Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.04.2005., 14:31   #21
Quote:
Zavelim kaže:

Bobeta,Hreljan, Belušal, Gajča, Borajin, Ragun, Vitas, Bračoje, Belikusa, Bolat, Marun, Petan, Petak, Smoljan, Malko, Bećir, Golovar, Bogul, Bolanko, Dančul, Čuljan, Milat, Bobat, Poloje, Milun, Bane, Mišlja, Bastal, Hlahol, Hrbak, Bratajin, Gričko, Novisil, Kojak, Šišina, Vitan, Mioman, Mukica, Dobroman, Dančo, Jako, Strzo, Grujak, Pahlac, Bulad, Braiša, Điroje, Kirilo, Tvrdul, Mešter, Pribio, Lešter, Mandar, Kojinac, Magaš, Dimica, Dražun, Radiguš, Poguš, Čučul....

baš me zanima je li ih Mate Šimundić uspio objasniti

Što se imena i prezimena tiče sve što je napisano od akademika Petra Šimunovića dobro je

gledam ime bobeta s ovog popisa i sjećam se takvog prezimena na banovini. još jedan od dokaza davne migracije iz bosne.
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2005., 14:45   #22
Starac Milovan, Zavelim & co ...

Quote:
Zavelim kaže:
Evo opet adriatica.
sad će me izbrisat
E, moj Paranoiilo! Previše se voliš svađat, al inače si super.

Quote:
Zavelim kaže:
....pa imamo i našeg omiljenog starca Milovana iz 18. st i čudo današnjih Kačića i onih koji su iz njih potekli. Ja bih im odma maznijo par uzoraka DNA.
Moja je baba bila Miošićka (od fra Andrijinog krila plemena Kačića. A glede ( i u svezi ) uzoraka, opet citiram:

Quote:
Zavelim kaže:
Ljudi nedajte se zajebat, sve je to urota svjetski vampira koje vam samo oće krv isčupat i još usput lovu pokupit.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2005., 09:37   #23
Quote:
Zavelim kaže:

Bradul, Ružat, Šurljan, Bratul, Radul, Boguta, Buljan, Radun, Hreljan, Gajča, Bolat, Marun, Bogul, Dančul, Čuljan, Milat, Bobat, Šišina, Vitan, Mioman, Dobroman, Tvrdul, Mešter, Mandar, Čučul....


Ova mogu bit vlaska jer mnogo podsjecaju na rumunjskom. Na primer:

brad(ul) = jelka, -ul je odredjeni clanak (definite article)

Savrjemena rumunjska prezimena su izgubila krajnji l: Ceausescu(l) , ali se to jos uvijek podrazumije.

Krajnji -an oznacava podrijetlo: Surljan znaci iz Surle, itd.
Krajnji -at oznacava pridev

itd
virgils is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2005., 11:35   #24
Quote:
Dunj@ kaže:
gledam ime bobeta s ovog popisa i sjećam se takvog prezimena na banovini. još jedan od dokaza davne migracije iz bosne.
ovaj popis, odmak sam prepoznao mekoliko prezimena na Blatu na Korčuli

tamo je Milat jedno od najčešćih prezimena, uz Šeparović i Bosnić, tolik čest, da se niti ne mogu snaći beš još jednog nadimka, ili obiteljskog imena
go2slep is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2005., 13:10   #25
Quote:
virgils kaže:


Ova mogu bit vlaska jer mnogo podsjecaju na rumunjskom. Na primer:

brad(ul) = jelka, -ul je odredjeni clanak (definite article)

Savrjemena rumunjska prezimena su izgubila krajnji l: Ceausescu(l) , ali se to jos uvijek podrazumije.

Krajnji -an oznacava podrijetlo: Surljan znaci iz Surle, itd.
Krajnji -at oznacava pridev

itd

"sufiksi" hmmm ????

valjda znamo da ..."smo svi imali"... visevjekovno biopoliticki rimsko drzavljanstvo, pa su i osobna imena kao jedne od osnova za tvorbu prezimena, zadrzala i tu tradiciju!

recimo !!!!


ili kao dodatak, ovo ime koje si citirao:

"Mioman" !!!

mislis da se i po .... rumunjskoj tvorbi ovdje radi o Miom-an ?
__________________
datum izmjene potpisa 10. Travanj
"Krist je, istina, bio Arijac"
neupitno: Perzijski vjerski pisac ZARATUSTRA (Zoroaster), Mahatma Gandhi, Jawaharlal Nehru...
WeM is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2005., 19:44   #26
Ne rumunjskoj nego vlaskoj.
virgils is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2005., 09:48   #27
Quote:
E, moj Paranoiilo! Previše se voliš svađat,
To je obična laž i insinuacija. Kako će ljudi znati da si u pravu ako si me izbrisa.

Quote:
Zavelim kaže:
Ljudi nedajte se zajebat, sve je to urota svjetski vampira koje vam samo oće krv isčupat i još usput lovu pokupit.
Reko svjetski vampira, ovi naši domaći poput Primorca i Barač će vam rado isčupati krv, a neće uzeti niti lipe.

Ono Mioman, Dobroman mi fino leži uz poznatog nam Radmana iz Omiša.

Što se tiče -ul on bi uglavnom trebao biti romanske naravi, no nekad ispadne svakakvih kombinacija. Recimo iz onog popisa gore imate ime Čučula ( u stvari piše sin nekog Čučula pa bi lako moglo biti i prezime poput već navedeno Kačić). Prvi problem je u transliteraciji jer turski popisivači nisu znali dobro razlikovati č, ć, dž, đ, ž... pa je čisto nagađanje kako je to prezime zvučalo zapravo. No tu nam može pomoći da dvadesetak kilometara od zabilježene lokacije (Ledinac pokraj Imotskoga u stvar današnje Grude gdje se spominje pleme Krpmotića i u njemu ovo prezime - danas u samoj Imotskoj Krajni) i te kako "popularno" prezime Žužul. Šimunović ga zbog -ul automatski stavlja u vlaška, dakle domicilna ( u stvari Krmopte i jesu bili vlasi - eflakani po tom popisu no to su bili i svi ostali, a sam naziv krmpo - krmpota vjerojatno je balkanizam za krupnog, velikog čovjeka). No onda pratite malo svjetsko žensko skijanje i u uši vam upadne slovačka skijašica Veronika Zuzulova. Ti slovacki Zuzuli imaju pandan u par poljskih sela Zuzuly i slicno, a na praslavenskom jeziku riječ žužuliga, zuzuliga, čučuliga, žuželiga i sl. je naziv za pticu kukavicu (a kukavica je čini mi se romanizam ). Danas Bugari imaju još tu riječ samo im predstavlja pticu ševu. Normalno to ne mora biti sigurno povezano, ali očito je da na raznim slavenskim mjestima možemo pronaći i još poneki -ul.
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2005., 11:43   #28
Quote:
Zavelim kaže:
No onda pratite malo svjetsko žensko skijanje i u uši vam upadne slovačka skijašica Veronika Zuzulova. Ti slovacki Zuzuli imaju pandan u par poljskih sela Zuzuly i slicno, a na praslavenskom jeziku riječ žužuliga, zuzuliga, čučuliga, žuželiga i sl. je naziv za pticu kukavicu (a kukavica je čini mi se romanizam ).
A moguce je da je Veronika Zuzulova od vlaskog podrijetla, jer ima dosta vlaha u Slovackoj i Ceskoj:

http://www.angelfire.com/tx5/texascz...%20Valachs.htm
virgils is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2005., 14:37   #29
kad smo kod etimologije

Quote:
virgils kaže:
Ne rumunjskoj nego vlaskoj.
po vlaskoj ? ajd, nek bude!

ali tvrdis da je Miom-an, sto bi "Miom" oznacavalo podrijetlo ?
__________________
datum izmjene potpisa 10. Travanj
"Krist je, istina, bio Arijac"
neupitno: Perzijski vjerski pisac ZARATUSTRA (Zoroaster), Mahatma Gandhi, Jawaharlal Nehru...
WeM is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2005., 14:45   #30
Talking

Quote:
Šimunović ga zbog -ul automatski stavlja u vlaška, dakle domicilna (
da ko i mar-ul-ovica!

samo ne znam po cemu bi "vlasi" trebali biti domicilni ? pa jos gdje su domicilni i koji vlasi ?

na otoku bracu ?

__________________
datum izmjene potpisa 10. Travanj
"Krist je, istina, bio Arijac"
neupitno: Perzijski vjerski pisac ZARATUSTRA (Zoroaster), Mahatma Gandhi, Jawaharlal Nehru...
WeM is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2005., 15:07   #31
Pade mi na um prezime Marulić, pa popularan naziv za otočane, bodul...
 
Odgovori s citatom
Old 24.04.2005., 16:12   #32
Quote:
Basta kaže:
Pade mi na um prezime Marulić, pa popularan naziv za otočane, bodul...


perfomansa je polucila uspjeh!

no, simun(ov)ic je

a za bod-ul,

imas

20 X
__________________
datum izmjene potpisa 10. Travanj
"Krist je, istina, bio Arijac"
neupitno: Perzijski vjerski pisac ZARATUSTRA (Zoroaster), Mahatma Gandhi, Jawaharlal Nehru...
WeM is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2005., 21:23   #33
Quote:
WeM kaže:
da ko i mar-ul-ovica!
Na rumunjskom, iz latinskog malus:

mar(ul) = jabuka

Odakle vlasi (romanizirani dalmati, iliri, panoni, tracani itd)? Pa bili su zitelji Hrvatske (i Balkanskog poluotoka) prije dolaska Huna, Avara, Slavena itd. Po modernoj genetici izgleda da je vecina prezivijela pad Rimskog Carstva.

A mozda je Mar-ul-ovic od romanskog mar(e) = more.

Sto se tice Miomana, ne znam. Mozda iz mio + man? I -man je moguci suffix.
virgils is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2005., 22:12   #34
Quote:
samo ne znam po cemu bi "vlasi" trebali biti domicilni ? pa jos gdje su domicilni i koji vlasi ?
Postoje dvije glavne teorije o dinarskim srednjovjekovnim Vlasima koji se u spisima pojavljuju početkom 14. st. Jedna je da su to pridošli centralnobalkanski Arumuni (recimo Truhelka njihov dolazak objašnjava upadom turskih Jürüka koji su isto bili stočari pa su im ukrali ispasišta) i druga da su to najvećim dijelom domicilni stočari uglavnom potomci domaćih romaniziranih ilirskih plemena (Delmata i Japoda) koji su se u seobi povukli u nepristupačnija planinska područja, a onda se demografski oporaviviši početkom na prijelazu 14/15 st počinju uklapati u srednjovjekovno društvo pa time i bilježe u dokumentima. Po svoji prilici je istina ovo drugo.

Quote:
A moguce je da je Veronika Zuzulova od vlaskog podrijetla, jer ima dosta vlaha u Slovackoj i Ceskoj:
Moguće, no oni u Poljskoj su daleko van ovih granica. Samo sam rekao da postoji više opcija nastanka -ul. Tu je zanimljivo da sličnih naziva recimo u Poljskoj:

Zuzel, Zuzela, Zuzela, Zuzoly, Zuzulka, Zuzuly, Zuzułka, Żużoły, Żużuły

ima ko u priči, a Rumunjskoj niti jedan.

http://www.fallingrain.com/world/index.html
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2005., 23:28   #35
Quote:
Zavelim kaže:
Tu je zanimljivo da sličnih naziva recimo u Poljskoj:

Zuzel, Zuzela, Zuzela, Zuzoly, Zuzulka, Zuzuly, Zuzułka, Żużoły, Żużuły

ima ko u priči, a Rumunjskoj niti jedan.

http://www.fallingrain.com/world/index.html
Ali zato ima Ciuciul (citaj Čučul)

http://www.fallingrain.com/world/RO/..._de_Mures.html
virgils is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2005., 23:55   #36
Samo ovdje nije u pitanju Čučul nego Žužul.
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2005., 03:24   #37
U pravu si.

Ipak postojeci Čučul (Ciuciul) kao i njegove varijante u Rumunjskoj sugerisu da je to vlasko ime koje su Turci tocno popisali.
virgils is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2005., 09:00   #38
Quote:
virgils kaže:
U pravu si.

Ipak postojeci Čučul (Ciuciul) kao i njegove varijante u Rumunjskoj sugerisu da je to vlasko ime koje su Turci tocno popisali.
’Ciuc’ nije rumunjsko (vlaško) ime. Originalno „csík” (č. čik). Mađarsko i/ili hunsko (sekeljsko) ime. Znači ’granično područje’. Vidi Miercurea Ciuc (Csíkszereda), Alcsík, Középcsík, Felcsík, Csíkszentmárton, Csíkszentgyörgy, Csíkmadaras, Csíkszentmihály itd. u istočnoj Transilvaniji, u zemlji Sekelja (bivša županija „Csík” u Ugarskoj). Prvi put se spominje kao plemensko ime u mađarskim kronikama 1297. (kao zemljopisni pojam 1324.).
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2005., 09:03   #39
To je samo domišljanje jer je transliteracija iz turskih popisa strašno zeznuta materija. Kako nisu imali dovoljno svojih nekad su koristili i perzijske znakove. Kako će izgledati koje ime danas ovisi najviše o prevoditelju, a ne turskom orginalu. Zato prevoditelji moraju dobro poznavati i povijest te današanju situaciju. Za nazive mjesta je koliko toliko lako ako postoje i danas, no o imenima kojih više nema se samo nagađa. Ovaj navedeni slučaj je pokušaj povezivanja prošlosti i sadašnjosti, odnosno pretpostavka da je navedeno ime dovoljno slično da bi bilo današnje prezime koje sigurno postoji u ovom obliku bar od kraja 17. st na istom mjestu. S druge strane brojnost sličnih naziva u čisto slavenskom kraju govori o tome da se ne može svaki -ul uzeti zdravo za gotovo, a ne da je sigurna povezanost između ovih dalekih prezimena jer mi je čisto sumnjivo da bi netko tako dugo zadržao isto prezime. Prije sumnjam da je možda bio isti uzrok nastanka svih tih prezimena iz praslavenske riječi za pticu kukavicu koja je od davnina imala mitološke osobine. No to nas dovodi i u laički paradoks, odnosno svi misle da je prezime Kukavica slavensko iako je sama riječ romanizam ( obje riječi su nastale na temelju onomatopeje - glasanja ptice "ku-ku" na jugu i "žu-žu" /"gu-gu"/ na sjeveru ) odnosno bolje reći vezana uz italsko-ilirski krug.

Što znaci ciuciul na rumunjskom, čučuliga je na bugarskom ptica ševa (prijenos orginalnog) značenja. Moguća je čak opcija da su rumunjski nazivi mjesta još od vremena kad su Slaveni vladali tim krajevima jer je su pogotovo u Rumunjskoj vidljivi brojni slavenizmi.
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2005., 09:14   #40
I evo mog Magora.

Postoji i teorija da su većina onih čije prezime počinje sa "žuž" direktni potomci Avara, i to onih najorginalnijih Yuan-Yuan (Žužana) koji su pokrenuli cijelu avanturu s dalekog istoka, a samo ime je korejsko

Što bi tek tu genetika pomogla.

Ma kad se krene u lingvističe zavrzlame onda stvarno na kraju ispadne svašta.
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:54.