Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.07.2013., 22:12   #1
Grupa podrške za odvikavanje od kave

Ne znam ima li itko osim mene takvu ambiciju, ali htjela bih prestati piti kavu i to po mogućnosti u potpunosti. Točno osjećam da mi šteti i da mi jako diže kiselinu u želucu, imam kroničan gastritis kojem i to znatno pridonosi...

Pila sam nekada litru kave dnevno, sad sam na jedno pola litre, ali želim stvarno svesti na jednu tjedno.

To što nam kuhaju u kafiću na poslu je zadnje smeće koje skupo naplaćuju, nesscaffe koji mogu sama napraviti na poslu mi je nešto prekiselo i preodvratno i u osnovi rijetko kad i gdje popijem baš dobru kavu. Osim lavazze u ponekom kafiću i turske koju si sama doma spremam, sve drugo mi je živi užas. I još mi škodi.

Ali kava ima i sociološku ulogu, u kafiću, izlasku...bla bla...

Ako ima netko tko ima sličan cilj - neka se javi na ovu temu pa da organiziramo support group, plačemo jedni drugima na ramenu, predlažemo zamjene i slično....Eto, ima li takvih?
mctaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2013., 19:07   #2
Thumbs up

Quote:
mctaca kaže: Pogledaj post
Ne znam ima li itko osim mene takvu ambiciju, ali htjela bih prestati piti kavu i to po mogućnosti u potpunosti. Točno osjećam da mi šteti i da mi jako diže kiselinu u želucu, imam kroničan gastritis kojem i to znatno pridonosi...

Pila sam nekada litru kave dnevno, sad sam na jedno pola litre, ali želim stvarno svesti na jednu tjedno.

To što nam kuhaju u kafiću na poslu je zadnje smeće koje skupo naplaćuju, nesscaffe koji mogu sama napraviti na poslu mi je nešto prekiselo i preodvratno i u osnovi rijetko kad i gdje popijem baš dobru kavu. Osim lavazze u ponekom kafiću i turske koju si sama doma spremam, sve drugo mi je živi užas. I još mi škodi.

Ali kava ima i sociološku ulogu, u kafiću, izlasku...bla bla...

Ako ima netko tko ima sličan cilj - neka se javi na ovu temu pa da organiziramo support group, plačemo jedni drugima na ramenu, predlažemo zamjene i slično....Eto, ima li takvih?
Presmjesno mi je kako te nitko nije podrzao! evo ne mogu niti ja jer sam zakleti kavopija al drzim ti fige ako to zbilja zelis!
__________________
“Some people like me, some don't. I don't understand, Where the difference comes from. My heart like them all. For a simple childish reason. We all are created equal, we all are humans.”
hellaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2013., 20:49   #3
hahaha, hvala ti!
kad sam vidjela da imam odgovor na temu ponadala sam se, ali ajde, bas lijepo da si se bar ti javio
meni se čini da je ova tema više moja maštarija, nego stvarnost, ali dobro

ljudi nisu svjesni koliko im je kava marketinški nametnuta i koliko im ustvari šteti, a posebno za želudac jer jako diže kiselinu i stvara kroničan gastritis (a to je pretpostavka i za karcinom u dugom roku).

najsmješnije mi je kad svi teže onim skupim, instant kavama, koje se rade od najnekvalitetnijeg dijela kavinog zrna. ja nesscaffe uopće ne mogu piti jer je toliko nekvalitetan i osjeti se sama kiselina dok ju piješ...ali marketin čini čuda i ekipa kupuje jer misli da je to nešto super....

od kad sam smanjila pijenje kave, tlak mi u normalnom rasponu, a već sam bila u fazi da s 35 godina završim na lijekovima do kraja života, betablokatorima, jer mi je tlak bio nenormalno visok...prestala sam lokati kavu i počela spavati oko 6-7-8 sati dnevno...i evo me, medicinsko čudo!

puno ljudi mogu učiniti za svoje zdravlje, ali im se ne da
mctaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2013., 08:56   #4
eh da druga je stvar kad ti kava ne pase i kad imas zdrastvenih problema onda ok! ja se ne odricem kave nema nikakve kiseline ni zgaravice samo osmjeh nakon sta zamiriseosim toga kava ima puno blagotvornih djelovanja ako ti pase
al ajde ako si odlucila prestat evo ja za tebe navijam!
__________________
“Some people like me, some don't. I don't understand, Where the difference comes from. My heart like them all. For a simple childish reason. We all are created equal, we all are humans.”
hellaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2013., 10:57   #5
eto, bas mi je drago zbog tebe, da je to tebi tak sve super! good for you!!!

nadam se da ce se na temi ipak javiti i netko tko zeli smanjiti unos kave u organizam, iz bilo kojeg motiva, moze i financijskog

anyone?
mctaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2013., 01:56   #6
Meni je robusta smetala, a sa arabicom su problemi nestali
segregator is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2013., 10:40   #7
eto, nije los prijedlog.. ja se uvijek sjetim svog lijecnika koji je veliki protivnik kave i koji kaze da je tokao da si malo otrova razmutim u salici i popijem..
mctaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2013., 11:13   #8
Quote:
mctaca kaže: Pogledaj post
eto, nije los prijedlog.. ja se uvijek sjetim svog lijecnika koji je veliki protivnik kave i koji kaze da je tokao da si malo otrova razmutim u salici i popijem..
uvijek me ražalosti kad saznam da postoje ovakvi liječnici.
trebalo bi ih poslati ponovo na školovanje ili barem na neku edukaciju o toskičnim tvarima.
kava nije otrov. kofein iz kave smeta jednom malom postotku ljudi.
ali i mlijeko smeta jednom postotku ljudi, pšenica i kikiriki također...
pa ih nećemo nazvati otrovima.
čak se niti alkohol u maloj količini ili u velikom razrijeđenju ne klasificira kao otrov...
Pepica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2013., 18:06   #9
Ako ima netko tko bi želio smanjiti količinu kave koju konzumira, bilo bi cool da se javi na temu :-)
mctaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2013., 22:34   #10
Sumnjam da će moje iskustvo ikome pomoći, ali evo...

Ja sam pila po dvije-tri kave dnevno i to u onoj šalici za čaj...dakle, nešto iznad pola litre, pa do litre. I to uvijek tursku i jako jaku bi kuhala...kad mi je dijagnosticiran visoki tlak, naravno, prva naredba liječnika je bila smršaviti...to nikad nisam uspjela. No, doslovno prekonoći sam se odrekla kave.

E sad, baš totalno - sumnjam da će ikome uspjeti, pa evo što sam ja radila. Slijedeći dan sam si kupila onu neku zamjensku, slično kao Bianca, ali košta 13kn u Kauflandu i ima je pola kile . Slagala s vodom i dodatkom mlijeka i skužila da mi kava nešto i ne fali, bila je samo navika. A o onoj gluposti da se bez kave ne možemo probuditi, funkcionirati, da niti ne pričam...svašta...s vremenom su moji doma prešli na bezkofeinsku, pa ju ponekad i ja pijem...ali rijetko...kad sam vani, primijećujem da su prije imali i u najvećoj krčmi kavu bez kofeina, no sad je to malo rijeđe, ipak nađe se. Ako nemaju, ne cendram, samo kažem nek mi daju mlijeko sa malo kave .

Dakle, nije da ju ne pijem nikad, ali se svelo na nekoliko bezkofeinskih i dvije možda kofeinske na mjesec. Sasvim zadovoljavajuće, mislim. Između pijem te nadomjestke ili čak niti to, sad kad je vruće me niti ne vuče.
__________________
"Radeći bilo što, postajemo bilo tko.""Be excellent to yourself."
Poruka za svaku debeljucu/debeljka koji ovo čita...
Victora is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2013., 21:16   #11
i tlak ti se normalizirao jel tako?

pa ekipa misli da im kava ne steti

ja isto mislim da su te price o tome da se ne mozemo razbuditi bez kave marketinske izmisljotine da bi se proizvod sto bolje prodavao! ja je se definitivno mislim odreci iako sam smanjila na max 2 dnevno jermi unistava zeludac.

najveci mi je problem po kaficima, ali sam pocela umjesto kave narucivat mineralnu)

to s biancom je isto dobra fora , to isto nekad prakticiram al nije mi bas fino, vise podnosljivo
i cajevi mi znaju zderat zeludac ako nisu u rinfuzi, valjda sam osjetljiva na otrove iz one vrecice! uglavnom kako sam dorucak pocela zamjenjivat sejkovima kava mi uopce ne fali!!! valjda mi treba samo nesto tekuce da ubije naviku!
mctaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2013., 21:22   #12
Ma nemam ja tlak od kave, imam ja i drugih problema...nekakve pozitivne promjene od nepijenja kave nisam primijetila, što da ti lažem, ali kažem - možda bi da nemam i drugih zdravstvenih problema.

Prije sam se hjela osvrnuti na to kako sam prestala bez ikakvog problema. Ok, nisam ju 100% izbacila, ali maltene pijem kad moram, kako kažeš - kad sam kod nekog, itd. Baš ono kad mi uvale, pa....i nekad doma bezkofeinsku. No, istina je da sad kad sam se odvikla primijećujem da kad ju popijem srce mi počne jače lupati.

A nadomjestke imaš svakakve, nađi ono što ti najviše odgovara.
__________________
"Radeći bilo što, postajemo bilo tko.""Be excellent to yourself."
Poruka za svaku debeljucu/debeljka koji ovo čita...
Victora is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2013., 14:41   #13
Ja sam prestala piti kavu prije nekoliko godina. razlozi su bili neumjerenost , od toga je patio želudac - a i mrzim biti rob nečega (zato sam prestala i pušiti između ostalog).

Kava koju bi sam doma prepržio, samljeo i skuhao i nije otrov - ali sve ostalo što se danas prodaje pod kavu nema puno veze s kavom.

Osjećam se bolje fizički i psihički otkada ne pijem kavu. Fali mi jutarnji ritual ispijanja kave - zamjenila sam to čajem ne pruža isti osjećaj. Ponekad popijem kavu, jako rijetko - ali recimo na godišnjem uz muža uvijek pijem.
stihaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2013., 19:25   #14
ja sam danas popila 2 toliko o tome! al sutra je novi dan!
mctaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2013., 15:09   #15
ja sam prije pio jako puno kave. bilo gdje i bilo kad, kava je bila jedino što sam pio, a onda kada mi je počela smetati i kada mi je dijagnosticiran kronični gastritis, gotovo u potpunosti sam se odvikao od nje i uopće mi nije potrebna. sad je znam popiti jednom u mjesec ili dva i uopće mi ne fali ta stara navika svakodnevnog ispijanja kave. samo sam sredio stvari u glavi i prioritete. eh, ali kad bi tako moglo biti i sa cigaretama...
__________________
I am king of nothing with a broken crown...
Maybe_zero_cool is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2013., 17:32   #16
Evo ja se isto pridružujem s blagom ovisnosti u biti al ne želim bit ovisna o ničemu, moja je o bijeloj kavi/capucchinu, pijem bar tri dnevno...em što potrošim bar 30kn dnevno na to, em ne bi smijela mlijeko jer imam intoleranciju, bravo ja....počinjem od danas...
katarina32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2013., 14:28   #17
Prestala sam piti kavu u isto vrijeme kad sam prestala pusiti prije par godina. Uopce mi ne fali, a prica o tome kako se bez kave ne mozemo razbuditi je besmislica. Jutarnje hodanje koje traje 15-ak minuta daleko je ucinkovitije i vise me razbudi od ispijanje kave. Narocito zimi.

Buduci da nemam nekih vecih zdravstvenih problema nisam primjetila nikakva poboljsanja/pogorsanja zdravlja od kad ne konzumiram kavu.
Ono sto se poboljsalo je da trosim 40-ak kuna dnevno manje od kad ne pijem kavu i ne pusim. Imam i vecu potrebu za kretanjem nego prije.

Ponekad popijem crni caj. Kavovine sam probala piti buduci da se preporucuju za probavu, no nikako da usvojim naviku da popijem taj napitak svaki dan. A i lijena sam kuhati ih.
Breza21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2013., 14:55   #18
evo da se pridružim svojim iskustvom.

ja sam smanjila kavu na jednu dnevno, i to ako, nije mi potrebna, više je pijem iz gušta, jer volim okus, ali se radi o malom makijatu.

ja sam prestala piti jer sam vidjela da mi smeta želucu i da sam od nje zapravo puno umornija.
ako želite nešto za razbuđivanje preporučila bi zeleni čaj. on ne djeluje tako jako kao kava ali djeluje postojanije i duže, i ne šokira toliko organizam. ali uzmite pravi čaj, u čajotekama u rinfuzi. za nekoga tko tek počinje, pogotovo nakon kave čaj može biti bezukusan, ali dajte si vremena, kupite različite vrste i nakon nekog vremena ćete zbilja početi uživati. ja ne mogu zamisliti dan bez čaja.
ellory is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2014., 03:59   #19
Bok ekipa,
Tema nije aktivna vec neko vrijeme pa cu ja isplakat svoje bolno iskustvo, koje jos uvijek traje, a citala sam da najgore tek slijedi(
Naime kavopija sam vec godinama, sad imam 24, uglavnom jaka turska, bez secera sa malo mlijeka , mi je bila savrsen pocetak dana. Popodne bih isto popila jednu.
Jucer sam se odlucila na ciscenje organizma i izbacivanje kave u potpunosti.
Ujutro sam kao zamjenu popila crni caj i skroz do predvecer sam bila ok. Oko 17h sam osjetila glavobolju koja je postajala sve jaca i jaca i sad me probudila ludjacka bol koja me tjera me na povracanje. Da bude jos gore procitala sam da je drugi dan najgori:/ ima li netko slicna iskustva?
Nisam mislila da cu prolaziti kroz ovako nesto i da je fizicka ovisnost toliko ocita.
__________________
I'm cold.
tipkalo tralala is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2014., 04:06   #20
Yup
Probao vise puta ali me glavobolja uvijek natjera na moju dnevnu dozu kofeina - 2-3 salice ...
Narucio sam Mate caj pa cu probat s tim. Crni i ostali cajevi nisu bili od pomoci...

U svakom slucaju...sretno i javi kako napredujes
torx is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:04.