Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.02.2013., 18:00   #1
Zdravstveno osiguranje stranca na području RH

Pretpostavljam da je ovo tema u kojoj trebam pisati za moj slučaj. Iz Sarajeva sam i prošle sedmice sam u Rijeci imao saobraćajnu nesreću koju je skrivio drugi vozač iz Hr. Policija je obavila uviđaj, dali smo izjave alkotestiran sam, sve negativno i razbijene glave. Dolazi hitna pomoć odvoze me na kliniku za hirurgiju i ranu mi šiju (5 šavova). Došao sam kući nakon toga odmah i sada nakon 10 dana dolazi mi uplatnica sa iznosom od 507 kn koje sam dužan da uplatim na račun HZZO jer mi je pružena hitna medicinska pomoć.

Pošto se nigdje u pismu koje sam dobio (osim računa i usluge koje su mi naplacene) ne nalazi pouka o pravnom lijeku niti pod kojim zakonom sam ja odgovoran ili dužan da platim te usluge, odlučio sam da neću platiti što mi se stavlja na teret.

Zanima me koje su eventualno posljedice mog neplaćanja, zabrana ulaska u Hr možda (pošto često putujem tamo) ili nešto drugo? Nebi da cigančim sad oko 507 kn platio bi to, ali s obzirom da sam bio u zivotnoj opasnosti + povredu je skrivio državljanin HR, stvarno je besmisleno da mi se 5 šavova naplati 507 kn.
RuSkO_17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2013., 20:15   #2
Nemaš pouke o pravnom lijeku jer ona nije sastavni dio računa.

Račun si dobio jer zdravstvena usluga koju si dobio ima svoju cijenu, a ti si strani osiguranik, odnosno taj trošak ne ide na teret HZZO-a jer nisi njegov osiguranik. Plaćaš na račun KBC-a, koji ti je pružio uslugu, a ne na račun HZZO-a.

Inače, s BIH imamo Ugovor o socijalnom osiguranju, pa ako si uplatio zdr.osiguranje za inozemstvo, odnosno kad si išao u Hrvatsku, možeš s tom potvrdom javiti se u KBC i stornirati račun. U suprotnom si dužan platiti.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2013., 22:06   #3
Hvala puno na detaljnim informacijama. Nemam i nisam ni znao za policu inozemnog osiguranja.

Zanima me još kakve bi bile posljedice ako ne platim iznos koji sam dužan, i da li se protiv mene može podnijeti optužnica na sudu koji je ovlašten za spor između mene i KBC?
RuSkO_17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2013., 06:46   #4
Kupovina zdravstvenog osiguranja

Kada HR drzavljanin koji zivi van Europe a boravi u Hrvatskoj par mjeseci moze li on kupiti osiguranje od HZZO ili ga mora kupiti na privatnom trzistu? Ne daj boze da me udari auto naprimjer dok setam Splitskom rivom. Zato me intersuje. Hvala
Inkognito0 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:15.