Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.09.2004., 18:29   #21
Red face

ne bilivim ti ja u to, dok se to ne nakrčka ne mere bit fino. (ovo se sad beatrice pravi važna)
beatrice is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2004., 09:08   #22
postoji puno vrsta šljiva ali sam negdje pročitala da je naša bistrica najkvalitetnija na svijetu, ne mogu se više sjetiti gdje sam to pročitala. prije par godina se proširila bolest koja se zove šarka pa ih je vrlo malo ostalo. svi koji smo prorijedili grane spasili smo ih. bosanska plava je slična ali nije ista.

mislim da su mnogi na ovim topicu pomiješali džem i pekmez.
pekmez se radi sa mljevenim šljivama a za džem se plod samo prepolovi i izvadi koštica pa ostanu kožice.

ove godine su vrlo rodne, jučer sam prošla Likom gdje sad počinju berbe a mi sjevernije smo to završili prije.

za zimnicu sam si spremila knedle i džem od šljiva.
džem sam radila ovako:
oprati šljive, očistiti od peteljki i koštice
polovice vagnuti i zasipati šećerom (na 10 kg šljiva ide 3 kg šećera) slaže se u redovima (red šljiva, pa red šećera....)
uvijek to radim navečer pa je do jutra sav šećer otopljen i tako skraćujem kuhanje
dodajem štapić vanilije koji na kraju izvadim i pred sam kraj malo ruma
nikada se ne kvare
nepta is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2004., 11:21   #23
Džem od šljiva bih mogla velikom žlicom jesti - samog!
Moja stara je to radila naravno sa polovicama šljiva bistrica, a u neke teglice je kao 'iznenađenje dana' stavila malo ruma i grančicu vanilije, pa se ti sad ne razvali od užitka!!
Znala ga je napraviti i od onih kiselih žutih i crvenih, okruglih, a to je bilo tako neodoljivo kiselo........!!!
__________________
Pinta. Nina. Santa Maria. (Into eternity)
maristella69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2004., 15:08   #24
kakav sam ja đžem prošli vikend napravila ližemo prste svi
__________________
NEKA OSMIJEH BUDE VAŠ KIŠOBRAN!
mimi2003 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2004., 20:11   #25
moja majka pravi mrak pekmez. sljive baci u multipraktik da se samelju (pa se kozica fino usitni), i onda ga pece sa 15% secera (uvijek bira jako zrele sljive). kad je skoro gotov doda cimeta i ruma - ludnica!!! jedem ga zlicom
ovih dana bi trebala dobiti svoje teglice!!!
magriz is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2004., 15:32   #26
Joj podsjeti me na njoki sa marmeladom od sljiva
__________________
I hate quotations. Tell me what you know.
zucchera is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2006., 21:02   #27
Đem se pokvario?? Pomoć!!

Dobila sam domaće neprskane jabuke i probala napraviti đem. U mixeru isjeckala 4-5 kg jabuka, 1 kg šećera, cimeta i ruma i kuhala cca 1,5-2 sata. Stavila napunjene staklenke u toplu pećnicu, uhvatila se korica, ohlađene zatvorila i mislim to je to. Okus - pravi!! Isto tako i od smokava, samo što sam umjesto cimeta dodala malo limontusa i kuhala 2,5 h. Okus-fenomenalan, samo takav!!!

8 dana sam se hvalila pothvatom (prvi put kuham đem) i počela darivati staklenke naokolo. Sva važna otvorim jednu, kad gore plijesan!! Za 8 dana??!! Istina, mala, paučinasta, ali prava pravcata plijesan! Skoro da sam tražila nitroglicerin.

Nisam dodavala ništa od kemije jer htjedoh da sve bude ZDRAVO.

Što sad? Kako da SPASIM stvar? Ima li pomoći?

Gdje je su znalci? Znalice??!
__________________
Sunce žarko! !

Zadnje uređivanje maglica0624 : 28.08.2006. at 22:48.
maglica0624 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2006., 21:14   #28
"paučina" s đema nije bogznakako toksična, ali ako je kvarenje krenulo, znači da neće bit jestivog dijela još dugo. ako mu konzistencija nije prečvrsta, možeš maknuti "zaraženi" dio, pretresti sve u lonac, još jednom baciti ključ na vatri i spremiti, ali sada na malo drukčiji način. puni vruće u zagrijane staklenke i zatvaraj odmah, na čvrsto. okreni ih na poklopac dok se ne ohlade. ako želiš, možeš poklopac dodatno namočiti u rum.

đem ti se vjerojatno pokvario zato što je imao premalo šećera u odnosu na količinu voća. 5:1, ako se ne varam. a i punjenje nije baš bilo sterilno. dodaj još šećera.
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2006., 22:03   #29
Staklenke su bile dobro oprane, u to nema sumnje. Ali šećera bi se moglo dodati, međutim htjela sam ušparati kalorije.

Što sa staklekama koje imaju plastični poklopac? Imam neke koje mi se sviđaju pa se mislim hoće li izdržat visoku temperaturu?
__________________
Sunce žarko! !
maglica0624 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2006., 22:18   #30
plastični? misliš onaj što se kao "šerafi" na bočicu, kao od nutele? ja to rješavam tak da prije neg stavim taj poklopac stavim plastičnu foliju s lastikom direktno na bocu. tako zatvorenu staklenku ne smiješ okrenuti. mislim da ne bi trebalo biti frke ako staviš bar još 1,5 kg šećera, bar da ti je omjer bio 2:1. niskokalorični đem mora se raditi uz dodatak posebnog pektina + limunske kiseline, a takav iz kućne radinosti kratkog je roka trajanja. nažalost, vidjela si i sama. nešto duže bi trajao da ga imaš mjesta držati u hladnjaku.
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2006., 22:31   #31
DŽ! DŽep, DŽip, DŽezva, DŽem!!! koji vam je vrag danas s pravopisom?? onaj na turizmu pa oće ić u Ćile. Ok, šalimo se malo, bitno da se razumijemo.
si sigurna da si dost pekla flaše? i čime zatvaraš? ovo s celofanom nije loše, ali nama se uvijek prije tak pokvario, nego sa oriđiđi poklopcem od flaše bez najlona. zapravo, ja to niti ne volim nazvati pokvariti, već uhvatiti se plijesan. to se obere i jedeš bez beda. ali prerano je nastala i nastavit će se širit. oberi i prekuhaj!
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2006., 22:38   #32
Quote:
Ljelja kaže:
tako zatvorenu staklenku ne smiješ okrenuti.
Staklenke je dobro okrenuti dok su friško napunjene, makar se ne sjećam zašto. Valjda da ne uđe zrak dok se đem hladi i smanjuje volumen, ili dok se hladi staklenka, ne znam. Glavno da je okrenuta dok se hladi. Ljelja je spomenula okretanje pa možda ona zna..
__________________
Vlastoručni
shipka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2006., 22:40   #33
Quote:
Ljelja kaže:
plastični? misliš onaj što se kao "šerafi" na bočicu, kao od nutele? ja to rješavam tak da prije neg stavim taj poklopac stavim plastičnu foliju s lastikom direktno na bocu. tako zatvorenu staklenku ne smiješ okrenuti. mislim da ne bi trebalo biti frke ako staviš bar još 1,5 kg šećera, bar da ti je omjer bio 2:1. niskokalorični đem mora se raditi uz dodatak posebnog pektina + limunske kiseline, a takav iz kućne radinosti kratkog je roka trajanja. nažalost, vidjela si i sama. nešto duže bi trajao da ga imaš mjesta držati u hladnjaku.

Baš ti poklopci.

Na svaku staklenku sam stavila onu samoljepljivu foliju dva slova, gumicu , pa poklopac, bilo plastičnih, a našlo se i metalnih.

sutra prekuhavam, pa čim se ohladi u hladnjak. Ne pada mi na pamet riskirat.

Merci!
__________________
Sunce žarko! !
maglica0624 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2006., 22:42   #34
Quote:
x-type kaže:
DŽ! DŽep, DŽip, DŽezva, DŽem!!! koji vam je vrag danas s pravopisom?? onaj na turizmu pa oće ić u Ćile. Ok, šalimo se malo, bitno da se razumijemo.
si sigurna da si dost pekla flaše? i čime zatvaraš? ovo s celofanom nije loše, ali nama se uvijek prije tak pokvario, nego sa oriđiđi poklopcem od flaše bez najlona. zapravo, ja to niti ne volim nazvati pokvariti, već uhvatiti se plijesan. to se obere i jedeš bez beda. ali prerano je nastala i nastavit će se širit. oberi i prekuhaj!
Ću, ću !

A može li ovako ĐŽem?!
__________________
Sunce žarko! !
maglica0624 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2006., 22:45   #35
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2006., 22:54   #36
Moras ih zatvarat vruce i pokrit dekom da se sporije hlade. Mislim da je kec u tome da si ih hladne zatvarala i to nije bilo sterilno. Ne znam ima li spasa ali mozes pokusat s ponovnim prokuhavanjem.
Anirul is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2006., 23:10   #37
Jacques, znaš onu foru s top-liste nadrealista? kad Momir nije, iz razloga čuvanja nacionalnog ponosa, smio reći đem, nego med! e, to! nije đem nego med!

a prava istina je da ja na svojoj tipkovnici nemam d i ž pa umjesto njih pucam đ. ovi ovdje d i ž su ubačeni courtesy of imageshack. pravim ih u corelu 10.

(svaka čast na ispravku. ja nemam opravdanje koje bi bilo kadro sprat ljagu s mog nicka.)

(inače sam uvijek iz diktata imala 5.)
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2006., 23:20   #38
Quote:
Ljelja kaže:

a prava istina je da ja na svojoj tipkovnici nemam d i ž pa umjesto njih pucam đ. ovi ovdje d i ž su ubačeni courtesy of imageshack. pravim ih u corelu 10.
al sam mi nemoj reć da nemaš tipku "dž"! pa kakva ti je to tipkovnica??
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2006., 23:52   #39
Quote:
Ljelja kaže:
Jacques, znaš onu foru s top-liste nadrealista? kad Momir nije, iz razloga čuvanja nacionalnog ponosa, smio reći đem, nego med! e, to! nije đem nego med!

a prava istina je da ja na svojoj tipkovnici nemam d i ž pa umjesto njih pucam đ. ovi ovdje d i ž su ubačeni courtesy of imageshack. pravim ih u corelu 10.

(svaka čast na ispravku. ja nemam opravdanje koje bi bilo kadro sprat ljagu s mog nicka.)

(inače sam uvijek iz diktata imala 5.)
os vraga to u desetki radit, tam automaCki prebacuje tipkovnicu na engeški
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2006., 11:27   #40
Quote:
x-type kaže:
al sam mi nemoj reć da nemaš tipku "dž"! pa kakva ti je to tipkovnica??
kol'ko god ovo bilo zabavno, imam poznanika kojem sam diktirala neki tekst u pero (čitaj:tipkovnicu), pa kad smo došli do imena "Željka", zbunilo ga je što na tipkovnici nije mogao naći slovo "lj". kasnije je naučio. kao i ja.

@ Atlantis:

to s Corelom nalazim kao veliku manu. nekad sam i pitala dobre ljude na "help" odsjeku kako i da li se to može prebaciti na materinje pismo. ne sjećam se odgovora.

a sada da sperem ljagu s nicka: Dokaz da sam dorasla svim zamkama hrvackog pravopisa. s đemom sam se samo šalila.

ot: maglice, javi rezultate!
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:33.