Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Magija i mistika

Magija i mistika Od parapsihologije do metafizike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.09.2005., 15:14   #1
Transcendentalna meditacija

Zanima koliko vas prakticira TM... I popratni ucinci...
__________________
"You have to be happy with what you have to be happy with", KC
Ilium is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2005., 15:45   #2
Re: Transcendentalna meditacija

Quote:
Ilium kaže:
.. I popratni ucinci...
Spavanje
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2010., 21:53   #3
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Spavanje
Uh, hvala bogu, znači nisam jedina
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2005., 16:34   #4
Re: Transcendentalna meditacija

Quote:
Ilium kaže:
Zanima koliko vas prakticira TM... I popratni ucinci...
a koga to zanima?

mislim da ti Taroth ima neke veze s tim, pitaj ga.
__________________
Falling in love is the best way to kill your heart because then it's not yours anymore. It's laid in a coffin, waiting to be cremated.

V. V.
Tigrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2005., 13:12   #5
a? tko me zazivao?

tm?
znam shvashta... zavisi... sta zelis postici time?
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2005., 12:33   #6
Ma znam i ja svasta, meditiram vec 10 godina (vise manje redovito.. khmmm, po potrebi.. ipak je ljenost jaca).

Samo me zanima da li tu neko prakticira TM. Prvi put sam na ovom podforumu i malo sam prelistao par tema kojima bi dobro doslo da se upoznaju s TM-om. Mene je meditacija uvijek izvlacila u periodima sto tjelesne sto dusevne neravnoteze.

Just curious, nothing more...
__________________
"You have to be happy with what you have to be happy with", KC
Ilium is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 22:57   #7
Quote:
Ilium kaže: Pogledaj post
Ma znam i ja svasta, meditiram vec 10 godina (vise manje redovito.. khmmm, po potrebi.. ipak je ljenost jaca).

Samo me zanima da li tu neko prakticira TM. Prvi put sam na ovom podforumu i malo sam prelistao par tema kojima bi dobro doslo da se upoznaju s TM-om. Mene je meditacija uvijek izvlacila u periodima sto tjelesne sto dusevne neravnoteze.

Just curious, nothing more...
Ako meditiras vec 10 godina sigurno si naucila i letjeti, zanima me kakav je to osjecaj jel onako ko ptica ili?
pozdrav
ornit
ornit is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2005., 09:24   #8
ja sam na reikiju...
(uf, malo neredovito)..

kakva su tvoja iskustva sa tm-om?
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2005., 09:38   #9
Quote:
Taroth kaže:
ja sam na reikiju...
(uf, malo neredovito)..

Ha, netko je na dopu, netko na Žuji, drugi na ljubavnici (niku) a Taroth na reikiju....svatko ima svojeg "ubojicu".
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2005., 13:03   #10
Quote:
Taroth kaže:
ja sam na reikiju...
(uf, malo neredovito)..

kakva su tvoja iskustva sa tm-om?
Meditacija mi je dobro dosla kad sam davno (dakle, prije nekih 10-tak god) imao problema s alergijom i raznim popratnim mentalnim problemima (vrtoglavica, neki oblici paranoje) koji su bili sveprisutni nakon preboljenog seroznog meningitisa, odnosno pada imuniteta. Ipak sam imao upalu mozdane ovojnice pa mi je psihička stabilnost bila narusena. Na nagovor prijatelja, koji je imao svoje probleme, prosao sam tecaj. Nakon mjesec-dva osjecao sam se kao da sam preporodjen, makar sam prije toga obisao sve lijecnike i alternativce u zgb-u. Od onda imam duboko povjerenje u TM. Ne znam kaj te zanima tocno. Mogu ti reci par stvari o TM-u kao i ostalima koji prvi put cuju ili su naculi, a i laici mi cesto postavljaju ista pitanja.

TM nema veze s religijom (to mi je definitivno najgluplje pitanje). To je cista vjezba mozga kao sto je i sport vjezba tijela. TM je duboki odmor te kao cetvrti oblik svijesti (uz budnost, REM i duboki san) pospjesuje pravilni tijek ovih najvise koristenih 3 stanja svijesti, da pravilno funkcioniraju.

Evo ukratko...
__________________
"You have to be happy with what you have to be happy with", KC
Ilium is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2005., 10:05   #11
ali nije mi jasna jedna stvar kod TM

moja frendica već dugo godina prakticira TM. Čak sam i ja na njezin nagovor krenula na uvodni tečaj ali mi se malo preveć učinilo 2600 kn dati za tako nešto (da bi čula mantru i tehniku kako ju primjenjivati)
još jedna stvar koja meni nije jasna a to je ona sama (frendica) koja čini mi se malo preveć brije po tome
a učinak TM kao da se kod nje niti ne vidi
Živčano, nervozno stvorenje koje se spremno iskaliti na prvom koji naiđe, vrlo drsko često reagira pa onda meni tu ništa nije jasno koliko to njoj onda pomaže. Ona stalno priča o svakodnevnom stresu zbog kojeg bi to ljudi trebali primjenjivati a ona sama kakav stres ima u životu - ima preko 30 godina, niti dana radnog staža sa tendencijom da tako ostane jer je njena egzistencija na maminoj kičmi, brije samo o sebi i TM, vegetarijanstvu i pazi sad
zbog jedne više razine TM je odbila posao koji joj je bio ziher i koji je bio dobra lova.
Meni više ništa nije jasno.
I nekolicina ljudi oko nje koji su u tome su isto tako dali otkaz u firmi jer ih jej ovo kao prosvjetlilo i našli su se ful u tome, spoznali sebe i blablabla....
Ali ljudi moji pa tko bi mi plaćao stan, režije, od čega bi živjela?
Hrvach is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2013., 20:24   #12
Quote:
Hrvach kaže: Pogledaj post
ali nije mi jasna jedna stvar kod TM

moja frendica već dugo godina prakticira TM. Čak sam i ja na njezin nagovor krenula na uvodni tečaj ali mi se malo preveć učinilo 2600 kn dati za tako nešto (da bi čula mantru i tehniku kako ju primjenjivati)
još jedna stvar koja meni nije jasna a to je ona sama (frendica) koja čini mi se malo preveć brije po tome
a učinak TM kao da se kod nje niti ne vidi
Živčano, nervozno stvorenje koje se spremno iskaliti na prvom koji naiđe, vrlo drsko često reagira pa onda meni tu ništa nije jasno koliko to njoj onda pomaže. Ona stalno priča o svakodnevnom stresu zbog kojeg bi to ljudi trebali primjenjivati a ona sama kakav stres ima u životu - ima preko 30 godina, niti dana radnog staža sa tendencijom da tako ostane jer je njena egzistencija na maminoj kičmi, brije samo o sebi i TM, vegetarijanstvu i pazi sad
zbog jedne više razine TM je odbila posao koji joj je bio ziher i koji je bio dobra lova.
Meni više ništa nije jasno.
I nekolicina ljudi oko nje koji su u tome su isto tako dali otkaz u firmi jer ih jej ovo kao prosvjetlilo i našli su se ful u tome, spoznali sebe i blablabla....
Ali ljudi moji pa tko bi mi plaćao stan, režije, od čega bi živjela?
Mislim da je kolegica u transcendentalnom propadanju..
Mislim 2600 kn da mi netko pokaze kak da sjedim i pokusam bit u miru
User 003 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2005., 10:10   #13
Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Ha, netko je na dopu, netko na Žuji, drugi na ljubavnici (niku) a Taroth na reikiju....svatko ima svojeg "ubojicu".
karakteristika religioznih ljudi jes taj vaš antagonizam prema onima koji drugacije misle, kao i borba protiv navodnog zla...

ja nit kopam po drugima i trazim im griješke, niti trazim vraga u drugome...

idi sa mirom....









od mene
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2005., 10:17   #14
Quote:
Hrvach kaže:
ali nije mi jasna jedna stvar kod TM

moja frendica već dugo godina prakticira TM. Čak sam i ja na njezin nagovor krenula na uvodni tečaj ali mi se malo preveć učinilo 2600 kn dati za tako nešto (da bi čula mantru i tehniku kako ju primjenjivati)
još jedna stvar koja meni nije jasna a to je ona sama (frendica) koja čini mi se malo preveć brije po tome
a učinak TM kao da se kod nje niti ne vidi
Živčano, nervozno stvorenje koje se spremno iskaliti na prvom koji naiđe, vrlo drsko često reagira pa onda meni tu ništa nije jasno koliko to njoj onda pomaže. Ona stalno priča o svakodnevnom stresu zbog kojeg bi to ljudi trebali primjenjivati a ona sama kakav stres ima u životu - ima preko 30 godina, niti dana radnog staža sa tendencijom da tako ostane jer je njena egzistencija na maminoj kičmi, brije samo o sebi i TM, vegetarijanstvu i pazi sad
zbog jedne više razine TM je odbila posao koji joj je bio ziher i koji je bio dobra lova.
Meni više ništa nije jasno.
I nekolicina ljudi oko nje koji su u tome su isto tako dali otkaz u firmi jer ih jej ovo kao prosvjetlilo i našli su se ful u tome, spoznali sebe i blablabla....
Ali ljudi moji pa tko bi mi plaćao stan, režije, od čega bi živjela?
to je catch kod tm-a (da se tako izrazim).
tm jest 'samo' tehnika... da, kao i vjezba, disanje i sl...
ali ona nece ispraviti krive drine (stavove) u necijoj glavi. Ako brijes na tm (kompenzacija), tm ti nece reci da si u krivu...

a ako pristupis na ispravan nacin, mošes izvuci jako puno...

opet, cinjenica jest da u raznim tehnikama ima ljudi koji su previse 'nabrijani' na tehniku, a ucitelji/majstori ih ne vracaju na pravi put
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2005., 12:54   #15
Quote:
Hrvach kaže:
ali nije mi jasna jedna stvar kod TM

moja frendica već dugo godina prakticira TM. Čak sam i ja na njezin nagovor krenula na uvodni tečaj ali mi se malo preveć učinilo 2600 kn dati za tako nešto (da bi čula mantru i tehniku kako ju primjenjivati)
još jedna stvar koja meni nije jasna a to je ona sama (frendica) koja čini mi se malo preveć brije po tome
a učinak TM kao da se kod nje niti ne vidi
Živčano, nervozno stvorenje koje se spremno iskaliti na prvom koji naiđe, vrlo drsko često reagira pa onda meni tu ništa nije jasno koliko to njoj onda pomaže. Ona stalno priča o svakodnevnom stresu zbog kojeg bi to ljudi trebali primjenjivati a ona sama kakav stres ima u životu - ima preko 30 godina, niti dana radnog staža sa tendencijom da tako ostane jer je njena egzistencija na maminoj kičmi, brije samo o sebi i TM, vegetarijanstvu i pazi sad
zbog jedne više razine TM je odbila posao koji joj je bio ziher i koji je bio dobra lova.
Meni više ništa nije jasno.
I nekolicina ljudi oko nje koji su u tome su isto tako dali otkaz u firmi jer ih jej ovo kao prosvjetlilo i našli su se ful u tome, spoznali sebe i blablabla....
Ali ljudi moji pa tko bi mi plaćao stan, režije, od čega bi živjela?

Neki ljudi stvarno krivo zabriju. Nije samo slucaj kod TM-a. To ti je cudno mozda zato sto je ipak TM nesto novije kod nas od recimo vjezbe svakodnevnog trcanja od par kilometara po nasipu. Neko zabrije na to pa zanemari druge obaveze. Sve sto je pretjerano je stetno. Zdravo je jesti kiselo zelje, ali ako ces ga pojesti svaki dan kilu, tijelo ce negativno reagirati. Stvar je u umjerenosti, odnosno ravnotezi.

Susretao sam i ja ljude koji su pretjerano i pogresno zabrijali na TM. Ti su ljudi nis-koristi. Po meni su ljudi tipa tvoja prijateljica, bez uvrede, glupi i/ili lijeni.

Znam i jednog lika koji je isao (ne znam dal je zavrsio) Maharishijevo Vedsko sveuciliste u Nizozemskoj ili Njemackoj, ne sjecam se, a to je druga stvar.

Sigurno je da neces zaradjivati meditacijom (osim ako neces biti ucitelj, mada, otompotom) i meditacija te na to ne tjera. Meditacija ti samo olaksava pristup i rjesavanje zivotnih problema, a ne uklanjanje istih, cesto po metodi bjezanja. Bez problema zivot nije moguc. Neko je svojedobno rekao da covjek koji nema problema, stvara ih sam.

Kaj se tice cijene tecaja... A cuj od neceg moraju i oni zivjeti. Stvar je u tome kaj su oni dio s medjunarodne organizacije i cijenu ne digtira samo Savez TM-a Hrvatske. Kad sam ja krenuo bilo je oko 400 Kn, zato kaj je tako bilo odredjeno od glavnog Svjetskog centra, tak su mi bar rekli.

Moram ti reci kako ja gledam na tu cijenu. Ljudi nikada nisu zadovoljni. Kad je kostalo 400 Kn, onda su komentari bili tipa - kako je to tako super stvar, a tak malo kosta? Ljudi su TM-u pristupali vrlo neozbiljno, odnosno, ne bi meditirali jer im se nije dalo. Kad odvojis 2 i pol soma kuna, onda ipak drugacije pristupas i siguran si da zelis promijeniti dosadasnji stil zivota s kojim si ocito nezadovoljan. Stvar je vrlo logicna i jednostavna.

A sad mi se ne da vise pisat.... Pokrenuo sam ovu temu s drugim motivom.

Cheers!
__________________
"You have to be happy with what you have to be happy with", KC
Ilium is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2010., 11:31   #16
Preporučio bih da se pročitaju sljedeće stranice o utjecaju TM na psihofizičko stanje praktikanta ovog oblika meditacije.

http://trancenet.net/research/index.shtml

http://www.skepdic.com/tm.html

http://www.behind-the-tm-facade.org

Na prvom se linku nalazi dokument koji je završio na sudu budući da je TM pokret pokušao zabraniti objavljivanje rezultata istraživanja, te je slučaj došao sve do Vrhovnog suda u Njemačkoj koji je odbio zathjev za zabranu.
zozo6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2010., 14:38   #17
Fakat zanimljivi članci. Hvala zozo.
Radio sam TM i prakticirao ga dosta dugo, sada je prakticiram rijetko, više kada nemam puno vremena, a moram se odmoriti.
U svemu u životu ne treba pretjerivati, te treba osluškivati sebe. Istina je da se percepcija može promjeniti, ali to je isto kao klatno kod sata. Ako cijelo vrijeme klatno ide na krivu stranu, ne postoji čarobni štapić koji bi to odmah okrenuo na pravu stranu. Kao prvo tijelo je zapamtilo ono "krivo" i treba nešto vode proteći ispod mosta da bi se okrenulo na drugu stranu. Svaka nagla promjena je štetna. Izaziva stres, koje obično, tijelo vodi u bolest, jednostavno zato jer tijelo ne može "probaviti" toliko informacija ili novu energiju. Možete to usporediti s rijekom. Ako je dobro rijeka regulirana, odvija se promet sve šljaka. Ako primimo previše informacija/energije nastupi bujica, koja nosi sve pred sobom i radi samo štetu. Slažem se i s Tarothom i s Iliumom da treba mjere, ali mnogima upravo to fali.

Živi i veseli bili
__________________
Maknuti suzu s nečijeg lica, često znači staviti osmijeh na svoje lice.
Pero Gmaz is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2010., 13:00   #18
Quote:
Ilium kaže: Pogledaj post

Kaj se tice cijene tecaja... A cuj od neceg moraju i oni zivjeti. Stvar je u tome kaj su oni dio s medjunarodne organizacije i cijenu ne digtira samo Savez TM-a Hrvatske. Kad sam ja krenuo bilo je oko 400 Kn, zato kaj je tako bilo odredjeno od glavnog Svjetskog centra, tak su mi bar rekli.

Moram ti reci kako ja gledam na tu cijenu. Ljudi nikada nisu zadovoljni. Kad je kostalo 400 Kn, onda su komentari bili tipa - kako je to tako super stvar, a tak malo kosta? Ljudi su TM-u pristupali vrlo neozbiljno, odnosno, ne bi meditirali jer im se nije dalo. Kad odvojis 2 i pol soma kuna, onda ipak drugacije pristupas i siguran si da zelis promijeniti dosadasnji stil zivota s kojim si ocito nezadovoljan. Stvar je vrlo logicna i jednostavna.


Cheers!
Prvo, zašto bi oni trebali određivat koliko će netko ozbiljno pristupiti TM-u??? Valjda svaki čovjek najbolje zna odlučit za sebe. Ako nekome nešto paše i pomaže mu onda će taj tome očito pristupiti ozbiljno pa dobio to i besplatno. Mnogima će odgovarati da tome pristupe rekreativno, povremeno- ne vidim u čemu je tu problem, njihova stvar. I sam si napisao da se tu ne treba pretjerivati. Nekome tko je senzibilan i ima veliku koncentraciju je i 20 minuta na dan previše. Nekima pak uopće neće odgovarati i takvi se vjerojatno neće nastaviti baviti time. Ali, platit toliku lovu samo da bi to saznao, meni je to krađa i prijevara. (Za usporedbu-svi koji nešto prodaju obično daju probni rok i garanciju povrata novca ako kupac nije zadovoljan)

Drugo, 2500kn nije isto za one koji zarađuju 3000kn mjesečno i one koji imaju 15000kn mjesečno. Dakle, oni propagiraju duhovni mir samo za one koji si to mogu priuštiti. (Uostalom tu pada u vodu argument o ozbiljnosti pristupa ovisnom o cijeni). Zalažu se za neko društvo koje će kao biti na višoj razini svijesti i u kojem neće biti ratova itd..., ali nije mi jasno... valjda uz još veće društvene nejednakosti od ovih koje su danas. Naravno, s njima na vrhu piramide.

Prema njihovoj iskazanoj razini socijalne osjetljivosti, čak mi i Vlada (siromašni građani ipak imaju bar neke naknade, olakšice, pomoći) i Crkva (uđeš i možeš besplatno odslušati misu i ne traže te više od pola prosječne hrvatske plaće da bi te naučili Očenaš) djeluju privlačnije od ovih.
Soilent is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2013., 20:35   #19
Quote:
Ilium kaže: Pogledaj post
Moram ti reci kako ja gledam na tu cijenu. Ljudi nikada nisu zadovoljni. Kad je kostalo 400 Kn, onda su komentari bili tipa - kako je to tako super stvar, a tak malo kosta? Ljudi su TM-u pristupali vrlo neozbiljno, odnosno, ne bi meditirali jer im se nije dalo. Kad odvojis 2 i pol soma kuna, onda ipak drugacije pristupas i siguran si da zelis promijeniti dosadasnji stil zivota s kojim si ocito nezadovoljan. Stvar je vrlo logicna i jednostavna.

A sad mi se ne da vise pisat.... Pokrenuo sam ovu temu s drugim motivom.

Cheers!

Kad das 2 i pol soma, e... "onda ipak drugacije pristupas i siguran si da zelis promijeniti dosadasnji stil zivota s kojim si ocito nezadovoljan. Stvar je vrlo logicna i jednostavna."

ajajajajaj

Meni to vise zvuci ko poker a ne meditacija.
User 003 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2010., 14:26   #20
problemi sa TM-om:

1) predstavljaju odredjenu tehniku kao univerzalnu - tako nesto ne postoji jer nisu svi ljudi isti. Zato se duhovne tehnike uvijek ucilo pod direktnim guruovim vodstvom, a ne po sabloniziranim receptima financijski institucija koje naplacuju tecajeve

2) zamjetan broj psihickih problema sve do razine invalidnosti na psihijatrijskoj osnovi nakon prakticiranja, osobito napednijih programa, osobito u intenzivnijim verzijama (instituti, purushe itd). Rekao bih povezano sa tockom 1.

3) sumnjiva vjerodostojnost nekih njihovih "znanstvenih" istrazivanja

4) sumnjivi elementi u Maharishijevoj biografiji

5) lazno prestavljanje nereligijskom tehnikom. Kako covjek nastavlja i napreduje (tm, napredni, siddhi, yotish, yoga, vastu, ayurveda i ostali programi...) sve se vise srece sa Maharishijevim moderniziranim (posebno terminoloski) verzijama vedante i de fakto polako prihvaca taj sklop vrijednosti, naravno uvjeren (kao i svaki vjernik) da su to univerzalne istine, a ne tamo neka vjera...

6) iniciranje na prevaru. Zbog ovog su na sudu proglaseni religijskim pokretom, ipak. Naime na TM tecaju se osobi daje mantra diksha. U punoj religijskoj formi. Donese se voce, ucitelj odvergla nes na sanskritu i primi se mantra. To otprilike odgovara krstenju u krscanstvu. I kad ucitelj kaze da je to nesto izmedju njega osobno i Maharishija bilo bi kao da te svecenik krsti ne objasnivsi ti sto radi i rekavsi da je to izmedju njega osobno i crkve. To mi je mozda i najantipaticnije u svemu.

7) pretjeruju sa cijenama u odnosu na iste stvari koje se drugdje mogu dobiti jeftinije (ayurveda, jyotish, drago kamenje u sklou jyotisha itd..).


Sve u svemu nisu mi simpaticni.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:33.