Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.12.2014., 18:33   #61
Riješenje o nasljedstvu i kada platiti porez?!

Dobila sam rijesenje o nasljedstvu (15/04/14)u koje pise da je poslano i u poreznu upravu.

Da li moram cekati rijesenje porezne uprave koliko moram platiti za nasljeđeno jer sam od pokojne sestre nasljedila dio kuće a kako smo živjele u zajedničkom domačinstvu podinijela bi prigovor sa dokazom da smo živjele na istoj adresi da neplatim porez.

Pozdrav i hvala na odgovoru.
Mentor77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2015., 11:03   #62
Imam pitanjce, pa ako netko zna...

mama oporukom ostavila mužu (jel, mom tati), meni i sestri kuću, viksu tatinom bratu i njegovoj ženi i drugu viksu meni i sestri, ali ako prodamo, dio para moramo dati nekom njenom prijatelju a on do tad ima pravo uživanja .

mi ne plaćamo porez, ali stric, strina i mamin prijatelj da.

stric i strina su ok, ali taj "prijatelj" mi malo smrducka (ima veliki porezni dug i stan pod hipotekom)

zanima me mogu li ja na bilo koji način biti oštećena ako on ne izvrši poreznu obvezu?
nakon ostavinske se nikom ne javlja, ni on ni njegova pravnica. javna bilježnica mi je rekla da on mora platiti 5% i prijaviti se na poreznu.

neki savjet?
Tict Tac Toe is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2015., 20:13   #63
Imam problem sličan kao onaj forumaš koji je prije par stranica napisao da je platio porez na nasljedstvo nad česticom, a onda naknadno otkrio da njegova obitelj uopće nije vlasnik te čestice.

Kod mene se radi o Hrvatskim Cestama koje su otkupile nekoliko mojih čestica, ali se nikad nisu upisale u njih. To sam otkrila naknadno kad ih je porezna navela na popisu čestica za koje moram platiti porez na nasljedstvo.

Porezna mi je savjetovala da tužim Hrvatske Ceste i tražim od njih da se upišu na te čestice. Otad je prošlo 5 godina, a Hrvatske Ceste još nisu ništa poduzele. Konačno je Poreznoj pukao film i sad želi da joj ja platim porez na te čestice. Njihove riječi: "netko nam mora platiti taj porez, svejedno nam je tko".

Ja: "Zašto da ja platim porez kad te čestice nisu u mom vlasništvu? Ne želim biti kažnjena za grešku koju su napravile Hrvatske Ceste."

Na kraju cijele priče, porezna mi je pred par dana poslala rješenje da ima da platim porez na te čestice i točka. Nemam pravo žalbe, tj. moj sljedeći korak može biti samo Upravni Sud.

Zanima me da li je pametno tužiti poreznu upravu Upravnom sudu ili je to već unaprijed izgubljena bitka? Znam da je logika na mojoj strani ali isto tako znam da u ovoj državi logika i nije nešto u što se može pouzdati.
Marina Fiume is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2015., 23:02   #64
Prije 15 god umrla je baka, te su mama i njezin brat naslijedili kucu i nesto zemlje. 5 godina kasnije umro je mamin brat i mama je naslijedila njegovu polovicu. Mama je platila porez samo za zemlju, dok se kuca vodila kao vanknjizno nasljedstvo, nije ispravna gradevinska dozvola, nije ucrtano u katastar...Sada smo krenuli u proces legalizacije kuce i odmah bismo sredili i vlasnistvo da bude sve cisto. Sada me zanima, dali ce trebati mama platiti porez na polovicu kuce? Ako da, ima li kakva olakotna okolnost, npr. kucu su napravili baka i djed dok su mama i brat zivjeli s njima kao djeca? Hvala
__________________
"Ne mogu Vam dati recept za uspjeh, ali Vam mogu reći formulu za neuspjeh:NASTOJTE SVAKOME UGODITI!"
Herbert B. Swope
Linpus is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2015., 23:59   #65
Quote:
Marina Fiume kaže: Pogledaj post
Imam problem sličan kao onaj forumaš koji je prije par stranica napisao da je platio porez na nasljedstvo nad česticom, a onda naknadno otkrio da njegova obitelj uopće nije vlasnik te čestice.

Kod mene se radi o Hrvatskim Cestama koje su otkupile nekoliko mojih čestica, ali se nikad nisu upisale u njih. To sam otkrila naknadno kad ih je porezna navela na popisu čestica za koje moram platiti porez na nasljedstvo.

Porezna mi je savjetovala da tužim Hrvatske Ceste i tražim od njih da se upišu na te čestice. Otad je prošlo 5 godina, a Hrvatske Ceste još nisu ništa poduzele. Konačno je Poreznoj pukao film i sad želi da joj ja platim porez na te čestice. Njihove riječi: "netko nam mora platiti taj porez, svejedno nam je tko".

Ja: "Zašto da ja platim porez kad te čestice nisu u mom vlasništvu? Ne želim biti kažnjena za grešku koju su napravile Hrvatske Ceste."
......
Pa upiši ti u ZK vlasništvo, i ti kao pravni prednik to možeš. predaj taj Ugovor i prenesi vlasništvo na njih.
neuspješan is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2015., 18:55   #66
Quote:
neuspješan kaže: Pogledaj post
Pa upiši ti u ZK vlasništvo, i ti kao pravni prednik to možeš. predaj taj Ugovor i prenesi vlasništvo na njih.
U međuvremenu sam otkrila da su se Hrvatske Ceste upisale na te čestice prije otprilike godinu i pol dana, ali me nikad nisu obavijestile. Saznala sam slučajno od sestrične, koju JESU obavijestili. Na njenoj obavijesti piše da su poslali i meni, ali ja to nikad nisam dobila... izgubilo se negdje po putu.
Marina Fiume is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2015., 22:40   #67
Odi na sud provjeri jesu li ti poslali i postoji li povratnica u spisu. Ako ne, onda Rješenje još nije pravomoćno.
neuspješan is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 14:31   #68
Nešto mi nije jasno oko ovih poreza.
Dakle, ako netko želi očistiti imovinsko stanje sa zemljom, može mu se dogoditi da mora platiti 5% poreza jer se radi
o imovini brata ili sestra koji su umrli u Americi prije 40 godina.
A njihova djeca nisu nikad vidjela RH niti ih je briga za neku vukojebinu na koju bi imali pravo u nekoj Balkanskoj državi.

U isto vrijeme ako se vrši državno sređivanje zemlje avio-snimkama, ja mogu zapasati i ne samo zemlju mojih prarođaka, nego i svojih susjeda za koje znam da nisu bili u RH već 30 godina. I na to nema poreza od 5% ??!!
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2015., 16:28   #69
Quote:
Marina Fiume kaže: Pogledaj post
U međuvremenu sam otkrila da su se Hrvatske Ceste upisale na te čestice prije otprilike godinu i pol dana...
Update, samo da vidite koliko je ova država luda:

Iako je sad situacija s tim zemljištem sređena i pravno gledano nije moje (a nije moje još od 2003 samo što zemljišne knjige nisu bile sređene zahvaljujući aljkavosti Hrvatskih Cesta), Upravni sud je iznio mišljenje (zasad samo mišljenje a ne presudu) da ne bi bilo loše kad bi ja ipak platila porez na to, zlu ne trebalo je li, da državi ne ponestane para. Ovo je kao da čitam Kafkin roman.
Marina Fiume is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2018., 17:56   #70
Pitanja 2 !
Majka i njezin brat su naslijedili stan od sestre i prodali su ga.
Sve je hrvatsko, stan, porijeklo itd.

Je li se išta promijenilo novim zakonom o porezu na dobit od 1. siječnja. 2017. ?

1** Koliki postotak poreza mora platiti majka prodavši nasljeđeni stan koji je naslijedila od sestre ?

2* Kojom stopom će ju oporezivati kad se proda i drugi stan koji je naslijedila ?

HVALA...
__________________
Uploadanje turbofolk muzike je ZABRANJENO ! THR
normall is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2019., 09:48   #71
Pa valjda istom. Porez na promet nekretnina je 4%.
Ivana335 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2019., 12:37   #72
Ako je osoba dobila rješenje o nasljedstvu (zapravo je to rješenje o povratu oduzete imovine iz druge države)….a osoba je u prvom nasljednom redu…da li treba to prijavljivati poreznoj upravi s obzirom da ne mora platiti porez jer je u prvom nasljednom redu?
Royal Red is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2020., 17:32   #73
Ako je netko imao iskustva? Ujak mi želi prepisati/darovati ostatak kuće (imam 1/6 već naslijeđeno). On bi htio da ne platim nikakav porez pa ga zanima dali on može imati sastavljena 2 darovna ugovora kod javnog bilježnika kojeg će prvo potpisati moja mama pa onda ja (kao ona meni odmah daruje) pa da tako izbjegnemo porez - dali je to moguće?
CreaticFlowers is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2023., 23:38   #74
Preminula mi je baka, meni i bratu ostavila kuću i nešto zemljišta. Danas mi je majka čitala poziv na ostavinsku koji je dobila sa suda, ispada da mi ne moramo ništa raditi i da se, ako ne damo izjavu, sva imovina automatski prebacuje na nas dvojicu. E sad, zanima me postoji li tu opasnost da imamo troškove ako prihvatimo to nasljedstvo, bilo zbog čina nasljeđivanja, bilo zbog kasnijeg posjedovanja nekretnine (nalazi se na selu na Kordunu, tj. rekao bih da nije baš atraktivna).
The Great Duck is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2023., 22:49   #75
Tko i kako računa vrijednost d.o.o.-a ako je isti predmet nasljeđivanja, a nije u prvom koljenu tj. plaća se porez?
Frank Knight is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2023., 01:40   #76
Quote:
Frank Knight kaže: Pogledaj post
Tko i kako računa vrijednost d.o.o.-a ako je isti predmet nasljeđivanja, a nije u prvom koljenu tj. plaća se porez?
Porezna prema nekim svojim šemama.
OdmoranPonovo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2023., 15:22   #77
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Nešto mi nije jasno oko ovih poreza.
Dakle, ako netko želi očistiti imovinsko stanje sa zemljom, može mu se dogoditi da mora platiti 5% poreza jer se radi
o imovini brata ili sestra koji su umrli u Americi prije 40 godina.
A njihova djeca nisu nikad vidjela RH niti ih je briga za neku vukojebinu na koju bi imali pravo u nekoj Balkanskoj državi.

U isto vrijeme ako se vrši državno sređivanje zemlje avio-snimkama, ja mogu zapasati i ne samo zemlju mojih prarođaka, nego i svojih susjeda za koje znam da nisu bili u RH već 30 godina. I na to nema poreza od 5% ??!!
Tko bi ocistio? Ta djeca su u prvom koljenu i nema poreza. A ako ti od njih trazis da tebi npr. prepuste nekretninu, nebitno kojim putem ugovora, onda tebe ceka porez.

To sto oni nisu vidili HR, je nebitno. Isto kao sto nebitno sto susjeda nije tu bilo 30 godina. Odgovor i na pitanje dva je, ne.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2023., 12:41   #78
Pozdrav,

Danas sam dobio rješenje od porezne uprave koja je procijenila naslijeđenu nekretninu na 35000 eura. (moram platiti 1035 eura poreza) Uzeli su u obzir prodaju kuća na području općine gdje ja živim gdje je prosječna vrijednost prodane kuće bila cca 400e/m2

Prije točno 10 god, kad je moj stric naslijedio tu istu kuću porezna je procijenila tu istu kuću na 55000kn - cca 7300 eura.

Jel to sad realno da je kuća u 10 godina postala skoro 5 puta vrijednija?

Kuća je realno u lošem stanju, treba novi krov (trenutno prokišnjava), velika vlaga, uređaji unutra neupotrebljivi, sanitarije neupotrebljive, treba zamijeniti vrata i prozore, itd

Jel se isplati napisati prigovor/žalbu?

U tom slučaju šta se dešava dalje s strane porezne...


Hvala Vam svima na pomoći.
deceiverOfFools is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2023., 14:32   #79
Quote:
deceiverOfFools kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Danas sam dobio rješenje od porezne uprave koja je procijenila naslijeđenu nekretninu na 35000 eura. (moram platiti 1035 eura poreza) Uzeli su u obzir prodaju kuća na području općine gdje ja živim gdje je prosječna vrijednost prodane kuće bila cca 400e/m2

Prije točno 10 god, kad je moj stric naslijedio tu istu kuću porezna je procijenila tu istu kuću na 55000kn - cca 7300 eura.

Jel to sad realno da je kuća u 10 godina postala skoro 5 puta vrijednija?

Kuća je realno u lošem stanju, treba novi krov (trenutno prokišnjava), velika vlaga, uređaji unutra neupotrebljivi, sanitarije neupotrebljive, treba zamijeniti vrata i prozore, itd

Jel se isplati napisati prigovor/žalbu?

U tom slučaju šta se dešava dalje s strane porezne...


Hvala Vam svima na pomoći.
Ako je kuća u stvarno lošem stanju, što porezna ne može znati jer ne izlaze na teren prilikom procjene a usporedbe cijene nekretnina mogu biti za novo uređene objekte, slikaj i pošalji fotografije uz žalbu, kao i tu prvu procjenu od strica.
L_U_D_A is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2024., 00:11   #80
Plaća li se porez na nasljeđivanje manjeg iznosa gotovine iz inozemstva?
Ako sam dobro vidjela ide načelo teritorijalnosti i porez se plaća samo u inozemstvu, a ne i u RH? Radi se o zemlji unutar EU

Poslano sa mog SM-S918B koristeći Tapatalk
Abbey018 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:08.