Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.01.2013., 00:28   #1
Rad na pola radnog vremena/dvokratno

pozdrav. Nadam se da ću ovdje dobiti malo pomoći...dakle ovako stoje stvari.
Supruzi se nudi ugovor na pola radnog vremena i to da radi 4 sata dnevno pet dana u tjednu. Zanima me sljedeće,kakva je situacija u zakonu ukoliko se traži od nje rad dvokratno ili prelamanje sati sa radom subotom a da se koji dan u tjednu radi tri sata ali i opet dvokratno. Bilo je velikih nesuglasica do sada (ne sa poslodavcem nego sa korisnikom usluge koju poslodavac nudi)a nisam nista konkretno nasao u zakonu o tome. Može li korisnik usluge korigirati radno vrijeme mimo ugovora o radu? pa čak tražiti i rad blagdanima?!?!?!

Unaprijed Vam hvala
__________________
Ja sam blažen u neznanju.
brunox44 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2013., 08:49   #2
Miješaš odnose, tu su zapravo prisutna dva odnosa, jedan je poslodavac-korisnik usluge, a drugi poslodavac-radnik. Problem nezadvoljstva korsnika usliuge nije problem radnika(ukoliko radnik svoj posao obavlja kako treba), već poslodavca.

Poslodavac ima pravo odrediti radno vrijeme i platiti ga, u ovom slučaju bi to sve išlo u redovno radno vrijeme(preraspodijeljeno), rad subotom i više od onog navedenog u ugovoru bi npr. bio prekovremeno.

Korisnik usluge nema što korigirati s izvršiteljem radno vrijeme, već je to u domeni poslodavca. Radnik nije stranka ugovora, već je stranka ugovora poslodavac,a tim ugovorom definira se vrijeme i mjesto rada. Radnik radi za poslodavca, a ne za korisnika usluge.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2013., 15:21   #3
Hvala na sažetom i konkretnom odgovoru. Puno ste nam pomogli. Samo da napomenem da naravno da radnik svoj posao obavlja kako treba i nije nikada bio problem u kvaliteti odrađenog posla nego u vremenskom rasporedu. Još jednom hvala.
__________________
Ja sam blažen u neznanju.
brunox44 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:01.