savijanjem induktiviteta; bili koji induktivitet savij u krug i dobit ćeš rotaciono magnetsko polje potrebno je samo stvoriti promjenjljivo magnetsko polje, dakle potrebna je promjena vrijednosti struje u jedinici vremena, a sad po kojoj funkciji će se struja razvijati je manje bitno.


Kod pretvarača frekvencije se isto barata samo sa pravokutnim naponom/strujom:

kod PWM modulacije energetski tranzistori se moraju što prije dovesti u zasićenje, sve ostalo izaziva nenormalno zagrijavanje tranzistora i velike gubitke, tako da se direktno barata sa pravokutnom pobudom a sad ono najvažnije:

prolaskom struje pravokutnog oblika na samom induktivitetu će se zbog tromostijezgre/petlje histereze dobiti nešto nalik sinusoidi, i još ako se ta tzv. sinusoida protjera kroz adekvatni filter evo ti čiste sinusoide na izlazu!

Samo što se ta sinusoida nije dobila aktivnim putem,(utjecaj elektronike), već se dobila pasivnim putem, L/C članovima koji su speglali harmonike i izvukli sinusoidu.

Kod motora koji se napajaju pravokutnim naponom induktivitet je izložen "bržem" djelovanju struje pa je petlja histereze nešto uža iako je snaga ista. T.j. dobivena je nešto veća magnetska indukcija i time jače polje uz isti utrošak energije...

Ja na industrijskoj elektronici nisam podugo već, ali koliko znam frekventni pretvarači su davali pravokutni napon, kad si ga priključio na motor na osciloskopu si vidio sinusoidu jer je došlo do sinergije velikog induktiviteta, filtera na fre. pretvaraču i pravokutnog napona na izlazu pretvarača.

Kad bi isti spojio na omski teret, sijalicu, grijač tada bi vidio da je napon pravokutnog oblika...

ali kao što rrekoh, dugo me nema u tim vodama pa je vjerovatno da se smislilo nešto novo...
domar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 02:38   #13
Quote:
domar kaže: Pogledaj post
Okretno magnetsko polje dobivaš fizičkim savijanjem induktiviteta; bili koji induktivitet savij u krug i dobit ćeš rotaciono magnetsko polje potrebno je samo stvoriti promjenjljivo magnetsko polje, dakle potrebna je promjena vrijednosti struje u jedinici vremena, a sad po kojoj funkciji će se struja razvijati je manje bitno.
Ne misliš valjda da uzmeš zavojnicu, pomotaš je u krug i da je to to?

Quote:
domar kaže: Pogledaj post
kod PWM modulacije energetski tranzistori se moraju što prije dovesti u zasićenje, sve ostalo izaziva nenormalno zagrijavanje tranzistora i velike gubitke, tako da se direktno barata sa pravokutnom pobudom a sad ono najvažnije:
OK, tu se slažemo

Quote:
domar kaže: Pogledaj post
prolaskom struje pravokutnog oblika na samom induktivitetu će se zbog tromostijezgre/petlje histereze dobiti nešto nalik sinusoidi, i još ako se ta tzv. sinusoida protjera kroz adekvatni filter evo ti čiste sinusoide na izlazu!
Nema histereza veze s tim već induktivitet. Jezgra jedino povećava induktivitet.

Quote:
domar kaže: Pogledaj post
Kod motora koji se napajaju pravokutnim naponom induktivitet je izložen "bržem" djelovanju struje pa je petlja histereze nešto uža iako je snaga ista.
Ovo mi nije jasno uopće. Nije li histereza svojstvo materijala i ne ovisi o induktivitetu namotanom na jezgru?

Quote:
domar kaže: Pogledaj post
Kad bi isti spojio na omski teret, sijalicu, grijač tada bi vidio da je napon pravokutnog oblika...
Ako gledamo jednu periodu sin napona 50Hz, odnosno 20ms, u njoj je nekoliko desetina pravokutnih komadića napona na izlazu pretvarača, a ne 2; jedan za poz, jedan za neg poluperiodu.
Možda mislimo na isto ali pričamo drugačije

I nemoj misliti da provociram, samo govorim ono što mi je ostalo u sjećanju, morat ću ponovno knjige otvoriti
__________________
-----||------------------------------------------------------------------------(RES)----
sober is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2009., 01:12   #14
@sober, u zadnje vrijeme ti ne mogu odgovoriti jer sam pijan ko majka, modulacije ćemo ostaviti za kasnije
domar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2009., 13:02   #15
Pumpa centralnog grijanja je snage 50W ,a najslabiji UPS je valjda 300 VA to mora radit tu nema dileme,samo je pitanje autonomije,ali opet ostaje ti drugo rješenje uzmi jači UPS (autonomija je automatski duža) ili Pretvarač 12/230V

ovak nekaj kao http://www.metro-cc.hr/katalozi/auto...ooprema_23.swf ovaj punjač iz kataloga ( 98,39)+ inverter napona (172,19) + neki akumulator ,e sad kolki akumulator tolka autonomija ako je akumulator recimo 50 Amper sati ,onda bi po logici trebao imati autonomiju

50W / 230V = 0.22 A nekaj se sigurno izgubi kod pretvaranja 12/230 ali racimo da bi to trebalo biti 50 / 0,22 = 227 sati rada - ma nek bude i 50% = 110 sati to bi bilo cca 4,5 dana rada bez punjenja

a kod UPS-a recimo

http://www.hgspot.hr/Article.aspx?aid=156260

http://www.twenga.co.uk/prices-800VA...T-UPS-397174-0

hmmm čudno mi je malo ovo 800 VA / 360W odkud tolki gubitak ali ajde 30 minuta autonomija ,360W / 50W = 7 x 30 minuta ,teoretski bi trebalo raditi 3,5 sata

znam da sam na nekoliko objekata koristio UPS za pokretanje garažnih vrata u slučaju nestanka napona,e sad to su motori cca 250-500W sa jako velikim opterečenjem i to radi vrata se daju otvorit/zatvorit nekoliko puta znači recimo ukupno cca 5-10 minuta rada s tim da tu definitivno treba velika struja da motor krene i sigurno je da je pod velikim opterečenjem,pumpa ima daleko manje opterečenje od takvog motora.

bit svega je pitanje koliko tebi treba ta pumpa raditi bez napona ?
The Best F1 Driver is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2009., 15:13   #16
krivo si računao:

na 50W snage iz akomulatora vučeš preko 4A struje, u idealnom slučaju će ti akomulator "trajati" 10tak sati, ali kad se uračunaju gubitci, praksa da akomulator prazniš do max. polovice kapaciteta znači da će ti akomulator biti aktivan 3-4 sata što je jako daleko od tvoje satnice.
domar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2009., 19:46   #17
Quote:
sober kaže: Pogledaj post
1.Ne misliš valjda da uzmeš zavojnicu, pomotaš je u krug i da je to to?



OK, tu se slažemo



2. Nema histereza veze s tim već induktivitet. Jezgra jedino povećava induktivitet.



3.Ovo mi nije jasno uopće. Nije li histereza svojstvo materijala i ne ovisi o induktivitetu namotanom na jezgru?



4.Ako gledamo jednu periodu sin napona 50Hz, odnosno 20ms, u njoj je nekoliko desetina pravokutnih komadića napona na izlazu pretvarača, a ne 2; jedan za poz, jedan za neg poluperiodu.
Možda mislimo na isto ali pričamo drugačije

I nemoj misliti da provociram, samo govorim ono što mi je ostalo u sjećanju, morat ću ponovno knjige otvoriti
1. Otprilike tako: Induktivitet sa ili bez jezgre saviješ u prsten i unutar prstena ćeš imati rotaciono magnetsko polje. "Štapni" induktiviteti, kod transformatora npr. mogu samo oko sebe stvoriti promijenjivo magnetsko polje, da bi se dobilo rotacino magnetsko polje unutar induktiviteta moraš imati prsten/krug.

2.Jezgra povećava induktivitet , ali samo idealna jezgra, u stvarnosti postoji remenentni magnetizam koji zaostaje nakon magnetiziranja jezgre. Taj remenentni magnetizam je veliki problem prilikom svičiranja elektronike i on se opire promjeni smjera magnetskog polja.

3.Radi se o dovedenoj energiji u obliju parvokutnog signala, s obzirom da je "porast" energije vrlo brz, zbog pravokutnog oblika napona tada se i remenentni magnetizam brže poništi i jezgra je "prije" spremna za magnetizaciju u drugom smjeru.

4. Da, pričamo o istom, to je PWM modulacija.


Moja objašnjenja teško da ćeš naći u udžbenicima, objašnjena na ovakav, seljački način... ali to je proizvod višegodišnje poduke mlađih kolega!
domar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2009., 22:55   #18
Sorry ali broj 1 nema veze s mozgom
__________________
-----||------------------------------------------------------------------------(RES)----
sober is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:43.