Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.05.2013., 16:26   #41
Quote:
al_đezira kaže: Pogledaj post
Evo ja sam KATOLIK i biti ću posve iskren. Pogledao sam čitav video i 2. dio debate gdje odgovaraju na pitanja iz publike i repliciraju jedan drugome. Ono što mogu reći zaista je to da je kršćanski pastor Ruknuddin bio stjeran u kut i da nije na neka pitanja imao adekvatan odgovor tj. izbjegavao je dati izravan odgovor jer očito nije znao što da odgovori. Čitavo se vrijeme nekako čudno smješkao, što je meni kao prosječnom gledatelju, išlo strašno na živce. Imama dojam da je bio uplašen i nepripremljen, pa je u par navrata počeo govoriti glasnije i onako propovjednički kao da je došao obraćati ljude koji su došli slušati debatu. Stoga, moje je osobno mišljenje da ga je muslimanski učenjak i govornik Dr. Zakir Naik zaista nadmudrio, pa čak i posve uspio u svojoj namjeri da dokaže kako Isus ustvari nije umro na križu i kako nije uskrsnuo već je preživio vlastito raspeće, te se nakon što je zaliječio ozljede pojavio u svome zemaljskom tijelu pred svojim učenicima. Ne znam, gledajući ovaj video zapitao sam se neke stvari, pa čak i to je li Dr. Zakir u pravu kad kaže da Isus nije umro na križu? Nekako sam mu povjerovao u sve to što je pričao jer je prilično snažno argumentirao svoja stajališta i lijepo i jednostavno objašnjavao sve što ga se pitalo. Sad mislim što ako je to sve istina? Onda cijela priča oko križa i otkupa naših grijeha dobiva sasvim drugi smisao i dolazi pod znak velikog upitnika. Kao što je to rekao sv. Pavao bez uskrsnuća Isusa Krista ni mi se nemamo čemu nadati i naša je vjera onda uzaludna. Što ako je čitava ta priča oko Isusa zapravo izrežirana i smišljena od strane sv. Pavla i još ponekih crkvenih otaca kako bi se organizirala nova religija i uspostavila dogma, pa su zato njhova razmišljanja dodana kako bi se upotpunila i zacementirala čitava ta stvar o Isusovom uskrsnuću i otkupu grijeha svijeta kao neupitnim temeljnim principima nove vjere?

Hvala na ovom videu HbVelid! Sigurno ću još jednom pogledati cijelu debatu jer vrlo zanimljivo i poučno pristupa čitavoj ovoj temi, a možda i uočim nešto novo što mi je kod prvog gledanja promaknulo.
Paulov JEZUS nema veze s Isusom od krvi i mesa koji je rođen od Marije nego je druge vrste ,pirvidno je bio izgledao kao čovjek,uzeo oblićje čovjeka iako je božanske prirode i postao slugom ljudima.Bio je među malenima kao malen ,među velikima kao veliki,među onima pod zakonom kao da je pod zakonom iako nije pod zakonom a među onima koji nisu pod zakonom kao da nije pod zakonom kao njima sličan etc

To možete vidjeti u poslanicama ukoliko čitate između redova jer poslanice su korumpiranje poslije pa nije u svim poslanicama to vidljivo.

A potvrdu da je to u pitanju daje nam biskup Marcion (kraj 1st/2st početak) i njegovo evandjelje i Marcion tvrdi da Paulovos Krist nije Isus iz Judeje kojeg su Židovi gurali da bi smanjili utjecaj nova pokretau kojem je Marcion imao veliku ulogu i koji je imao preko 70 ak crkava u ono doba uspostavljenih.Također Marcion tvrdi da poslanice Paulovose su korumpirali iz Judeje oni koji su se nazivali apostolima.
Nakon njegove smrti (Mariciona) se situacija mjenja....
Mališute is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2013., 22:41   #42
Quote:
Mališute kaže: Pogledaj post
I Mojsije se rodio kao čovjek a nazvan je Bogom u Egiptu.No nitko nije Mojsija
opet je njih trebao neko stvoriti....nebi se onda ni mojasije ni isus rodili...........................................a vi ga nazivate bogom a isus se rodio , zasto ne razmislite ko je stvorijo svijet prije isusa........
plavozuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2013., 00:21   #43
Quote:
plavozuti kaže: Pogledaj post
opet je njih trebao neko stvoriti....nebi se onda ni mojasije ni isus rodili...........................................a vi ga nazivate bogom a isus se rodio , zasto ne razmislite ko je stvorijo svijet prije isusa........
Taj post je imao svoj kontekst.služio je određenoj svrsi.Jesi li siguran da si obuhvatio kontekst i razumio što želim da kažem?

Čemu takve reakcije?
Mališute is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 23:00   #44
Lightbulb

Quote:
HbVelid kaže: Pogledaj post
Zanimljiva rasprava dva vrhunska ucenjaka, krscanin i musliman. Nakon odgledane debate sami kazite ciji argumenti vam se cine jacim. Zakir, muslimanski ucenjak, govori od 55:20, tako nesto

http://www.youtube.com/watch?v=Vf_z3hEfZdc
Ahmed Deedat rasprava sa Robert Douglas i rasprava sa Dr. Floyd E. Clark.

U prvom videu, objašnjava raspeće čisto citatima iz biblije a ne Kur'an vs Bible principom.
NAPOMENA: Na engleskom je, nemam HR verziju :S

LP,

Zadnje uređivanje Palenholik : 21.05.2013. at 23:12.
Palenholik is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2013., 16:58   #45
Post Isusovo raspeće i uskrsnuće analiza Biblijskog teksta - I

Događaji koji su se dešavali nakon Isusovog, a.s., navodnog uskrsnuća ukuazuju na to da on nije bio DUH nego čovjek od KRVI i MESA. Što nije očekivano stanje za osobu koja je umrla i koju je Bog uskrsnuo iz mrtvih. Razmatranjem Biblijskih citata, i pažljivim čitanjem može se lahko doći do zaključka da Isus, a.s., nije ubijen i prema tome nije uskrsnuo!

O tome i Biblija govori: "Oni, zbunjeni i prestrašeni, pomisliše da vide duha. Reče im Isus: "Zašto se prepadoste? Zašto vam sumnje obuzimaju srce? Pogledajte ruke moje i noge! Ta ja sam! Opipajte me i vidite jer duh tijela ni kostiju nema kao što vidite da ja imam." Rekavši to, pokaza im ruke i noge. I dok oni od radosti još nisu vjerovali, nego se čudom čudili, on im reče: 'Imate li ovdje što za jelo?' Oni mu pruže komad pečene ribe. On uzme i pred njima pojede." Luka 24:37-43

Isusovi, a.s., učenici nisu bili tu kad se desilo raspeće, a o onome što se tu desilo, čuli su i saznali onoliko koliko je svjetina prenosila i govorila. Jer kad je Isus, a.s., uhvaćen, nakon neuspjelog pokušaja njegovih učenika da ga odbrane "svi ga ostave i pobjegnu" Marko 14:50

Muslimani i kršćani se slažu glede: Isusovog rađanja (bez oca); da je Mesija (krist, spasitelj); da je oživljavao mrtve, liječio gubavce, hodio po vodi (sve Božijom voljom). Ali se razlikujemo ponajviše u 3 stvari:
1. Praiskonski grijeh Adema i Have (Adam i Eva)
2. Priroda Isusa
3. Uskrsnuće

Glavno učenje kršćanstva je (izgleda) žrtvovanje Isusa za grijehe čovjeka. Vjerovanje da je bio razapet (ubijen) i da je uskrsnuo nakon toga. Da nema tog vjerovanja, kršćanstvo se ne bi toliko razlikovalo od judaizma i islama. O tome govori Paul u Bibliji:
"Ako pak Krist nije uskrsnuo, uzalud je doista propovijedanje naše, uzalud i vjera vaša." Poslanica Korićanima 15:14

Kako se desi uskrsnuće? (Po Bibliji)
"Doista, predadoh vam ponajprije što i primih: Krist umrije za grijehe naše po Pismima; bî pokopan i uskrišen treći dan po Pismima" Poslanica Korićanima 15:3,4

Kakva je onaj koji uskrsne? Kakav bi treba biti?
"Drugi je sjaj sunca, drugi sjaj mjeseca i drugi sjaj zvijezda; jer zvijezda se od zvijezde razlikuje u sjaju. Tako i uskrsnuće mrtvih: sije se u raspadljivosti, uskršava u neraspadljivosti; sije se u sramoti, uskršava u slavi; sije se u slabosti, uskršava u snazi; sije se tijelo naravno, uskršava tijelo duhovno." Poslanica Korićanima 15:41-44

O tome kako će čovjek biti proživljen (duhom ili tijelom) govori i sam Isus, a.s., kad je odgovarao jednoj grupi Jevreja, koji su mu došli sa "zagonetkom", da provjere da li je uistinu Božiji poslanik. Radi se o sedmorici braće koji su bili oženjeni jednom ženom. Ne zajedno, nego jedan iza drugog, kad bi jedan umro, drugi bi je oženio, tako njih sedmorica. Pitali su ga, kad Bog bude oživio sve odjednom, ko će nju od njih sedmorice imati na onome svijetu? Jer, supružnici s ovog svijeta, nakon što umru i budu oživljeni biće zajedno i na onom svijetu, što je normalno. Na to Isus, a.s., odgovara:
"'Djeca se ovog svijeta žene i udaju. No oni koji se nađoše dostojni onog svijeta i uskrsnuća od mrtvih niti se žene niti udaju. Zaista, ni umrijeti više ne mogu: anđelima su jednaki i sinovi su Božji jer su sinovi uskrsnuća.'" Luka 20:27-40 (čitava prića)

Vidimo dakle, da se treba desiti smrt (tjelesno) a nakon smrti uskrsnuće (duhovno).

Neispunjeno Isusovo proročanstvo/obećanje
Jednom, tokom još jedne provjere od strane Jevreja, od Isusa su tražili čudo kojim će dokazati da je uistinu Božiji poslanik (što je normalno jer su čuvali ono što imaju i bili su osjetljivi naspram lažnih i samoprozvanih poslanika). Na što on im je on ogovorio*: "'Doista, kao što Jona bijaše u utrobi kitovoj tri dana i tri noći, tako će i Sin Čovječji biti u srcu zemlje tri dana i tri noći." Matej 12:38-41

*Zanimljivo je da ovdje Isus nije spomenuo ni jedno čudo koje je prije toga načinio: oživljavao mrtve, liječio gubavce, hranio s jednom ribom i komadom hljeba na hiljade ljudi, hodio po vodi - ništa od toga nije spomenuo nego je obećao da će oponašati Jonino čudo!

Dakle ovo obećanje dato Jevrejima, Isus nikada nije ispunio! Pročitajte kazivanje o (Junuz) Joni 1:1-6, jako je kratko. Ovo su pokušaji kršćanskih misionara i učenjaka da objasne sličnosti između Joninog i Isusovog čuda:

a) Jona je bio živ kad je bačen u more. Nije se opirao, pa ga nisu davili, probadali, vezali i sl. Sam je pristao da bude bačen sa broda u more: "Uzmite me i bacite u more, pa će vam se more smiriti, jer znam da se zbog mene diglo na vas ovo veliko nevrijeme." - dakle bio je ŽIV. Bio je ŽIV kad ga je riba progutala, i u utrobi ribe je bio ŽIV tri dana i tri noći i bio je ŽIV kad ga je riba izbacila na pučinu.
A Isus? Prema citatima koje smo gore već naveli i prema verovanju kršćana: Isus je UMRO (ubijen), žrtvovao se za grijehe čovječje, bio je MRTAV u grobu i USKRSNUO je trećeg dana. Dakle MRTAV pa uskrsnut (ne ŽIV, nego uskrsnuo). Po ovome, Isusovo (navodno) čudo nije nalik na Jonovo čudo!

b) Neki sveštenici i kršćanski učenjaci kažu da je ovdje čudo u vremenu a ne oponašanje Jonovog čuda da je bio ŽIV u utrobi ribe. Jer je Isus 4 puta naglasio "tri" i to razdvojio na dan i noć. Idemo i to razmotriti.
Kad je Isus, a.s, razapet? Razapet je u petak, veliki petak. Zarobljen je u četvrtak i imao je suđenje pred jevrejskim Velikim vijećem u noć četvrtak na petak (ili petak po jevrejskom i muslimanskom brojanju vremena - dan nastup već sa zalaskom sunca). Ujutro nakon što su iznudili priznanje da je za sebe ustvrdio da je Bog, odveden je pred Pilata, a ovaj ga je uputio dalje na Heroda a ovaj vratio nazad na Pilata. Ta je farsa nekako završila i Isusa su razapeli (po nekima) ujutro a po nekima po podne. Primjetit ćete da se Isusu, a.s., sudilo u tajnosti i u kasne večernje sate, i žurilo se sa njegovim razapinjanjem, jer Isusa, a.s., običan svijet je volio. A ko ga ne bi volio, hranio je siromahe, liječio bolesne i plijenio je srca. Da su saznali da se Isusu, a.s., kakvo zlo sprema, podigli bi se na bunu.
Bio je razapet 3 ili 6 sati, i isto kao što se Jevrejima žurilo da ga razapnu, žurilo im se da ga skinu sa križa jer sutradan je (a dan nastaje zalaskom sunca u petak) šabat. Nisu htjeli da za taj svoj praznik Isus bude razapet na križu, pa su požurili da ga skinu. Njegovo tijelo je oprano, namirisano i položili su ga u grob. U nedjelju, Marija Magdalena zatiče prazan grob (Marko 16:1).
Broj dana i noći koji je Isus proveo u grobu (utrobi zemlje). Petak na subotu (1 noć), subota (1 dan) i subota na nedjelju (1 noć) = 2 noći i 1 dan. A Jona je bio u utrobi ribe 3 noći i 3 dana! Dakle, ni ovo se ne slaže. Postoje pojedini kršćanski teolozi koji su zbog ovog neslaganja pomjerili "veliki petak" u srijedu (Herbert Armstrong).

c) Čudo je u tome što će Isus, a.s., poput Jone biti "zarobljen" u "utrobi" (ovaj u utrobi ribe a ovaj u utrobi zemlje). Složit ćete se da u ovome nema baš nekog čuda! Čovjeka zatvoriti u pećinu, grobnicu na neko određeno vrijeme i onda ga izvaditi, nije baš neko čudo.
Palenholik is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2013., 17:15   #46
Post Isusovo raspeće i uskrsnuće analiza Biblijskog teksta - II

Pogledajmo još ponašanje Isusa neposredno pred hapšenje i raspeće. Isus naređuje svojim učenicima da se naoružaju: "'Kad sam vas poslao bez kese i bez torbe i bez sandala, je li vam što nedostajalo?' Oni odgovore: 'Ništa.' Nato će im: 'No sada tko ima kesu, neka je uzme! Isto tako i torbu! A koji nema, neka proda svoju haljinu i neka kupi sebi mač jer kažem vam, ono što je napisano treba se ispuniti na meni: Među zlikovce bi ubrojen. Uistinu, sve što se odnosi na mene ispunja se.' Oni mu rekoše: 'Gospodine, evo ovdje dva mača!' Reče im: 'Dosta je!'" Luka 22: 35-38
"'... A moje neprijatelje – one koji me ne htjedoše za kralja – dovedite ovamo i smaknite ih pred mojim očima!'" Luka 19:27

Samo mala digresija od glavne teme. Čitam i razmišljam, da li bi ista (Isusova) sudbina slijedovala i Muhammeda, a.s., da se nije organizovao i odupreo neprijateljima Božije riječi? Da li bi sada ovdje (mi muslimani) kao pripadnici neke "frakcije", raspravljali, pisali i nagađali šta li se desilo Isusu i Muhammedu, nek je na obojicu Božiji mir i spas? Nastavljamo...

Zatim se zaputi na Maslinsku goru u Getsemanski vrt (a ne u Jeruzalemski hram jer je "bježao" od Jevreja) da se moli, kao Božiji poslanik, kao čovjek: "'Oče! Ako hoćeš, otkloni ovu čašu od mene. Ali ne moja volja, nego tvoja neka bude!' A ukaza mu se anđeo s neba koji ga ohrabri. A kad je bio u smrtnoj muci, usrdnije se molio. I bijaše znoj njegov kao kaplje krvi koje su padale na zemlju." Luka 22:39-46
Jedne je ostavio da vani čuvaju a unutra u Getsemanske vrtove je poveo Petra (Stijena) i oba sina Zebedejeva (Sinovi groma) (Matej 26:36-39) i naredi im da bdiju (da stražare) dok se on bude molio.

Zamisli Božiji sin, koji je napravio ugovor s Bogom, još prije Adema, da će se pojaviti 4000 godina nakon Adema i žrtvovati za grijehe čovječje. Izgleda da sin nije znao za to? Već se moli za svoj život. No ipak spreman da se pomiri s Božijom odredbom, kao što dolikuje ljudima koje On odabere i učini ih svojim poslanicima. Dalje...

No Jevreji su ovog puta bili lukaviji, nisu došli sami nego su s vojnicima. I ako bi Isusovi učenici (Stijena i Sinovi groma a i ostali), hrabro boreći se i braneći svog učitelja, velike im nevolje zadali, Isus im naređuje da se predaju: "'Vrati mač na njegovo mjesto jer svi koji se mača laćaju od mača i ginu... '" Matej 26: 51-52.

Dešavanja nesporedno nakon njegovog raspeća, govore o tome da on nije uskrsnuo nego da je bio ŽIV. Zanimljivo da su sva četvorica Matej, Marko, Luka i Ivan bili nadahnuti riječju ŽIV a ne uskrsnuo tokom opisivanja događaja koji su naslijedili nakon raspeća i navodnog uskrsnuća Isusa.

"Njima je poslije svoje muke mnogim dokazima pokazao da je živ, četrdeset im se dana ukazivao i govorio o kraljevstvu Božjem." Djela apostolska 1:3
"Kad su oni čuli da je živ i da ga je ona vidjela, ne povjerovaše." Marko 16:11
"A zbuniše nas i žene neke od naših: u praskozorje bijahu na grobu, ali nisu našle njegova tijela pa dođoše te rekoše da su im se ukazali anđeli koji su rekli da je on živ" Luka 24:22-23

Kršćani se ne slažu s muslimanima kad kažemo da je Bog dao da se jevrejima pričinilo da ubijaju Isusa. Bilo da su razapeli drugog čovjeka koji je imao Isusov lik, ili šta god da se desilo. U ovom poglavlju, kad dvojica iz Emausa sreću Isusa kaže se da ga nisu poznali jer "prepoznati ga – bijaše uskraćeno njihovim očima." Luka 22:16 - sasvim normalno je da Bog čini takve stvari, da zaštiti svoje miljenike. No kršćani kategorički odbacuju ideju da je Bog obmanuo Jevreje, glede raspeća Isusa.

Ko želi istinu, mislim da je ovo dovoljno. Nema potrebe ubjeđivati se. Iz nekog razloga radi se na tome da kršćani vjeruju kako vjeruju. Gledamo iste stvari a drugačije se interpretiraju, nažalost na takav način da kršćanstvo odudara i od Judaizma i od islama. A Isus, a.s., je od svojih apostola tražio da u vjeri i pravedosti budu bolji od Jevreja, jer jedino tako će u raj dospjeti (ujedno i potvrda da trud vodi u raj a ne vjerovanje u "Isusovo žrtvovanje za iskup od grijeha").
"'Uistinu kažem vam: ne bude li pravednost vaša veća od pravednosti pismoznanaca i farizeja, ne, nećete ući u kraljevstvo nebesko.'" Matej 5:20

Moj grijeh je samo moj, i ja ću za njega odgovarati. Neće ni moja djeca, ni moje komšije ni drugi ni treći. Zašto da čitav svijet odgovara pred Bogom za "praiskonski" grijeh našeg praoca Adema? Nije nas pitao kad je za zabranjeno voće posegao! A Bog nije nepravedan prema svojim robovima:
"Ali vi kažete: 'Zašto da sin ne snosi očev grijeh?' Zato što sin vrši zakon i pravdu, čuva i vrši sve moje naredbe, živjet će. Onaj koji zgriješi, taj će i umrijeti. Sin neće snositi grijeha očeva, ni otac grijeha sinovljega. Na pravedniku će biti pravda njegova, a na bezbožniku bezbožnost njegova. Sva njegova nedjela što ih počini bit će zaboravljena: zbog pravednosti što je čini, živjet će" Ezekiel 18:20-22
Bog kad oprosti, On oprosti, istinski, i taj grijeh više ne spominje niti za njega žrtvu i iskup traži. Gotovo! To se vidi iz gore spomenutih riječi, a i ovdje: "A ja, ja radi sebe opačine tvoje brišem i grijeha se tvojih ne spominjem." Izaija 43:25

I završavam sa Kur'anskim citatom:
"A tebi objavljujemo Knjigu, samu istinu, da potvrdi knjige prije nje objavljene i da nad njima bdi. I ti im sudi prema onome što Allah objavljuje i ne povodi se za prohtjevima njihovim, i ne odstupaj od Istine koja ti dolazi; svima vama smo zakon i pravac propisali. A da je Allah htio, On bi vas sljedbenicima jedne vjere učinio, ali, On hoće da vas iskuša u onome što vam propisuje, zato se natječite ko će više dobra učiniti; Allahu ćete se svi vratiti, pa će vas On o onome u čemu ste se razilazili obavijestiti." Kur'an 5:48

NAPOMENA: Ovo je "ukratko" ono što je Ahmeda Didata iznio kad je s Dr. Robert C. Douglas-om vodio debatu na temu "Raspeće Isusa - stvarnost ili fikcija". Nisam prevodio niti navodio stav Dr. Robert Douglas-a, jer je on odprilike kao kod sveštenika iz one rasprave sa Dr. Zakir Naik-om, a taj video je preveden.

Zadnje uređivanje Palenholik : 25.05.2013. at 17:24.
Palenholik is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2013., 17:36   #47
Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
.................................
Nije čudo mrtva insana u ćefine zamotati pripremiti dženazu u kabur ga staviti i nakon tri dana se pojavi pred vama i jede ribu ?.E svašta .
__________________
Centurion koji stajaše pred Njim.

Zadnje uređivanje Meadow : 25.05.2013. at 20:05. Reason: quote
biftek is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2013., 18:08   #48
Islam i islamski teolozi tvrde da bolje znaju što se dogodilo sa Isusom,vele-nije umro na križu,nego kršćani koji su živjeli u neposredno post-isusovo vrijeme...(da ne spominjem same učenike), a islam kao religija nastala je 6-7 stoljeća kasnije.
Zanimljivo.

Evo članak jednoga uglednog liječnika koji kao takav tvrdi da Isus nije mogao preživjeti raspeće.....Ovaj liječnik živi 20st.poslije Isusovog smaknuća...
http://www.bitno.net/lifestyle/isus-...jestaj-o-muci/

Koliko ljudi, toliko ćudi..........svatko svoju mudrost promovira.
a kvaka je u samom činu vjere..u nešto.
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2013., 19:11   #49
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
*cut
Evo članak jednoga uglednog liječnika koji kao takav tvrdi da Isus nije mogao preživjeti raspeće.....Ovaj liječnik živi 20st.poslije Isusovog smaknuća...
http://www.bitno.net/lifestyle/isus-...jestaj-o-muci/

Koliko ljudi, toliko ćudi..........svatko svoju mudrost promovira.
a kvaka je u samom činu vjere..u nešto.
Isusov zločin - Li Strobel. Na sajmu kupim njegovu knjigu, kontam kavu sada ljagu na Isusa smišljaju - no nije ništa negativno, on uzima Isusov slučaj kao slučaj pred sudom (zločin) i obrađuje ga. No čitajući dalje dobio sam utisak da Biblija nije Božija riječ, nego historijska knjiga koja govori o životu Isusa, i kao takva ona je (po hitorijskim merilima) najpreciznija jer druga historijska djela su pisana dosta kasnije u odnosu na događaj o kojem kazuju a ipak se koriste kao mjerodavan izvor u historiji.

Pogledam tekst sa linka... "“Riječ je o stanju koje medicina poznaje pod nazivom hematidroza. Nije osobito često, ali se povezuje s visokim stupnjem psihološkog stresa." Reko da vidim šta Wiki kaže o tome. Kad tamo tekst izgleda napisan samo da podrži ovu gore teoriju, nigdje referenci, naučnih radova ili nešto slično kao kod drugih članaka na Wikipedia.

I po meni ovaj link samo dođe kao prilog onome što sam napisao. Jer cijelo vrijeme i govorim to da je Isus (trebao) UMRIJETI a zatim USKRSNUTI (ne OŽIVLJEN kao što je Isus, Božijom voljom, oživio Lazarusa, Ivan 11:1-45). Ali vjerovanje kršćana je u kontradiktornosti sa tekstom Biblije koji opisuje taj događaj jer njegovi apostoli nisu vidjeli DUH nego ŽIVOG Isusa od krvi, mesa i kostiju. I ponašanje Isusa ne sliči ničemu što bi se moglo nazvati "dobrovoljnom žrtvom", čak se u kazivanju o Abrahamu i Izaku kao žrtvi, više nazire smirenost i pomirenost s Božijom odredbom, nego u slučaju Isusa.

Očekivano je da ćete braniti svoj stav, jer bez ovog učenja kršćanstvo se ni poćemu drugom ne bi razlikovalo od judaizma i islama.

Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
Islam i islamski teolozi tvrde da bolje znaju što se dogodilo sa Isusom,vele-nije umro na križu,nego kršćani koji su živjeli u neposredno post-isusovo vrijeme...(da ne spominjem same učenike), a islam kao religija nastala je 6-7 stoljeća kasnije.
Zanimljivo
*cut
Isusovi učenici, nisu svjedočili čin raspeća, već su detalje toga doznali od svjetine koja je o tome govorila. Nadalje, ne radi se o islamskim teolozima nego o Poslaniku, kao što je Isus bio, zato je i mogao govoriti o događajima iz Isusovog vremena i vremena ostalih naroda i poslanika. Nije govorio po svom nahođenju, već objava od Boga. No, Jevreji nisu vjerovali Isusu, a sada kršćani i Jevreji ne vjeruju Muhammedu... istorija se ponavlja...

Zadnje uređivanje Palenholik : 25.05.2013. at 19:23.
Palenholik is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2013., 19:52   #50
Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
Nadalje, ne radi se o islamskim teolozima nego o Poslaniku, kao što je Isus bio, zato je i mogao govoriti o događajima iz Isusovog vremena i vremena ostalih naroda i poslanika. Nije govorio po svom nahođenju, već objava od Boga.
Za katolike, pravoslavce, protestante, Isus Krist je Bog.

Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
No, Jevreji nisu vjerovali Isusu, a sada kršćani i Jevreji ne vjeruju Muhammedu... istorija se ponavlja...
A Židovi, kršćani, muslimani nisu vjerovali Sai Babi......
povijest se ponavlja i nitko ništa iz nje naučio nije.
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2013., 21:52   #51
da, uskrsnuo i duhom i tijelom
da nam pokaze Put
jer tako ce isto, duhom i u tijelu, zivjeti svaki onaj koji umre u Njemu
svaki onaj tko se nanovo rodi, od Njegova Duha
zadobit ce mjesto u Kraljevstvu Nebeskom
svaki onaj tko uraste u Njega ma i za zadnjeg minuta svog zivota na zemlji
niti jedna takva dusa, tocnije osoba, nece biti izguljena
sa svim svojim osobenostima, fizickim i duhovnim
nije vazno gdje ce nam kosti, na koju hrpu
u OnajDan ustat ce
bezvremenski i vjecni
sva djeca bozja ce ustati u svoj svojoj neraspadljivosti
jer On je Zivot vjecni
pobjednik Smrti
uskrsli Krist

tko ima usi da cuje
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2013., 11:46   #52
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
Islam i islamski teolozi tvrde da bolje znaju što se dogodilo sa Isusom,vele-nije umro na križu,nego kršćani koji su živjeli u neposredno post-isusovo vrijeme...(da ne spominjem same učenike), a islam kao religija nastala je 6-7 stoljeća kasnije.
Zanimljivo.
Stvar se, međutim, mijenja ako kao osnovnu postavku uzmemo da je Kur'an Božja Knjiga (ovo je stvar vjerovanja), a evanđelja pisana 40-ak godina nakon tih događaja (ovo je činjenica, Ivanovo evanđelje i nakon 70-ak) .
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2013., 11:52   #53
upravo se kaze da se istina zna najbolje nakon 50 godina kad se sve slegne
svjedoci staloze i sve dobro prespavaju pa tek onda idu razumno ili sami zapisivati ili pricati i prenositi
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2013., 15:51   #54
Quote:
dux pessimus kaže: Pogledaj post
Stvar se, međutim, mijenja ako kao osnovnu postavku uzmemo da je Kur'an Božja Knjiga (ovo je stvar vjerovanja), a evanđelja pisana 40-ak godina nakon tih događaja (ovo je činjenica, Ivanovo evanđelje i nakon 70-ak) .
ako je istina da je Kuran Božja knjiga, onda sam ja u teškom grijehu, ali ako je Biblija Božja knjiga, onda je musliman u teškom grijehu....

pa sad, kom' opanci, kom' obojci.......
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2013., 16:03   #55
zasto Bibliju stavljas i izjednacavas zajedno s Kuranom kad se Bog Abrahama, oca Ismaila i Izaka - vec bio objavio prije nego su ovi isli napisati Kuran, u Starom i Novom Zavjetu?

IMO takav tvoj stav je tipicni ateisticki stav

i zasto bi muslimane uopce bilo briga za ovu temu o 'detaljma' Isusova umiranja na krizu??

Zadnje uređivanje todaytonight : 26.05.2013. at 16:10.
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2013., 16:25   #56
Može li se voljeti Boga, a ne voljeti brata svoga?

Quote:
todaytonight kaže: Pogledaj post
zasto Bibliju stavljas i izjednacavas zajedno s Kuranom kad se Bog Abrahama, oca Ismaila i Izaka - vec bio objavio prije nego su ovi isli napisati Kuran, u Starom i Novom Zavjetu?

IMO takav tvoj stav je tipicni ateisticki stav

i zasto bi muslimane uopce bilo briga za ovu temu o 'detaljma' Isusova umiranja na krizu??
zato što kao vjernik, teolog i čovjek, gledam na stvari malo šire od onoga koji sužava i identificira čovjeka na ono što misli da jest, a zapravo nije, jer ne može biti samo to....
Da smo samo to, krv se ne bi hladila sa prostora zemlje.
Osim toga, oni "milenijski dokazi Boga" su samo naše težnje da dokazima budu.
Zna se što je dokaz, a što je vjera i život.

p.s. svaki se čovjek ima pravo pitati za detalje Isusovog života..on nije rezerviran samo za odr.skupinu ljudi.
Kako će koji musliman govoriti o Isusu, nije moja stvar.To pripada njemu.Ja samo mogu svjedočiti bratsku ljubav.............

Tko je moj brat?
...........................
Čovjek.

Onaj koji svoj početak živi u maternici majke svoje koja ga nosi pod srcem.
Onaj koji prolazi tunel jednog rađanja, kako bi ugledao drugog čovjeka u istoj povijesnoj noveli drugoga rađanja, kao dijaloškoga bića.
To je onaj koji hoda svim stranputicama koje se i meni smiješe dok mislim da hodam jedinim putem.

Čovjek.

I onaj koji prosi, i onaj koji krunu nosi...To je onaj koji vidi druge boje nego ja...
Ali nam je jedna zdjela života.Ona čovječja.

Čovjek je to što mislima se zanosi i srcem hrani, dok je na rubu postojanja.

Brat moj, nije samo onaj iste kobi kao i ja, nego i onaj koji me gleda kao lažljivicu svijeta.
Jer...volio bi da me tek kao čovjeka ljubi.

Čovjek je to onaj s drugog kuta zemlje, diše, misli i pruža mi ruku, baš kao biće.

I kako bih preživjeti mogla, ako bih to ljudsko pobratimstvo, iluzijom zvala?
Pa još i zloćom začinila....

Moj brat zna da je nama jesti skupa, u predvečerje dana.

Vizije moje, ne plaču nad njegovima....Pa i onda kad mu se sve slože kao zmija oko debla edenskoga vrta.

Zašto mi ne vjeruješ?
Jer sam utočište slabosti kao i ti?

To je moj čovjek.Moj brat.Moja tuga i moja radost.

Nijednoga, odreći se ne mogu.Meso od mesa, krv od krvi.
U jednoj povijesti i jednome spasenju.
(Naftali)

Zadnje uređivanje naftali : 26.05.2013. at 16:37.
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2013., 16:50   #57
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
zato što kao vjernik, teolog i čovjek, gledam na stvari malo šire od onoga koji sužava i identificira čovjeka na ono što misli da jest, a zapravo nije, jer ne može biti samo to....
Da smo samo to, krv se ne bi hladila sa prostora zemlje.
Osim toga, oni "milenijski dokazi Boga" su samo naše težnje da dokazima budu.
Zna se što je dokaz, a što je vjera i život.

p.s. svaki se čovjek ima pravo pitati za detalje Isusovog života..on nije rezerviran samo za odr.skupinu ljudi.
Kako će koji musliman govoriti o Isusu, nije moja stvar.To pripada njemu.Ja samo mogu svjedočiti bratsku ljubav.............

Tko je moj brat?
...........................
Čovjek.

Onaj koji svoj početak živi u maternici majke svoje koja ga nosi pod srcem.
Onaj koji prolazi tunel jednog rađanja, kako bi ugledao drugog čovjeka u istoj povijesnoj noveli drugoga rađanja, kao dijaloškoga bića.
To je onaj koji hoda svim stranputicama koje se i meni smiješe dok mislim da hodam jedinim putem.

Čovjek.

I onaj koji prosi, i onaj koji krunu nosi...To je onaj koji vidi druge boje nego ja...
Ali nam je jedna zdjela života.Ona čovječja.

Čovjek je to što mislima se zanosi i srcem hrani, dok je na rubu postojanja.

Brat moj, nije samo onaj iste kobi kao i ja, nego i onaj koji me gleda kao lažljivicu svijeta.
Jer...volio bi da me tek kao čovjeka ljubi.

Čovjek je to onaj s drugog kuta zemlje, diše, misli i pruža mi ruku, baš kao biće.

I kako bih preživjeti mogla, ako bih to ljudsko pobratimstvo, iluzijom zvala?
Pa još i zloćom začinila....

Moj brat zna da je nama jesti skupa, u predvečerje dana.

Vizije moje, ne plaču nad njegovima....Pa i onda kad mu se sve slože kao zmija oko debla edenskoga vrta.

Zašto mi ne vjeruješ?
Jer sam utočište slabosti kao i ti?

To je moj čovjek.Moj brat.Moja tuga i moja radost.

Nijednoga, odreći se ne mogu.Meso od mesa, krv od krvi.
U jednoj povijesti i jednome spasenju.
(Naftali)
Tako si to ljepo sročila Naftali...
Perunika 70 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2013., 16:53   #58
Quote:
Perunika 70 kaže: Pogledaj post
Tako si to ljepo sročila Naftali...
test the text

svaki je tekst mrtvo slovo na papiru dok se ne evidentira u stvarnosti
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2013., 16:56   #59
Quote:
todaytonight kaže: Pogledaj post
test the text
of course...vjera bez djela je mrtva.

Zadnje uređivanje naftali : 26.05.2013. at 16:56. Reason: to se lako vidi.
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2013., 18:59   #60
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
of course...vjera bez djela je mrtva.
aha. prava stvar se moze napraviti na krivi nacin
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:06.