Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.04.2011., 16:53   #81
Pozdrav,zna li mi neko reci koliko divlji luk gubi svojih hranjivih vrijednosti zamrzavanjem??Pitam jer ga imam i previše(svjezi listovi), tako da je to nemoguce potrositi za nekih desetak dana koliko moze stajati u frizideru,a kuhati ga ne namjeravam ni pod razno.
I također me interesuje kako bi trebala izgledati ta proljetnja kura ciscenja organizma-pojesti svaki dan po jednu salatu i koliko dugo bi trebala trajatu??hmmmm..da li je to dovoljno ako hocemo bas uveliko povecati imunitet.mislim jedna saka dnevno...?
Mirr is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2011., 08:34   #82
Gubi se puno, eventualno ako imaš spravu za brzo zamrzavanje pa se u tom slučaju sačuva više. Najbolje ga je dakako jesti svježeg ali i kada se zamrzne je dobar. Samo ja ga tada ne koristim u salati već u jelima sa termičkom obradom gdje gubi kvalitetne sastojake ali ga tada i tako koristim radi okusa.
Nije poželjno pretjerivati sa medvjeđim lukom jer veća količina uzrokuje nadraživanje želuca, mučninu...Za točne mjere trebao bi se savjetovati sa stručnjakom koji bi vidio koliko kila imaš itd.
__________________
Pravila o oblikovanju potpisa

Zadnje uređivanje Frank Zappa : 27.04.2011. at 08:45.
Frank Zappa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2011., 10:03   #83
To koliko se gubi nitko ti nece rec tocno jer nije mjerio. Gubi na ljutini, ali koliko na nutrijentima ne mozemo znati. U pravilu je smrznuto voce i povrce bolje od odstajalog (davno ubranog) i drzanog u frizideru.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2011., 14:29   #84
Za vikend sam radila juhu od medvjeđeg luka i bila je odlična. Bojala sam se da će biti pre jak okus ali nije, više kao špinat sa češnjakom.
150g listova m. luka narezati na trakice i pržiti na maslinovom ulju dok ne povene.Dodati češnjak i još malo popržiti. Zaliti sa 1l juhe, i staviti 2 šnite kruha narezanog na kockice, bez kore. Posoliti popapriti, pustiti da provri i izmiksati štapnim mikserom. Dodati vrhnja za kuhanje ili mlijeka po želji. Dobar tek!
sunce moje is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2011., 18:17   #85
Mislila sam bas tom logikom...ako smrznuto voce i povrce ne gubi puno na nutritivnim vrijednostima,da nece izgubiti ni ovaj luk ako se zamrzne.Pa nista onda jest cu ga ovako svjezeg ovih desetak dana koliko navodno moze stajati u frizideru...hvala vam na odgovorima.
Mirr is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2011., 18:31   #86
Mozes ga narezati i ubaciti u teglu ulja.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2011., 18:57   #87
To je dobra ideja..a je li ga trebam vaditi iz ulja nakon određenog vremena i koliko bi bilo dovoljno narezati luka na litar maslinovog ulja??Nadam se da ce bar tako nutritivne vrijednosti ostati u potpunosti sacuvane.
Mirr is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2011., 20:39   #88
Meni je to rekao prodavac, izvadis iz ulja kad koristis, osim ako ces raditi pesto s uljem, onda samo izmiksas. Ne znam kolicine, ali gledaj da bude potpuno pokriven, zasticen od zraka. I tu teglu s uljem drzi u frizideru, bolje je i za ulje da i njegove hranjive tvari i antioksidansi ne propadnu.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2011., 10:58   #89
Quote:
Mirr kaže: Pogledaj post
To je dobra ideja..a je li ga trebam vaditi iz ulja nakon određenog vremena i koliko bi bilo dovoljno narezati luka na litar maslinovog ulja??Nadam se da ce bar tako nutritivne vrijednosti ostati u potpunosti sacuvane.
Ja tako napravim sama svoje ulje obogaceno okusom/mirisom. Ima i gotovo za kupiti ulje medvjedjeg luka ali ovako znam da je kvalitetno maslinovo unutra. U tom slucaju ne vadim, ali zacinjam razne salate - od paste, od grahorica itd.
ombia is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2011., 00:14   #90
bilo kakav luk, a ovaj je posebni gust
corinne is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2011., 10:34   #91
Preporuka; Pljukanci sa pomidorom, domaćom kobasicom, med lukom, mas uljem i naribanom tikvicom
__________________
Pravila o oblikovanju potpisa
Frank Zappa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2011., 01:21   #92
kopiram svoj upit sa son-a. zahvaljujem!

Quote:
*jezebel* kaže: Pogledaj post
nabrala sam ga danas uz sumski put u podnozju brda. bogato raslinje, potok relativno blizu. buduci da sam ga vec smiksala s maslinovim uljem i spremila u frizider, potreban mi je jos samo ''amen'' pravih znalaca (ukoliko ima takvih). dakle, zanima me je li ovo zaista medvjedji luk, odnosno mogu li ga bez brige konzumirati?



okus: uhm... kao ljuti spinat s blagim mirisom cesnjaka, odnosno travnato-lukasto-cesnjakast. stavila sam malo na jezik i, kao pravi trtaros, ispljunula i isprala usta.
miris: podsjeca na luk, ali nije pretjerano intenzivan, na prvu je vise travnato-kiselkast, a zatim se razvije miris luka. miris se moze osjetiti dok se hoda kroz sumu, ali nije onako intenzivan i odvratan kao miris divljeg luka dok hodate po losinju.
napominjem da opisi nisu pretjerano realni jer sam snifala svaki pojedini list pa ne samo da sam otupjela, nego mi je i zlo.

usporedili smo ga s djurdjicama u vrtu i djurdjice imaju iskljucivo bezlicno travnat miris, bez tog cesnjakastog dodatka. takodjer, cini mi se da djurdjice imaju nesto deblje i prugastije listove. no malo me buni slicnost s ostalim biljkama radi koje se u tekstovima o medvjedjem luku upozorava berace, kao i miris koji mi zna djelovati preblago. recimo da sam 99% sigurna, ali me trta. moze li mrazovac imati imalo miris nalik luku? a cemerika? koji je to vrag?

sto se cvata tice, latice su uglavnom otpale ili vrlo sitne, tu i tamo se naidje na sicusni bijeli pupoljcic. ove kuglice (jbg, ne znam kak' se to zove ) izgledaju kao da su po tri zajedno. brali smo ga i tamo gdje uopce nema cvata, ali listovi mi izgledaju jednako, a i miris im je jednak, samo negdje intenzivniji, negdje slabiji.

unaprijed hvala!
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2011., 09:12   #93
Postoji samo jedna biljka koja izgleda poput med. luka i nema nimalo miris pa češnjaku. Med. luk ima te kuglice i po slici odgovara. Po meni nemaš razloga za brigu ukoliko je skoro cijela livada i miriši blago po češnjaku a na griz je pikantno i intezivno. Ako baš nisi sigurna odnesi list nekom stručnjaku, babi na Dolcu ili nekom travaru.
__________________
Pravila o oblikovanju potpisa
Frank Zappa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2012., 14:37   #94
bio sam za vikend u šumi uz Dravu i baš je lijepo mirišao mislio sam sad otići nabrat ga malo, ali mi se neda po kiši... zato sutra idem u berbu i nadam se da ću usput dobit inspiraciju za neka nova jela
spic is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2012., 10:25   #95
Počela je sezona. Na riječkoj tržnici mjerica je 10kn. Za sada je samo išao u salatu i sa blitvom na tavu kao prilog ovčicama i arbunima sa gradela.

Bit će fešta
__________________
Pravila o oblikovanju potpisa
Frank Zappa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2012., 10:40   #96
Ja obožavam medvjeđi luk na sve naćine. Jes da malo poslje u ustima ostane na češnjak i da baš nije za ić poslje među ljude, ali kaj se može. Jedan jogurt i malo peršuna, žvaka i pići.

Najbolje mi svakako paše kao pesto sa medvjeđim lukom, čak mi je i bolji i od pesta sa bosiljkom (pesto genovese)
__________________
moja stranica
kuhar tomek is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2012., 11:19   #97
Naletio sam na livadice med. luka odmah poslje ulaza, nakon nekih 200m u maksimirski park. Zabrinulo me je jer postoji mogućnost da se ovaj sa tržnice bere na urbanim područjima?

Znam da šparoge ne bi nikada kupio. Prečesto vidim kako se beru uz cestu.

Jedan dobar recept za zelenu vege maneštru

Potrebno vam je:
- jedan veeeliki poriluk, može i dva srednja,
- dve veće mrkve
- par žutih mrkvi
- korijen pešina
- dio korijena celera (ne previše, da ga je otprilike isto kao i korijena
peršina)
- list lovora
- stabljika celera
- 10dkg slanutka
- 15dkg graha trešnjevca
- 1/3 vrećice gorske mješavine (sadrži leće, fažol, sušeni grašak ima za kupiti u mercatoru)
- mala kantica kukuruza šećerca
- žlica soli
- dobro maslinovo ulje
- obično suncokretovo (da ne rasipamo maslinovo ulje)
- šaka medvjeđeg luka (do 10 listova)
- mac peršina
__________________________________

Sve suhe grahovice staviti preko noći na namakanje.
Poriluk narezati na kolutiće i dinstati dok ne omekša.
Mrkve i korijenje narezane na podjednake kockice 0,5*0,5cm dodati na poriluk i isto malo dinstati.
Dodati list lovora i stabljiku celera (posljednji put sam ju sitno narezao ali može se i u komadu).
Dodati grahovice i otprilike 1,5l vode (ispariti će makar pola litre).
Dodajte soli po guštu.
Kada su grahovice skuhane isperemo kukuruz šećerac i dodamo u maneštru.
Neka se malo krčka, za to vrijeme vi sitno skosajte medvjeđi luk i peršin te dodajte u lonac.
Prije serviranja pokapajte sa par kapi plemenita maslinjaka.

Jako dobro ide uz suha snažna crna vina.


Dok kupovina svih potrebnih stvari košta dosta, najviše ulje. Same namirnice nisu toliko skupe i ova porcija je za četiri osobe koje mogu dva puta sipat. Dakako ovisi na koliko gusti ste napravili. Računao sam i za sve potrošeno, računajći i ulje pa i sol potrošio sam 25kn.

Maneštra je zelenkaste boje
__________________
Pravila o oblikovanju potpisa

Zadnje uređivanje Frank Zappa : 06.04.2012. at 11:26.
Frank Zappa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2012., 13:15   #98
Da li je netko probao saditi/presaditi medvjedi luk?
__________________
Cemo ben, tr ni sila
Maremonti is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2012., 14:16   #99
Quote:
Maremonti kaže: Pogledaj post
Da li je netko probao saditi/presaditi medvjedi luk?
Prije cca 30god. Postupak je vrlo pedantan i sofisticiran, tajming je od presudne važnosti, "The speed is the key" (George Patton, premda je to navodno ipak prvi izjavio Heinz Guderian- na njemačkom, dakako ). Sad zaozbiljno. Uzmeš štihaču, odeš u šumu/proplanak unutar šume, iskopaš par busena sa zemljom, ubaciš u najlon-vrećicu, u svom dvorištu odabereš pogodano mjesto za presadbu (najbolje uz susjedovu kuću-ima dosta hlada, vlažno je tlo) i to je to. Samo, kroz koju godinu imaš problem, jer ta biljka ima tendenciju "preuzeti" cijelo dvorište. Ne sjećam se, kako su je se dida&baka uspjeli riješiti, no nije bilo lako... Kad dođem kod bake, imam olfaktorne halucinacije, miris tog pseudo-luka&češnjaka

Zadnje uređivanje body halleck : 06.04.2012. at 14:30.
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2012., 14:22   #100
Hvala.
Imam betonirano podrucje uz zid, ne moze van osim zrakom.
__________________
Cemo ben, tr ni sila
Maremonti is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:16.