Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.08.2016., 09:16   #1
Osamostaliti se uz mali kapital?

Recimo da imate ušteđevinu od 30 tisuća eura. Želite se osamostaliti, biti gospodar vlastitog vremena i raditi za sebe a ne za druge. Svjesni ste toga da to ne znači manje posla i znoja, nego daleko više i znoja i krvi, no ipak vas motivira sama činjenica da nešto sami stvarate.

Što se može pokrenuti s takvim ulogom, a da je bar donekle lukrativna priča, ne govorimo o milijunima, ali da bar postoji perspektiva normalnog življenja, "ugodnih" prihoda?

Svjestan sam toga da je ovo jako generalno postavljeno pitanje, trebalo bi tu dodati puno detalja, no ovako iz glave bi me zanimale prve reakcije onih koji prate ovaj dio foruma.

Hvala!
plavi222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2016., 09:23   #2
Dali si po nečemu stručan?Mislim,koja su ti znanja,vještine,afiniteti?Nije isto želiš li se baviti ugostiteljstvom ili zdravstvenim uslugama naprimjer.
trut is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2016., 09:36   #3
30k€ je solidna lova za investirati u posao. Ja i draga smo s 10k€ uspjeli startati, i evo več peta godina da smo zadovoljni.
Trebaš znati prvo koja usluga nedostaje i biti siguran da na tom polju možeš biti bolji od konkurencije. Privuči ponudom, i nastaviti se svaki dan boriti za kopce. Treba nuditi kvalitetu, a cijenama konkurirati ostalim.
Primjer: u mom mjestu otvori fast food. Prvi mjesec dva kvaliteta dobra a onda se pogorša i počne štedjeti. Čest scenarij, i jako loš.
Primjer dva: frendica jede zdravu hranu. Otvori "bio" dučan" međutim ljudi vole da jedu smeče šta zbog cijene šta zbog navike. Nakon 3 mjeseca zatvara. Moj joj je savjet bio da se uhvati nezdrave hrane, alkohola i cigara i da to prodaje.
Rezime...ne može se samo prema sebi ravnati, treba vidjeti šta drugi hoče a ne mi sami.
Eto, pokušaj izvuči zaključak koji se da izvuči.
VDCOTO is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2016., 09:54   #4
Quote:
plavi222 kaže: Pogledaj post
Recimo da imate ušteđevinu od 30 tisuća eura. Želite se osamostaliti, biti gospodar vlastitog vremena i raditi za sebe a ne za druge. Svjesni ste toga da to ne znači manje posla i znoja, nego daleko više i znoja i krvi, no ipak vas motivira sama činjenica da nešto sami stvarate.

Što se može pokrenuti s takvim ulogom, a da je bar donekle lukrativna priča, ne govorimo o milijunima, ali da bar postoji perspektiva normalnog življenja, "ugodnih" prihoda?

Svjestan sam toga da je ovo jako generalno postavljeno pitanje, trebalo bi tu dodati puno detalja, no ovako iz glave bi me zanimale prve reakcije onih koji prate ovaj dio foruma.

Hvala!

Samo usluge, prva na listi preporuka je otvaranje knjig. servisa.

Sretno...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2016., 11:11   #5
Ja sam mikropoduzetnik već 6 godina i ovo je moje iskustvo. Biti poduzetnik veliki je izazov na koji te nitko ne može pripremiti. Jedna od najluđih igara za odrasle. Vjerovatno je samo ruski rulet luđi. Promjenio sam 8 firmi prije nego sam otvorio svoju. Zaključak je bio da su svi gazde isti i da nisu ništa bolji od mene pa zašto ne bi probao.

Veliki je izazov samog sebe dotjerati u red, natjerati se da radiš. Nemaš nikoga tko bi te provjeravao, tko bi ti mjerio "prolazno vrijeme", sve ovisi o tebi. Tim je situacija kompliciranija ako radiš sa bračnim partnerom. Svađe su česte i na to se treba pripremiti.

Nakon svih ovih godina neke stvari su se iskristalizirale. Ne možeš sa svakim pričati o poduzetništvu. O nogometu pričaš sa nogometašem, o baletu sa balerinom, o poduzetništvu s poduzetnikom. Poduzetnik ti može pomoći savjetom, može te ohrabriti, može ti otvoriti oči. Svi ostali nepoduzetnici mogu nanijeti više štete nego koristi svojim negativnim stavom, strahom koji probija iz svake riječi, nepoznavanjem materije, krivom percepcijom...

Poslove dijelim po grupama - sezonski ili cjelogodišnji, luksuz ili potreba (luksuzne proizvode/usluge većina stanovništva izbjegava u krizi, kupuju samo ono što im je potrebno), za većinu stanovništva ili bogate pojedince, malo ili veliko početno ulaganje, malo ili veliko znanje.

Primjer: frizer je cjelogodišnja usluga za kojom postoji potreba (bez nje se ne može) i koju trebamo svi, a početno ulaganje je malo i nije potrebno ogromno znanje.

Drugi primjer: proizvodnja smrznutih kiflica - cjelogodišnji posao, luksuz, za većinu stanovništva, relativno veliko početno ulaganje, potrebno veće znanje nego za biti frizer.

Varijabli je puno, a sve su važne. Važno je da imaš proizvod/uslugu koju svi trebamo cijele godine, da možeš pokriti početno ulaganje i da imaš adekvatno znanje.

U financijskim projekcijama na prihodovnoj strani od planiranog prihoda oduzmi 30%, rashodima dodaj 30% i dobit ćeš realnu procjenu. I zapamti ušteđena kuna je isto što i zarađena kuna, dakle kad je novac u pitanju pamet u glavu.

Ovo je moje iskustvo. Nisam ni najbolji ni najpametniji. Svakom bi savjetovao da pokuša biti poduzetnik. Samo hrabro naprijed, ali hladne glave.
đoz32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2016., 19:45   #6
S kolegom iznad bi se složio, osim da ti za kiflice treba veće znanje nego za frizera. Treba drukčije znanje, a kiflice ti danas dolaze smrznute, praktički, ona peć služi kao mikrovalna.

Što se tiče prijedloga, ima ih mali milijun, samo treba progledati.

No, najbitnije je, što tebe zanima i koliko bi se tome posvetio, te da li te to zanima.

Najvažnije od svega je marketing i solidna ponuda. Uzmi u obzir da nešto moraš i dati, da bi nešto zaradio.

Najgore od svega je što ne znamo ni lokaciju, ni planove u vezi količine rada (sezonski, polugodišnji, godišnji, noćni, dnevni, smjene...), niti što ti osobno znaš, šta si po struci...
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2016., 22:17   #7
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
S kolegom iznad bi se složio, osim da ti za kiflice treba veće znanje nego za frizera. Treba drukčije znanje, a kiflice ti danas dolaze smrznute, praktički, ona peć služi kao mikrovalna.

Što se tiče prijedloga, ima ih mali milijun, samo treba progledati.

No, najbitnije je, što tebe zanima i koliko bi se tome posvetio, te da li te to zanima.

Najvažnije od svega je marketing i solidna ponuda. Uzmi u obzir da nešto moraš i dati, da bi nešto zaradio.

Najgore od svega je što ne znamo ni lokaciju, ni planove u vezi količine rada (sezonski, polugodišnji, godišnji, noćni, dnevni, smjene...), niti što ti osobno znaš, šta si po struci...
Nikako ne možeš uspoređivati uslugu frizera i hranu - proizvodnju hrane. Sve u vezi hrane je daleko kompliciranije od usluge frizera. I da, treba daleko veće znanje.
BILANCEDIN is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2016., 22:29   #8
Ne bih ulazio u raspravu za što je potrebno veće znanje. Bilo mi je važno naglasiti neke od parametara na koje ja obraćam pažnju.

Premalo znamo iz uvodnog teksta tako da je jedino moguće podijeliti svoje iskustvo, dati poticaj, ohrabriti...
đoz32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2016., 22:35   #9
Quote:
đoz32 kaže: Pogledaj post
Ne bih ulazio u raspravu za što je potrebno veće znanje. Bilo mi je važno naglasiti neke od parametara na koje ja obraćam pažnju.

Premalo znamo iz uvodnog teksta tako da je jedino moguće podijeliti svoje iskustvo, dati poticaj, ohrabriti...
Baš iz svog iskustva i govorim.
BILANCEDIN is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2016., 22:53   #10
Važno je da @plavi222 bude svjestan važnosti poznavanja materije posla kojim se želi baviti.

Osim stručnog znanja, potrebno je dobro poznavati pravila i zakonitosti ekonomije.

Meni je trebalo dosta vremena dok sam skužio značenje izreke "vrijeme je novac".

U svakom slučaju, pare je lako potrošiti, a puno teže je napraviti povrat na uloženo. Tu je sva magija poduzetništva.
đoz32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2016., 22:56   #11
Quote:
BILANCEDIN kaže: Pogledaj post
Nikako ne možeš uspoređivati uslugu frizera i hranu - proizvodnju hrane. Sve u vezi hrane je daleko kompliciranije od usluge frizera. I da, treba daleko veće znanje.
Ah, sad sam tek pročitao proizvodnja... ja sam mislio da ciljaš na pekarnu, kvartovsku, to je pizdarija, proizvodnja je nešto sasvim drugo.

Pekarna i frizerski salon bi spadali u istu grupu, proizvodnja nečeg ni blizu, a on ionako nema love za to.

U biti, knap je i za lijepo uređeni salon, eh.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2016., 23:06   #12
Ja sam u biznis krenuo bez novaca, sa oskudnim znanjem (izrada namještaja po mjeri). Imao sam neku jeftinu Einhell sivu aku bušilicu i nešto ručnog alata. I nije bilo lako, ali mogu reći da sam uspio. Još uvijek sam mikropoduzetnik, nemam strojeve, ali zato poslujem sa dobiti i radim odlične proizvode.

No još je puno izazova predamnom. Jedno je sigurno - novac je važan, ali nije presudan.
đoz32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2016., 00:23   #13
Quote:
đoz32 kaže: Pogledaj post
Ja sam u biznis krenuo bez novaca, sa oskudnim znanjem (izrada namještaja po mjeri). Imao sam neku jeftinu Einhell sivu aku bušilicu i nešto ručnog alata. I nije bilo lako, ali mogu reći da sam uspio. Još uvijek sam mikropoduzetnik, nemam strojeve, ali zato poslujem sa dobiti i radim odlične proizvode.

No još je puno izazova predamnom. Jedno je sigurno - novac je važan, ali nije presudan.
Novac je samo jedno od sredstava za rad. I ništa više.
BILANCEDIN is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:34.