Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.05.2015., 22:07   #1
Shii take - uzgoj

Molio bih par savjeta s obzirom da namjeravam pokrenuti proizvodnju Shii take gljive. Nemam nikakvog iskustva u proizvodnji gljiva, samo dobru volju.
1. Proizvodnju namjeravam pokrenuti u Rijeci pa me zanima koliko je to mudro s obzirom na klimatske uvjete.
2. Namjeravam krenuti s desetak stupića pa onda polako povećavati proizvodnju (ako bude sreće do 200-300 stupića).
3. Postoji li neki organizirani kanal otkupa gljiva?
4. Zna li netko (na temelju iskustva) koliko je potrebno proizvesti gljive da bi jedna obitelj od toga živjela?

Pozdrav i hvala!
forbix is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2015., 11:19   #2
1. Klimatske prilike u Rijeci su zadovoljavajuće. U slučaju ekstremnih vrućina svejedno jesi li u Rijeci ili u Zagrebu.
2. Dobro razmišljanje. Prvo stekni praksu uzgajajući manje količine za vlastite potrebe.
3. Gljive koje proizvedeš moraš prodati sam. Možeš prodavati na tržnici ili ponuditi nekom trgovačkom lancu. Ovisi kojom količinom gljiva raspolažeš.
4. Ovisi koliko uspiješ prodati. Razmisli o sušenju gljiva jer imaju veću cijenu i duže se čuvaju suhe nego svježe.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2015., 19:06   #3
Moram samo pronaći nekakav prostor... podrum... starinu.

Koliko je Shii taki bitno dnevno svjetlo? Može li se gljivama svjetlo osigurati iz LED ili fluorescentnih cijevi?
forbix is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2015., 19:09   #4
Quote:
forbix kaže: Pogledaj post
Moram samo pronaći nekakav prostor... podrum... starinu.

Koliko je Shii taki bitno dnevno svjetlo? Može li se gljivama svjetlo osigurati iz LED ili fluorescentnih cijevi?
Uzgajaš je vani, na otvorenom.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2015., 19:20   #5
Ma otkud sad to?
Kako ću vani osigurati 85% vlage?
forbix is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2015., 20:38   #6
Pa može se uzgajati vani i unutra. Gdje ti više odgovara.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2015., 02:49   #7
Vi ste uzgajivač? Koji obim proizvodnje imate?
forbix is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2015., 13:15   #8
Quote:
forbix kaže: Pogledaj post
Vi ste uzgajivač? Koji obim proizvodnje imate?
uzgajao sam za sebe na otvorenom, ništa veliko
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2015., 18:02   #9
ja uzgajam neke gljive čisto za svoje potrebe. stupiće shiitake kupujem, držim ih u podrumu bez umjetnog svjetla, imaju manje prozore s južne strane otkud dolazi svjetlo i to je po meni čist dovoljno. preko stupića je neka prozirna vreća da se sačuva vlaga (ponekad znam stavit čašu vode unutra), s par probušenih rupica i to je to. nema neke filozofije, al za pravu proizvodjnu ne znam.
pic is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2015., 19:14   #10
gdje se mogu nabaviti ti stupići? imate neki pouzdan link gdje se opisuje uzgoj ove gljive? možda bi uzgajao bi isključivo za svoje potrebe
jeeeRajt is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2015., 20:24   #11
evo par adresa pa pogledajte kako se uzgajaju

http://hosnicompitel.hr/default.asp?cms=GGGIII
https://www.youtube.com/watch?v=1Z2wttk7oJQ
http://www.poljoberza.net/AutorskiTe..._2.htm&autor=7
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2015., 14:36   #12
biljka možeš napisati kako si uzgajao vani, imam spremište u podrumu koje bi mogao koristiti u prvoj fazi, možda i kasnije uz umjetno svjetlo... ali bi ipak kasnije možda pokušao u vrtu u sjeni, koje godišnje doba je za to pogodno...
jeeeRajt is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2015., 18:06   #13
Na oblicama bukve. Kupio 2 metra nekalanih drva, izbušio rupe prema priloženom uputstvu, dezinficirao izosanom i nasadio micelij. Krenuo sam u proljeće, oblice sam redovito vlažio prskanjem i zaštitio ih natkrivanjem PVC folijom preko ljeta i zimi.
Prva berba bila je u proljeće iduće godine. Gljive sam brao gotovo dvije godine. Sasvim dovoljno za vlastite potrebe.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2015., 19:04   #14
koji položaj u vrtu, gdje bi mogle, gljive rastu u šumi nakon kiše, znači jasno mi je za vlagu, pretpostavljam da im treba i sjena.
e sad, oko vrta imam neke tuje za živu ogradu, mogao bi u podnožju, ali se ne sjećam gljiva u crnogoričnoj šumi.
imam i dio vrta s listopadnim manjim drvećem, mogao bi smjestiti nasađena drva i u podnožje te ''šume''
vidio sam sad na njuškalu micelij bukovače i još nekih gljiva osim shiitake, možda bi probao nasaditi par različitih
jeeeRajt is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2015., 19:36   #15
dosta tog našao sam ovdje

http://www.inet.hr/~manemet/15s.htm

jeeeRajt is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2015., 23:41   #16
nisam još krenuo s uzgojem, ali sigurno hoću...
uglavnom, bolje ti je planirati uzgoj na supstratu u kontroliranim uvjetima, nego se gnjaviti s oblicama na otvorenom.
forbix is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:45.