Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa

Alternativa Noetički pristup stvarnosti.
Podforumi: Astrologija, Na rubu znanosti, Magija i mistika, Alternativno liječenje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.03.2010., 13:44   #21
Exclamation

Quote:
metempsihoza kaže: Pogledaj post
Poštovani tehuti!
Vidim da bih ovdje mogao naići na pomoć u nekim stvarima koje već godinama pokušavam sam, odnosno uz vrlo malu vanjsku pomoć razriješiti. Nije riječo vizualnim umjetnostima, već o tekstu i to jednom od najdojmljivijih opusa u hrvatskoj knjiženosti. Naime, nedostaje mi instrumentariji, ali nedostaju mi i ljudi s kvalitetnim tumačenjima teksta. Riječ je o Kamovu, upravo se mučim s nekoliko njegovih tekstova i sve, ama baš sve vrste analiza koje su vršene nad njegovim tekstovima, od književnoteorijskih do onih psihoanalitičkih ili primjerice povijesnih ne daju onaj rezultat za koji intuitivno slutim da je mogao biti enkodiran u njegovom materijalu. Izostavim li da je Kamov samo lupao ono što je negdje čuo ili pročitao, te očistim li psihoanalitičke motive, dolazim do ezoterijskog matrijala par exellenece, i to bez velike dvojbe: nizovi događaja, poniranja u oniričko, inicijcijacijski ciklusi (iskušenja), more simbolike koja direktno referira na arhetip sve do konačnih kontemplacija na temu emanacije božanskog u nama, jedinstvu svega itd... Bojim se da je tekst, a to rijetko kažem, zaista veći od mojih trenutnih kapaciteta, i trebala bi mi ovakva vrsta pomoći. Već od samoga početka bilo mi je jasno da nije riječ o tekstu kao tekstu, već da je riječ o tekstu koji ima u sebi dane neke poruke koje ili ne znam interpretirati ili interpretiram, a više nisam siguran u to što interpretiram. Dakle, riječ je o tekstu koji dovodi do istinske katarze, ali samo ako se u njega uroni do detalja i pravilno poveže sve elemente. Za to je nužan instrumentarij okultnih učenja, ja ga ne poznam na toj razini da bih mogao doći do dobre interpretacije pa se obraćam tehuti.
Ne znam da li sam podoban i mjerodavan za takve dubiozne analize, ali mogu pogledati. Ništa ne garantiram. Rekao sam sebi da ću prije ili kasnije prijeći na čitanje hrvatskih dijela jer sam uvjeren u ezoterične motive koji neki autori konstantno naglašavaju. Poet je donekle mistik, ona "otkrivenja" u trenucima inspiracije i ekstaze su donekle slična mističnim iskustvima, ali to nije isto. Moguća je i koincidencija da jedan takav autor dođe do istih analogija i motiva kao i neki praktični okultist. Ponekad je to poet uradio samostalno, ali većinom su takvi ljudi povezani s istomišljenicima, underground doktrinama i subverzivnim ezoternim pokretima. Npr. Ivo Andrić koji je mason. Ili Vladimir Nazor ili Krleža... Neke stvari se jednostavno ne mogu pripisati banalnoj koincidenciji.
__________________
You suffer... but why?

Zadnje uređivanje tehuti : 04.03.2010. at 13:57.
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 13:56   #22
Exclamation

Quote:
gocat kaže: Pogledaj post
tehuti, nisam još pročitao sve no svaka čast na ovoj najboljoj temi o simbolici na ovom forumu. ono što nam mnogo fali u objašnjenjima su upravo ta moguća značenja tih simbola, kako i zašto su se upotrebljavali ili se još upotrebljavaju.

sad to sve treba malo bolje pročitat, razmislit pa onda postavit neka pitanja. evo pada mi na pamet ova zmija koja proždire samu sebe. misao kako bi ta zmija mogla biti možda svijest (naša ili svejedno)? proždire samu sebe svakim trenutkom u tom beskonačnom ciklusu života, ide dalje, raste, živi..? mora sama sebe proždirati kako bi se pokrenula u drugom smjeru, tj odmaknula se od starog načina vjerovanja, stare svijesti. svijest je uvijek nova, sa najsvježijim stavovima upravo u najbližoj prošlosti (dio kojeg zmija ne jede).
Nema na čemu. Ova tema povlači mnoge druge teme i zaključke. Osim toga, govori dosta o duhovnom razvoju.

Kao što sam izričito naglasio na samom početku, te simbole sam uzeo samo kao fokus, kao personifikacije nekih dubljih koncepata, no prava svrha tih umjetnina i da li uopće imaju ikakvu dublju funkciju, to ne bih znao. Na nekim primjerima gore je očito da se koristi okultna simbolika svjesno, no negdje je to manje manifestirano i manje očito.

U pravu si kad kažeš da je Ouroboros zmija koja predstavlja ciklički ritam, odnosi se i na čovjeka i sve stvoreno. Uključuje barem dva hermetička aksioma: princip ritma ("Sve se kreće gore-dole; sve ima svoje plime i oseke; sve se stvari uzdižu i padaju; njihanje klatna se odražava u svemu; količina njihanja udesno jednaka je količini njihanja ulevo; ritam sve izjednačava.") i princip vibracije ("Ništa ne stoji; sve se kreće; sve vibrira").

Upravo ta kretnja govori o transformaciji, baš kako kažeš.
__________________
You suffer... but why?
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 14:05   #23
Exclamation



Dom Williama Fellera (američko-hrvatski matematičar), Tomislavov Trg. Vila u secesijskom stilu.

Lik Božice(?) koja proizvodi vjetar. Sa svake njezine strane nalaze se petokrake ruže, simboli Božice, tj. pasivnog polariteta kozmosa i čovjeka. Zanimljivo je da se invertirane ruže od pet krakova nalazu unutar prve ruže. Uspravni i obrnuti pentagram? Božanski omjer Phi?



Iznad prošle fasade nalaze se ponovno simboli Božice i lunarne energije. Petokraka ruža i ženski lik.



Glava s krilima. Zmije kao u kaduceju se omataju oko središta, čak se nalaze i u kosi. Lice djeluje hermafroditski. Također simbol Božice mada zmija ima mnoga druga značenja.
__________________
You suffer... but why?

Zadnje uređivanje tehuti : 04.03.2010. at 14:19.
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 15:05   #24
Quote:
tehuti kaže: Pogledaj post
Ne znam da li sam podoban i mjerodavan za takve dubiozne analize, ali mogu pogledati. Ništa ne garantiram. Rekao sam sebi da ću prije ili kasnije prijeći na čitanje hrvatskih dijela jer sam uvjeren u ezoterične motive koji neki autori konstantno naglašavaju. Poet je donekle mistik, ona "otkrivenja" u trenucima inspiracije i ekstaze su donekle slična mističnim iskustvima, ali to nije isto. Moguća je i koincidencija da jedan takav autor dođe do istih analogija i motiva kao i neki praktični okultist. Ponekad je to poet uradio samostalno, ali većinom su takvi ljudi povezani s istomišljenicima, underground doktrinama i subverzivnim ezoternim pokretima. Npr. Ivo Andrić koji je mason. Ili Vladimir Nazor ili Krleža... Neke stvari se jednostavno ne mogu pripisati banalnoj koincidenciji.
Odmah ću jasno dati nekoliko kratkih natuknica vezano uz Kamova: pripovijetka Sloboda gdje tematizira smrt oca, riječ je o osamnaestogodišnjaku, posebno mi je interesantan kraj pripovijetke gdje otvoreno daje motiv unutrašnjeg svjetla. Zapravo postoji gradacija od rupa na očevu grlu do špilje obasjane unutrašnjim svjetlom. Sumnjivo mjesto br.1
Mjesto br2. Cijeli postupak asocijacija koji dovodi do silaska na dno, susret s dnom, zatim pristupanje djelu (Isušena kaljuža Na dnu, kraj prvog dijela).
Mjesto 2b: incestuozna želja za sestrom... više puta bez "bluda", neka vrsta anime; kasnije i majka postaje kraljica (doslovno)
Mjesto br. 3 Početak 2. dijela romana Isuš. kaljuža (U šir), susret s hromim đavlom, slika me neodoljivo podsjeća na Fuselija, ne vjerujem da ju je on osobno vidio, možda je negdje naletio na motiv takvog demona, hrvanje s njime.
Mjesto br. 4. Kraj romana Isušena kaljuža, U vis, panteistička integracija...
Ne želim donositi sudove unaprijed, ali ovo je za razliku od Krleže i Andrića podosta autentičnije. Bitno je znati da je dečko imao 24 godine kada je umro, da je doživio ogromnu količnu nesreće (smrti, bolesti i ekonomske propasti) u vrlo kratkom vremenu, da je bio iscrpljen i mentalno i fizički... I da, čitao je jako puno, ali to ne daje cijela objašnjenja...
Btw. dokazano utjecao na Krležu (od Hodorlahomora Velikog, do Filipa Latinovicza pa do Glembajevih), ne treba više taj podatak uzimati sa zadrškom.
Ajde, thote, baci pogled na to! Thx
metempsihoza is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 16:05   #25
Sv. Juraja si krivo "dekodirao". On je u novijoj mitologiji krscanski mucenik a zmaj je bestija/grabancijas (kao nositelj carolija, astrologije, vracanja...). On zahtijeva krvne zrtve....

Pocinje kao sumeranski demon Asag (u prevod donosioc bolesti) kojega ubija Ninurte.
Takodjer, zmaj (ili zmija) je Babilonski Tiamat kojega u njihovoj predaji ubija Marduk

U Rgvedi zmaj je Vrtra (áhi budhnyà), zmija na dnu zivotne vode, koju ratnik/svetac mora ubiti (jer ona je ego) da oslobodi Vodu Zivota.
Voda se odnosi i na dio godine kada svijetu nedostaje voda i kad je
Sun￿ceva putanja visoko, dakle, oko ljetnoga suncovrata.

Po Enochu zmaj je jedan od Sinova Bozijih, koji su baceni na zemlju, tocnije Benei Ha-Elohimkoji je guzio kceri ljudske/rodile divove/bog ih unisti...onaj klinac s prackom im izbija oci itd..

I onda imas u Grckoj istu spiku s Tezejem i Minotaurom a simbolika labirinta je um.

U principu Juraj ne simbolizira nista, jer je bio stvarna osoba. (Ubio ga Dioklecijan jer se ovaj odupirao progonu krscana). Jedina simbolika je zmaj, bestija iz vode a njena simbolika je uvijek ista od drevne Sumerije da danasnjeg Međimurja.
Dexter nije lud is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 21:37   #26
Exclamation

Quote:
metempsihoza kaže: Pogledaj post
Odmah ću jasno dati nekoliko kratkih natuknica vezano uz Kamova: pripovijetka Sloboda gdje tematizira smrt oca, riječ je o osamnaestogodišnjaku, posebno mi je interesantan kraj pripovijetke gdje otvoreno daje motiv unutrašnjeg svjetla. Zapravo postoji gradacija od rupa na očevu grlu do špilje obasjane unutrašnjim svjetlom. Sumnjivo mjesto br.1
Mjesto br2. Cijeli postupak asocijacija koji dovodi do silaska na dno, susret s dnom, zatim pristupanje djelu (Isušena kaljuža Na dnu, kraj prvog dijela).
Mjesto 2b: incestuozna želja za sestrom... više puta bez "bluda", neka vrsta anime; kasnije i majka postaje kraljica (doslovno)
Mjesto br. 3 Početak 2. dijela romana Isuš. kaljuža (U šir), susret s hromim đavlom, slika me neodoljivo podsjeća na Fuselija, ne vjerujem da ju je on osobno vidio, možda je negdje naletio na motiv takvog demona, hrvanje s njime.
Mjesto br. 4. Kraj romana Isušena kaljuža, U vis, panteistička integracija...
Ne želim donositi sudove unaprijed, ali ovo je za razliku od Krleže i Andrića podosta autentičnije. Bitno je znati da je dečko imao 24 godine kada je umro, da je doživio ogromnu količnu nesreće (smrti, bolesti i ekonomske propasti) u vrlo kratkom vremenu, da je bio iscrpljen i mentalno i fizički... I da, čitao je jako puno, ali to ne daje cijela objašnjenja...
Btw. dokazano utjecao na Krležu (od Hodorlahomora Velikog, do Filipa Latinovicza pa do Glembajevih), ne treba više taj podatak uzimati sa zadrškom.
Ajde, thote, baci pogled na to! Thx
Iako je ovo off-topic, mislim da sve 4 točke (uzmi u obzir da uopće nisam upoznat sa djelima J.P.Kamova) imaju težinu ako se gledaju za ezoternije strane: 1) zvuči jako (neo)platonistički, 2) univerzalna tematika spuštanja u podzemlje radi potrage za izgubljenim ili tajnim djelovima svijesti - pakao, Tartar, Daath, Duat, Had, Gehenna (analogija sa ubojstvom Hirama Abiffa u majstorskom stupnju), vidi alkemijsku formulu V.I.T.R.I.O.L 3) Hromi đavao? Hefest-Hiram možda? Arhetip boga vatre? Vatra pročišćenja? Hrvanje s demonom - id? Suočavanje sa potisnutim sadržajem psihe?

Onda je Kamov kada je umro bio moj vršnjak i još nešto malo stariji od mene.

Mislim da bi jungijanska psihoanaliza dobro objasnila takve motive. Manje je poznato da je Jung bio mason, praktični okultist i gnostik koji je u svoj službeni sistem naučavanja psihoanalize ubacio svoje privatne spoznaje do kojih je došao eksperimentalno kao ezoterik. Imam njegov dnevnik u rukopisu skeniran, pravi magus, nema šta!

Oprosti mi na zelenosti, ali u književnosti sam slab.
__________________
You suffer... but why?

Zadnje uređivanje tehuti : 04.03.2010. at 21:49.
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 21:45   #27
Exclamation

Quote:
Dexter nije lud kaže: Pogledaj post
U principu Juraj ne simbolizira nista, jer je bio stvarna osoba. (Ubio ga Dioklecijan jer se ovaj odupirao progonu krscana). Jedina simbolika je zmaj, bestija iz vode a njena simbolika je uvijek ista od drevne Sumerije da danasnjeg Međimurja.
Imao sam na umu alkemijsko tumačenje. Povijesni i pseudo-povijesni likovi često služe u izradi mitova koji onda nose i dublje tumačenje. Ikonografija viteza i zmaja je sasvim dovoljna za ovakvo tumačenje bez obzira da li je taj vitez bio povijesna osoba. Ovdje govorimo o malo apstraktnijm pojmovima i ne zadržavamo se samo na povijestnim temama i događanjima.

Quote:
I onda imas u Grckoj istu spiku s Tezejem i Minotaurom a simbolika labirinta je um.
Slažem se s time, ali dodao bih da je labirint također makro-kozmološka mapa, znači odnosi se i na čovjeka (njegov ustroj) i na kozmos.

Quote:
U Rgvedi zmaj je Vrtra (áhi budhnyà), zmija na dnu zivotne vode, koju ratnik/svetac mora ubiti (jer ona je ego) da oslobodi Vodu Zivota.
Voda se odnosi i na dio godine kada svijetu nedostaje voda i kad je
Sun￿ceva putanja visoko, dakle, oko ljetnoga suncovrata
U suštini, ovo se ne razlikuje od renesansne alkemije i spiritualnog tumačenja amblema i skulptura na gotičkim katedralama i spomenicima. Protagonisti: "Ego" i "Ja Jesam", borba, tj. transformacija/transmutacija
__________________
You suffer... but why?
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 22:09   #28
Exclamation





Perkovićeva ulica, nasuprot Mimare. Hermes i kaducej. Inače se takvi simboli pojavljuju na zgradama komercijalne prirode, tj. trgovine, jer u Grčkoj Hermes je također bio bog trgovaca. No lik Hermesa je arhetip glasnika, posrednika između bogova i čovjeka, između višeg i nižeg, duha i duše, tj. to je ljudski um koji je vrlo brz, ima sandale sa krilima, od svih bića leti najbrže iz Hada, podzemlja prema Olimpu, nebesima... Takav je hirovit i ljudski um. Može biti prikovan za materijalno ali i sposoban za kontempliranje i umovanje o najvišim stvarima.

Hermesov štap u okultizmu slovi za simbol suptilne ljudske anatomije i Drveta Života.




Tomislavov trg na Zrinjevcu. Košnica i pčele. Zanimljivo je da taj simbol pripada učenjima inicijacijskim misterijima antike, pa tako i današnjoj masoneriji 3.stupnja, jer iz masonskog monitora (knjiga sa ritualima) "Duncan's Ritual of Freemasonry" u poglavlju koje se bavi trećim stupnjem čitamo:



(slika iz knjige)

"Is an emblem of industry, and recommends the practice of that virtue to all created beings, from the highest seraph in heaven to the lowest reptile of the dust. It teaches us that, as we come into the world rational and intelligent beings, so we should ever be industrious ones; never sitting down contented while our fellow-creatures around us are in want, when it is in our power to relieve them without inconvenience to ourselves."

Još bih dodao da je košnica ideal kojim pčele (individualne duše) zajednički grade savršenu ložu, duhovnu nastambu individualaca i svjetine. Unija i međusobni rad koju košnica simbolizira podsjećaju nas na onu Isusovu "ljubi bližnjega svoga". Isto kao što je Solomonov hram ideal vrhunske duhovne arhitekture, isto tako je i košnica duhovna nastamba sazdana od neraskidivih veza u karici života.
__________________
You suffer... but why?
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 22:12   #29


Ambulanta kod glavnog željezničkog kolodvora. Krilati disk sunca Amen-Ra koji se letjeći u svojoj nebeskoj barci može vidjeti na četiri pozicije, dvije solsticijske, dvije ekvinocijske. Četiri stupa koja podržavaju zgradu (ili Kozmos) su također i 4 elementa (YHVH). U tom slučaju krilati disk ili Sunce je peti element koji uravnotežuje sve ostale i bez kojeg drugi ne mogu postojati zasebno. Dakle, ovaj simbol zajedno sa stupovima možda ilustrira jednostavnu astronomsku predstavu: Sunce ili krilati disk putuje obzorom (zodijačkim ekliptičkim pojasom) od istoka prema zapadu, smjerom juga, od proljetnog ekvinocija, ljetnog solsticija kada je Sunce najsjajnije na obzoru (triumf Sunca), jesenskog ekvinocija sve do zimskog solsticija za kojeg se alegorijski kaže da predstavlje umiruće Sunce (Mitra-Krist-Oziris). Dva solsticija i dva ekvinocija su 4 faze sunca u analogiji sa elementima prirode. To je jedno od dubljih značenja ovakvih predstava jer su operativni slobodni zidari koji su gradili velike hramove, zgrade i crkve bili upoznati sa nekim dubljim učenjima koja su iskoristili u svojim umjetničko-tehničkim nastojanjima da uključe takvu simboliku u svoj rad. Slično izgleda i Jupiterov hram u Puli. 4 velika stupa a iznad njih u sredini zabata trokutastog oblika (vrhovna trijada?) se nalazi izrezbaren veliki krug.




Iznad vrata na Muzeju za umjetnost i obrt, Trg maršala Tita. Šestar i kutomjer trećeg stupnja masonerije. (u prvom stupnju lijeva noga šestara pokriva kutomjer, u drugom stupnju desna noga pokriva kutomjer a u trećem obje noge pokrivaju kutomjer).
__________________
You suffer... but why?
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 22:21   #30
ZAGREBAČKA KATEDRALA

Građena od kraja 12. stoljeća pa sve do 1217. Stil: romaničko-gotički.

Maskaroni na vanjskim fasadama:










Grb Kraljevine Hrvatske, Slavonije i Dalmacije (lijevo) i Pečat zagrebačkog kaptola (desno):



Primjetite petokrake uzorke. Petokrako lišće na vrhu u liniji, pentagram na grbu i na pečatu Kaptola.

Još neke groteske-beštije:






Grifon = lav-orao (česta beštija u alkemijskoj ikonografiji renesanse):




Đavolja glava, interijeri katedrale:




Petokraki uzorci i isprepletena vegetacija (podsjeća na vijuganje zmija u kaduceju):

__________________
You suffer... but why?

Zadnje uređivanje tehuti : 04.03.2010. at 22:28.
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 22:28   #31
Exclamation



Zmajevi na zaglavnom kamenu svoda katedrale. Isprepletni kao zmije suprotstavljenih polova u kaduceju.




Oltar Sv. Marije Kraljice. Osmokraka zvijezda pred oltarom.




Freska na svodu kapelice - Krist u mandroli, zvijezde osmokrake.

U hermetizmu znamo da broj 8 predstavlja regeneraciju-uskrsnuće, beskonačnost i mudrost, što su božanski atributi Logosa ili Kozmičkog Sina - spiritualnog Sunca. Ove zvijezde imaju 8 krakova. Odnose se na Hermesa-Krista, odnosno trostruki Um-Razum-Logos u čovjeku. 8 isto tako podsjeća na vertikalni matematički znak beskonačnosti, što će reći da je uspon prema Prvom Izvoru jedan beskonačni ciklus regeneracije i osobnog uskrsnuća. Gornji krug u osmici je Nebo ili spiritualni svijetovi, a donji Zemlja ili fizički svijetovi. Za Logos se kaže da ujedinjuje Nebo i Zemlju, te stoga se solarnim junacima mitova daje posrednička uloga i uloga neutralnog principa. Hermesov štap kaducej, koji se sastoji od dvije isprepletene zmije oko jednog centralnog štapa, isto tako grafički podsjeća na broj 8. U hermetičkoj Kabali, broj 8 je broj sfere Hoda kojom vlada Hermes-Merkur-Thoth, odnosno Razum-Logos. Broj 7 predstavlja ciklus transfomacija u čovjeku a 8 kompletnost ili nadilaženje sedam nebesa Kozmosa do samog izvora koji je u osmom nebu. U alkemiji osmokraka zvijezda ima identičnu neutralnu simboliku, to je mjesto gdje se sumpor i živa, odnosno duh i duša susreću u alkemijskom braku suprotnosti.




Rozeta. Šestokraka forma. Jedan od univerzalnih geometrijskih oblika sa mnogo značenja i konotacija. Sveti broj sedam (šest krakova uključujući centar).

O svetom broju sedam, više ovdje:

https://www.forum.hr/showthread.php?t=435963
__________________
You suffer... but why?
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2010., 02:43   #32
prva slika ispod "još neke groteske-beštije" je gargoyle. Mitološko biće koje se ukameni, gledo sam neki dokumentarac ne sijećam se točno ali mislim da su ih graditelji često stavljali na crkve i druge zgrade kao simbole čuvara. Ponavljam ne sijećam se točno simbolike, ali prilično sam siguran da je to gargoyle.
dinozg123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2010., 07:06   #33
Quote:
tehuti kaže: Pogledaj post
Imao sam na umu alkemijsko tumačenje. Povijesni i pseudo-povijesni likovi često služe u izradi mitova koji onda nose i dublje tumačenje. Ikonografija viteza i zmaja je sasvim dovoljna za ovakvo tumačenje bez obzira da li je taj vitez bio povijesna osoba. Ovdje govorimo o malo apstraktnijm pojmovima i ne zadržavamo se samo na povijestnim temama i događanjima.
Kuzim ja tebe, samo tako mozes i za Bana Jelacica na trgu reci da ima "duboki alkemijski smisao".
Kad puknes na simboliku i kutija Malbora na stolu je zagonetka.

Juraj je Juraj, nema tu nista dublje. Zmaj (grabancijas) je nostitelj carolije. Predstavlja progon krscana od tada politeistickog Rima. I to je to.
(situacija se promijenila nakon Konstantinove sluzbene reformacije krscanstva)
Dexter nije lud is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2010., 12:49   #34
Exclamation

Quote:
Dexter nije lud kaže: Pogledaj post
Kuzim ja tebe, samo tako mozes i za Bana Jelacica na trgu reci da ima "duboki alkemijski smisao".
Kad puknes na simboliku i kutija Malbora na stolu je zagonetka.

Juraj je Juraj, nema tu nista dublje. Zmaj (grabancijas) je nostitelj carolije. Predstavlja progon krscana od tada politeistickog Rima. I to je to.
(situacija se promijenila nakon Konstantinove sluzbene reformacije krscanstva)
Da se pojasnim. Citirat ću samom sebe:

Quote:
Kao što sam izričito naglasio na samom početku, te simbole sam uzeo samo kao fokus, kao personifikacije nekih dubljih koncepata, no prava svrha tih umjetnina i da li uopće imaju ikakvu dublju funkciju, to ne bih znao. Na nekim primjerima gore je očito da se koristi okultna simbolika svjesno, no negdje je to manje manifestirano i manje očito.
Bio to Juraj ili Francek nije bitno. Bitan je okvir. U okviru te ideje su zmaj (X) i vitez (Y). Njihova relacija (F(X)) je ono što je interesantno, i kakve to dublje ezoterične konotacije ima za pojedinca, a ne za povjesničare. Da sam o tome htio pisati, otvorio bih thread i samo copy-pastao tuđa službena objašnjenja.

Quote:
- relacija tih simbola sa individualnom svješću Čovjeka
Vrlo vjerojatno je kip postavljen iz banalnog razloga, borbe kršćanstva (Jurja) sa islamom, zmajem (to je još jedno tumačenje koje se nalazi u literaturi) ili kao što ti kažeš (općenito kršćanstvo vs. pogani), ali ja sam se popeo na jednu višu razinu namjerno da bi se iskoristili vizualni podržaji u nastojanju da se dođe do dubljih spoznaja. Simboli su samo alati, fokus.
__________________
You suffer... but why?

Zadnje uređivanje tehuti : 05.03.2010. at 12:56.
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2010., 13:00   #35
Exclamation

Quote:
dinozg123 kaže: Pogledaj post
prva slika ispod "još neke groteske-beštije" je gargoyle. Mitološko biće koje se ukameni, gledo sam neki dokumentarac ne sijećam se točno ali mislim da su ih graditelji često stavljali na crkve i druge zgrade kao simbole čuvara. Ponavljam ne sijećam se točno simbolike, ali prilično sam siguran da je to gargoyle.
Da, to je gargoyle. Kod nas neki vele beštije ili maskaroni (u Dalmaciji).

Jedno od tumačenja je da su tu da budu čuvari. Ako znamo da su operativni masoni, arhitekti gradili katedrale koje su za njih bili cijeli svemir u simbolici, ali i ljudsko tijelo (sveta arhitektura), onda ove grimase i nakaradne skulpture možda imaju veze sa ljudskom prirodom. Zanimljivo je da u većini gotičkih katedrala, maskaroni i beštije su uvijek sa vanjske fasade, dakle eksterijeri. Možda je to ustvari nakaradna egoistična priroda čovjeka. Vanjski zidovi čovjeka su persona i ego. Kad se zagrebe dolazimo do istinske prirode (u ovom slučaju unutrašnjost crkve). Zanimljiva analogija.
__________________
You suffer... but why?
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2010., 13:14   #36


Novi Zagreb, oznaka za granicu Ilirskih pokrajna (vrijeme napoleonskih ratova). Obelisk (inače solarni, falični simbol).

Ako uzmemo u obzir da su mnogi okultni dijagrami i sheme zapravo sheme analogne ljudskoj anatomiji, onda možemo zamisliti Čovjeka kao cijeli obelisk sa kvadrom za bazu (materija), trapezoidom za duševni dio a kuglom za spiritualni dio (kugla nema bridove i širi se izvana prema unutra - duh je sveprisutan).

Ako ovo ovako shvatimo, onda dolazimo do svetog broja 3. Tri principa stvaranja u alkemiji: sumpor = duh, živa = duša, sol = tijelo. Odnosno sveta riječ IAO (grčki način pisanja Jah ili Jahve) koja u sebi sadrži tri principa, trojstvo:

1. kvadar = slovo "I" ...Izis (rođenje)
2. romboid = slovo "A" ...Apofis (ubojstvo-smrt)
3. Kugla = slovo "O"...Oziris (uskrsnuće)




Obelisk negdje na Samoborskoj ulici u Zagrebu. Nisam slikao sam, već sam našao sliku na nekom blogu. Nikad nisam čuo za ovaj obelisk ali čini se da je najveći obelisk u Hrvata. Barem od onih koje sam ja vidio na slikama ili uživo. Ovaj je u egipatskom stilu, trapezasta baza a piramideonom na vrhu. Pitam se kojim povodom je podignut. Sa ove strane nema nikakvog znaka ni natpisa.




Napušteno groblje i crkva na Perivoju srpanjskih žrtava u Zagrebu.
__________________
You suffer... but why?
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2010., 13:37   #37
Svaka čast, ova je zbirka slika i tumačenja nešto što do sada zaista nisam susretao. Mislim da si mi pomogao i inače, iako nisi čitao Kamova (definitivno jungovsko tumačenje, ali ne doslovno, nego ono što je jung zaista bio, a bio je i to se zna, a Kamov je btw. bio upućen i u Kabalu - baka polužidovka, ali i tarot o ostalo - fijumanski stanovi su bili krcati ezoterije i okultnog kao i oni gornjogradski u zgb). A ovo za arhitekturu Zgb i Istre (još da te razvezem po Rijeci i Opatiji) mogu reći samo sjedi, 5! Većina konvencionalnih tumačenja bježi od ovoga, a bojim se da ne zna ni značenja već misle da je riječ o nabacanim ukrasima po nekim valjda larpurlartističkim kanonima... Svaka čast, složi to još konzistentnije, nadogradi, izloži na nekom sajtu, šta ja znam, ovo je zanimljivo i za knjigu...
metempsihoza is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2010., 13:54   #38
Englezi bi rekli good effort za tehutija,osvrnuo bi se na dio o osmokrakoj zvijezdi,u Sumeru imaš Innanu,u Babilonu pandan Innani je Ishtar,u Asiriji Astarte,Grčkoj Afroditu,između kojih postoje određene razlike,ono bitno je da su poštivane(a) kao:davateljice(a) svjetla(iluminacije),ona je dama pobjede(Victoria),kraljica nebesa i mnoge druge titule pripadaju njoj,sjedinjena s lavom s pravom nosi njegov simbol,njezina je karakteristika hrabrost i majčinska zaštita,ona je i vodič i zaštitnica i "pozivatelj" na osobnom putu trijumfa nad sjenom,ona simbolizira svjetlo koje osvjetljava put do Božanske Istine, star of Ishtar je upravo osmerokraka zvijezda,simbol Božanskog ženskog aspekta,također ona je povezana sa mjesecom(ženski aspekt) i Venerom.Trg Sv.Petra u Rimu,osmokraka zvijezda(simbol ženskog aspekta) u sredini kojeg se nalazi-obelisk-Sunce Ra-Oziris(muški aspekt) dakle sjedinjeni,iz kojeg odnosa se rađa Horus-simbol nade u vječni život,simbol novog života,navjestitelj novog eona i nove transformacije u igri života.
__________________
From above it is not bright
From below it is not dark
Leon 23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2010., 16:54   #39
Quote:
tehuti kaže: Pogledaj post
[IMG]1. kvadar = slovo "I" ...Izis (rođenje)
2. romboid = slovo "A" ...Apofis (ubojstvo-smrt)
3. Kugla = slovo "O"...Oziris (uskrsnuće)
He he.
Nema to bas neke veze sa zidovskim bogom. Vec moja osobna, slobodna interpretacija Knjige mrtvih. He he

Abraxas (Ohalu)
Dexter nije lud is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2010., 21:45   #40
Exclamation

Quote:
Dexter nije lud kaže: Pogledaj post
He he.
Nema to bas neke veze sa zidovskim bogom. Vec moja osobna, slobodna interpretacija Knjige mrtvih. He he

Abraxas (Ohalu)
Ja uopće ne govorim o knjizi mrtvih. Riječ IAO je u telemitskoj magiji analogna odnosu Izis-Apofis-Oziris.

Formula Novog Eona. Nije to samo tvoj unikatan zaključak.

Itekako ima veze s Jahveom. IAO = JAH. Jer se Jah piše Jod + Aleph + Vau. Nema slova O u hebrejskom, ali se Vau čita O u nekim slučajevima kao u ovom. JAOH ili JAO ili JAhve, Jupiter, Iaue ili Ieou... Puno verzija gnostičke, koptske, grčke...

Čekaj, ti si Abraxas sa Ohalu? Iznenađenje, uistinu.
__________________
You suffer... but why?

Zadnje uređivanje tehuti : 05.03.2010. at 22:02.
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:02.