Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.08.2017., 22:57   #321
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Nadam se da se addx ne ljuti na uklizavanje

Kao sto je urodjena empatija tako je urodjena i diskriminacija. Dokazi postojanja razisma i in-group preferenci postoje vec i kod beba. Egalitarianizam je u stvari indoktriniran, nije urodjen.
https://www.youtube.com/watch?v=t6OsVUlp7Y0
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2017., 23:04   #322
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Nadovezao si se na kontekst o Nijemcima u 2. svj. ratu.

Tom logikom bi se oni koji koji su empatičniji više brinuli za svoje Nijemce i žešće progonili Židove, a oni koji naginju psihopatnosti obrnuto, oni bi bili bolji prema Židovima, a pravi medicinski psihopati bi bili najbolji prema Židovima.
Ne, ne znam odakle ti to i opet se pokusava kompleksna stvarnost socialnog i psihickog zivota svesti na crno bijele podjele empata i psihopata. Takve linearne apstrakcije su neke ekstrahirane skale za lakse razumijevanje pojedinog elementa stvarnosti, a ne realni modeli cjelokupnog kompleksa elemenata koji ju cine. Psihopatov nedostatak emotivne empatije je samo to. Kako ce se u praksi manifestirati ovisi o citavoj sumi ostalih psihosocialnih i bioloskih/genetskih faktora.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2017., 23:08   #323
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Nekad nije medicina postojala, a bogami su i svi bili pripiti. Pivo su uobicajeno pilo jer se njime nise mogao zaraziti kao vodom (zbog sadrzaja alkohola). Kako su nimfomanke prolazile kroz povijest... Nemam pojma. Vremana su bila teska i problemi alkoholizma ili nimfomanije su bili minorni prema uobicajenim zivotnim problemima. Tako da se valjda nitko nije brinuo oko tog, a bogami i nije bilo resursa za ljecenje.
Ljudska pohlepa je dovela do ogromnog rasta standarda i bogatstva...
Ali je povezana s brojnim ubojstvima iz koristoljublja, brojnim masovnim ubojstvima u ratovima... s brojnim traumama koje su nakon toga ostale preživjelima i prenijele se na sljedeće generacije...


Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Tako da se sada mozemo brinuti za alkoholicare i nimfomanke.
Covjek zapravo funkcinira po principu "nikad zadovoaljan". Urodjeno nam je da uvijek zelimo imati malo vise. To je evolucijski izuzetno korisno. Stoga je to normalno.
Ne mora to nužno biti korisno čak ni unutar tog tvojeg mentalnog okvira, recimo, zbog pohlepe vezane uz resurse može izbiti rat koji u kombinaciji s atomskim, kemijskim i biološkim oružjem može istrijebiti čovječanstvo.

Neki hipotetski izvanzemaljski povjesničar bi nakon toga mogao konstatirati da za te glupe i pohlepne Zemljane pohlepa možda uopće nije bila ultimativna prednost kao što su neki od njih mislili.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2017., 23:08   #324


E, al ovaj koji je dobivao se nije zalio

No stvari ostanu zanimljivije kada se ne radi samo o dva pijedinca i kada se javi dovoljno razlika (rasnih ili drugih) za grupiranje unutar skupine pa se promatra kako se ponasana prema razlicitim rasporedjivanjima resursa
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2017., 23:09   #325
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Prdlazem da to pustis nekom celjadetu koje umire od gladi
Ah ... ti se dakle zalažeš za gladne, odnosno promoviraš pohlepu kao poželjnu osobinu samo zato da na svijetu više niko ne umre od gladi ili zime (jer ako postanu pohlepni to im se ne može desiti) .... touché
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2017., 23:12   #326
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
Ah ... ti se dakle zalažeš za gladne, odnosno promoviraš pohlepu kao poželjnu osobinu samo zato da na svijetu više niko ne umre od gladi ili zime (jer ako postanu pohlepni to im se ne može desiti) .... touché
non sequitur, adhominem i trolanje

Cinjenica je da ne prolaze svi dobro, stoga je "zivot se stara" filozofija fakticki netocna.

Ne znam hocemo li ikada postici da nitko (barem statisticki govoreci) ne umre od gladi, svakako napredujemo u tom smjru, ali nikad necemo postici da nema razlika i borbe za blju poziciju unutar okvira u kojima egzistiramo (od uze prema siroj drustvenoj i fizickoj okolini).
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2017., 23:17   #327
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post

Cinjenica je da ne prolaze svi dobro, stoga je "zivot se stara" filozofija fakticki netocna.
Ti nisi kršćanin?
zoroasterix is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2017., 23:18   #328
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Ne, ne znam odakle ti to i opet se pokusava kompleksna stvarnost socialnog i psihickog zivota svesti na crno bijele podjele empata i psihopata.
Kakve crno-bijele? Nigdje nisam naveo da postoje samo ekstremi, štoviše, na više mjesta sam naveo da to nije binarno, a i ovdje sam naveo pojam 'naginju' iz kojeg je jasno da postoje tonovi između, ali da tvoja logika ne valja.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2017., 23:23   #329
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post


E, al ovaj koji je dobivao se nije zalio

No stvari ostanu zanimljivije kada se ne radi samo o dva pijedinca i kada se javi dovoljno razlika (rasnih ili drugih) za grupiranje unutar skupine pa se promatra kako se ponasana prema razlicitim rasporedjivanjima resursa
Ali tako je i kod ljudi... Ljude ljuti kad netko dobije vise, a sami nece dat svoje (racunaju da ce oni biti benefitori preraspodjele).

Teorija je da taj osjecaj sluzi da ogranici pojedince unutar grupe da uzmu previse resursa - odrzavaju pravednost podjele (donekle). Taj instikt grupira one manje uspjesne i omogucuje im zajednicko djelovanje. U krajnjoj liniji to je korijen revolucije... Oni imucniji to znaju, pa moraju dio podjeliti i sa drugima da ih ovi ne potuku. Balans.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2017., 23:29   #330
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Kakve crno-bijele? Nigdje nisam naveo da postoje samo ekstremi, štoviše, na više mjesta sam naveo da to nije binarno, a i ovdje sam naveo pojam 'naginju' iz kojeg je jasno da postoje tonovi između.
Nije u tome stvar nego zelis cjelokupno ponasenja svesti na tu jednu karakteristiku koja bi onda trebala odredjivati gdje ce se u nekoj situaciji opredjeliti, ali psihosocialni odnosi su kombinacija gomile faktora pa tako nesto nije moguce.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2017., 23:31   #331
Ja ne vidim prakticnost te prekomjerne pohlepe kao bolesti. Sto da i je istina da ona uzrokuje ono sto Sizif govori? Natjerat cemo sve ljude na testove, a koji ispadnu prepohlepni idu prisilno na psihijatriju?
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2017., 23:34   #332
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Ali tako je i kod ljudi... Ljude ljuti kad netko dobije vise, a sami nece dat svoje (racunaju da ce oni biti benefitori preraspodjele).

Teorija je da taj osjecaj sluzi da ogranici pojedince unutar grupe da uzmu previse resursa - odrzavaju pravednost podjele (donekle). Taj instikt grupira one manje uspjesne i omogucuje im zajednicko djelovanje. U krajnjoj liniji to je korijen revolucije... Oni imucniji to znaju, pa moraju dio podjeliti i sa drugima da ih ovi ne potuku. Balans.
Samo kad se dobro podjele na grupe to vrijedi amo za njihovu, onu drugu se moze poklat i posilovat
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2017., 23:35   #333
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Nije u tome stvar nego zelis cjelokupno ponasenja svesti na tu jednu karakteristiku koja bi onda trebala odredjivati gdje ce se u nekoj situaciji opredjeliti, ali psihosocialni odnosi su kombinacija gomile faktora pa tako nesto nije moguce.
Ne, ja samo kažem u kojem smjeru djeluje taj faktor, a koji nema samo binarne nivoe, kao što sam ne jednom naglasio.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2017., 23:37   #334
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Ne, ja samo kažem u kojem smjeru djeluje taj faktor, a koji nema samo binarne nivoe, kao što sam ne jednom naglasio.


ALi mislim da niti tu ne moze biti odredjen smjer glede toga ocel sa nacistom ili zidovom. Samo opisuje kakav tip podrazaja covjeka motivira ili ne motivira, ali ne i koji su iskodi i hoce li biti ubojica ili humanitarac, nacist ili antifasist.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2017., 23:39   #335
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Ja ne vidim prakticnost te prekomjerne pohlepe kao bolesti. Sto da i je istina da ona uzrokuje ono sto Sizif govori? Natjerat cemo sve ljude na testove, a koji ispadnu prepohlepni idu prisilno na psihijatriju?
Pa ni alkoholičare ni nimfomane se ne liječi prisilno, ali dobro je da se stvari nazovu svojim imenom i da se primjenjuju neki dosljedni kriteriji.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2017., 23:41   #336
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Pa ni alkoholičare ni nimfomane se ne liječi prisilno, ali dobro je da se stvari nazovu svojim imenom i da se primjenjuju neki dosljedni kriteriji.
Kako bi ti liječio pohlepne?
zoroasterix is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2017., 23:52   #337
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post


ALi mislim da niti tu ne moze biti odredjen smjer glede toga ocel sa nacistom ili zidovom.
U onom kontekstu može jer je jedna strana u sasvim podređenom položaju.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2017., 23:55   #338
Quote:
zoroasterix kaže: Pogledaj post
Kako bi ti liječio pohlepne?
Kako se liječe alkoholičari, nimfomani?

Ne znam, nisam bio pacijent, a ni terapeut, ali metode zacijelo postoje.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2017., 08:37   #339
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Kako se liječe alkoholičari, nimfomani?

Ne znam, nisam bio pacijent, a ni terapeut, ali metode zacijelo postoje.
Preduvjet je da su kritični prema vlastitom stanju, tj. da svoje stanje doživljavaju kao bolest/poremećaj/nešto što nije dobro. Drugi preduvjet je da pristaju na terapiju.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2017., 09:01   #340
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Kako se liječe alkoholičari, nimfomani?

Ne znam, nisam bio pacijent, a ni terapeut, ali metode zacijelo postoje.
Prvi i najvažniji korak bez kojeg nema liječenja je da - priznaju da su bolesni.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:01.