Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.06.2005., 15:50   #1
Cikas palma, Lažna palma (Cycas revoluta)

Bok! Na Floraartu si kupio cycas. Kako se njeguje ova biljčica?
__________________
blonde inside
azuro is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2005., 00:25   #2
hm..iz mog iskustva teško...
sve je bilo ok kratko vrijeme a sada su listići počeli žutjeti, izgleda da joj nema pomoći
treba svjetla dosta, ne previše vode, čak malo vode, jako dobru zemlju (dobra drenaža)..ne znam što bih ti rekla
kao ni sve palme ne voli da joj se uznemirava korjenje...
ljudi su mi savjetovali da je preko ljeta držim vani...a ne znam...
mayhr is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2005., 17:12   #3
joj vidio sam tih palmica jako puno ovog ljeta u Dubrovniku. Mislim da kod mene doma nikad neće narasti tak velike :-)
__________________
blonde inside
azuro is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2005., 17:08   #4
Cikas zapravo raste vani i jako ga je teško održavati u zatvorenom jer prvenstveno zahtjeva puno sunca i topline. Ovi cikasi koje si vidio po vrtovima vjerojatno su stari i po 10 - 15 godina, jer zapravo svake godine izraste novi red grana, donji se podrežu i oni malo po malo tvore deblo.

Prijateljima koji žive u Njemačkoj sam prije par godina poklonila jedan već odrasli cikas. Kad sam im došla u posjetu iznenadilo me da je stablo uopće preživjelo u zatvorenom, ali se i nekako neprirodno deformiralo, zapravo grane su se počele izvijati prema svjetlu i postale užasno dugačke i bljedunjave.
Tinkili is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2007., 08:35   #5
Cikas palma

Imam dvije godine cikas palmu. Preko ljeta je na balkonu a zimi u sobi. Obradovala me lanjske godine kad je odjednom izašlo 7 novih grana. Sad mi dvije grane počinju žutjeti pa neznam što da radim. Da li je možda problem što je sad već dugo u sobi?
lily2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2007., 22:40   #6
Question

Quote:
lily2 kaže: Pogledaj post
Imam dvije godine cikas palmu. Preko ljeta je na balkonu a zimi u sobi. Obradovala me lanjske godine kad je odjednom izašlo 7 novih grana. Sad mi dvije grane počinju žutjeti pa neznam što da radim. Da li je možda problem što je sad već dugo u sobi?
Koje granje donje ili gornje?
__________________
Vozi sigurno,vozi bager.
vepar81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2007., 23:07   #7
Quote:
lily2 kaže: Pogledaj post
Imam dvije godine cikas palmu. Preko ljeta je na balkonu a zimi u sobi. Obradovala me lanjske godine kad je odjednom izašlo 7 novih grana. Sad mi dvije grane počinju žutjeti pa neznam što da radim. Da li je možda problem što je sad već dugo u sobi?
Odreži suhe grane,cikasica ti traži dosta vode,zemlja mora biti vlažna ali ne potopljena.redovito se mora zalijevati.Mozda se zemlja osušila a ona je jako osjetljiva pa je možda to uzrok sušenja listova.Inače ti vuče porijeklo iz Japana.Prava je starica,milijunima godina se nije mjenjala.I ono najljepše to
nije palma.
__________________
Vozi sigurno,vozi bager.
vepar81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2007., 08:56   #8
Hvala vepre. Možda je zaista problem u polijevanju. Morat ću je malo više politi. Usput hvala na opasci, znam da nije palma ali većinom je svi tako zovu pa tako i ja.
lily2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2007., 19:04   #9
Smile

Quote:
lily2 kaže: Pogledaj post
Hvala vepre. Možda je zaista problem u polijevanju. Morat ću je malo više politi. Usput hvala na opasci, znam da nije palma ali većinom je svi tako zovu pa tako i ja.
Većina nas misli da je palma jer fakat izgleda kao palma.
__________________
Vozi sigurno,vozi bager.
vepar81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 13:30   #10
Moja cycasica je stara već treću godinu. Od proljeća do jeseni je na lođi, a zimi je u stanu. Lani je istjerala novih 7 listova. Zimi je ne polijevam previše iako je u toplom stanu. Za sada mi je OK. Ima prekrasne tamno zelene grane.
lily2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2007., 14:45   #11
Cikas palma



Evo moje cikasice. Sad kad je zatoplilo već je na lođi. Jedva čekam da potjera novu hrpu grana.

Zadnje uređivanje fermina-daza : 26.04.2014. at 17:11. Reason: dodavanje naslova zbog spajanja tema
lily2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2007., 18:58   #12
:klap:
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 00:39   #13
Quote:
Tinkili kaže: Pogledaj post
Cikas zapravo raste vani i jako ga je teško održavati u zatvorenom jer prvenstveno zahtjeva puno sunca i topline. Ovi cikasi koje si vidio po vrtovima vjerojatno su stari i po 10 - 15 godina, jer zapravo svake godine izraste novi red grana, donji se podrežu i oni malo po malo tvore deblo.

Prijateljima koji žive u Njemačkoj sam prije par godina poklonila jedan već odrasli cikas. Kad sam im došla u posjetu iznenadilo me da je stablo uopće preživjelo u zatvorenom, ali se i nekako neprirodno deformiralo, zapravo grane su se počele izvijati prema svjetlu i postale užasno dugačke i bljedunjave.
nevidim razlog zašto cikas nebi dobro rastao na osunčanom prozoru tpla stana! najbliži rodjak su mu paprati, krivi grane na sve pa i mekani vrh ruže će novom granom zaobići a da je ne dotakne. Stavite vi njega na sunčan prozor a od sad i vani na sunce.Trpi lagani mraz do -2 jaku vlagu i jaku sušu, vjerojatno nevoli zagušljiv prostor bez strujanja zraka.Ako su loši uvjeti vegetirati će i par godina bez novog rasta.
Mislim da je veći problem s žilama i zemljom jer ima nesrazmjerno veliki i jaki korjen i treba ga češče presadjivati. Cikasi po dubrovniku su stari i po 40 i više godina (većina donesena kao već velika stabla od pola do 1 metra(pomorci donosili iz grčke gdje ga jako cjene) , u Arboretumu u trstenom ima jedan od osnutka parka i tek je visok 3 metra. Za formirat malo stablo kako bi tek počeo nalikovati na palmu treba mu 10 godina.
topala is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 00:52   #14
Quote:
passiflora kaže: Pogledaj post
:klap:
provjerim u kakvom je stanju ovaj veliki u jednom napuštenom kućištu starog grada i nalomim bulpi s po jednom grančicom pa špedim poštom , a vaše je nasloniti bulpu u pitar s zemlom i etoga novih cikasa!
Bulpe trpe transporte,plivanja preko oceana itd , a posadite kad vas volja odsad za 2 mjeseca.
Cikasi su skupi samo iz razloga što od jedne do 10 ak grančica kad su estetcki prihvatljivi za prodaju treba proći 3-4 godine
topala is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 00:58   #15
Ovi njemci su cikas stavili u hodnik u kojem je jedino svjetlo dopiralo kroz mutno staklo ulaznih vrata, bilo mi žao biljke.

Inače u vrtu kuće gdje sam prije živjela raste cikas visok preko metar i pol, a u širinu sigurno preko dva. Znam da su nekoliko puta iz vrtlara dolazili pitat za koje novce bi im ga prodali. Donje grane mu nisu previše rezane pa izgleda kao jedan veliki cvijet.

Po mom skromnom mišljenju jedan od naljepših cikasa u Dubrovniku.
Tinkili is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 10:07   #16
Quote:
topala kaže: Pogledaj post
provjerim u kakvom je stanju ovaj veliki u jednom napuštenom kućištu starog grada i nalomim bulpi s po jednom grančicom pa špedim poštom , a vaše je nasloniti bulpu u pitar s zemlom i etoga novih cikasa!
Bulpe trpe transporte,plivanja preko oceana itd , a posadite kad vas volja odsad za 2 mjeseca.
Cikasi su skupi samo iz razloga što od jedne do 10 ak grančica kad su estetcki prihvatljivi za prodaju treba proći 3-4 godine
Ma Topala, svaka čast! A baš sam te htjela pitat jel ti cikas raste negdje vani
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 19:54   #17
Cikas se može proizvesti i od sjemena.Koliko znam postoji samo jedna muška biljka u Splitu odakle mi je prijatelj dobio sjeme.Nisam mogao vjerovati da tako brzo raste iz sjemena.Pokušavao sam osobno raditi je iz sjemena ali sve je sterilno.Inaće ne speda u palme već u cikade,jedne od najstarijih živučih biljaka na svijetu/pored ginka/.Ipak mislim da su najljepše cikasice u franjevačkom samostanu u Starom Gradu.Starost im prelazi 140 g.
Prilikom presađivanja nije problem oštečenje korjena,već način presađivanja.Nikako se nesmije zatrpavati dio debla jer dolazi stagnacije rasta ili čak uginuća.Trpi temperature i do -7.
Jelsa49 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 20:05   #18
Hmm, ja vidjela sjeme srebrnog cikasa kod thompsona i morgana, primamljivo mi je, al mi se činilo teško da uspije
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 20:44   #19
di se moze nabavit/ kupit sjeme? to bi bila prava mala misija, al imat vlasiti cikas dobijen iz sjemena- ajme!! mislin da bi cura postala ljubomorna
Las Legolas is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 20:59   #20
Evo ih http://seeds.thompson-morgan.com/us/en/product/2586/1
http://seeds.thompson-morgan.com/us/en/product/4503/1
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:49.