Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Fakulteti i visoka učilišta

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.07.2009., 17:24   #21
Quote:
zecica18 kaže: Pogledaj post
uf, fala van puno ljudi.
u svakom slucaju otic cu gore, jer zelin studirat ono sta me zanima, a ne da upisen u st neko smece koje mi nimalo nije napeto
a di da trazim stanoce( garsonjere), jer trazila san po netu i sve mi je preskupo..... ?
i sta je sta se tice doma, sad je bio natjecaj,jel? i onda ja posto san na drugom roko ne mogu dobit dom ili?
U Mostaru kupis oglasnik i trazis stan.
A domovi su tamo, koliko sam ja upoznata, teska katastrofa. Osim mozda jednog novog, ali tamo je tek sve stela!
__________________
Leben lässt sich nur rückwärts verstehen, muss aber vorwärts gelebt werden...S.A. Kierkegaard
Engelchen00012 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2009., 18:06   #22
Pitanja su na zaokruživanje. Semestar dođe 900 KM znači za godinu treba dati 1800 KM (množi sa 4 ili te dođe jeftinije da marke kupiš kod nas u mjenjačnici ili tamo u banci . Sada je bolnica fenomenalna a i fax se prebacuje na Bili brig- biti će vam divota. Stan nije teško naći samo počni odmah jer Mostar je pravi studentski grad- to me oduševilo jer stvarno ima puno mladih ljudi koji tamo studiraju... I sretno!
Ne znam što u Zagrebu filozofiraju- kod njih traje visoka vanredna škola 6 godina- kao ne može se za isto vrijeme studirati uz rad jer nemaš vremena za školovanje . Mislim da nije u tome bit -jedna sestra koja ima 10, 20, 30 g radnog staža već ima dosta iskustva i sigurno će imati bolji uspjeh od novopečenih sestara (bez uvrede mlade kolegice ali iskustvo puno znači). Mislim da su sestre s radnim iskustvom u jako nepovojnijem položaju jer da bi se one zaposlile kao visoke sestre trebaju duplo vremena dok to i ostvare a mislim da to nekome ide u prilog- samo da sestre koje rade ne mogu napredovati jer se možda puno njih boje za svoje stolice ne bi li im te sestre bile prijetnje . Trebali bi pitati sr Županović kako sestre u Splitu mogu redovno studirati po Bolonji , biti 90% na nastavi, raditi u smjenama, ići na predavanja, na vježbe...i biti kvalitetnije od onih u Mostaru. Ne znam samo po kojim oni kriterijima imaju ispite- možda vrijednije od ostalih.
Sretno! Diploma je diploma sa nazivom zvanja i srećom da je možeš upotrijebiti- profesori, docenti, magistri koji predaju u Mostaru valjda imaju neka znanja koja mogu prenijeti na studente, a vjeruj mi vidjeti ćeš koliko ćeš toga naučiti. Sretno.
suppermen is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2009., 18:11   #23
Evo da i ja kazem cijene za Pravo: redovni uz placanje i izvanredni 1200KM/4800kn godina. Moze na 2 rate...Osoblje referade ljubazno i pristupacno, kao nigdje u Hrvatskoj.
__________________
Leben lässt sich nur rückwärts verstehen, muss aber vorwärts gelebt werden...S.A. Kierkegaard
Engelchen00012 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2009., 20:12   #24
Suppermen-Hvala na svim dosada danim informacija... Sad se toplo nadam da cu uspjeti tamo upisat... Pa da se i ja vratim u svoj kraj tj drzavu
BUBI69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2009., 20:24   #25
Quote:
Engelchen00012 kaže: Pogledaj post
U Mostaru kupis oglasnik i trazis stan.
A domovi su tamo, koliko sam ja upoznata, teska katastrofa. Osim mozda jednog novog, ali tamo je tek sve stela!
Stanovi i garsonijere u centru su skupe, nije to veliki grad, moja preporuka je da trazite sobe oko centra (Bijeli brijeg, Vihovici, Rudnik, Balinovac) jer od svih ovih lokacija do Sveucilista i centra vam treba 10 min hodanja. Sto se tice domova, postoji jedan, drugi se gradi (prica se....) i odlican je. Renoviran je prosle godine, bila sam u njemu ove zime i bolji je od svakog u Zagrebu. Hrane se na bonove, hrana isto nije losa. Uglavnom, dobrodosli u Mostar, tamo je raja i ja mogu samo plakati sto sam morala otici Sto se tice stele u domovima, vjeruj da je manje prisutna nego u Zagrebu
cat_deluxe is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2009., 20:35   #26
Quote:
cat_deluxe kaže: Pogledaj post
Stanovi i garsonijere u centru su skupe, nije to veliki grad, moja preporuka je da trazite sobe oko centra (Bijeli brijeg, Vihovici, Rudnik, Balinovac) jer od svih ovih lokacija do Sveucilista i centra vam treba 10 min hodanja. Sto se tice domova, postoji jedan, drugi se gradi (prica se....) i odlican je. Renoviran je prosle godine, bila sam u njemu ove zime i bolji je od svakog u Zagrebu. Hrane se na bonove, hrana isto nije losa. Uglavnom, dobrodosli u Mostar, tamo je raja i ja mogu samo plakati sto sam morala otici Sto se tice stele u domovima, vjeruj da je manje prisutna nego u Zagrebu
Pa ja sam zivjela uvijek u samom centru i cijene nisu ni blizu onima u Hrvatskoj, u Splitu npr. I ja placem sto me sudbina rastavila od voljenog Mostara. Ma nema nigdje boljih ljudi...
__________________
Leben lässt sich nur rückwärts verstehen, muss aber vorwärts gelebt werden...S.A. Kierkegaard
Engelchen00012 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2009., 14:59   #27
Quote:
Engelchen00012 kaže: Pogledaj post
Pa ja sam zivjela uvijek u samom centru i cijene nisu ni blizu onima u Hrvatskoj, u Splitu npr. I ja placem sto me sudbina rastavila od voljenog Mostara. Ma nema nigdje boljih ljudi...
Da, da... ne mogu se usporedjivati sa cijenama u Hrvatskoj, ali ako uzmes da je u Mostaru prosjecna placa oko 600 KM (2400 kn), onda je 200 KM (800 kn) za stan u centru previse I da, vracaj se u Mostar!
cat_deluxe is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2009., 23:16   #28
a jel vam bilo tesko u pocetku, tj jeste imali nekog svog tamo?
jer ja iden sama iz cile generacije, opcenito ima 2 ljudi koje poznam iz videnja iz grada, niti iman rodbine.....
ugl, sama san skroz pa mi je to malo u k... :/
zecica18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2009., 23:22   #29
Quote:
zecica18 kaže: Pogledaj post
a jel vam bilo tesko u pocetku, tj jeste imali nekog svog tamo?
jer ja iden sama iz cile generacije, opcenito ima 2 ljudi koje poznam iz videnja iz grada, niti iman rodbine.....
ugl, sama san skroz pa mi je to malo u k... :/
I ja sam bila sama. Prije nisam nikad ni bila u Mostaru. Navikla sam se u rekordnom roku! Kome odgovara taj mentalitet, bit ce mu odlicno.
__________________
Leben lässt sich nur rückwärts verstehen, muss aber vorwärts gelebt werden...S.A. Kierkegaard
Engelchen00012 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2009., 23:45   #30
Quote:
Engelchen00012 kaže: Pogledaj post
I ja sam bila sama. Prije nisam nikad ni bila u Mostaru. Navikla sam se u rekordnom roku! Kome odgovara taj mentalitet, bit ce mu odlicno.
Ej, možeš li usporediti pravni fakultet u Mostaru i Zagrebu? KOji je lakši?
Špigeta is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2009., 23:52   #31
a eto ni ja nikad nisan bila ( u biti jesam al san se zadrzala uru vrimena i to je to), al mislin nije mi problem uklopit se jer san ovako dosta drustvena, al ono opet nekako...ono sama u skrroz žnj gradu, i 'napustit' staro drustvo....
zecica18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2009., 23:54   #32
ja, koliko san cula, mislin da je lakse u mostaru pravo, al...ipak je to pravo, mislin da je svudi tesko..sad... nek odg neko ko ima iskustva..i mene to zanima
zecica18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2009., 12:54   #33
Da, trebalo bi biti lakse. U Zg nisam bila, pa ne znam.
sunshine-girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2009., 18:45   #34
E ako moze neke informacije u vezi studija anglistike po mogucnosti jednopredmetno?? Je li tesko, kakav je faks, jel se tesko upisat? Ili nesto o FF u Mostaru opcenito ?
Vanda is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2009., 18:50   #35
Quote:
Vanda kaže: Pogledaj post
E ako moze neke informacije u vezi studija anglistike po mogucnosti jednopredmetno?? Je li tesko, kakav je faks, jel se tesko upisat? Ili nesto o FF u Mostaru opcenito ?
Opcenito, znam da je tocno preko puta Pravnog!
Germanistika ima ugodne profesore, a za anglistiku sam cula da ima neka luda profesorica, (americka lingvistika, mislim da je predmet) koja te godinu dana obara!
sunshine-girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2009., 02:41   #36
Sto se tice mostarskog sveucilista, to o nepriznatosti diploma potjece iz bosnjackih nacionalistickih krugova, tako da neki imaju problema zaposlit se u gradovima s bosnjackom vecinom, oni bi da je univerzitet , RH velikim dijelom financira to sveuciliste pa nema smisla da u Hrvatskoj diplome nisu priznate, uostalom novi filozofski fakultet i dom odmah do njega su donacija RH.

Buduci da je u BiH standard dosta manji nego u RH naravno da je vama koji iz Hrvatske dolazite studirat u Mostar prilicno jeftino, cijene stana u centru su do 300 KM, 150 eura, 1200 kn, s obzirom da se dijele na broj osoba, al to je najveca moguca cijena, u Splitu su cijene u dijelovima grada od kojih moras busom do faxa dvostruko skuplje.

I da Mostar pricam iz iskustva, Split od poznanika, vjerujem da je u Zagrebu dosta skuplje, bar u blizini faxa.

Neki predavaci na filozofskom faxu su gosti profesori iz Zadra, ne znam za ostale fakulete... Ima ih i iz Splita i Zagreba.
acetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2009., 12:05   #37
Za Pravo znam da je pola profesora iz Splita...
sunshine-girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2009., 15:32   #38
fizička kultura (fakultet u mostaru)

fizička kultura je ono što je u zagrebu kineziološki fakultet....e sad me zanima...kakva je mogućnost prebacivanja nakon prvog semestra ili prve godine iz druge države?...jel bi se uopče mogao prebaciti?
brada-sokol is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2009., 13:15   #39
ne mogu govorit za ostale fakultete ali sta se pravnoga fakulteta tice, puno ces se teze zaposlit sa mostarskom diplomom nego sa zagrebačkom/splitskom.
Istina je da mostar i split imaju neke iste profesore (nekih 10,15%) ali ti je opce poznata cinjenica da oni koji ne uspiju dat ispit u splitu odu u mostar ga polozit. A posto su i poslodavci odvjetnici/javni biljeznici/sefovi u pravnim sluzbama i drzavnoj upravi nekad zavrsili pravni fakultet, naravno znaju za ovu praksu pa su odmah malo suzdrzani.
Isto tako je mostar ipak u BiH tako da se tamo mora obraditi i bosanko pravo koje je u zadnje vrijeme postalo dosta razlicito od nasega pa sve to dovodi do toga da mostarski studenti ne mogu bit isto upuceni u hrvatski pravni sustav kao studenti u hrvatskoj.
Sve u svemu, savjetujem svakome tko zeli studirat pravo i radit u hrvatskoj (ili EU) da studira i u hrvatskoj. Za ostale fakultete vjerujem da nije ovako komplicirana situacija
zzz_zzz is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2009., 16:01   #40
Quote:
zzz_zzz kaže: Pogledaj post
ne mogu govorit za ostale fakultete ali sta se pravnoga fakulteta tice, puno ces se teze zaposlit sa mostarskom diplomom nego sa zagrebačkom/splitskom.
Istina je da mostar i split imaju neke iste profesore (nekih 10,15%) ali ti je opce poznata cinjenica da oni koji ne uspiju dat ispit u splitu odu u mostar ga polozit. A posto su i poslodavci odvjetnici/javni biljeznici/sefovi u pravnim sluzbama i drzavnoj upravi nekad zavrsili pravni fakultet, naravno znaju za ovu praksu pa su odmah malo suzdrzani.
Isto tako je mostar ipak u BiH tako da se tamo mora obraditi i bosanko pravo koje je u zadnje vrijeme postalo dosta razlicito od nasega pa sve to dovodi do toga da mostarski studenti ne mogu bit isto upuceni u hrvatski pravni sustav kao studenti u hrvatskoj.
Sve u svemu, savjetujem svakome tko zeli studirat pravo i radit u hrvatskoj (ili EU) da studira i u hrvatskoj. Za ostale fakultete vjerujem da nije ovako komplicirana situacija
1. ljudi koje ja znam, bez ikavih su problema, diplomu nostrificirali i u Hrvatskoj se zaposlili.
2. I sam/a znas da se tzv. prebacivanja događaju u slucaju npr. KPP-a ili G1, i da se tamo ostaje cijelu godinu, a da nije to "idem ja na dva dana u Mostar, poloziti ispit, pa se vracam"
3. Omjer lokalnih profesora i profesora iz Hrvatske, (a nisu svi ni iz Splita), nije 10-15%.
4. Tzv. bosansko pravo, odnosno zakoni Federacije, proucavaju se samo u slucaju pojedinih predmeta. Ustavno pravo, Kazneno pravo, Kazneno procesno, Obiteljsko i jos poneki i to UZ hrvatske zakone. Jer su knjige koje se koriste u 95% slucajeva knjige hrvatskih autora. One iste koje se koriste u Hrvatskoj. Dakle, primarno sto se uci su hrvatski zakoni.

Tako da te molim da se suzdrzis od sirenja dezinformacija. Kaze osoba koja je prije dvije godine iz Mostara otisla, te je jaaako dobro upucena u nacin funkcioniranja spomenutog fakulteta.
__________________
Leben lässt sich nur rückwärts verstehen, muss aber vorwärts gelebt werden...S.A. Kierkegaard
Engelchen00012 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:51.