Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Rastave

Rastave Read me first

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.04.2012., 21:56   #1
Otac ne želi upoznati dijete

ne znam ni sama sto napravit pa evo otvaram temu cisto da me posavjetujete. ljuta sam zapravo na sebe jer ZNAM s kim imam posla a svejedno i dalje radim gluposti. i trudim se.
dakle, dijete koje nije vidjelo oca cca 5 godina, koji se ne javlja, ne zove, nis ne pita kao da ne postoji - ima skoro 7 godina. i moli me zadnjih nekoliko tjedana da bi ona vidjela tatu. i smilujem se ja i oducim mu se javit i zamolit ga, pazite - zamolit ga da dodje jer bi ga mala zeljela upoznat. suludno, znam. javio se on u ponedjeljak s dogovorom da dodje danas ispred vrtica. i napise on meni da joj prenesem da je puno voli i da je jedva ceka vidjet. danas se vjerojatno oduzeo od cuge ili kojecega, pa se nije ni javio. cijelo poslijepodne brisem suze i objasnjavam svom djetetu da nije problem u njoj, izbjegavajuci objasniti da je tata smece koje je ne voli.
e sad pitanje, buduci da je ovo mislim treci put da je tako nesto napravio - da li otici vise na taj centar i tuziti ga? izbrisati ga iz matice rodjenih djeteta? kazneno ga gonit zbog zanemarivanja djeteta?
ono sto zelim reci da mislim kako bi mom djetetu bilo lakse da zna kako nema oca. nego da misli kak ima oca a zapravo ga nema, ako me razumijete.
sto bi vi napravili u mojoj situaciji?
__________________
štedim pa šta košta da košta
sidora is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2012., 23:03   #2
Ja uopće ne vidim što je suludo u tvom postupku

Zar nije logično da dijete želi upoznati oca, ma kakav on bio? Zapamti, dijete ima samo jednog oca, koliko god tebi bila mrska pomisao da ga želi upoznati takvog ( kakvim ga opisuješ ), svaka tvoja ružna riječ uperena protiv njega, svaki pokušaj uvjeravanja da nije dobro da ga vidi izazvat će kontraefekt.

Na tebi je samo da budeš uz dijete u trenucima razočarenja, da ih svedeš na minimum i pružaš lavinu ljubavi koja će pomesti svaku suzicu na tom malom lišcu

Dijete će samo shvatiti što može očekivati od oca i odlučiti da li ga želi kao takvog u svom životu.
__________________
Kakvi zeleni, kaj je tebi, njih zanima fotelja i lova, a ne zelenilo, nemoj biti naivna
*Ava* is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2012., 23:16   #3
ava bojim se da me nisi razumijela - nije problem u tome sto dijete zeli upoznati oca. problem je u tome sto otac ne zeli upoznati svoje dijete.
do kada tocno da ga molim da se pojavi i brisem njezine suze jer ce on iznevjerit kao i obicno? do 10 godine? 15-te? ne osporavam njezinu zelju. problem nije u djetetu nego u njemu. pa sam onda sve blize odluci rezanja ovakvog mucenja
__________________
štedim pa šta košta da košta
sidora is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2012., 23:23   #4
Quote:
sidora kaže: Pogledaj post
ava bojim se da me nisi razumijela - nije problem u tome sto dijete zeli upoznati oca. problem je u tome sto otac ne zeli upoznati svoje dijete.
do kada tocno da ga molim da se pojavi i brisem njezine suze jer ce on iznevjerit kao i obicno? do 10 godine? 15-te? ne osporavam njezinu zelju. problem nije u djetetu nego u njemu. pa sam onda sve blize odluci rezanja ovakvog mucenja
@sidora bas zalosno,mogu mislit kako ti je kad neznas ni sta bi rekla ni kako se ponasala a na kraju ni davala lazne nade djetetu
On da to zeli prevrnuo bi cijeli svijet da je nadje i vidi a ne da ga ti jos molis da dodje.
Po meni je gore sto kaze da ce doci i obecaje i onda ne dodje nego da se nikad ne pojavi

drzi se draga
Kendi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2012., 23:48   #5
Jako sam te dobro razumjela Sidora.

Jasno mi je s kakvim čovjekom imaš posla, žali Bože trošiti riječi na njega, ali on je njen tata. Ona njega zamišlja drugačije nego ti, sigurno ga idealizira i svojom odlukom da ga makar i imaginarno makneš ( jer stvarnih kontakata kažeš nisu imali ) ti njoj rušiš jedan svijet. Razumijem da je želiš zaštititi, ali nažalost, vjerojatno će na teži način spoznati kakav je njen otac.
Tvoja funkcija je samo da budeš uz nju kad joj bude teško, da je saslušaš i svedeš razočaranje na najmanju moguću mjeru.

Upoznata sam sa sličnom situacijom, gdje otac nije niti pitao za kćer, na inzistiranje djevojčice kad je bila otprilike godina kao tvoja mala, mama kontaktira oca, slijedi viđanje s ocem, redovito svaki vikend oko 3 godine. Nakon toga opet prestaje svaki kontakt iz čista mira. Do danas kad je djevojka punoljetna, nema više nikakvih kontakata s ocem niti ih ona želi.

Nažalost, na grozan način spoznala je kakvog oca ima, ali zamisli da je majka spečavala viđanje s ocem. Moguće bi danas slušala kako je ona kriva što nema kontakata s ocem.

Mislim da ipak trebaš prepustiti kćeri i njenom ocu da (ne)izgrade odnos.
__________________
Kakvi zeleni, kaj je tebi, njih zanima fotelja i lova, a ne zelenilo, nemoj biti naivna
*Ava* is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2012., 16:18   #6
Ja bi pokušala ponovno dogovorit susret , a kćeri nebi ništa govorila unaprijed, sve dok se gospodin otac nebi pojavio pred njom.

Mislim da je to bolja varijanta, nego da se svaki put dijete razočara, jer sigurno će bit još puno pokušaja dok taj susret uspije.

Da, ja bi ipak dijete upoznala sa ocem.
__________________
--Sreća je dobro zdravlje i slabo pamćenje--
Nicky 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2012., 16:28   #7
Mislim da si ti napravila dovoljno. Pokušala si u više navrata dogovoriti susret, ali otac to odbija. Nažalost, on je takav kakav je i ti ga ne možeš mijenjati, stoga se nemoj ni truditi. Radije tu energiju uloži u svoje dijete i vaše vrijeme koje provodite zajedno.

Ona će još dugo željeti da on bude dio njezinog života i još puno puta će tražiti da ga vidi, ali ti ne bi trebala forsirati susret za koji on očito ne želi da se desi. Koji god razlog da ima, nije dovoljno dobar. Ne možeš znati hoće li se on jednog dana predomisliti i ipak odlučiti biti dio njezinog života, ne možeš znati ni hoće li ona to htjeti tog jednog dana kad se on možda sjeti. Ali odluka o tome ionako nije na tebi.

Nemoj ga pokušati brisati iz matice rođenih, on je njezin biološki roditelj i nema smisla satirati tu činjenicu jer na taj način ona neće prestati biti istinita. Samo ćeš se nepotrebno izložiti sudu, socijalnoj službi, a i svoje dijete ćeš gurnuti u postupak koji bi ti jednog dana moglo zamjeriti.

Pusti sve kako je, budi podrška svom djetetu i učini sve što možeš da joj olakšaš dane kad joj nedostaje otac.
__________________
PIČKA!
Nica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2012., 17:14   #8
znam da bezveze zvuči, ali ako zatražiš to za oca, lišiš djete mogućnosti da jednog dana ostvari možda nekakvo nasljedstvo, ako je već takav kakav je, pa bar da ima nešto od njega...
__________________
I watched Titanic when I got back home from the hospital, and cried. I knew that my IQ had been damaged.
Anana* is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2012., 00:14   #9
Quote:
sidora kaže: Pogledaj post
ne znam ni sama sto napravit pa evo otvaram temu cisto da me posavjetujete. ljuta sam zapravo na sebe jer ZNAM s kim imam posla a svejedno i dalje radim gluposti. i trudim se.
dakle, dijete koje nije vidjelo oca cca 5 godina, koji se ne javlja, ne zove, nis ne pita kao da ne postoji - ima skoro 7 godina. i moli me zadnjih nekoliko tjedana da bi ona vidjela tatu. i smilujem se ja i oducim mu se javit i zamolit ga, pazite - zamolit ga da dodje jer bi ga mala zeljela upoznat. suludno, znam. javio se on u ponedjeljak s dogovorom da dodje danas ispred vrtica. i napise on meni da joj prenesem da je puno voli i da je jedva ceka vidjet. danas se vjerojatno oduzeo od cuge ili kojecega, pa se nije ni javio. cijelo poslijepodne brisem suze i objasnjavam svom djetetu da nije problem u njoj, izbjegavajuci objasniti da je tata smece koje je ne voli.
e sad pitanje, buduci da je ovo mislim treci put da je tako nesto napravio - da li otici vise na taj centar i tuziti ga? izbrisati ga iz matice rodjenih djeteta? kazneno ga gonit zbog zanemarivanja djeteta?
ono sto zelim reci da mislim kako bi mom djetetu bilo lakse da zna kako nema oca. nego da misli kak ima oca a zapravo ga nema, ako me razumijete.
sto bi vi napravili u mojoj situaciji?
Djetetu treba uvijek govoriti istinu. Ne trebaš joj reći da je tata smeće, to je ružno- a niti da je ne voli, to djetetu može nabiti frustracije, a možda nije ni istina. Objasni joj da tata ima probleme s alkoholom koji si spomenula, vjerojatno zato i niste skupa. Pokaži joj na youtube nekog pijanca i kako se ponaša, pa mala više neće imati tako silnu želju da ga upozna. Nikako joj nemoj lagati jer kad sazna pravu istinu izgubit će povjerenje u tebe, a istina je ionako najbezbolnije rješenje.
Ne znam kako je to kod vas pravno uređeno- jeste li rastavljeni, a dijete povjereno tebi na skrb ili ju je samo priznao a da susreti nisu utvrđeni. U svakom slučaju razgovaraj sa socijalnom radnicom i zatraži savjet koliko je uopće pametno da se alkoholičaru povjeri druženje s djetetom. Ja osobno ne bih. Djetetu bih objasnila da tata ima probleme i da će se pojaviti jednog dana kad ih riješi. Tako joj ne bih ubila nadu da će ga vidjeti, a istovremeno bih dobila na vremenu dok se sve ne sredi i s pravne strane. Dijete ima pravo na oca, ali ako je on takav onda bolje da se na tim susretima ne inzistira da joj ne bi bilo traumatično iskustvo. Slažem se sa Nicom u ovom dijelu gdje piše o brisanju iz matice. Mislim da to nije niti moguće, a nije niti dobro za dijete. Bez obzira na to kakvi oni bili, djeca imaju pravo znati tko su im biološki roditelji, a "otac nepoznat" nije nešto što ijedna majka želi svome djetetu u dokumentima.

Zadnje uređivanje -honey- : 29.04.2012. at 00:20.
-honey- is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2012., 23:06   #10
Quote:
*Ava* kaže: Pogledaj post
Tvoja funkcija je samo da budeš uz nju kad joj bude teško, da je saslušaš i svedeš razočaranje na najmanju moguću mjeru.
mislim da je bit dileme u ovom svođenju razočaranja na najmanju moguću mjeru
a dogovaranje susreta donosi samo nova razočaranja ergo, logično da se žena pita ima li smisla uopće dogovarati takve susrete, za koje zna da će povrijediti dijete
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 11:50   #11
Quote:
Anana* kaže: Pogledaj post
znam da bezveze zvuči, ali ako zatražiš to za oca, lišiš djete mogućnosti da jednog dana ostvari možda nekakvo nasljedstvo, ako je već takav kakav je, pa bar da ima nešto od njega...
Pa, obzirom kakav se pokazao mislim da na nikakvo nasljedstvo ne trebaju računati.
S druge strane, možda se otac pojavi kad dijete odraste i kad on od nje nešto bude trebao. Zato je možda dobro czss dati do znanja kako se on ophodi prema malenoj.
__________________
Talk to the face, talk to the face!
Starija Sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2012., 10:20   #12
Quote:
sidora kaže: Pogledaj post
ne znam ni sama sto napravit pa evo otvaram temu cisto da me posavjetujete. ljuta sam zapravo na sebe jer ZNAM s kim imam posla a svejedno i dalje radim gluposti. i trudim se.
dakle, dijete koje nije vidjelo oca cca 5 godina, koji se ne javlja, ne zove, nis ne pita kao da ne postoji - ima skoro 7 godina. i moli me zadnjih nekoliko tjedana da bi ona vidjela tatu. i smilujem se ja i oducim mu se javit i zamolit ga, pazite - zamolit ga da dodje jer bi ga mala zeljela upoznat. suludno, znam. javio se on u ponedjeljak s dogovorom da dodje danas ispred vrtica. i napise on meni da joj prenesem da je puno voli i da je jedva ceka vidjet. danas se vjerojatno oduzeo od cuge ili kojecega, pa se nije ni javio. cijelo poslijepodne brisem suze i objasnjavam svom djetetu da nije problem u njoj, izbjegavajuci objasniti da je tata smece koje je ne voli.
e sad pitanje, buduci da je ovo mislim treci put da je tako nesto napravio - da li otici vise na taj centar i tuziti ga? izbrisati ga iz matice rodjenih djeteta? kazneno ga gonit zbog zanemarivanja djeteta?
ono sto zelim reci da mislim kako bi mom djetetu bilo lakse da zna kako nema oca. nego da misli kak ima oca a zapravo ga nema, ako me razumijete.
sto bi vi napravili u mojoj situaciji?
Nažalost, ne možeš ga natjerati da se brine o djetetu , ako ne želi..žao mi je, znam sličnih situacija. Čitala sam neki dan da će donijeti zakon, koji neće dozvoliti roditelju da "zaboravi " da ima dijete. Ako ga ne bude poštovao, udariće po džepu..a to ih najviše boli. i dalje ostaje pitanje da li će to biti kvalitetno provedeno vrijeme..
Lady Gala is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2012., 15:50   #13
Žao mi je što je tako ispalo i to po treći put.

Mislim da nisi dobro defnirala pitanje u temi. Pitanje treba glasiti - do kad ćeš ti očekivati da on igra ulogu oca, kad je očigledno jasno da on to ne želi i neće?

Samo maloj nabijaš traume, radi svojih kompleksa. Objasni djetetu da tata ima drugi život, da ne može doći i bok. A ne svaki put ju nabriješ da će tata doći pa štanga. Daj malo misli na njezine osjećaje, a ne samo na svoje.
Altera is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2012., 17:39   #14
Slažem se sa Alterom u tome da bi djetetu trebala objasniti da on jednostavno nije dio vašeg života. Sa 7 godina ona je već sposobna razumjeti barem dio vaše priče i ako sada uspije prihvatiti da ga nema biti će joj lakše nego da joj nada godinama opterećuje život.
Ovo je trenutak gdje treba stisnuti zube i pregrmjeti oluju.
I nemoj previše inzistirati da se upoznaju, jer kad je već takva situacija budi sretna što ti se ne miješa u život jer ti ga dobro može zakomplicirati iznenadnom pojavom očinskih osjećaja koji će nestati za par mjeseci.
__________________
always optimistic
djurdja is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2012., 17:29   #15
mene zanima što treba reći djetetu od 4 godine koje otac ne želi viđati. Nije vidio dijete godinu dana, niti plaća alimentaciju, ali to mi je u ovom slučaju manje bitno. Ja nikada nisam niti jednu ružnu riječ rekla dijetetu o njemu.
bojim se dana kada će početi pitati zašto tata ne dolazi. napominjem da sam nebrojeno puta pokušala uspostaviti njihov kontakt ali on jednostavno ne želi ((
malazara is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2012., 12:06   #16
malazara jedino sto mozes ga prijaviti ga centru, i kasnije sudu. palit svijece da ce ubrzo, prema najavama ministrice, to postati kazneno djelo. iako ne vidim svrhu, jer ce onda to radit prek one stvari.
i mozes, kao i ja, izbrisati ga i iz dokumenata, jer ocito ne postoji ni u zivotu djeteta. oduzeti mu roditeljsku skrb.
__________________
štedim pa šta košta da košta
sidora is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2012., 15:03   #17
Izbrisati iz dokumenata? Zar se briše ime oca iz rodnog lista?
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2012., 19:05   #18
Grozno je to, grozno kad otac ne voli vlastito dijete i potpuno ga ignorira.
To si još mogu nekak u glavi objasniti da eto postoje takve osobe, ali kada se to dešava malom prekrasnom biću koje je ujedno tebi sve na svijetu i koje voliš više od bilo čega što postoji, tada je situacija grozna.
I tako mi je dovoljno teško što se potpuno sama brinem za dijete ( mislim teško fizički i financijski) ali kad počnem razmišljti kako netko može na voljeti svoje dijete i kad više ljubavi dobija od slučajnog konobara u kafiću nego vlastitog oca mogu samo plakati
malazara is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2014., 01:22   #19
Angry

jel mi moze ko pomoci bio bi zahvalan jako puno
ovako ja sam bio s jednom curom koja je zatrudnila s drugim deckom (ja naravno nisam znao) i kad je rodila ja sam dijete priznao i upisao se u rodni list. sad kad se pravi otac pojavio ja neznam kako da se izbrisem iz istog. a oni ne zele poduzet nista u vezi toga jer on nije hr drzavljanin a i pase im jer ja imam love pa misle alimentaciju od mene dobit sta da napravim
takma91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2014., 01:28   #20
s obzirom da nisi znao da je dijete tuđe, a ne tvoje, zatraži test očinstva...ako odbije, zatraži ga sudskim putem i navedi da si tek sad saznao da je ona zatrudnila s drugim i da želiš testom utvrditi jel dijete tvoje ili nije...ako test pokaže da nije tvoje, imaš pravo na brisanje...
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:25.