Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.04.2009., 09:05   #81


Starački dom to je tako već stoljećima. Surovost prema starima je, tvrde neki autori, dosegla vrhunac u 17. i 18. stoljeću. Takozvani moderni prezir staraca, piše Paul Tournier u knjizi simboličnog naziva Učimo starjeti zavisi od ubrzanog napretka: u statičkom društvu, koje je trajalo stoljećima, stari su bili čuvari prokušanog iskustva što su ga oni prenosili na mlade.

A danas se tehnika razvija vrlo brzo i mladi su u tijeku s njezinim posljednjim usavršavanjem, pa nemaju što naučiti od staraca kojima je ona nepoznata.

Što današnja omladina zamjera starima?

To još nije posve jasno, ali čini se, odgovara isti autor, da zamjeraju to što im se nudi civilizacija koja je bogata tehničkim ostvarenjima, a siromašna srcem i pravim međuljudskim kontaktom.

Stoga ne čudi što se mnoge stare osobe, izgubljene u vremenu i prostoru, odlučuju za starački dom.

To prije što je u njihovim zgradama sve manje njihovih vršnjaka s kojima mogu uz kavu ili čaj popričati o zdravlju, mirovini ili djeci koja su tamo negdje daleko, a sve više mladih koji ih optužuju da su sebična stvorenja koja razmišljaju samo o svojim drangulijama jer neće iz svog životnog prostora i koji ih katkad i ne primjećuju.

A u staračkim domovima, iako su isprva puni stranaca i sliče zatvorima, često se novostečeni prijatelji pretvaraju u nanovo otkrivenu obitelj. Ipak, dosta specijalista, bez obzira na to što se u staračkim domovima iz dana u dan bilježe napreci, kako u uređajima tako i u moralnoj klimi, sugerira da hospitalizaciju (smještanje stare osobe u dom) treba izbjegavati koliko je god moguće. Svako nasilno i nepripravljeno presađivanje osobe u poodmaklim godinama, piše Tournier, štetno je, često i smrtonosno.

Kroz kakvu psihičku krizu prolaze svi oni koji ne žele u dom, najbolje svjedoče riječi bake s početka priče koja je, između ostalog, napisala: Dok sam u svom prostoru osjećam se ljudski, a dom mi se uvijek činio kao bolnica i ništa više. Ne vjerujem čak ni da bi me oni u domu zanemarili, vjerojatno bi jako cijenili to što bih učinila, ali ja se jednostavno na tako nešto ne mogu odlučiti.


vvk
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2009., 13:34   #82
Malo i o onima koji su prosli 100 godina....i jos samostalno hodaju i uzivaju.



Gospodja Dorothy Reiss ove godine u Ozujku stara 101 godinu se je podsjetila "na stare mladjije dane ,koje je provela na farmi i vozila svoj motorbike".

Vlasnik firme koja ima "motorcycle tours", kaze da je tour popularna sa 'stogodisnjacima'....i da je najstariji bio 105 godina.


vilko
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2009., 16:54   #83
14/04/2009

Australijska Staracka mirovina”Old Age Pension”…..od 20/03/2009, zadnje povisice.

a/Mirovina se isplacuje svaka 14 dana/moze biti dogovoreno sa Centrelink koji dan/obicno je u banki ili drugoj ustanovi uplacen u 10:00 sati u Cetvrtaku.

b/mirovina za jednu osobu/samac/ je :$569.80 dollara…na 14 dana.
c/mirovina za dvoje osobe je $475.90 dollara svaki ili za dvoje $951.80 dollara…na 14 dana.

Momentalno je mirovina za samce 60% od mirovine za dvoje….radi se na povisici koja bi trebala biti 70-75% od mirovine za dvoje.

Na taj nacin je isplata mirovine 26 puta na godinu dana.

*dodatak za lijekove je uracunat u gornjoj isplati, $6dollara za samca i isto $6 dollara za dvoje.

**telefonski dodatak se isplacuje svaka 3 mjeseca, isti je za samce ili dvoje:
1/samo za telefon $23dollara……ili
2/za telefon i broadband $34.60 dollara

Isplate su u prvoj isplati poslije:
• 1 January
• 20 March
• 1 July
• 20 September


***Utilitis/Rezijska pomoc/ se isplacuje svaka 3 mjeseca, isti je za samca ili dvoje:
1/za samca je $129.70 dollara na tri mjeseca.
2/za dvoje je isto $129.70 dollara na tri mjeseca

Isplate su u prvoj isplati poslije:
• 20 March
• 20 June
• 20 September
• 20 December

Dozvoljeni financijski dohodak na 14 dana, za punu mirovinu*

a/za samca $138 + $24.60 ako imate ovisno dijete.
b/za dvoje $ 240 + $24.60 ako imate ovisno dijete.

Ukoliko imate veci financijski dohodak pokazati cu primjer obracuna poslije.

Dozvoljeni financijski dohodak na 14 dana, za part/smanjenu mirovinu**

a/za samca $1577.50 + $24.60 ako imate ovisno dijete.
b/za dvoje $2634.50 + $24.60 ako imate ovisno dijete.

To je osnovna mirovina ….za osobe koje nemaju vece dohotke od testa za posjed i financijski veci dohodak……tablice cu pokazati poslije.

Postoji jos placanje za “RENT”…iznajmu stana, koju cu prikazati poslije sa uvjetima isplate.
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2009., 17:54   #84
Universal Currency Converter

1 AUD = 4.050 HRK
1 AUD = 0.4885 GBP
1 AUD = 0.7270 USD
1 AUD = 0.8822 CAD
1 AUD = 0.8300 CHF
1 AUD = 0.5485 EUR

Mirovina single $569.80 AUD =

2307.69 HRK
278.15 GBP
414.24 USD
502.60 CAD
471.93 CHF
311.98 EUR

Mirovina dvoje $951.80 AUD

3334.74 HRK
464.69 GBP
691.95 USD
838.66 CAD
788.42 CHF
521.53 EUR
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2009., 17:57   #85
Jel Vilko, a za koga ti sve ovo pises?

EDIT:
Htio sam rec, ne vjerujem da imas puno onih koji citaju a toliki trud ulazes u sve ovo.
Ako je netko sad u mirovini i namjerava iz npr. USA biti umirovljenik u AU taj ce dobijat americku mirovinu a ne australijsku.
Oni koji koji imaju pola zivota radit do mirovine sigurno nece pamtit ove tvoje postove i info o zakonima koji ce se ionako promijeniti do tad.

Evo te na 3-oj stranici, vecinom samo tvoji upisi, a nitko ti jos nije postavio direktno pitanje.
Dobro je netko rekao, ti bi trebao otvorit svoj blog pa sebi tamo dat oduska.
__________________
The score never interested me, only the game

Zadnje uređivanje jamesbond : 14.04.2009. at 18:23.
jamesbond is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2009., 05:29   #86
Quote:
jamesbond kaže: Pogledaj post
Jel Vilko, a za koga ti sve ovo pises?

EDIT:
Htio sam rec, ne vjerujem da imas puno onih koji citaju a toliki trud ulazes u sve ovo.
Ako je netko sad u mirovini i namjerava iz npr. USA biti umirovljenik u AU taj ce dobijat americku mirovinu a ne australijsku.
Oni koji koji imaju pola zivota radit do mirovine sigurno nece pamtit ove tvoje postove i info o zakonima koji ce se ionako promijeniti do tad.

Evo te na 3-oj stranici, vecinom samo tvoji upisi, a nitko ti jos nije postavio direktno pitanje.
Dobro je netko rekao, ti bi trebao otvorit svoj blog pa sebi tamo dat oduska.
Naslov teme je : Umirovljenici/trece doba/u Dijaspori!

Dakle zahvaca cijelu globalnu Dijasporu...ja ne volim citati nesluzbene podatke i zato sam otvorio ovu temu koja je "istiniti dokazana i napisana sa namjerom da se vidi tocni zivot umirovljenika u ovom slucaju u Australiji".

Za sada dajem podatke i isplatu "Staracke mirovine", i onda prelazim na mirovine koje su u buducnosti ili vec i sada "superannuation od poslodavca i dijelim ustede od radnika".

Isto kao i koliko je potrebno za zivot umirovljenika.

I druga stvar koliko je predvidjena i potrebna superannuation za osobe od 40 godina dalje.

Tema je isto otvorena da se prekine rekla kazala kao i dokumentarac iz Hrvatske o Australiji sa glupim /laznim izjavama o umirovljenicima.


A i sa vrijemenom ce se naci i netko drugi da dade podatke iz drugih zemlja,
mogu ih i ja naci ....ali je bolje ako netko dade ozbiljnu i realnu svotu koja se prima kao mirovina i postotak od placa na mirovinu.

vilko
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2009., 17:03   #87
Nastavak:
19/05/2009


Australijska Staracka mirovina”Old Age Pension”…..od 20/03/2009, zadnje povisice.

Da se vratimo na “Staracku Mirovinu/Old Age Pension.

Osnovi da se dobe mirovine su doljnji podaci /testovi od Centrelink:

Assets test/posjedivanje-imovina/ za osobe sa kuce-vlasnistom/:

Samac osoba: do $171.750 za punu mirovinu….za smanjenu mirovinu manje od $555.750

Dvoje osobe:: do $243.500 za punu mirovinu…..za smanjenu mirovinu manje od 1,011.500

Assets test for non-homeowners/ za osobe bez-kucevlasnista/

Samac osoba: do $296.250 za punu mirovinu…..za smanjenu manje od $680.250

Dvoje osoba: do $368.000 za punu mirovinu……za smanjenu mirovinu manje od $1,007.000

Note:Iznos od placanja mirovine je ovisna o racunanju pod “financijskim dohodkom i imovini-posjedi”.

Rezultat obracuna”koji je manji ili (0) ce se uzeti za rijesenje isplate.

*Financijski dohodak koji je preko dozvoljenoga limita, smanjuje mirovinu 40 centa po dollaru za samce ili za dvoje 20centi po osobi=40 centi po dollaru.

**Assets=Imovina /vlasnistvo preko dozvoljenoga limita smanjuje mirovinu za $1.50 na $1.000 dollara……bilo za samca ili dvoje.


Rent Assistance –Pomoc sa stanarinom.

Pomoc za stanarinu:……………………………………Morate placati vise nego svota prikazana na 14 dana

Samac………………………………………………………………….................... ...$98.80
Dvoje………………………………………………………………….................... ...$161.00

Samac…najvise $74.13 na 14 dana ako placa vise od $197.64 dollara na 14 dana.

Samac…najvise $111.20 na 14 dana ako placa vise od $247dollara na 14 dana.

Dvoje…najvise $104.80 na 14 dana ako placaju vise od $300.73 dollara na 14 dana.

Dvoje…najvise $104.80 na 14 dana ako placaju vise od $300.73 dollara na 14 dana.

nastavak/
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014

Zadnje uređivanje Vilko : 19.04.2009. at 17:11.
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2009., 10:09   #88


Pension rates-Umirovljenicke stope.....od 20/03/2009
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014

Zadnje uređivanje Vilko : 21.04.2009. at 10:14.
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2009., 10:25   #89
nastavak/

http://farm4.static.flickr.com/3592/...4a5799a6_o.jpg

Commonwealth senior health card ( CSHC)


Nastavak:
a/primjera obracuna po assets-test=imovinski test.
b/primjer obracuna po income test= dohodak/prihod test
c/prema obracun na deeming test=odredjene stope kamata

d/Samostalni prihodi preko "Old pension"...veci prihodi od "Staracke mirovine"


nastavak/
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014

Zadnje uređivanje Kiki : 22.04.2009. at 10:35.
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2009., 13:49   #90
Prije nastavka....najnovija promjena u zakonu CENTRELINKA!

Priznato zakonsko pravo na isti spol sex-partnerstvu.

Australijska drzava je priznala zakonska prava u same sex partnerstvu….2008.

Centrelink priznaje sva prava kao i za ostale samce ili partnere koji zive zajedno, vjencani ili de-facto( osobe koje zive zajedno a nisu u braku).

Centrelink zakon stupa na snagu….1/07/2009.

Ostali isto-sexni /isti spolni/ zakoni su pokriveni sa linkom

www.ag.gov.au/samesexreform.


......
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014

Zadnje uređivanje Vilko : 21.04.2009. at 14:04.
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2009., 09:27   #91
Quote:
Vilko kaže: Pogledaj post
nastavak/

http://farm4.static.flickr.com/3592/...4a5799a6_o.jpg

Commonwealth senior health card ( CSHC)


Nastavak:
a/primjera obracuna po assets-test=imovinski test.
b/primjer obracuna po income test= dohodak/prihod test
c/prema obracun na deeming test=odredjene stope kamata

d/Samostalni prihodi preko "Old pension"...veci prihodi od "Staracke mirovine"


nastavak/


Notes: 1-12 za Pension rates.

__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2009., 10:02   #92
Words...words.....pisanje pisanje..................malo sale karikature:



__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2009., 10:28   #93
pozdrav prijatelju Vikiju

kao pripadnik "treće dobi" vidim da si još uvijek u dobroj formi i spreman na šalu, što mi je jako drago.
lijepo pozdravljam V&V
Omega A is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2009., 12:43   #94
Pohvala

Quote:
Vilko kaže: Pogledaj post
Words...words.....pisanje pisanje..................malo sale karikature:



Svaka cast ovo vam je super.Dosad je sve bilo ozbiljno i preozbiljno.Napokon malo humora.
__________________
Mnogi pogresni koraci su napravljeni stojeći u mijestu.MOJ BLOG
g-Day is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2009., 13:34   #95
Quote:
g-Day kaže: Pogledaj post
Svaka cast ovo vam je super.Dosad je sve bilo ozbiljno i preozbiljno.Napokon malo humora.

Ma dodijalo i meni vec prevadjati i gledati da je sve tocno "figure....iako sam opet spreman da nastavim....jer znadem da ima poneko tko prati kakovi su uvjeti i sta je sve uzeto u obzir za mirovnu"

U buducnosti ce biti i slikoviti prilozi oko umirovljenika.

Srdacan pozdrav to g-Day i Omega A

vilko
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2009., 08:23   #96
Radi slijedecega programa i pisanja sam i otvorio ovu temu, gdje dodje netko "neznan i prenasa krive podatke....koji ce biti prikazani i oznaceni",i poslije dati podatki zakona centralinka da ne bude zabune.



Australijo, najbolja

Često mi se dogodi proglasiti nešto u svijetu "naj", najboljim, najjačim, najuspješnijim, najbogatijim, sa svim rizicima koji slijede. Tvrdio sam, i ostajem pri tomu da je najbolja kvaliteta života u južnoj Francuskoj, točnije u Provansi.

Statistički, Norveška je gospodarski najjača zemlja, ali spada i u dosadnije. Amerika je zacijelo najmoćnija država, ali se tamo bar trećina ljudi trese od ekonomske neizvjesnosti. Moskva ima najskuplji vozni park, ali ne puno više od toga, Buenos Aires mi je do posljednjeg puta bio najljepši grad (a sad se vraćam Parizu), kuvajtski državljani sa 100. 000 dolara godišnje po glavi imaju vrhunsku lovu (ali zato dvije trećine stranaca tamo žive kao naši gastarbajteri 60.-ih u Njemačkoj), i sad, proglašavam Australiju ukupno najboljom državom za život.

Zašto? Zato što je to jedina zemlja u svijetu u kojoj nema prosjaka i u kojoj je starost dostojanstveno osigurana.

Zato što svaka osoba koja napuni 65 godina dobiva 5000 kuna na mjesec od države, bez obzira na dužinu radnoga staža. *Dobiva 1300 australskih dolara suprug koji je kopao u rudnicima 40 godina, toliko prima i njegova supruga koja je odgajala djecu i vodila kućanstvo. Kako su cijene slične hrvatskima, ta "socijalna pomoć" od desetak tisuća kuna na mjesec **jamči veoma pristojnu starost uz besplatne bolnice, liječnike i lijekove, i *** 50% popusta na vodu, struju i druge komunalije, kao i na osiguranje za automobil, izlaske u brojne restorane i besplatan prijevoz vlakom i autobusom.

Ljudi treće dobi mogu imati jedan ili dva automobila, kuću od 500 kvadrata, čak i malu vikendicu koju ne unajmljuju, te do 50. 000 dolara u banci. Dobivaju pravo na takvu mirovinu. Ima li bračni par između 50 i 100 tisuća dolara na računu, mirovina se smanjuje za 20 posto. Ima li između 100 i 150 tisuća, pomoć je još manja. Preko 200 tisuća, ne dobivate ništa dok ne potrošite ispod potrebne razine.

*#Sve skupocjenosti koje ne donose zaradu, a to može biti na primjer i slika Pabla Picassa od 10 milijuna dolara, računaju se kao emotivno vlasništvo i ne oduzimaju pravo na mirovinu.

Prodate li sliku, recite adio penziji. Kako oni to kontroliraju, pitate se. Lakše nego što biste zamislili. Anglosaksonsko načelo privatnosti pada jedino pred pravom fiskalnih organa da znaju sve o vama što se tiče novca.

Za mene, a to ćete vidjeti u emisijama iz Australije, najzanimljivije su bile reakcije raznih etničkih skupina na ovakakav mirovinski sustav. Hrvati, Grci, Rumunji prve generacije, nemali broj njih, osigurali su starost na bankovnim računama sa 6 nula i jedinicom ili dvojkom ispred. Oni zbog toga ne primaju mirovinu od 1300 dolara na mjesec. Ali kažu - to ipak nije pošteno.

Zašto ja koji sam teško radio desetljećima nemam pravo dobiti novac od države, a netko tko nikada nije podigao ništa teže od žlice, ima penziju?

Starosjedioci Australci, engleskoga podrijetla, koji su i donijeli ove zakone, drukčije reagiraju: Ja sam imao sreće u životu. Zaradio sam i više nego dovoljno za udobnu starost. Bog i sreća bili su na mojoj strani. Nemam ništa protiv da netko tko nije imao sreće ni Božjeg blagoslova također živi pristojnu starost.

Ali, nije ovo jedina odlika Australije da bismo je proglasili najpoželjnijom za život. Vladajući Anglosaksonci prihvatili su došljake iz drugih zemalja sa svojim navikama i vrijednostima, pa je brzo vladajuća gastronomija postala talijanska, hrvatska, grčka, francuska, kineska, perzijska, meksička, uz sve blagodati koje su Englezima bile nepoznate. Anglosaksonska preciznost ostala je samo u domeni zakona kojega se svi drže u najmanjim pojedinostima, pa je 0,49 promila alkohola za volanom dopušteno, a za 0,50 promila slijedi kazna i oduzimanje dozvole.

Maksimum od 110 na sat znači točno toliko, a ne 120! Međutim, ta egzaktnost nije preplavila svakodnevni život. Odjelo i kravatu preko ljeta nose samo bankari i odvjetnici. Kašnjenje od 15 minuta na sastanak se ne ocjenjuje nepristojnim, a uz opravdani razlog ni jedan sat zakašnjenja nije smrtni grijeh. Život je ležeran, s mnogim primjesama Mediterana. Humor je vrhunski, šale se na svoj račun, jedino se (ali veoma civilizirano) podsmjehuju "mlađoj braći" s Novog Zelanda koje zovu kiwijima.

Bio sam sretan u Južnoj Americi, često sam se osjećao kao doma. Bio sam jednako sretan u Australiji uz veliku želju da Hrvatska jednoga dana postane tako dobra kao ta zemlja. Tako poletna, izbalansirana, stabilna i...bez mane. Mnoge sam pitao - što je loše u Australiji? Odgovor bi počinjao s problemima velike udaljenosti od ostaloga svijeta, s požarima i poplavama. Ali na pitanje - što je čovjek loše napravio, što su ljudske slabosti australskog sustava, odgovor je bio jedinstven: Ne znam, trebao bih dobro promisliti. Zapravo, ne mogu se sjetiti... Ma, nema ničega lošega! To su rekli i Australci treće i četvrte generacije, ali i Hrvati i Grci i Kinezi, NIJE BILO NIJEDNE OSOBE KOJA JE REKLA NEKU NEGATIVNOST!!!

Časna riječ, tako je bilo...A što je najgore, i ja sam u to povjerovao....ovo je mozda najtocnija izjava/vilko/
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014

Zadnje uređivanje Vilko : 27.04.2009. at 08:56.
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2009., 08:54   #97

Na gornji post bi komentirao kao osoba koja zivi 40 godina u Australiji, da smo svi koji smom radili placali porez za penziju /umirovljenje, i svi prije nas....a sta drzava ne vodi posebno umirovljenicki racun koliko je tko uplatio to je njihova odluka....i danas se placa i ne vodi nikakova statistika.

Mozemo kazati da je danas obavezna superannuation od 1998/koju je opet osnovala "radnicka partija" i dala osnove zakona...i koju liberalci nisu zeljeli podignuti doprinos od poslodavca.

I kada je superannuation osnovana znalo se je da ce uvijek postajati "Old Age Pension"/staracka mirovina, jer su neke place veoma male da bi se moglo ustedjeti i imati za zivot od nje, dok ti isti ljudi doprinose zajednici sa radom koji na zalost nije dovoljno placen.

Ne mozemo svi biti doktori, IT, enginjeri i visoko skolovani i zanatlije.

Ali mi ne mozemo bez osoba koje imaju male place i rade poslove ,koje nitko od nas ne zeli raditi....i te osobe doprinose ekonomiji mozda i vise nego mnogi visoko placeni.

Ima nas mnogo koji smo radili godinama i bolesni 24/7, po 12 sati i vise.

I drugo stalno napominjem Au nije kao drugdje u razvijenim zemljama, mirovina je bazana na 25% od prosjecne place.

A kazao sam stotine puta socijalno nije postajalo do 1974 godine....dakle ako si bio bolestan...nitko te nije platio....mogao si moliti se za kartice za hranu ili Salvation Army ili Crveni kriz ili koje druge pomoci.

Toga nije bilo niti u Njemackoj ili jednoj Evropskoj zemlji...ukljucujuci i SFRJ, ili u Kanadi.

Ja znadem ja sam posudio novac da sam mogao na operaciju i da smo zivjeli ,jer mi je bilo ispod "casti se moliti za pomoc".


Tako da gornji reporter znade "govno o kako su se zaradjivale mirovine i kakav je zivot u Australiji"

Primjer gluposti:

Zašto? Zato što je to jedina zemlja u svijetu u kojoj nema prosjaka i u kojoj je starost dostojanstveno osigurana.

Nema prosjaka????, Sydney ima svaku noc najmanje 120.000 osoba bez krova nad glavom....zasto su dosli do toga necemo sada raspravljati......ali pisati gluposti je.
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2009., 09:31   #98
Da, to je velika cinjenica da Sydney ima toliko osoba bez krova nad glavom i ne samo on nego i drugi gradovi u Au. Zasto su dosli do toga je nepotrebno raspravljati, a pisati i misliti da ih nema je stvarno totalna glupost i u proslu subotu su mi kolektori zvonili na vrata i trazili novcanu pomoc bas za beskucnike i to je zivi primjer da ih ima i dokaz, a ne da se zatvaraju oci pored takve istine i da se to nepriznaje nego kada netko tako pise, a nepoznaje situaciju i jos mu se i vjeruje.
__________________
nikad ni tak bilo da ni nekak bilo niti nigda ne bu da nekak ne bu!
dame Helen is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2009., 09:52   #99
Da nastavimo sa CENTRELINK uslovima za mirovinu

What is an asset?
An asset is any property or item of value you or your partner own or have an interest in, including those held outside Australia. Assets used to calculate your Australian Government income support payment are known as assessable assets.
================================

Sta je Asset?=imovina.

Imovina je sve sta posjedujete od vrijednosti vi ili vas partner u Australiji i ukljucujuci izvan Australije .

Oporezna imovina ukljucuje:

# trenutnu vrijednost Vaseg novca i financijskih ulaganja. To ukljucuje banke, stedno-kreditna unija i racuna, orocenih depozita, obveznica, obveznice, prijateljska drustva ulaganja, dionice i jedinice uzda.

# superannuation / rollover ulaganja u posjedu osobe iznad dobi mirovinu

# neke proizvode tok prihoda

# nekretnina, ukljucujuci upraznjena zemljista i kuce za odmor

#zemlju za obradu, privatnih tvrtki / poduzeca, obiteljskih zaklada etc

# krediti, ukljucujuci bez-kamate na kredite privatnih tvrtki / poduzeca, obiteljskih zaklada etc

# motornih vozila, plovila i kamp prikolice/osim ako je kamper mjesto za stalni smjestaj

# stvari kucanstva kao i osobne stvari

# otkupna vrijednost zivotnog osiguranja

# antikviteta, slike, novca, zbirki ili bilo koje druge predmete od vrijednosti

# pokloni novca ili druge imovine za vise od $10.000 u svakoj godini i više od $30.000 u razdoblju od pet godina),i

#zivotna osiguranja koje su nasljedstvo od supruznika.

Neka imovina je izuzeta i ne ulazi u obzir prilikom izracunavanja prihoda vaše Australske mirovine.

P.S. vilko koment:
pisano od neznalice reportera:

*#Sve skupocjenosti koje ne donose zaradu, a to može biti na primjer i slika Pabla Picassa od 10 milijuna dolara, računaju se kao emotivno vlasništvo i ne oduzimaju pravo na mirovinu.


nastavak/
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2009., 09:59   #100

Izuzeće imovine ukljucuju:

* Vase glavne kuce, i opcenito, do dva hektara privatno koristi, okolno zemljiste na isti naslov dokument kao svoj dom. U nekim slučajevima, sve zemlje na isti naslov moze biti izuzete. Za vise informacija, pogledajte factsheet imovine za Trgovina-ruralnim i ruralnim naseljima

*neke proizvode tok prihoda

* sve superannuation/rollover ulaganje u odobrenu fonda do dobi mirovinu

* bilo koje imovine ili vam novac slijeva u nekretnine koji još ne može primati

* jednom groblju zemljiste,i/ili bilo koje napredne placanje pogrebnih usluga ili najvise dva sprovoda ulaganja ili obveznice koje stoje vise od trenutne Pogrebne Bond Dozvoljena ogranicenje. Pogledajte factsheet Funeral-troskovi pripreme koje možete napraviti.

* pomagala za osobe s invaliditetom

* Primici od prodaje vase glavne kuce koju namjeravate koristiti za kupovinu drugu (obicno u trajanju do 12 mjeseci, ali u nekim slucajevima ovaj moze biti produžen do 24 mjeseca)

•najvise naknade ili osiguranje placanja za gubitak ili stetu na objektima ili osobne stvari, i

*smjestaj obveznice uplacene na ulaz u stambeni staracki smjestaj.


nastavak/
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:35.