Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.07.2017., 19:17   #441
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Bolje crnkinja nego musko

Sent from my HTC 10 using Tapatalk
Ovo me je pak potaklo na razmišljanje. Ako (u nekim zemljama) možeš u službenim dokumentima promijeniti spol/rod (bez operacije), zašto ne možeš rasu/etnički identitet?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 20:49   #442
I tebi smeta moj mobitel

Sent from my HTC 10 using Tapatalk
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 21:00   #443
Zašto ne isključiš tu opciju?
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 21:02   #444
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
A ja bi se možda čak i složila da nam je Turska nekakva opasnost da je Hrvatska samostalna država. Ali nije, Hrvatska je članica EU. Uostalom da se Turska željela ratom umiješati u ova područja i osvojiti ponešto za sebe učinila bi to onda kada je bila prilika - kada se Jugoslavija raspadala. Tada su teritoriju Jugoslavije bili na pladnju. Sada je prošla baba s kolačima.

Uostalom i Turska se u osvajanju služi istim oružjem kao Italija - novcem. Turski bogataši pokupovati će sve što mogu i u tome će imati podržku svoje države. Nešto što Hrvati nikada neće naučiti, jer je već prekasno.

Dakle, ako želiš pratiti kako idu osvajanja Hrvatske otvori sudski registar Trgovačkog suda i prati tko su vlasnici poduzeća koja su vlasnici i postaju vlasnici onog što stvara novac.
Gle, gle, kako mi implicite imputiraš ... ja uopće nisam rekao da će Turska protiv Hrvatske ratno/vojno djelovati.
Pogotovo ne treba direktno, kad ima tu sebi odane BiH muslimane - Bošnjake. Očito, govorio sam upravo o korištenju diplomatskog i ekonomskog utjecaja. Bilo u svoju izravnu korist, bilo u korist Bošnjaka ili Muslimanskog bratstva. (Na pr. ako nas EU iskoristi kao monetu za podkusurivanje Turske, u miru i bez vidljivih potresa bi BiH mogla dobiti jako povlaštenu slobodnu zonu u luci Ploče, a da mi uzalud mozgamo što li smo dobili za uzvrat ... .

Jer ako može "famozni" Katar, zašto ne bi mogla Turska, sa svojim puno jačim adutima.
Eto kako je Katar izgradio velebnu džamiju na dominantnom položaju u Rijeci, tvom novom domu.
(Jer ako nisam krivo shvatio, u Rijeku si izbjegla pred ratom u BiH?)
Hlebyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 21:03   #445
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
I tebi smeta moj mobitel

Sent from my HTC 10 using Tapatalk
Da. Ne znam kako možeš koristiti to smeće od HTC-a i srat da ti ide u životu. Brat radi, sestra se kurva, lova do krova, daj jednu cigaru.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 21:21   #446
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
...
@Hlebyn; dobar post.
Hvala! Ali na koji post misliš, je li na onaj o prilično suprostavljenim stavovima glavnina raznih kultura/religija prema incestu?

Smatram zbilja ilustrativnim one podatke s wikipedije o brakovima između rođaka o islamu jer pokazuju da brakovi između bratića i sestrični, iako najčešće ne donose osobito dramatične posljedice, ipak nisu baš genetski dobri (naslovi referenci!), a dosta su česti u muslimanskim zemljama jer ih Kuran ne zabranjuje:
"In Pakistan, 70 percent of all marriages are between first cousins (so-called "consanguinity") and in Turkey the amount is between 25-30 percent.[11]

Statistical research on Arabic countries shows that up to 34 percent of all marriages in Algiers are consanguine (blood related), 46 percent in Bahrain, 33 percent in Egypt, 80 percent in Nubia (southern area in Egypt), 60 percent in Iraq, 64 percent in Jordan, 64 percent in Kuwait, 42 percent in Lebanon, 48 percent in Libya, 47 percent in Mauritania, 54 percent in Qatar, 67 percent in Saudi Arabia, 63 percent in Sudan, 40 percent in Syria, 39 percent in Tunisia, 54 percent in the United Arabic Emirates and 45 percent in Yemen.[12][13]"

[11] More stillbirths among immigrants - Jyllands-Posten, February 27, 2009
[12] Consanguinity and reproductive health among Arabs - Tadmouri et al. Reproductive Health 2009 6:17 doi:10.1186/1742-4755-6-17
[13] Nicolai Sennels - Muslim Inbreeding: Impacts on intelligence, sanity, health and society - EuropeNews, August 9, 2010
http://wikiislam.net/wiki/Cousin_Marriage_in_Islam
https://www.forum.hr/showpost.php?p=4...postcount=5993
(Šire rasprave na cjelovitim stranicama te teme:
https://www.forum.hr/showthread.php?t=443698&page=300
https://www.forum.hr/showthread.php?t=443698&page=301

odnosno https://www.forum.hr/showthread.php?t=330031&page=24 gdje se rasprava o incestu razbuktala jer je jedan muslimanski forumaš izrazio zgražanje nad tim što u zapadnim društvima "bijesni incest".
Hlebyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 21:27   #447
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Koliko ja znam i katolici zapravo dopustaju bratice i sestricne ali samo u slucaju trudnoce.
Osim toga, ako se dobro sjecam, isus je zapravo dopustio i oblik mnogozenstva, netko ga je pitao da li kao brat treba preuzeti zenu brata koji pogine ako vec ima zenu i isus je rekao da treba.

Bratic i sestricna nemaju generalno tako velike sanse za defektno potomstvo. Statisticki mislim da je veca sansa za defektno dijete ako zena radja prvo dijete van incesta ali nakon 36te nego ako brat i sestra naprave dijete incesta u mladjoj dobi.

Tako da ako pogledas, zastupljenost i jacina (koliko koljena) antiincestuoznih moralnih ustrucavanja se dosta dobro preklapa sa stastistikom radjanja defektne djece iz incesta - dakle s biologijom.
Sve pet, ali te dozvole u nuždi, tj. kad već postoji trudnoća, to svakako spada
pod ono što si nazvao "iznimkama koje ne mijenjaju poantu". (Upadljivije su dozvole koje je KC davala iz raznih "dinastičkih razloga", a da protestante i ne spominjemo).

Tako da ispada kao da odgovaraš ne meni, nego na ovaj svoj vlastiti tekst:
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
... Poanta je da se incest gotovo univerzalno smatra nemoralnim, a jedini razlog za to je biologija.

To sto postoje iznimke ne mijenja poantu, objasni na koji nacin je doslo do toga da sve religije svijeta i vecina drustava smatraju incest teskim grijehom?
...
(Moj post iznad, kao i neki prethodni, pokazuje da su razlike ipak značajne ...)
Hlebyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 21:46   #448
Quote:
Hlebyn kaže: Pogledaj post
Gle, gle, kako mi implicite imputiraš ... ja uopće nisam rekao da će Turska protiv Hrvatske ratno/vojno djelovati.
Pogotovo ne treba direktno, kad ima tu sebi odane BiH muslimane - Bošnjake. Očito, govorio sam upravo o korištenju diplomatskog i ekonomskog utjecaja. Bilo u svoju izravnu korist, bilo u korist Bošnjaka ili Muslimanskog bratstva. (Na pr. ako nas EU iskoristi kao monetu za podkusurivanje Turske, u miru i bez vidljivih potresa bi BiH mogla dobiti jako povlaštenu slobodnu zonu u luci Ploče, a da mi uzalud mozgamo što li smo dobili za uzvrat ... .

Jer ako može "famozni" Katar, zašto ne bi mogla Turska, sa svojim puno jačim adutima.
Eto kako je Katar izgradio velebnu džamiju na dominantnom položaju u Rijeci, tvom novom domu.
(Jer ako nisam krivo shvatio, u Rijeku si izbjegla pred ratom u BiH?)
Ništa ti ne imputiram, samo razmišljam o opcijama.

Bosna, ili preciznije BIH, je takva kakva je, ne treba reći da je nastala kroz povijest, produkt je povijesnih događaja i silnica. Meni osobno se sviđa, zanimljiva je, upravo zbog bremenite povijesti.

Kakvu bi ti BIH htio? Kakvu je zamišljaš, kakva bi bila po tvom ukusu?

Što se tiče džamije u Rijeci, meni ne smeta, niti mi smetaju muslimani. Ateist sam, ali mi vjerski objekti niti jedne vjere ne smetaju. Volim otići na Trsat, ali kada je mir i tišina i kada nema nikoga. Masovna okupljanja bila ona vjerska, sportska ili neka druga ne volim.

U Rijeci mi smeta nešto drugo - smeta me sve manje stanovnika, sve starije i sve siromašnije stanovništvo. Tu ni džamija ni bogatstvo Katara ne pomažu.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 21:58   #449
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post

Naravno. Po čemu je žrtvovanje djevica lošije od bilo čega drugoga? Po tvom mišljenju? Po mišljenju tebe i gomile ostalih ljudi? a?
I ja se pitam zašto bi žrtvovanje djevica bilo loše, pogotovo ako djevica ima 80 godina ili i više.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 22:09   #450
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Zašto ne isključiš tu opciju?
Meni ne smeta a po defaultu je ukljucena.

Kad smo vec tu: koji ti mislis da je najbolji prijevod za rijec 'default' u tom ... nekreditnom smislu?

Sent from my HTC 10 using Tapatalk
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 23:36   #451
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Meni ne smeta a po defaultu je ukljucena.

Kad smo vec tu: koji ti mislis da je najbolji prijevod za rijec 'default' u tom ... nekreditnom smislu?

Sent from my HTC 10 using Tapatalk
Ja bih rekla osnovna postavka, ali ću šutit jer Druid dobova peemesove od mojih prijevoda.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2017., 02:22   #452
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Nisu slucajno tamo te rijeci, upravo sam htio pokazati netrivijalnost sredine: Self-fulfilment through others - sto je zapravo rekurzivno iterativni proces. Drugim rijecima mislim da drugaciji (self-)fulfilment niti ne postoji. Mislim da se i vidi kako mojih 6 tocaka moze uglavnom pomiriti ova druga dva seta.
Svakako mi tvojih 6 točaka izgleda prihvatljivije od onih Rubinovih.

Po meni, održivost bilo kojeg skupa propozicija treba biti testirana u relativno maloj zajednici... tek ako tamo "drže vodu", možemo se pitati da li bi uspjele u većim, političkim zajednicama.

Quote:
Ja smatram da je to prava istina, da covjek nalazi svoju bit i potvrdu u drugom, da su svi uspjesi covjeka postignuti motivacijom koju na taj nacin generira drustvo, prisutstvo drustva, drugih. Ljudi na pustom otoku odumru na neki nacin jer nesto u njima, ono ljudsko, atrofira, izvan interakcije sa drustvom a pogotovo bez ikakve nade u interakciju. To "vise", ljudsko u covjeku sto trazi "vise znacenje", ga zapravo trazi kroz druge, kroz drustvo. Poput rijeci u rijecniku koje se kruzno koriste da bi objasnile jedna drugu tako i "vise znacenje" se ostvaruje kroz druge, kroz inferenciju njihovih potreba i ocekivanja, kroz subjektivno amplificiranje i echo reverberiranje (malo new age lupetanja).
Vecina ljudi, krscana i nekrscana ce provesti cijeli zivot u nekakvoj zajednici, obitelji u kojoj su se rodili, koju su nadogradili ili sami stvorili, lokalnoj zajednici itd. Te zajednice su ono sto ih odredjuje kao ljude, te zajednice su ono sto njihovi pripadnici nose internalizirano u sebi, provjeravaju, pipaju bilo internaliziranog modela drustva kad treba donijeti neku odluku. Prelazak na vece zajednice od plemenskih uzrokuje to da drustvo vise nije skupina pojedinaca koje sve poznajes nego sadrzi pojedince koje ne poznajes. Pojam zajednice tu prelazi u "drustvo", postaje apstraktan, a tako i give-and-take moral organski zajednice prelazi/scalea se u give-and-take apstrakciju religije ili ideologije.

To, dakle, u prvom redu nije stvar ni religije ni ideologije - vec biologije - ljudske vrste.
Ovo mi je sve prihvatljivo, zapravo, odlično objašnjeno, do samog kraja... ali, pod religijom u širem smislu smatram i animizam i magijska vjerovanja, dakle, religija postoji gdje god imamo zajednicu. Duhovnost se ne odnosi na pridržavanje društvenih normi, a može biti vezana za pojedinca i/ili grupu i njihov odnos prema "nečem onostranom" u što smo "uronjeni".

Naravno, sa velikim zajednicama, počecima države i složenije strukture društva, imamo i tzv. organizirane religije... to jest značajna promjena.

Ideologije se javljaju još kasnije, sa pojavom građanskog društva na Zapadu.

Umjesto biologije, radije bih rekao kulture, ako već želiš "odmaknuti" religiju i ideologiju ... iako mi se to čini praktično nemogućim. Početke religioznosti možemo sigurno vezati za postojanje pogrebnih obreda, dakle već za rane neandertalce.

O razlozima pojave religioznosti neću... moje tumačenje proizlazi iz uvjerenja o postojanju onostranog, tj. smatram nedostatnim (ne i krivim) biološka i antropološka tumačenja.

Sad se opet vraćamo na priču o redukcionizmu.
U jednom razdoblju evolucije, zakonitosti evolucije društva dobivaju "prevagu" nad biološkim zakonitostima, kao što su biološke zakonitosti "višeg reda" od fizikalnih prilikom proučavanja živih bića.

Neka "siva" zona može postojati, priznajem... ne odričem decidirano vrijednost evolucijskoj psihologiji i sociobiologiji.
Ali, da su na tankom ledu, jesu. Primio sam na znanje tvoje objašnjenje memetike, proučit ću to.

No, ovaj mjesec ne... rjeđe ću biti na forumu.

Quote:
Ili mozemo reci da biologija trazi svoj izraz?
Ili mi malo vadiš mast sa biologijom ?


Quote:
Ma dobro, poanta je da drzava nije nesto tamo sto ispunjava zelje nego te zelje, u konacnici, treba ispuniti sam sebi narod koji cini tu drzavu.

Zadnje uređivanje cestar : 05.07.2017. at 02:38.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2017., 09:38   #453
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Nema veze jesu li vrsta ili nisu, poanta je da su demografski u kritičnoj poziciji.
Nisu ni u kakvoj kriticnoj poziciji.

Redukcija populacije je prirodan proces na prenapucenom planetu.

Osim toga, demografski faktor je uzet u obzir napadom na zemlje jugoistoka uz dobrociniteljski "prihvat" njihovih dvonoznih resursa.
omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2017., 10:26   #454
Quote:
Hlebyn kaže: Pogledaj post
Sve pet, ali te dozvole u nuždi, tj. kad već postoji trudnoća, to svakako spada
pod ono što si nazvao "iznimkama koje ne mijenjaju poantu". (Upadljivije su dozvole koje je KC davala iz raznih "dinastičkih razloga", a da protestante i ne spominjemo).

Tako da ispada kao da odgovaraš ne meni, nego na ovaj svoj vlastiti tekst:

(Moj post iznad, kao i neki prethodni, pokazuje da su razlike ipak značajne ...)
Nisu znacajne za poantu koju sam iznosio.

Ok, katolici bratica i sestricnu smatra rubnim slucajem, a kod muslimana je prihvaceno. Ipak skoro univerzalno se brat i sestra smatraju incestom kao i dijete i roditelj, dijete i baba/djed itd.

Kada bi gledao koliko kultura smatra odredjene vrste odnosa incestom/grijehom i koliko jako ih smatraju grijehom/incestom dobio bi otprilike da se odredjeni odnosi smatraju onoliko cesto i onoliko jako grijehom koliko imaju biolosku sansu uzrokovati defektno potomstvo. To sto je neka religija malo stroza, neka malo labavija nije toliko bitno, bitno je da u toj strogoci ili labavosti zapravo "pipaju rub" znacajnosti bioloske statistike za defektno potomstvo. Poanta je da to nije slucajnost, a razlike izmedju islama i krscanstva su nebitne za tu poantu.

Zadnje uređivanje addx : 05.07.2017. at 10:39.
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2017., 10:50   #455
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Duhovnost se ne odnosi na pridržavanje društvenih normi, a može biti vezana za pojedinca i/ili grupu i njihov odnos prema "nečem onostranom" u što smo "uronjeni".

Naravno, sa velikim zajednicama, počecima države i složenije strukture društva, imamo i tzv. organizirane religije... to jest značajna promjena.

Ideologije se javljaju još kasnije, sa pojavom građanskog društva na Zapadu.
Po meni stvar je potrebe artikulacije , pa donekle i pozicioniranja tog kako kažeš "nečeg onostranog". Samo ruho koje dobiva ta potreba za artikulacijom, protokom vremena, "usklađuje se" sa razvojem pojedinca i društva općenito.

Također razvojem alata i korištenjem istih kako onih fizičkih, praktičnih, svakodnevnih, tako i onih duhovnih, kontemplativnih, dolazimo do disbalansa, jer se čovjek ne razvija više koncentrično i simetrično.

No i dalje on ima potisnutu potrebu za artikulacijom duhovnog. Zato i imamo poplavu kojekakvih NA, a teorija s obzirom na količinu i dostupnost informacija to je sasvim razumljivo. Ne želim ovdje vrednovati neki duhovni put kao odabir pojedinca, ali želim ukazati da je on nažalost čista refleksija svakodnevnog komformizma koji se svodi na odabir i konzumaciju. Usmjeren isključivo na trenutno utaživanje gladi, nešto kao obrok u Mc Donaldsu. Bitno različito od spremanja i konzumacije kućnog obroka.
Templarski red is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2017., 11:38   #456
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Neka "siva" zona može postojati, priznajem... ne odričem decidirano vrijednost evolucijskoj psihologiji i sociobiologiji.
Ali, da su na tankom ledu, jesu. Primio sam na znanje tvoje objašnjenje memetike, proučit ću to.
Ma nije to moje nesto drasticno razlicito da bi nesto proucavao, vecina teksta o memetici stoji, samo smatram da je pogresno tumaciti da je mem, (pa i gen, kad smo vec kod toga) nekakav "kauzalni agent" koji uzrokuje svoju replikaciju ili pricati o "samoreplikaciji" mema (pa i gena). Memi (i geni) se ne mogu samoreplicirati vec se jedino samoreplicira bazicna DNA/stanica. Meme repliciraju zivi sisavacki mozgovi a u tom procesu postoji selekcija. Memi nisu kauzalni agenti, vec su kauzalni agenti cjeline koje su organizirane oko generiranja i selektiranja memi - a to smo mi, sisavci, poglavito ljudi. Znaci, potreban je holisticki twist memetici (a i genetici). Emergentno ponasanje koje izvrsava cjelina vrste/drustva/jedinke se treba i tumaciti kao da pripada toj cjelini a ne reducirano pripisivati memima ili genima pa onda se oslanjati na teleologiju da se "mem/gen zeli samoreplicirati". Vrsta zeli replicirati gene koji su korisni i odbaciti lose gene. Nacin na koji vrsta to obavlja je netrivijalan.

Kod zivotinja, da bi se geni propagirali dalje potrebna je potvrda gena od strane *druge* jedinke (u obliku borbe protiv muzjaka za zenku ili direktnog odabira zenke).

Slicnim principom kod mema - da bi se propagirali - potrebna je potvrda(prihvat) mema od strane *drugog* mozga.

Kroz to direktno dolazimo do onog sto sam pisao u prethodnom postu

Quote:
addx kaže:
Ja smatram da je to prava istina, da covjek nalazi svoju bit i potvrdu u drugom, da su svi uspjesi covjeka postignuti motivacijom koju na taj nacin generira drustvo, prisutstvo drustva, drugih. Ljudi na pustom otoku odumru na neki nacin jer nesto u njima, ono ljudsko, atrofira, izvan interakcije sa drustvom a pogotovo bez ikakve nade u interakciju. To "vise", ljudsko u covjeku sto trazi "vise znacenje", ga zapravo trazi kroz druge, kroz drustvo. Poput rijeci u rijecniku koje se kruzno koriste da bi objasnile jedna drugu tako i "vise znacenje" se ostvaruje kroz druge, kroz inferenciju njihovih potreba i ocekivanja, kroz subjektivno amplificiranje i echo reverberiranje (malo new age lupetanja).
...
A i, ako pogledas, onih mojih 6 tocaka se dobrano oslanjaju na taj holisticki "twist" memetike.

ROFL, pojam "holizam" sam naucio tu na forumu. A taj svoj holisticki "twist" memetike/genetike prodajem prethodno na vec nekoliko godina na forumu, nedavno sam ga tek poceo nazivati holistickim.. Sad sam isao googleat i vidim da ponovo otkrivam toplu vodu, ali zapravo me to veseli jer potvrdjuje moje principe razumijevanja.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19213303

Quote:
Holistic Darwinism: the new evolutionary paradigm and some implications for political science.

Corning PA1.
Author information
Abstract
Holistic Darwinism is a candidate name for a major paradigm shift that is currently underway in evolutionary biology and related disciplines. Important developments include (1) a growing appreciation for the fact that evolution is a multilevel process, from genes to ecosystems, and that interdependent coevolution is a ubiquitous phenomenon in nature; (2) a revitalization of group selection theory, which was banned (prematurely) from evolutionary biology over 30 years ago (groups may in fact be important evolutionary units); (3) a growing respect for the fact that the genome is not a "bean bag" (in biologist Ernst Mayr's caricature), much less a gladiatorial arena for competing selfish genes, but a complex, interdependent, cooperating system; (4) an increased recognition that symbiosis is an important phenomenon in nature and that symbiogenesis is a major source of innovation in evolution; (5) an array of new, more advanced game theory models, which support the growing evidence that cooperation is commonplace in nature and not a rare exception; (6) new research and theoretical work that stresses the role of nurture in evolution, including developmental processes, phenotypic plasticity, social information transfer (culture), and especially the role of behavioral innovations as pacemakers of evolutionary change (e.g., niche construction theory, which is concerned with the active role of organisms in shaping the evolutionary process, and gene-culture coevolution theory, which relates especially to the dynamics of human evolution); (7) and, not least, a broad effort to account for the evolution of biological complexity--from major transition theory to the "Synergism Hypothesis." Here I will briefly review these developments and will present a case for the proposition that this paradigm shift has profound implications for the social sciences, including specifically political theory, economic theory, and political science as a discipline. Interdependent superorganisms, it turns out, have played a major role in evolution--from eukaryotes to complex human societies.
Moje shvacanje evolucije zvuci otprilike kao u tom citatu iznad, pogotovo bold tocke. Slicno tome sam izmedju ostalog nekad istresao i kao kritiku Dawkinsovog Sebicnog Gena.

Idem uskoro na odmor, mogao bi ponovo pokusat procitat jednu knjigu npr. ovaj "Holistic Darwinism"

Zadnje uređivanje addx : 05.07.2017. at 12:39.
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2017., 15:34   #457
Baš je to zabavno i naravno intelektualno nepošteno.

Kada Sheldrake postavi hipotezu o morfogenetskim poljima onda je to za addxa pseudo znanost ,ili new age ili znanstveno neprovjerljiva informacija.

Kada dawkins ili addx postave hipotezu o MEME koje nitko nije nikada vidio, ni izmjerio ni verificirao onda se ta sitnica zanemaruje i o memama se govori kao o činjenicama iako su oni samo metafora.

Kritika mememememeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

http://science.jrank.org/pages/10160...ic-Theory.html
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2017., 15:46   #458
Kako danas djeluje nova inkvizicija

na jednoj drugoj temi wand se čudi mojoj upotrebi termina NOVA INKVIZICIJA i pita me iznenađeno pa tko je te parsifale raspinjao..i tko je u današnje doba tužen od tzv nove inkvizicije.

nemam vremena za navođenje svih dokaza i linkova pa mi ovo samo uzmite na povjerenje

1) na pdf prirodne znanosti postojala je tema na kojoj je 7 od 10 anonimnih forumaša znanstvenika nabacivalo kamenje i uvrede na akademika paara.
da je paar pedofil ili homić ništa nikom ne bi smetalo.
ali to što je paar vjernik nije se moglo otrpjeti.

2) na ovom forumu djelovao je i možda još djeluje forumaš rob roy.
on je doktor fizike . ali ima jednu strašnu manu .
čovjek je katolik.
na pdf religija i pdf prirodne znanosti nekoliko forumaša mu je neuvijeno reklo da je sramota to što je on kao doktor fizike vjernik

3) to ti se wand zove matrix ili nova inkvizicija ili vibra znanstvene zajednice

4) vidiš wand ja sam onaj zabavan i poučan tekst koji je oduševio sigmunda u kojem sam zamijenio mjesta gravitonu i bogu nedavno opet objavio na prikladnoj temi na pdf prirodne znanosti.
Znaš što je učinila nova inkvizicija
Pobrisala ga je .
Što misliš zašto i što mislite zašto

(jer ne može bit ono što ne smije biti )

5) znaš li za slučaj wand što se dogodilo doktoru nauka u usa koji je bio toliko neoprezan da je kao urednik dopustio u časopisu znanstveni rad koji podržava jednu hipotezu inteligentnog dizajna.

dobio je otkaz !!

imam ja i linkove i dokaze i temu ali koga briga.
ma koga je briga naći će i zna. koga nije briga reći će da NOVA INKVIZICIJA NE POSTOJI.

6)
tako kolega wand tvoje nevino čuđenje da ti nemaš pojma što se događa i da ti ne znaš da postoji neka NOVA INKVIZICIJA, o kojoj ti neznaš ništa
liči na one njemce koji nisu ništa znali o aušvicu i o tome da židovi nekud idu samo nas nije briga zašto i gdje jer imamo svoga posla.

nastavlja se
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 05.07.2017., 16:11   #459
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Baš je to zabavno i naravno intelektualno nepošteno.

Kada Sheldrake postavi hipotezu o morfogenetskim poljima onda je to za addxa pseudo znanost ,ili new age ili znanstveno neprovjerljiva informacija.


Kada dawkins ili addx postave hipotezu o MEME koje nitko nije nikada vidio, ni izmjerio ni verificirao onda se ta sitnica zanemaruje i o memama se govori kao o činjenicama iako su oni samo metafora.
Meme se generiraju i propagiraju kroz mozak. Mozak je realan objekt, kojeg ne razumijemo do kraja, a i vrlo kompleksan je, pa nam je tesko pokazati meme. Jedan meme je teoretski razveden kroz hrpu neurona, sinapsi itd i mozda je razlicito pozicioniran u razlicitim mozgovima jer mora sjesti na postojece strukture.

U praksi meme funkcionira kao metafora, ali ima svoju realnu pozadinu. Meme funkcionira kao metafora jer otprilike odgovara pojmu spoznaje koji je intimno-subjektivno poznat. Znas kad ti je tvoj osobni fond znanja narastao za neku spoznaju pa mozes to shvatiti kao nekakav realan event koji ima svoju realnu/objektivnu pozadinu u promjenama u mozgu koji je dozivio spoznaju. Oni koji vjeruju da mozak ne sluzi hladjenju krvi lako prihvate da su spoznaje promjene u mozgu.

Morfogenetsko polje je pak nesto potpuno izfantazirano. Mehanika kojom se morfogenetsko polje azurira putem objektivnog/realnog iskustva je takodjer fantasticna, ne zato sto mi jos nismo dovoljno izucili "morfogenetesko polje" ili zato sto je ono komplesno - nego zato sto ono uopce ne moze postati objektom znanosti posto ne postoji ni u kakvom obliku koji bi znanost mogla opipati. Takodjer, nitko nije svjestan kad je "morfogenetsko polje" ojacalo svoj fond znanja za neku spoznoju, taj event ne postoji, ne moze se pratiti nikako.

Teorija morfogenetskih polja zapravo implicira neku vrstu meme/informacije koja putuje tim poljima, dakle to je fantasticna nadogradanja na memetiku koja pokusava ustanoviti razmjenu "informacija" kroz telepatiju i koja pokusava ustanoviti fantasticne "drzace"/"skupljace"/"propagatore" informacija koje ne mozemo nigdje opipati (za razliku od mozga u memetici). Meme u memetici se ne razmjenjuju telepatijom i slicnim fantasticnim procesima nego recimo - razgovorom ili oponasanjem. I sad ti meni kazes da je intelektualno neposteno od mene da smatram te teorije jednakima, jedna se temelji na telepatiji i fantasticnim objektima, a druga na realnim ovosvjetskim pojavama? Dokazi telepatiju pa cu ih smatrati jednakima. To sto se obje teorije u kritici nazivaju pseudoznanoscu ne znaci da su jednako neuvjerljive.

Ja uostalom ni memetiku ne prihvacam tako kako ju je Dawkins postulirao vec holisticki, dakle nije da sam nekritican i da nisam razmislio o tome, kako ti impliciras.

Osim toga, ako vec mislis zapocinjati razgovore, bilo bi dobro da mozes suzdrzati svoj aktivizam barem dovoljno da odgovoris na koji post prije nego popijes ban.

Zadnje uređivanje addx : 05.07.2017. at 16:31.
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2017., 17:45   #460
Ukratko, na ovoj temi pojedinci nastoje reći da je jedino rješenje u vjersko-kolektivističkoj utopiji, gdje bi svrha postojanja bila molitva i prokreacija.

Podjela hrvatskog društva je u činjenici što apologeti takvih ideja misle da imaju pravo nekome drugome reći kako bi živio svoj život, te da imaju pravo izraziti "mišljenje" da se homoseksualnost može "izliječiti", te da klimatske promjene "ne postoje".

Na kraju se sve svodi na jedno - podjele uvijek postoje, u svim društvima.

Najočitija podjela je između "elite" i "malih ljudi". Ovo stavljam pod navodnike, jer oba pojma dosta mijenjaju značenje.

Nekada je elita predstavljala bogate ljude, a tzv. mali ljudi su bili recimo opće pučanstvo. Danas se to malo promijenilo, posebno u ovim post komunističkim društvima.

Pa tako ima puno bogatih koji sebe smatraju malim ljudima, jer sačuvaj bože, ne zanima njih tamo neki crnac u Africi niti filozofija oko rodnih razlika i uloga, niti ih zanimaju restorani u Parizu, muzeji u New Yorku ili inovativne tvrtke u Lisabonu, njih zanima dobra limuzina, najnoviji gadgeti, okretanje janjca ili bilo što drugo za pokazati drugima. Oni su "mali ljudi" jer su "jednostavni", i eto možda i "tradicionalni". To što im mlađahna 15-godišnja kćer skuplja pratitelje na Instagramu tako što dijeli svoj dekolte i skupe torbice koje su joj oni iz ljubavi kupili, to je isto tradicionalno, molim lijepo

S druge strane takvi "mali ljudi", kao i oni drugi "mali ljudi" koji nisu bogati, smatraju da su svi koje zanima nešto intelektualno, znanstveno, umjetničko, inovativno, zapravo notorni snobovi i "elita" koja nameće "novi svjetski poredak", u kojem su "mali ljudi" stavljeni u "drugi plan".

Podjela je upravo u tome. Jer "elita" se usudi misliti da bi svatko trebao izabrati kako želi živjeti svoj život, i time dokidaju prava "malim ljudima", dobrim vjernicima-domoljubima-tradicionalistima

I da, odgovor na post od @Alyosha, kako ja "očito imam problem s bijelcima":

Onako, sama činjenica što znam nekoliko dragih ljudi koji su bilo Afrikanci, bilo ljudi s Bliskog Istoka, pa i nešto Kineza i Japanaca, dovodi me nekako u način razmišljanja da su nekako ljudi uvijek ljudi, da jednako vole, žele, sanjaju. Ako misliš da samo zato što te ljude poznajem i s njima komuniciram imam nekih problema s Europom, bijelcima i rodnom Rvackom, to je samo tvoj problem
felicidade is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:11.