Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.09.2014., 08:30   #1
Socijalni lubrikanti

Alkohol, cigareta, trava

Jedni od najčešćih. Uvelike pomažu 'podmazivanju' odnosa, komunikacije općenito, posebice kod upoznavanja novih ljudi. Više su nezamisliva druženja, izlasci bez prisustva alkohola, bilo bi jednostavno čudno bez njega.


Zatim cigareta. Čudno, no u svim firmama u kojima sam radio, većina zaposlenih su pušači. Par frendova se propušilo od kad su počeli radit, sami kažu, ne znaju šta bi radili drugo na pauzi, uzme se puš pauzu s kolegama, popriča se malo itd. I ona podmazuje odnose, pozoveš nekog na puš pauzu, stvoriš priliku popričat s nekim, upoznat nekog, imaš s kim stalno nestat na 5 min, izgradit bolje odnos s osobom.


Duhan/trava. Sve više primjećujem da ljudi nose sa sobom duhan u vrećici svuda sa sobom, mota se po bircevima, klupicama u parku, puš pauzama, baš svuda. Pitaš nekog dal možeš i ti smotat jednu i automatski se otvori komunikacijski kanal s osobom, priča krene sama od sebe.




Šta vi mislite, dal su socijalni lubrikanti nužni za kolektivna druženja, dal stvaraju bolju atmosferu među ljudima, dal vi ih sami koristite da bi bili kompatibilniji što većem broju ljudi?

Zadnje uređivanje Meadow : 10.09.2014. at 10:31. Reason: enter
instruktorxp is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 08:41   #2
Nisam ljubitelj velikih drustva i zabava, slabo izlazim jer ne volim to i opirem se svim silama odbijat pozive, tu i tamo.cu prihvatit...
Zasto?
Ne vidim nista zabavno na nekim svadbama, festama, diskacima i sl...
meni nije zabavno ni malo.
Mogu ja pricat i nasmijat se i biti luda sto gradi, no meni nije istinski zabavno.
Znala bih se pitat, jesam li ja normalna?
Ako je svima na "zabavi" zabavno, zasto meni nije?

Pitala sam se;
jeli moguce da zapravo svi osjecaju sto i ja?
No, alkohol i ostalo, pomaze im da prihvate zabavu, zabavom jer su pripiti sami sebi ponajvise zabavni?

Uvjek sam mislila da sam ja takva i da ocito ne pojmim zabavu na njihov nacin, dok je moguce da oni zaista uzivaju...
a sad se pitam, nije li konzumacija alkohola i sl, zapravo indikator toga, da mozda, ali samo mozda... nitko zapravo ne uziva istinski.
__________________
https://youtu.be/A9Pmar-fswQ
smoky 9999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 08:44   #3
da, ubrzavaju površne kontakte. obično se u dnevnoj varijanti grupira nekoliko tabora: pušaci, nepusaci, jedaci zdrave hrane, uredivaci interijera...
i svi su tako dosadni.
neka uživa tko ima živaca za to.

više volim uživati u alkoholu uz osobe s kojima sam već dobra i samo želim opustiti misli. ne vidim to kako način krpanja odnosa, već luftanje mozga.
__________________
nikad se ne prepiri s budalom jer netko sa strane neće primijetiti razliku
venera_veritas is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 08:49   #4
Može se i bez njih, al s njima ti ipak lakše klizne.
Kod mene na poslu su recimo pušači super socijalizirani i uvijek sve prvi saznaju na čik pauzama. Čak nam se i neki nepušači skrpaju na čik pauzu upravo zbog tog razloga.
Što se omamljujućih tvari tiče, popuste kočnice i zajebancija prijeđe na neku zajebaniju razinu. Nema ljepšeg zbližavanja od onog kad držiš nekom kosu dok riga po tvojim tenisicama ili kad pokušavaš dić osobu koja je ošla pišat i stropoštala se, po mogućnosti u lokvu vlastitog urina. Takve stvari istinski zbližavaju ljude, stvori se neka neizbrisiva veza.

Mislim, stvarno može i bez tog, al lubrić je lubrić.
__________________
I hate everyone equally.
blocksucker is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 08:56   #5
Quote:
blocksucker kaže: Pogledaj post
Može se i bez njih, al s njima ti ipak lakše klizne.
Kod mene na poslu su recimo pušači super socijalizirani i uvijek sve prvi saznaju na čik pauzama. Čak nam se i neki nepušači skrpaju na čik pauzu upravo zbog tog razloga.
Što se omamljujućih tvari tiče, popuste kočnice i zajebancija prijeđe na neku zajebaniju razinu. Nema ljepšeg zbližavanja od onog kad držiš nekom kosu dok riga po tvojim tenisicama ili kad pokušavaš dić osobu koja je ošla pišat i stropoštala se, po mogućnosti u lokvu vlastitog urina. Takve stvari istinski zbližavaju ljude, stvori se neka neizbrisiva veza.

Mislim, stvarno može i bez tog, al lubrić je lubrić.

i pitam se sad, jesam li onda zaista ja introvert koja se sa svima zblizavam trijezna, sklapam ne raskidiva prijateljstva trijezna.
Koja se na zabavi iako ne zabavlja, druzim, plesem pricam vecinom trijezna.
Cini li mi ta trijeznost upraavo neugodu jer sam presvijesna svojih i tudih postupaka...
__________________
https://youtu.be/A9Pmar-fswQ
smoky 9999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 08:56   #6
Meni užasno idu na živce oni koji propovijedaju kako ti "ne treba alkohol da bi se zabavio"
__________________
Zbogom žohari
netsky prospekt is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 08:59   #7
Quote:
smoky 9999 kaže: Pogledaj post
Ne vidim nista zabavno na nekim svadbama, festama, diskacima i sl...
meni nije zabavno ni malo.
Ako je svima na "zabavi" zabavno, zasto meni nije?
Imao isti problem, dok nisam poceo pit. Odjednom mi je postalo jako zabavno.

Quote:
instruktorxp kaže: Pogledaj post
dal vi ih sami koristite da bi bili kompatibilniji đto većem broju ljudi?
Da, alkohol prilicno oglupljuje, tako da postanes kompatibilan sa vecinom ljudi.
AngryNomad is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 09:01   #8
Quote:
AngryNomad kaže: Pogledaj post
Da, alkohol prilicno oglupljuje, tako da postanes kompatibilan sa vecinom ljudi.
U sridu.
__________________
I hate everyone equally.
blocksucker is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 09:27   #9
Alkohol i droge ruše društvene inhibicije. Nekome to treba, nekome ne. A nekome sporadično. baš volim te egzotične riječi

Upoznao sam više osoba koje kao da su stalno nečime opijene pa su bez gotovo ikakvih komunikacijskih kočnica, vrckave, zabadajuće i u istom euforičnom hepi raspoloženju, ali u stvari nisu nikad ni okusile nešto takvo.

Munjeni jednostavno.
Ponekad im zavidim.

Zadnje uređivanje haram : 10.09.2014. at 09:37.
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 09:52   #10
Quote:
instruktorxp kaže: Pogledaj post
Šta vi mislite, dal su socijalni lubrikanti nužni za kolektivna druženja, dal stvaraju bolju atmosferu među ljudima, dal vi ih sami koristite da bi bili kompatibilniji đto većem broju ljudi?
Ja ne pušim, ni cigarete ni travu. Popijem tu i tamo koju pivu, ali se ne opijam. I nisam primijetio da sam zbog toga socijalno zakinut. Imam prijatelje koji ni ne piju, pa nemaju problema s upoznavanjem novih ljudi niti uklapanjem u društvo. Dakle, nije nužno.

Zašto bih želio biti kompatibilniji što većem broju ljudi? Pa ja sam super, ovakav kakav jesam. Neka se drugi prilagođavaju meni.
__________________
Listen, smile, agree, and then do whatever the fuck you were gonna do anyway.
nyxter is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 10:34   #11
Quote:
smoky 9999 kaže: Pogledaj post

i pitam se sad, jesam li onda zaista ja introvert koja se sa svima zblizavam trijezna, sklapam ne raskidiva prijateljstva trijezna.
Koja se na zabavi iako ne zabavlja, druzim, plesem pricam vecinom trijezna.
Cini li mi ta trijeznost upraavo neugodu jer sam presvijesna svojih i tudih postupaka...
pa nije autor mislio na bjesomučna oblokavanja jeftinim vinom u birtijama sa kariranim stoljnacima i limenim pepeljarama... ono dodješ u kafić, naručiš pivo (malo ak si u ženskom društvu) i spika... dakle trijezan si, a opet..ugodno se osječaš...
Enes isStranke is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 10:34   #12
Quote:
nyxter kaže: Pogledaj post
Ja ne pušim, ni cigarete ni travu. Popijem tu i tamo koju pivu, ali se ne opijam. I nisam primijetio da sam zbog toga socijalno zakinut. Imam prijatelje koji ni ne piju, pa nemaju problema s upoznavanjem novih ljudi niti uklapanjem u društvo. Dakle, nije nužno.

Zašto bih želio biti kompatibilniji što većem broju ljudi? Pa ja sam super, ovakav kakav jesam. Neka se drugi prilagođavaju meni.
Potpuno se slažem s napisanim.

Ja nisam nikad probala cigarete i nisam se nikad opila.
Izlazila sam kao malo tko, i nikad mi ništa nije nedostajalo.

Onaj kojemu je za druženje bitan faktor tko će koliko popiti i napušiti se u njegovom društvu - ni ne treba mi.


A to prilagođavanje (često neosviještenim) masama mi je za teen populaciju koja ne zna tko joj glavu nosi. Nakon toga, dolazi za zapitati se: zašto se točno želimo prilagoditi, i kome.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 16:01   #13
Quote:
blocksucker kaže: Pogledaj post
Može se i bez njih, al s njima ti ipak lakše klizne.
Kod mene na poslu su recimo pušači super socijalizirani i uvijek sve prvi saznaju na čik pauzama. Čak nam se i neki nepušači skrpaju na čik pauzu upravo zbog tog razloga.
Što se omamljujućih tvari tiče, popuste kočnice i zajebancija prijeđe na neku zajebaniju razinu. Nema ljepšeg zbližavanja od onog kad držiš nekom kosu dok riga po tvojim tenisicama ili kad pokušavaš dić osobu koja je ošla pišat i stropoštala se, po mogućnosti u lokvu vlastitog urina. Takve stvari istinski zbližavaju ljude, stvori se neka neizbrisiva veza.

Mislim, stvarno može i bez tog, al lubrić je lubrić.
Ovo.

Jedan zanimljiv fenomen. Kao u Hrv je oko 20% pušača, svaka peta osoba puši no u kojoj god firmi radio, bar jedno 90% zaposlenih odu na čik pauzu.

Nekako te socijalni lubrikanti učine i vidljivo opuštenijim, ono držiš u ruci nešto, pričaš, ne držiš ruke prekrižene, awkward držanje tijela i sl. I automatski djeluju ozbiljnije pušači, ono cigareta u rukama, gestikulacije rukama, konverzacija, udah izdah dima..ostaviš ozbiljniji dojam Neverbalna komunikacija, govor tijela govori o osobi puno toga, pušači djeluju opuštenije zbog gore opisanog razloga.

bila je čak tema davno, da su ženama muški pušači privlačniji od nepušača, tj. ak je muškarac po defaultu već atraktivan, ak puši, bit će još privlačniji. Očito ima neš u tome.

Nekolko prijatelja visoko obrazovanih, bilizu 30-ih, znači već odrasle izgrađene osobe, su se propušile upravo zbog tih čik pauza na poslovima. Brže se doznaju novosti na njima, bolja socijalizacija itd. Nisu nužni ti lubrikanti, već poželjni.
instruktorxp is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2014., 09:37   #14
Quote:
instruktorxp kaže: Pogledaj post
Nekolko prijatelja visoko obrazovanih, bilizu 30-ih, znači već odrasle izgrađene osobe, su se propušile upravo zbog tih čik pauza na poslovima. Brže se doznaju novosti na njima, bolja socijalizacija itd. Nisu nužni ti lubrikanti, već poželjni.
Ovo mi je kao da se lupiš maljem po koljenu da bi išao s ekipom na fizikalnu terapiju. Ako socijalni lubrikanti povezuju ljude koji ih konzumiraju, onda isto tako povezuju sve one koji ih NE konzumiraju. Pa tako na druženjima imaš i ljude koji ne piju pa se zbog toga drže skupa. Ili ljude koji ne puše, ali imaju neke druge rituale. Kod nas na poslu je cigareta zapravo socijalni retardant jer od 9 ljudi u odjelu puši samo jedna, i onda se ta osoba mora izdvajati od ostalih eda bi ublažila posljedice svoje ovisnosti. Pa tako bude zadnja koja čuje neke vijesti itd.
__________________
I will speak for you, Father. I speak for all mediocrities in the world. I am their champion. I am their patron saint.
Sepulchrave is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2014., 12:49   #15
Ne bih voljela raditi među puno pušača jer nisam spremna žrtvovati svoja čista pluća radi socijalizacije. No moram priznati da ima nešto u tome o čemu instruktorxp priča. Pušači zaista djeluju opuštenije. Vjerojatno ne samo zbog gestikulacije nego i zbog samih supstanci dima. Osim toga, vjerojatno je prisutan i efekt zrcaljenja koji pridonosi zbližavanju: ti pušiš, ja pušim, sigurno smo slični.
liuskekivi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2014., 22:37   #16
Mislim da je kod alkohola i droge za zabavu važno to da sve uskladi,ne samo da se svi "strgaju".Ljudi dođu sa raznim stanjima psihe i kad se ponapijaju su svi na istoj valnoj dužini i zato se dobro zabavljaju.Uopće se neznamo ali smo se napili-pa mi smo najbolji prijatelji
Bit trijezan na tulumu di su svi strgani može bit jedino zabavno ak ti je zanimljivo promatrat kako se ljudi ponašaju bez krinke.
GosponProljeće is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2014., 08:22   #17
Quote:
AngryNomad kaže: Pogledaj post
Da, alkohol prilicno oglupljuje, tako da postanes kompatibilan sa vecinom ljudi.


Ja kao socijalni lubrikant, jedino priznajem duhan, uvjetno receno... vise cak i obicnu kavu nego cigaretu...

Kao introvert, prilicno sam alergican na gluposti koje izlaze iz usta poluidiota pod utjecajem alkohola ili raznih droza. A jos vise sam alergican na to sto razni opijati na razne individue djeluju drugacije; pa onda imamo neke koji se blesavo cerekaju bez ikakvog razloga, one koji te odjednom grle i najvise vole, one koji bi te sad odjednom htjeli nalupat iz nekog samo njima znanog razloga, itd.

Kad bi efekti bili ograniceni na rusenje drustvenih inhibicija, onda ok, eto, kao sredstvo opustanja i "otvaranja"... Al obzirom da iza toga, ovisno o kolicini, izvire doza kretenizma i "iskrenosti" (stavljam navodnike jer su iskreni samo oni potpuno oduzeti od necega, ovi polupijani koriste guzvu i rade pizdarije koje kasnije pokusavaju opravdati "utjecajem"), ogranicavam se na ljude s kojima mogu i koje prihvacam u čistom stanju.
perich is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2014., 08:26   #18
Jeste li primjetili da je ogovaranje cesti socijalni lubrikant?
__________________
nikad se ne prepiri s budalom jer netko sa strane neće primijetiti razliku
venera_veritas is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2014., 13:47   #19
"nesta vina, nesta razgovora
nesta novca, nesta prijatelja"

__________________
samo jednom se živi, svi ostali pokušaji su reinkarnacija.
kulturna asimilacija, jer nijedna druga ne postoji.
poliglot: s gospodom gospodski, s ciganima ciganski.
cici mici is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2014., 11:19   #20
Nikad ne podcjenjujte moć opijanja
Što htjedoh reći... kad se s nekim ono gadno i dugotrajno zapiješ, naravno ako je dobra zeka, ugodna atmosfera i sl. među vama automatski postoji "nešto".
"Povezani" ste na određeni način... kao to je onaj Tomo s kojim sam se napio ko mazga i baš smo se super zabavili. Pa di si Tomo - Care

Je i glupo i banalno i nekom e ko to nije nikad prakaticirao možda i teško razumljivo.
Naravno da isto ne predmnjeva da će te s Tomom ostati u bilo kakvom kontaktu ali kad se vidite... Pa di si Tomo - Care
O Tomi automatski imaš neko pozivitno mišljenje... (mada je možda teži kreten ), odmah se on na neki način "izdigne" iz mase ostalih poznanika s kojima se možda niste nikad tako gadno napili...


U konačnici ja uvijek kažem... da bi nekog stvarno upoznao moraš se s njim gadno napiti
Rostilj-peka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:00.