Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.05.2013., 19:58   #21
Quote:
Mališute kaže: Pogledaj post
Kakve je to petlja kad ne možeš da dovedeš u pitanje IZJAVE koju on IZJAVIO a moju IZJAVU sad seciraš..

Nije to fer igra...

Ali ja nisam nikoga tražio,ubacujete mi se oni s kojima ne želim da imam priču jer znam da priča nije fer i kako završava.
Ok, onda ću ti jednostavnije reći.
Primjer:
Ti kažeš: Kuran je Istina.
Ja kažem: Kuran nije Istina.
__________________________

Debata završena, dvije izjave-premise jednake važnosti.
Zaključak: Ne znamo što je Istina.

Možemo samo reći: Vjerujem da je Istina ______________ . (dopuni po želji)

Tek kad pređemo ovaj dio, priča postaje fer.

Nadam se da sam sad jasnija.
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2013., 20:12   #22
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
Ok, onda ću ti jednostavnije reći.
Primjer:
Ti kažeš: Kuran je Istina.
Ja kažem: Kuran nije Istina.
__________________________

Debata završena, dvije izjave-premise jednake važnosti.
Zaključak: Ne znamo što je Istina.

Možemo samo reći: Vjerujem da je Istina ______________ . (dopuni po želji)

Tek kad pređemo ovaj dio, priča postaje fer.

Nadam se da sam sad jasnija.
Zašto ti smeta izjava da je KURAN istina i to od treće strane ili promatrača MENE a ne smeta ti izjava jednoga(Isusa) koji sama sebe proklamira i kaže za sebe ni manje ni više nego da je aposolutna ISTINA.

Mališute is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2013., 22:55   #23
zasto uvijek kad postavim ovo pitanje nema odgovora ili ga neki forumasi izbrisu, a to pitanje glasi " ZASTO ISUSA NAZIVATE NEKAD BOGOM,A NEKAD SINOM BOZIJIM, KAKO ON MOZE BITI BOG KAD SE RODIO I USKRSNO " molio bih ako neko zna odgovor .......
plavozuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2013., 00:38   #24
Quote:
plavozuti kaže: Pogledaj post
zasto uvijek kad postavim ovo pitanje nema odgovora ili ga neki forumasi izbrisu, a to pitanje glasi " ZASTO ISUSA NAZIVATE NEKAD BOGOM,A NEKAD SINOM BOZIJIM, KAKO ON MOZE BITI BOG KAD SE RODIO I USKRSNO " molio bih ako neko zna odgovor .......
I Mojsije se rodio kao čovjek a nazvan je Bogom u Egiptu.No nitko nije Mojsija
Mališute is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2013., 02:35   #25
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
imam petlju....Ja mu vjerujem da je to što je rekao.
Ali, to je samo moje povjerenje prema Njemu.......

I vjerujem da je umro na križu, da je uskrsnuo i da je kao Bog i čovjek, uzašao na nebo.
A ja kažem da je za mene, objava Božjeg spasiteljskog djela, po i u Kristu, Istina.
Koji ce ti q doktor samo vjeruj da ces ozdraviti.....
__________________
“Kada je jedna osoba zaluđena, to se zove ludilo. A kada mnogo ljudi pati od zaluđenosti, to se naziva religija.” Robert M. Pirsig
gringo1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2013., 17:23   #26
Quote:
gringo1 kaže: Pogledaj post
Koji ce ti q doktor samo vjeruj da ces ozdraviti.....
Imaju pravo ljudi maštati.
Mališute is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2013., 17:29   #27
Quote:
gringo1 kaže: Pogledaj post
Koji ce ti q doktor samo vjeruj da ces ozdraviti.....
ne, vjerujem da je Bog dao ljudima sposobnost spoznaje i razum kao aparat za to, tako da sve znanosti gledam kao jedan predivan plod ljudske sličnosti s Bogom....koji je čista SPOZNAJA.

Ljudski napredak ima svoje dostojanstvo i vrijednost.
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2013., 17:31   #28
Quote:
Mališute kaže: Pogledaj post
Imaju pravo ljudi maštati.
Mašta povećava ljudsko preživljavanje.
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2013., 18:01   #29
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
Mašta povećava ljudsko preživljavanje.
To što se ti bojiš ne znači da si u opasnosti pa strah postao lažan prorok i onda trebaš maštati o lažnom proroku koji će da umanji tvoj strah.


Recimo to je jedna vrsta lošeg maštanja dok ima mašte koja koristi kao npr vizualiziranje ili stvaranje vizije za konkretno riješavanje problema ili poboljšavanja života to onda je dobra stvar.
Mališute is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2013., 18:36   #30
Quote:
Mališute kaže: Pogledaj post
Recimo to je jedna vrsta lošeg maštanja dok ima mašte koja koristi kao npr vizualiziranje ili stvaranje vizije za konkretno riješavanje problema ili poboljšavanja života to onda je dobra stvar.
mislila sam baš na ovo........
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2013., 18:51   #31
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
mislila sam baš na ovo........
Kakve veze to ima s temom je li umro na križu?

Osim da umanjiš STRAH ..

No to nije pod broj 2 nego pod 1
Mališute is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2013., 19:14   #32
Zanimljiva rasprava dva vrhunska ucenjaka, krscanin i musliman. Nakon odgledane debate sami kazite ciji argumenti vam se cine jacim. Zakir, muslimanski ucenjak, govori od 55:20, tako nesto

http://www.youtube.com/watch?v=Vf_z3hEfZdc
HbVelid is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2013., 19:14   #33
Quote:
Mališute kaže: Pogledaj post
Zašto ti smeta izjava da je KURAN istina i to od treće strane ili promatrača MENE a ne smeta ti izjava jednoga(Isusa) koji sama sebe proklamira i kaže za sebe ni manje ni više nego da je aposolutna ISTINA.


taj "jedan Isus" je Sin Alahov i RIJEC ISTINE, sam Bog

jeste da je nepojmljivo da Alah ima djece, ali kad se Njemu nesto hoce, On samo rece "Neka bude!" i to bude

Jesus, the son of Mary - the word of truth
(Surat Maryam 19:34-35)

To je Isus, sin Merjemin, to je prava istina o njemu, onaj u kog sumnjaju oni. Nezamislivo je da Allah ima dijete, hvaljen neka je On! Kad nešto odluci, On za to rekne samo: "Budi!", i ono bude.
(Sura Marijina 19:34-35)
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2013., 19:22   #34
Quote:
todaytonight kaže: Pogledaj post
taj "jedan Isus" je Sin Alahov i RIJEC ISTINE

jeste da je nepojmljivo da Alah ima djece, ali kad se Njemu nesto hoce, On samo rece "Neka bude!" i to bude

Jesus, the son of Mary - the word of truth
Surat Maryam 19:34-35

To je Isus, sin Merjemin, to je prava istina o njemu, onaj u kog sumnjaju oni. Nezamislivo je da Allah ima dijete, hvaljen neka je On! Kad nešto odluci, On za to rekne samo: "Budi!", i ono bude. (19:34,35)
Sura Marijina 19:34-35
Bukvalno ne sin Alaha ali rijeć Alaha da, kroz mnogu njegovu djecu na zemlji .
Dakle radi se o spirutalnoj djeci Alaha a ne bukvalnom jednom djetetu i zato se tako piše ,jer kršćani i jesu u toj zabludi da je jedan sin i rade idolatariju.Zato ukori na tu zabludu su upućeni...
Mališute is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2013., 20:10   #35
Quote:
Mališute kaže: Pogledaj post
Bukvalno ne sin Alaha ali rijeć Alaha da, kroz mnogu njegovu djecu na zemlji .
Dakle radi se o spirutalnoj djeci Alaha a ne bukvalnom jednom djetetu i zato se tako piše ,jer kršćani i jesu u toj zabludi da je jedan sin i rade idolatariju.Zato ukori na tu zabludu su upućeni...
ih, bolan, sad ces ti reci da muamedovci* bolje razumiju krscanstvo od krscana ccc
vidis da ne znate ni svoj Kuran tumaciti
to je zato sto se ne krizate prije nego ga citate i onda nemate Duha Bozjega da vam otvori oci
ili barem da zazovete ime Gospodnje, to jest Isino, jer tako pise da ce Alah suditi po tome sta ste za zivota napravili s Isusom i kako ste ga smjestali u zivotu tako ce vam i biti od Alaha



* nadam se da nije uvredljivo
kod vas se nikad bolan ne zna, sta je upuceno reci a sta ne
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2013., 20:34   #36
Quote:
todaytonight kaže: Pogledaj post
h, bolan, sad ces ti reci da muamedovci* bolje razumiju krscanstvo od krscana ccc
vidis da ne znate ni svoj Kuran tumaciti
Ovo je čisto trolanje jer argumenata nema a ja sam argumetirao a ti ostao PAF jer nisi očekivao ovaku dubinu nego plitki jedan Islam na nivou bukvalizma.


Quote:
to je zato sto se ne krizate prije nego ga citate i onda nemate Duha Bozjega da vam otvori oci
Kad je čovjek stjeran u kut onda podivlja,u tom slučaju argumentacija pomaže koja smiruje.

Quote:
ili barem da zazovete ime Gospodnje, to jest Isino, jer tako pise da ce Alah suditi po tome sta ste za zivota napravili s Isusom i kako ste ga smjestali u zivotu tako ce vam i biti od Alaha
Teško da zazivanje bilo čijeg imena pomaže kad je u pitanju nedostatak argumentiranja.



Quote:
* nadam se da nije uvredljivo
kod vas se nikad bolan ne zna, sta je upuceno reci a sta ne
Bolan kad bi se ja tako dao od svakoga tko nema argumentacije vrijeđati đe bi bio.Bio bih u Melburnu u Australiji na prisilnom radu a ovako sam u svom rodnom kraju odakle mi babo.
Mališute is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2013., 20:44   #37
Da, mi kršćani katolici, vjerujemo da je Isus Krist umro na križu i nakon toga je pokopan, uskrsnuo, pa uzašao na Nebo.

Ima li tu nekih problema oko toga?

To što neki spis 6-7 stoljeća kasnije, tvrdi da nije, meni osobno ne predstavlja neki problem, a još manje to predstavlja neki argument.

Nema argumenata u stvarima vjere....jer se ništa dokazati ne može.
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2013., 21:11   #38
Što se tiče ideje da Isus nije umro na križu to je ideja iz prva stolječa koja se i u 2st nastavila i dalje sve do 4 ...
Dakle ideja u vremenu kad su i prava evandjelja navodno pisana iako vezano za pisanje evandjelja je upitno jer moguće da su i poslije no sada ne bitno ali kad već se potežu brojke stolječa..


A što se tiče priče koju je pokrenuo Apostol Petar kako je Isus umro i uskrsnuo iako nije ni vidio kako je razapet bio a još manje da je umro tu ne treba puno trošiti riječi koliko je to vjerodostojna priča.

Ali to ne znači da je sve lažno u evandjelju....Treba analiza ...
Mališute is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2013., 08:16   #39
Quote:
HbVelid kaže: Pogledaj post
Zanimljiva rasprava dva vrhunska ucenjaka, krscanin i musliman. Nakon odgledane debate sami kazite ciji argumenti vam se cine jacim. Zakir, muslimanski ucenjak, govori od 55:20, tako nesto

http://www.youtube.com/watch?v=Vf_z3hEfZdc
Evo ja sam KATOLIK i biti ću posve iskren. Pogledao sam čitav video i 2. dio debate gdje odgovaraju na pitanja iz publike i repliciraju jedan drugome. Ono što mogu reći zaista je to da je kršćanski pastor Ruknuddin bio stjeran u kut i da nije na neka pitanja imao adekvatan odgovor tj. izbjegavao je dati izravan odgovor jer očito nije znao što da odgovori. Čitavo se vrijeme nekako čudno smješkao, što je meni kao prosječnom gledatelju, išlo strašno na živce. Imama dojam da je bio uplašen i nepripremljen, pa je u par navrata počeo govoriti glasnije i onako propovjednički kao da je došao obraćati ljude koji su došli slušati debatu. Stoga, moje je osobno mišljenje da ga je muslimanski učenjak i govornik Dr. Zakir Naik zaista nadmudrio, pa čak i posve uspio u svojoj namjeri da dokaže kako Isus ustvari nije umro na križu i kako nije uskrsnuo već je preživio vlastito raspeće, te se nakon što je zaliječio ozljede pojavio u svome zemaljskom tijelu pred svojim učenicima. Ne znam, gledajući ovaj video zapitao sam se neke stvari, pa čak i to je li Dr. Zakir u pravu kad kaže da Isus nije umro na križu? Nekako sam mu povjerovao u sve to što je pričao jer je prilično snažno argumentirao svoja stajališta i lijepo i jednostavno objašnjavao sve što ga se pitalo. Sad mislim što ako je to sve istina? Onda cijela priča oko križa i otkupa naših grijeha dobiva sasvim drugi smisao i dolazi pod znak velikog upitnika. Kao što je to rekao sv. Pavao bez uskrsnuća Isusa Krista ni mi se nemamo čemu nadati i naša je vjera onda uzaludna. Što ako je čitava ta priča oko Isusa zapravo izrežirana i smišljena od strane sv. Pavla i još ponekih crkvenih otaca kako bi se organizirala nova religija i uspostavila dogma, pa su zato njhova razmišljanja dodana kako bi se upotpunila i zacementirala čitava ta stvar o Isusovom uskrsnuću i otkupu grijeha svijeta kao neupitnim temeljnim principima nove vjere?

Hvala na ovom videu HbVelid! Sigurno ću još jednom pogledati cijelu debatu jer vrlo zanimljivo i poučno pristupa čitavoj ovoj temi, a možda i uočim nešto novo što mi je kod prvog gledanja promaknulo.
al_đezira is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2013., 10:12   #40
@Al djezira Da, i ja sam stekao takav dojam. Zakir ga je potpuno unistio dokazima iz njegove vlastite Biblije. Inace interesantno Zakir zna napamet i Kur'an i Bibliju tako da se raspravljati snjim cini smijesnim

Argumenti su mu sasvim realni, logicki. Inace ima jos jedna slicna debata u kojoj ucestvuje njegov ucitelj Ahmed Didat i dr. Rober Douglas, argumenti su slicni ali ne potpuno, drugaciji je stil argumentovanja, iako bi ja licno rekao da je ucenik nadmasio ucitelja, Zakir je neponovljiv lik

evo debate pa ko ima volje neka pogleda i nju, mada Zakir je Zakir, njega prvo pogledati obavezno

http://www.youtube.com/watch?v=Be4h9oJaOLs
HbVelid is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:41.