Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.06.2009., 21:47   #41
Može li se zatražiti talijansko državljanstavo samo na osnovi prezimena!?
znam malo vec razvodnjena priča, ali očev djed je bio talijan orginal,ali nažalost nema nikakvih tragova o tome...samo je prezime ostalo.
Ja bi da imam dvojno državljanstvo (znači i dvije putovnice?!) već ako talijani to dozvoljavaju i ako će mi to pomoći u poslu vani.
pozdrav
lusy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2009., 09:01   #42
Quote:
lusy kaže: Pogledaj post
Može li se zatražiti talijansko državljanstavo samo na osnovi prezimena!?
znam malo vec razvodnjena priča, ali očev djed je bio talijan orginal,ali nažalost nema nikakvih tragova o tome...samo je prezime ostalo.
Ja bi da imam dvojno državljanstvo (znači i dvije putovnice?!) već ako talijani to dozvoljavaju i ako će mi to pomoći u poslu vani.
pozdrav
Ne mozes naravno samo na osnovu prezimena, po toj logici bih si i ja mogao dat prezime Ramazotti i trazit drzavljanstvo.
Al cudno bi mi bilo da nema nikakvih tragova o tome, pa znau Talijani tko im je drzavljanin a tko nije, iako ne vjerujem da mozes dobit drzavljanstvo tek tako. Pa jel ti otac ima drzavljanstvo?
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2009., 18:44   #43
US ne pravi frku koliko drzavljanstava imas, kao ni HR.

ja imam drzavljanstva hrvatske, srbije i italije, te osobne sve tri zemlje i vazece putovnice italije i hrvatske. momentalno zivim u argentini... imam i boravisne dozvole kanade (stalnu), argentine (stalnu), US (privremenu) i singapura (privremenu... mozda je vise i nemam )... bez ikakve frke.

i u hrvatsku i u italiju ulazim na HR i IT pasos.

da li ce te gledati kao stranca nema veze s kojim pasosem ulazis. u italiji si italijanski drzavljanin neovisno s kojim pasosem ulazis. isto u HR i vecini drugih zemalja. ali... ako u brazil udjes s italijanskim paosem i i imas jos hrvatski pasos, onda nemas pravo recimo da trazis konzularnu zastitu i pomoc hrvatske, nego samo italije.
miloshz is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2009., 18:47   #44
Quote:
PetBorut kaže: Pogledaj post
Ne mozes naravno samo na osnovu prezimena, po toj logici bih si i ja mogao dat prezime Ramazotti i trazit drzavljanstvo.
Al cudno bi mi bilo da nema nikakvih tragova o tome, pa znau Talijani tko im je drzavljanin a tko nije, iako ne vjerujem da mozes dobit drzavljanstvo tek tako. Pa jel ti otac ima drzavljanstvo?
moraju se imati dokazi i onda moze... bez dobrog advokata se ceka 2 godine. a ako imas dobrog advokata i podmazes, moze i za nekoliko meseci.

ako nekom treba, znam odlicne advokate za IT drzavljanstvo. ja moje dobio za nekih 4-5 meseci nakon sto sam predao zahtev.
miloshz is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 06:33   #45
Uskoro dvojno državljanstvo Hrvatske i Crne Gore

za sve Djetice dobre vijesti

http://www.rts.rs/page/stories/sr/st...Crne+Gore.html
zizi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 06:42   #46
Status Hrvata u SAD-u

Prema informaciji sa stranica MVP-a, nema uopce problema s dvojnim....

Status Hrvata u SAD-u

Sukladno imigracijskim propisima regulirano je useljenje, radne dozvole, stalni i privremeni boravak, kao i primitak u državljanstvo. Što znači da se mora provesti 5 godina u SAD-u prije nego što se dobije mogućnost za stjecanje američkog državljanstva. Hrvati koji imaju američko državljanstvo imaju ista prava i obveze tj. ravnopravni su građani SAD-a. SAD dozvoljava dvojno državljanstvo.

http://www.mvpei.hr/hmiu/tekst.asp?q=02hi-hi17
zizi is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2009., 20:21   #47
ja imam dvojno....
imam hrvatsko, a kad sam prvi put išla u australiju i ka i svi drugi tražila viu nisam je mogla dobit jer su mmi rekli da imam njihovo državljanstvo (stari mi se rodija tamo dok su njegovi par godina radili u Sydneyu)... tako da sam sve dokumente tribala prevest na eng i napravila sam australsku putovnicu...
naši se malo bune oko dvojnog državljanstva... zakoni tu nisu sukladni, al može se uspit napravit dvojno državljanstvo...
Žena Dijete is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2009., 13:22   #48
Quote:
facasplaca kaže: Pogledaj post
Kanada dopusta dvojno drzavljanstvo bez ikakvih problema. Pa i trojno
Canada ne dozvoljava trojno drzavljanstvo. Jedina zemlja za koju ja znam da nema nikakve zabrane na broj drzavljanstava je Hrvatska. Znam iz prve ruke jer sam se raspitao u MUP_u.
Ja imam i kanadsko i hrvatsko s tim da Canada nema poima (a i nemoze dobiti takvu informaciju niti da je trazi od hrvatske) da imam i hrvatsko drzavljanstvo.
Slucaj moze samo biti da imas tri drzavljanstva na primjer da ja sada dobijem i US drzavljanstvo a da neprijavim da imam i hrvatsko sta je zapravo ilegalno. Znaci tri ili vise je moguce imati ali je ilegalno kad je pitanje US i Canade.
Inblues is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2009., 16:51   #49
US ima poprilicno komplikovan zakon o drzavljanstvu. generalno ne prave frku koliko pasosa imas pored americkog.

dvojno drzavljanstvo i imati dva ili vise drzavljanstava su razliciti pojmovi.
miloshz is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2009., 00:19   #50
Quote:
Inblues kaže: Pogledaj post
Canada ne dozvoljava trojno drzavljanstvo. Jedina zemlja za koju ja znam da nema nikakve zabrane na broj drzavljanstava je Hrvatska. Znam iz prve ruke jer sam se raspitao u MUP_u.
J
mislim da nisi u pravu
meni je receno od MUP-a da mi samo smimo imati 2
marija2m is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2009., 00:29   #51
Quote:
marija2m kaže: Pogledaj post
mislim da nisi u pravu
meni je receno od MUP-a da mi samo smimo imati 2
Sve skupa ovisi o tome iz koje perspektive gledas. Vidi recimo ovo:

http://www.mup.hr/96.aspx
Quote:
Članak 8.

Prirođenjem može steći hrvatsko državljanstvo stranac koji je podnio zahtjev za primanje u hrvatsko državljanstvo ako udovoljava ovim pretpostavkama:
...
2. da ima otpust iz stranog državljanstva ili da podnese dokaz da će otpust dobiti ako bude primljen u hrvatsko državljanstvo;
Dakle ako je netko najprije stranac pa onda zeli postat i nas drzavljanin, onda se de facto mora donjet otpust iz tog stranog drzavljanstva - dakle moze bit samo hrvatski drzavljanin. No sad pocinje filozofiranje tipa: "sta ako ima vise drzavljanstva, u zakonu ne pise da mora podnjet otpust iz svih drzavljanstva".
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2009., 01:24   #52
Quote:
PetBorut kaže: Pogledaj post
Sve skupa ovisi o tome iz koje perspektive gledas. Vidi recimo ovo:

http://www.mup.hr/96.aspx


Dakle ako je netko najprije stranac pa onda zeli postat i nas drzavljanin, onda se de facto mora donjet otpust iz tog stranog drzavljanstva - dakle moze bit samo hrvatski drzavljanin. No sad pocinje filozofiranje tipa: "sta ako ima vise drzavljanstva, u zakonu ne pise da mora podnjet otpust iz svih drzavljanstva".
ko da mora pisat,ako netko ima vise drzavljanstava i otpustis jedno opet imas neko drugo drzavljanstvo i tako sve dok ih ne otpustis sve

prakticki moras biti bez drzavljanstva kad uzimas hrvatsko
tako je i ovdje u njemackoj,isto pise da moras donjeti otpust,a ne vise njih.

sta pise u zakonu,neda mi ga se citat,sta se desava u slucaju da si neistinite podatke naveo u zahtjevu.

recimo reko si da imas jedno drzavljanstvo a imao si ih 3...pa eto nisi bio bez drzavljanstva kad si uzeo hrvatsko.
sta se desava u tom slucaju,dali ti u tom slucaju mogu oduzet drzavljanstvo?
buntspecht is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2009., 01:35   #53
Quote:
buntspecht kaže: Pogledaj post
ko da mora pisat,ako netko ima vise drzavljanstava i otpustis jedno opet imas neko drugo drzavljanstvo i tako sve dok ih ne otpustis sve
Pa uprvo oko takvih (nedorecenih) stvari se advokati i "motaju". Da bi zadovoljio uvjete za stejcanje drzavljanstva, potrebno je ispunit te uvjete. Ako je jedan od uvjeta da prilozis otpust iz "starog" drzavljanstva i ti taj uvjet ispunis, onda je stvar mozda i legitimna. Ne moze se od tebe trazit da ispunis zahtjeve koji nisu navedeni u zakonu/pravilniku. Lako moguce da je na nivou nekog drugog pravilnika to malo preciznije definirano. Mozda u zahtjevu za drzavljanstvo ionako moras navest sva drzavljanstva koja imas.

Quote:
sta pise u zakonu,neda mi ga se citat,sta se desava u slucaju da si neistinite podatke naveo u zahtjevu.

recimo reko si da imas jedno drzavljanstvo a imao si ih 3...pa eto nisi bio bez drzavljanstva kad si uzeo hrvatsko.
sta se desava u tom slucaju,dali ti u tom slucaju mogu oduzet drzavljanstvo?
Ako si na temelju netocnih informacija dobio drzavljanstvo onda se to drzavljansto i oduzima. Mislim da ima ona fora da ne mozes bit bez drzavljanstva, ali ako se ispostavi da zaprvo ima drzavljanstvo neke drue drzave, onda nema prepreke za oduzimanjem drzavljanstva.
Bilo je slucajeva u kojim su kanadjani oduzimali drzavljanstvo jer se ispostavilo da su ljudi lagali kod podnosenja zahtjeva (nesto vezano za sudjelovanje u ratu ili nesto tako)
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2009., 11:00   #54
Quote:
marija2m kaže: Pogledaj post
mislim da nisi u pravu
meni je receno od MUP-a da mi samo smimo imati 2
Neznam mozda si i u pravu ali meni je receno u MUP_u u Biogradu da nema ogranicenja i da samo ovisi o drugim drzavama koliko oni dozvoljavaju
Inblues is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2009., 19:33   #55
Quote:
PetBorut kaže: Pogledaj post
Sta nisi znala, da kod nas nema poreza na kapitalnu dobit? Vjerujem da si znala ali nisi povezala u cjelinu nakon sto uzme su obzir i ostale parametre.

Pa pogotovo nakon one afere sa Luxemburgom ce bogati Nijemci gledat kako drugacije da "spase" svoje boagtsvo. 20% koliko se placa u Njemackoj uopce nije malo kad pogledas o kojim se iznosima radi. A u ostalim EU drzavama je cesto jos i vise.
Postoji doduse problem sa transferom novca jer oni bas ne mogu tek tako tu dobit koju su si isplatili legalno strpat u kofer i prebacit natrag u Njemacku ali tim prije gledaju kako da utrape ili operu novac na nasim prostorima. Neki kupuju nekretnine kao investicije a neki traze neke malo kreativnije nacine za pranje novca .

P.S. drzavljanstvo u poreznim zakonimna ne igra nikakvu ulogu, tamo je jedini termin "rezident".
kapitalna dobit se ostvaruje realizacijom profita kroz prodaju kapitalnih sredstava, a porez se placa na razliku kupovne i prodajne cijene.

dakle ak imas firmu vani i ona ima profit od 10mil necega, a to nije ostvareno prometom/prodajom kapitalnih sredstava, tih 10 milijuna se ne oporezuje kao kapitalna dobit. vlasniku se taj profit moze (ali i ne mora) isplatiti na razne nacine (placa, dividende), a svi uglavno odabiru opciju gdje se placa manji porez.
ak prodas firmu (svoje dionice) i realiziras profit (razlika izmedju kupovne i prodajne cijene) na taj nacin, onda je to podloznu porezu na kapitalnu dobit u vecini drzava. koliko mi je poznato, jos uvijek je 0% u hr, tj nema ga.

jos samo napomena, ovo je jaaaaaaaaako pojednostavljeno, jer svaka drzava hoce svoj dio poreznog kolaca i uglavnom prije ili kasnije doskoce "kreativnim" rjesenjima.
zato postoje medjudrzavni sporazumi o porezima za osobe koje rade/posluju u raznim jurisdikcijama. svako bi trebao pitat za individualni savjet financijskog strucnjaka koji je specijaliziran za takve slucajeve.
pitajte raica iz dukata.....
__________________
Aj em Šatro Gospon end aj otorajz dis mesiđ!
šatro gospon is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2009., 20:06   #56
Quote:
šatro gospon kaže: Pogledaj post
dakle ak imas firmu vani i ona ima profit od 10mil necega, a to nije ostvareno prometom/prodajom kapitalnih sredstava, tih 10 milijuna se ne oporezuje kao kapitalna dobit.
Iskreno receno, ne znam vise kako bi se taj porez trebao zvat kod nas, ali ja govorim o ovome:

http://de.wikipedia.org/wiki/Kapitalertragsteuer

Dakle radi se o svojevrsnom porezu na vadjenje love iz firme (isplati dobiti, prihod od kamata...)
Kod nas je porezni sustav u usredbi sa razvijenim zapadom Europe prilicno liberalan. To nam nazalost nije donjelo kvalitetan kapital koji bi potaknuo stvaranje vrijednosti tako da je pitanje koliko ce to jos trajat.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2009., 21:03   #57
Quote:
Inblues kaže: Pogledaj post
Neznam mozda si i u pravu ali meni je receno u MUP_u u Biogradu da nema ogranicenja i da samo ovisi o drugim drzavama koliko oni dozvoljavaju
onda je to vjerovatno to
marija2m is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2009., 03:24   #58
Quote:
marija2m kaže: Pogledaj post
onda je to vjerovatno to
- ja imam tri drzavljanstva i to legalnim putem. Nema ogranicenja od strane HR. I jos jedno ovisi dal si bil naturalized ili pak je drzavljanstvo steceno po mjestu/ drzavi/ gde si rodjen. Neke zemlje imaju ogranicenja prema tome dok druge pak nemaju
master driller is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2009., 08:16   #59
Ja imam dvojno...
__________________
Style isn't about conforming to fashions or following others; it's about expressing yourself and showing what's important in your life.
bulthaup is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2009., 14:03   #60
evo ja sam u procesu dobivanja dvojnog državljanstva s time da mi je hrvatsko primarno državljanstvo po rođenju...

...koliko mi je poznato/rečeno RH dopušta dvojno državljanstvo kada ti je RH primarno državljanstvo ukoliko ide obrnuto mora se odreć onog drugog..e sada navodno postoje i iznimke koje u principu pravnici znaju..jer znam ljude koji su sa slovenskim državljanstvom dobili RH državljanstvo i imaju dvojno...kod slovenaca je obrnuto..meni je rečeno da ukoliko dobijem državljanstvo RS ne moram se odreći državljanstva RH...po članku 13 njihovog zakona...

e sada mene intersira kaj je s dokumentima?Koje se mora miejnjati?Osobnu ok mora promijeniti ali sa s ostalim dokumentima tipa radne knjižice i to (radim i živim u RH)...da li netko zna..za vozačku mi nije bitno koliko ja znam jer na njoj ne piše državljanstvo a...
__________________
I am already kindly disposed towards you. My friendship it is not in my power to give: this is a gift which no man can make, it is not in our own power: a sound and healthy friendship is the growth of time and circumstance, it will spring up and thrive like a wildflower when these favour, and when they do not, it is in vain to look for it.
William Wordsworth
tinkerbell is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:57.