Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.03.2011., 10:12   #21
Tortelini sa koprivom

Možeš napisati kako ih radiš, ja inače koristim koprivu za juhu štrudel ili fritaju, inače ova ideja sa tortelina sa koprivom i med lukom je odlična. Kada ih napraviš koliko dugo mogu stajati.

Slobodno pišite i o drugim receptima o samoniklom jes. bilj. osim šparoga koje već imaju temu.
__________________
Pravila o oblikovanju potpisa
Frank Zappa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2011., 10:39   #22
Quote:
Frank Zappa kaže: Pogledaj post
Tortelini sa koprivom

Možeš napisati kako ih radiš, ja inače koristim koprivu za juhu štrudel ili fritaju, inače ova ideja sa tortelina sa koprivom i med lukom je odlična. Kada ih napraviš koliko dugo mogu stajati.

Slobodno pišite i o drugim receptima o samoniklom jes. bilj. osim šparoga koje već imaju temu.
Ja s koprivom radim i rižoto i savijaču.
A medvjeđeg luka imam pun voćnjak.
Jedemo ga u salati ,pomiješanog s krumpirom kao gratine,narezanog u krem juhi od gljiva...
Kad ga puno naberem onda ha očistim,podinstam na maslinovu ulju ,polijem s malo aceta i papra - odličan prilog ribi.
Punjene knedlice od palente s ovim lukom su pravi specijalitet.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2011., 06:15   #23
Medvjeđi luk

Medvjeđi luk ili srijemuš je izvanredno zdrava biljka za proljetno čišćenje
organizma i osim toga i ukusna namirnica. Ako nemate sreću da raste negdje
u vašoj blizini, vidio sam da se može kupiti na Dolcu (dolje kod ulaza u lift).
Probao sam ga na više načina i zaista je pravo osvježenje u prehrani.
augustinzvonko is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2011., 10:42   #24
koliko košta i kolika je mjera?
__________________
Pravila o oblikovanju potpisa
Frank Zappa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2011., 13:20   #25
Quote:
Frank Zappa kaže: Pogledaj post
koliko košta i kolika je mjera?
I ja nestrpljivo čekam odgovor, iako ću ga, zapravo kupiti, što košta da košta (nadam se da me kumica neće čuti ).

Bilo bi dobro da svi koji znadu gdje ga još ima kupiti ovdje to napišu, jer je medvjeđi luk prefin, a uz to i tako ljekovit.
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2011., 15:00   #26
Quote:
fermina-daza kaže: Pogledaj post
I ja nestrpljivo čekam odgovor, iako ću ga, zapravo kupiti, što košta da košta (nadam se da me kumica neće čuti ).

Bilo bi dobro da svi koji znadu gdje ga još ima kupiti ovdje to napišu, jer je medvjeđi luk prefin, a uz to i tako ljekovit.
Na sredini Branimirca, gđa Ankica, pušlek veličine pušleka peršina 5 kn. Gđa ga uzgaja i imati će ga u petak i subotu. Također prema sezoni uvijek ima svježi bosiljak (zeleni, grčki i crveni), timijan, mažuran, kadulju i najbolju potočarku.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2011., 18:39   #27
Dakle vec ga ima za kupiti?jupiii!

Oni koji ga beru po prirodi trebaju paziti da ga ne zamjene s nekom slicnom ali otrovnom biljkom...zaboravio sam kojom...mislim da sam to na kulinaiki procitao...iako, s obzirom na karakteristican miris, nije mi jasno kak se mozes zabunit...

Medvjedi luk u maslinovom ulju?ah...pa to mora biti sjajno!
Loopy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2011., 21:06   #28
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Na sredini Branimirca, gđa Ankica, pušlek veličine pušleka peršina 5 kn. Gđa ga uzgaja i imati će ga u petak i subotu. Također prema sezoni uvijek ima svježi bosiljak (zeleni, grčki i crveni), timijan, mažuran, kadulju i najbolju potočarku.
Eto ga na! Dok su mi 'kućni' placevi bili Branimirac i Kvatrić, nije bilo srijemuša i tako dobre mišance. Čim sam odselila i preorijentirala se na Trešnjevački i Dolac, moji stari placevi krenuli sa specijalnom ponudom

Pellaprat U petak i subotu haračim po starim placevima za srijemušem i mišancom. Imaš li kakav savjet za korištenje srijemuša? Ili kakav jednostavan recept u kojem bi srijemuš bio u prvom planu? Hvala unaprijed!

Bosiljak najčešće imam kroz cijelu godinu svjež, na svom prozoru i to onaj sitnolisni - ukusniji mi je. U petak sam napokon kupila onu teglu s džepovima za uzgajanje začina. Potočarku kupujem na Dolcu, ali ću ovaj vikend kupiti kod gospođe Ankice.
__________________

Zadnje uređivanje fermina-daza : 29.03.2011. at 22:13. Reason: našla bolju riječ
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2011., 21:28   #29
Quote:
fermina-daza kaže: Pogledaj post
Eto ga na! Dok su mi 'kućni' placevi bili Branimirac i Kvatrić, nije bilo srijemuša i tako dobre mišance. Čim sam odselila i preorijentirala se na Trešnjevački i Dolac, moji stari placevi krenuli sa specijalnom ponudom

Pellaprat U petak i subotu haračim po starim placevima za srijemušem i mišancom. Imaš li kakav savjet za korištenje srijemuša? Ili kakav jednostavan recept u kojem bi srijemuš bio u prvom planu? Hvala unaprijed!

Bosiljak najčešće imam kroz cijelu godinu svjež, na svom prozoru i to onaj sitnolisni - ukusniji mi je. U petak sam napokon kupila onu teglu s džepovima za gajenje začina. Potočarku kupujem na Dolcu, ali ću ovaj vikend kupiti kod gospođe Ankice.
Prije par dana sam vidjela na Tresnjevackom placu isto po 5kn.
Chelonia is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2011., 21:46   #30
Quote:
Chelonia kaže: Pogledaj post
Prije par dana sam vidjela na Tresnjevackom placu isto po 5kn.
Može lagana navigacija? Bliže mesnicama i ribarnicama ili više prema suprotnoj strani? Na početku placa ili više prema dnu? Kod jedne ili više osoba?

Kako nisam vidjela?
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2011., 22:09   #31
Quote:
fermina-daza kaže: Pogledaj post
moji stari placevi krenuli sa specijalnom ponudom
Pellaprat U petak i subotu haračim po starim placevima za srijemušem i mišancom. Imaš li kakav savjet za korištenje srijemuša? Ili kakav jednostavan recept u kojem bi srijemuš bio u prvom planu? Hvala unaprijed!
Branimirac na žalost nije. Na toj tržnici vrijedi još samo tezga gđe Ankice i Vuke nasuprot nje koja u sezoni ima najbolje gljive (vrganje, lisičarke, blagve) u Zagrebu. Sve ostalo ne valja ništa, taj plac polako ali sigurno odumire za razliku od Kvatrića koji se ponudom polako prbližava Dolcu.

Savijača od špinata srijemuša i ovčje skute. Filu napraviš od 1 kg kuhanog, dobro ocijeđenog špinata, 30 dag ovčje skute, 1 dcl kiselog vrhnja, dva jaja i dva i pol pušleka sitno kosanog srijemuša, papar i sol. Dobro izradiš i zamataš u žutu debelu koru.

Lijepi komad svinjskg buta gusto, gusto našpikaš s puno srijemuša i malo pancete. Možeš ga samo dobro zamotati u papir za pečenje i ispeći u pećnici, prvo zamotanog, a zadnjih 15 min odmotaš, a možeš i nešto meni najdraže.

Srijemušom i komadićima slanih inćuna gusto špikan komad svinjskog buta pirjaš na maslinjaku, kosanom mladom luku i mladom češnjaku, podlijevaš dobrim bijelim vinom, na kraju dodaš kapare i malo slanutkovog brašna, meso izvadiš na stranu, a umak homogeniziraš štapnim mikserom. Narezano meso vratiš u umak.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2011., 22:19   #32
Quote:
fermina-daza kaže: Pogledaj post
Može lagana navigacija? Bliže mesnicama i ribarnicama ili više prema suprotnoj strani? Na početku placa ili više prema dnu? Kod jedne ili više osoba?

Kako nisam vidjela?
Na pocetku placa, tamo di prodaju cvijece pa standovi u sredini, bilo je na 2 mjesta. Jedan je imao di je natkriveni stand, drugi malo dalje od njega.
kako da bolje objasnim.
Sutra idem na plac, pa ako vidim javim.
Chelonia is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2011., 22:23   #33
Od srijemuša se može napraviti izvrstan pesto, na jednaki način kao i pesto genovese, jedino nema smisla trošiti na pinjole jer je izvrstan s tostiranim bijelim bademima. Srijemuš je prejak začin da ga ima smisla raditi s preskupim pinjolima.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2011., 22:36   #34
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
[B]

Savijača od špinata srijemuša i ovčje skute. ...

Lijepi komad svinjskg buta gusto, gusto našpikaš s puno srijemuša i malo pancete. ...

Srijemušom i komadićima slanih inćuna gusto špikan komad svinjskog buta pirjaš na maslinjaku, ...
Pellaprat, skidam kapu za brzinu, a još više - za recepte


Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
[B]

Lijepi komad svinjskg buta gusto, gusto našpikaš s puno srijemuša i malo pancete. ...

Srijemušom i komadićima slanih inćuna gusto špikan komad svinjskog buta pirjaš na maslinjaku, ...
Što misliš, kako bi ovo funkcioniralo da umjesto svinjetine uzmem janjetinu?
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2011., 23:39   #35
i ja sam srijemuš kupila na trešnjevačkom kod tete na početku placa di prodaju cvijeće, rekla je da će i u tjednu dolazit jer ima i koprive i još nešto, zaboravila sam, pušlek 5kn, a bilo je i za 10kn sad neznam koju količinu, pisalo je
sparina123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2011., 14:33   #36
Quote:
fermina-daza kaže: Pogledaj post
Pellaprat, skidam kapu za brzinu, a još više - za recepte




Što misliš, kako bi ovo funkcioniralo da umjesto svinjetine uzmem janjetinu?
Fantastično ! Može i teletina. Ako uzmeš Janka, uzmi but i nemoj mu vaditi kost, nego kad je gotov režeš onako po dužini lijepe šnitice (dužinom bedrene kosti, onako kako se reže pršut).
Toga se sigurno sjetila Luna. i komad Janka.

Sada je i meni pomogla što ću za vikend. Napraviti ću ovaj treći recept, ali s telećom koljenicom. Hvala Luna.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2011., 15:06   #37
Evo danas kupila 2 pusleka luka na Tresnjevackom po 5kn (bilo ih je dosta) i mlade koprive po 10kn. Odmah na pocetku di je cvijece, stand u sredini, drugi po redu cini mi se.
Chelonia is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2011., 16:04   #38
Quote:
Chelonia kaže: Pogledaj post
Evo danas kupila 2 pusleka luka na Tresnjevackom po 5kn (bilo ih je dosta) i mlade koprive po 10kn. Odmah na pocetku di je cvijece, stand u sredini, drugi po redu cini mi se.
i tebi, za informaciju. Vidim da ću morati malo bolje zagledati. Zadnje vrijeme samo protrčim po štandovima, pa mi očigledno promaknu ovi sitni fini detalji.
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2011., 16:11   #39
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Fantastično ! Može i teletina. Ako uzmeš Janka, uzmi but i nemoj mu vaditi kost, nego kad je gotov režeš onako po dužini lijepe šnitice (dužinom bedrene kosti, onako kako se reže pršut).
Toga se sigurno sjetila Luna. i komad Janka.

Sada je i meni pomogla što ću za vikend. Napraviti ću ovaj treći recept, ali s telećom koljenicom. Hvala Luna.

Joooj! Nisam uopće vidjela tvoj post Hvala puno za savjet kako pripremiti janjetinu sa srijemušem

Da, Luna je autorica ideje ali kaže da više nema ideja gratis. Ili (barem) kost ili niš'!




Nego, imam pitanje! Vidim da je gore netko napisao crijemuš. Ja ga zovem srijemuš. Ovo crijemuš - je li to naziv u tom određenom kraju za medvjeđi luk ili je tipfeler?
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2011., 13:50   #40
a jel neko ima dobar i provjereni recept za namaz od medvjeđeg luka? mama mi danas kupila na placu (valjda trešnjevačkom)
jel zna neko dal ima za kupit medvjeđeg luka na placu utrina? da ne žicam mamu svaki put kad ona ide na trešnjevački?
__________________
nema više labavo!
kaduljica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:54.