Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.07.2009., 15:13   #281
Quote:
Posl3k kaže: Pogledaj post
Primitivci koji vrijeđaju sigurno ne znaju ništa, jer inače nebi vrijeđali nego bi svoje tvrdnje potkrijepili činjenicama i primjerima. A ti sirovino jedino znaš vrijeđati. I pozdravi gazdu

Old 25.07.2009., 15:55   #282
Quote:
Primitivci koji vrijeđaju sigurno ne znaju ništa, jer inače nebi vrijeđali nego bi svoje tvrdnje potkrijepili činjenicama i primjerima.
Svoje tvrdnje sam argumentirao. Pametni su skužili, a ti nisi. Kada bi ti barem približno znao šta su to knjige ulaznih i izlaznih računa bilo bi ti jasno o čemu se radi, ali ti misliš da su to dva izvještaja koje korisnik u boljim programima sam može mijenjati.

Quote:
A ti sirovino jedino znaš vrijeđati. I pozdravi gazdu
A ti pozdravi svoju ekipu iz Jankomira.
ŠućMućPaProlij is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2009., 17:01   #283
Očigledno da će PDV obrazac bit promjenjen i morat će se izmjenit svi programi koji ga automatski popunjavaju.

A ostalo ipak ovisi od programa do programa.

Ako je stopa 'zapečena' u program, to će sigurno bit veliki problem - slijede velike promjene programa. Jer stara stopa nije samo tako nestala, npr. i ulazni i izlazni računi moraju baratat i sa 22% i sa 23%. Neće svi programi moć napravit ovakvu promjenu u kratkom vremenu.

Ali - možda trčimo pred rudu??? Ništa još nije izglasano, tko zna da li je to posljednja ideja? Ovdje se ide spavat sa jednom, a ustaje sa drugom... Ako onaj dan kada bude glasanje o tom zakonu bude oblačno i velika sparina - moguće je da se brojke zbrčkaju...
BampY is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2009., 17:31   #284
Quote:
Svjetlana kaže: Pogledaj post
Danas popodne sam zvala Pupillu i rekli su mi da se ne može izmjeniti stopa PDV u sadašnjem modulu PDV (URA i IRA) već se mora kupiti novi modul, odnosno zamjenu modula PDV. Rekli su da cijenu još ne znaju ali da će pravodobno obavijestiti sve sve svoje klijente.
VELIKI bezobrazluk!!! Radi se o jednom jedinom podatku u programu, koji se može i ponavljati X puta, ali se lako zamijene svi brojevi 22 sa 23 i to je to. Posao od 20 sekundi sa HEX editorom. Neka je i 1 sat... A 200 kn x tisuće programa omogućuju im da odlično žive na staroj slavi bez rada. Ali... to prolazi u Hrvatskoj, ali u Eu NE.

Stoga na bulažnjenje šuć-muć bolje ne odgovarati, jer je uz glupost i agresivan. kao da smo svi telad koja o programima i bazama podataka pojma nema?!?

Ali, da i ja budem miran, pitao sam kolegu u Italiji kako stoje stvari. nasmijao se i rekao da se promjene PDV i drugih parametara normalno rade kroz program, jer tržište od 55 miliona ljudi ne dozvoljava nebuloze tipa: NE može se promijeniti PDV!!! A slaže se i s tim da se može hex editorom pokušati i 99% je da će uspjeti promjena!! E, pa već radim i javit ću rezultat.

Možda vrijedi pitanje prijelaza, ali ne sumnjam da Porezna nebi primila 2 obrasca, stari sa računima 22% i novi sa 23%. Pa smo i to riješili... Problem je što sam pitao djelatnicu o tome, naravno nemaju pojma ni o čemu, pa kad stigne uputstvo... Ali ako nas draga država ovako voza, onda im po 2 obrasca nekoliko mjeseci NE smije smetati!! Bitan je jedino zbrojeni PDV.
Old 25.07.2009., 18:23   #285
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
VELIKI bezobrazluk!!! Radi se o jednom jedinom podatku u programu, koji se može i ponavljati X puta, ali se lako zamijene svi brojevi 22 sa 23 i to je to. Posao od 20 sekundi sa HEX editorom. Neka je i 1 sat... A 200 kn x tisuće programa omogućuju im da odlično žive na staroj slavi bez rada. Ali... to prolazi u Hrvatskoj, ali u Eu NE.
I još jedan privatni poduzetnik koji apsolutno ne zna šta je to evidencija PDV-a, ali se nikako ne može pomiriti sa spoznajom da će morati neke pare dati za neki glupi program. Naravno, i njemu je najjači argument "to ne prolazi u Evropi" jer dotični je svetski čovek i intelektualac premda nema završen fakultet.

Quote:
Stoga na bulažnjenje šuć-muć bolje ne odgovarati, jer je uz glupost i agresivan. kao da smo svi telad koja o programima i bazama podataka pojma nema?!?
Tele barem ne priča gluposti.

Quote:
Ali, da i ja budem miran, pitao sam kolegu u Italiji kako stoje stvari. nasmijao se i rekao da se promjene PDV i drugih parametara normalno rade kroz program, jer tržište od 55 miliona ljudi ne dozvoljava nebuloze tipa: NE može se promijeniti PDV!!! A slaže se i s tim da se može hex editorom pokušati i 99% je da će uspjeti promjena!! E, pa već radim i javit ću rezultat.
Bravo majstore! Javi kada uspiješ!

Quote:
Možda vrijedi pitanje prijelaza, ali ne sumnjam da Porezna nebi primila 2 obrasca, stari sa računima 22% i novi sa 23%. Pa smo i to riješili... Problem je što sam pitao djelatnicu o tome, naravno nemaju pojma ni o čemu, pa kad stigne uputstvo... Ali ako nas draga država ovako voza, onda im po 2 obrasca nekoliko mjeseci NE smije smetati!! Bitan je jedino zbrojeni PDV.
Sada kada znamo šta je stvarno bitno više i ne moramo voditi evidenciju PDV-a. Dovoljno je da ga samo na papiriću zbrojimo i damo ženi na šalteru.
Odgovori s citatom
Old 25.07.2009., 19:41   #286
Quote:
BampY kaže: Pogledaj post
Ali - možda trčimo pred rudu??? Ništa još nije izglasano
S tvoje tipkovnice u božje uši!
Vedranna is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2009., 20:03   #287
I šučmućnuo sam i prolio sam... u WC i pustio vodu.

N.B. najgluplji su oni "komentatori" koji nepozvani i nepitani upadaju u tuđe komentare!!

PPSS: ing dUbO, ali to nije bitno.
Old 25.07.2009., 22:49   #288
Oni koji kupuju jeftilen programe možda i zaslužuju da ih deru. Ipak se prije kupnje treba provjeriti što se kupuje, danas to barem nije problem.
Čim nisu jasno navedeni uvjeti za sve slučajeve, izmjene, dopune, obuke itd, odmah je sumnjivo. Ako nema jasno navedenih referenci, koje se stvarno može kontaktirati i provjeriti koliko su zadovoljni, još sumnjivije.
Posl3k is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2009., 07:01   #289
Quote:
Gospodine generale... a đe si bijo kad sam kupovo program?!? Jesi li mi sve to mogo onda rijet?? E sad ne gnjavi, nego pomagaj plivat!

javno pitanje: ima li ko MP kasu koja obračunava rabat na količinu, na svaki artikal posebno?? Nije štos na sve na kraju računa, to me NE zanima!

E, zaboravio sam: izgleda da će operacija uspjeti! U exe fajli PDV modula lijepo se zada traženje broja 22 (da ne pričamo heksadecimalno!) i nakon provjere jeli to PDV koeficijent, mijenja se u 23! I... izgleda da će "fercerat"!! Nisam siguran što sa onih 18,032786?? Javlja li se - treba i to mijenjati. A čim porezna bude znala ko joj u ovoj situaciji glavu nosi, pitam ih mogu li dati 2 obrasca za PDV za prijelazne mjesece, jedan za račune sa 22%, drugi za 23%. Ako može... a valjda neće gnjaviti s nekim "prijelaznim" obrascem?? Ma ako i hoće, dobit će ga ručno napisanog, a na mome PDV kontu bit će po 2 knjiženja za odnosni mjesec! Naravno, ako Sabor ne poludi od prijedloga i sve im vrati na razmatranje... a trebalo bi!
Old 26.07.2009., 09:29   #290
Quote:
javno pitanje: ima li ko MP kasu koja obračunava rabat na količinu, na svaki artikal posebno?? Nije štos na sve na kraju računa, to me NE zanima!
Ja znam par programa koji tako rade, čudi me uopće takvo pitanje. Ja sam spomenuo programe koje preporučam, ali da ne ispadne reklama, najbolje da sam skineš demo od par programa (ili naručiš ako nemaju za skinut ili naručiš prezu) i sam probaš prije kupnje.

Quote:
E, zaboravio sam: izgleda da će operacija uspjeti!
Huh, nadam se da si napravio arhiviranje i programa i podataka. Jer lako moguće da ti program skrahira nakon hex editiranja.
A uostalom, treba pričekati da sve bude konačno, ovako trčimo pred rudo.
Posl3k is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2009., 10:17   #291
Quote:
E, zaboravio sam: izgleda da će operacija uspjeti! U exe fajli PDV modula lijepo se zada traženje broja 22 (da ne pričamo heksadecimalno!) i nakon provjere jeli to PDV koeficijent, mijenja se u 23! I... izgleda da će "fercerat"!! Nisam siguran što sa onih 18,032786?? Javlja li se - treba i to mijenjati. A čim porezna bude znala ko joj u ovoj situaciji glavu nosi, pitam ih mogu li dati 2 obrasca za PDV za prijelazne mjesece, jedan za račune sa 22%, drugi za 23%. Ako može... a valjda neće gnjaviti s nekim "prijelaznim" obrascem?? Ma ako i hoće, dobit će ga ručno napisanog, a na mome PDV kontu bit će po 2 knjiženja za odnosni mjesec! Naravno, ako Sabor ne poludi od prijedloga i sve im vrati na razmatranje... a trebalo bi!

Ovome ću se još dugo smijati i godinama pričati.
Odgovori s citatom
Old 26.07.2009., 10:57   #292
Nažalost opet smo u situaciji da ćemo morati kupovati module

Ja se neću buniti za to što moram kupovati, jer mi druge nema, nažalost. Ali kako smo početkom godine kupili, zbog izmjene na nekim obrascima, nove module još mi je muka u želudcu jer kad platiš i dobiješ cd računaš da su programeri odradili svoj posao i to masno naplatili. E pa tu i je problem, nekih 10 dana kasnije dobili smo novi cd s objašnjenjem da se dogodila greška na neprofitnim organizacijama, malo kasnije drugi cd bez objašnjenja, za kojim je slijedio i treći...Ako se drzneš nazvati i zamoliti objašnjenje, jer mi je nekako logično da znam gdje je greška i da li ja trebam ispraviti nešti ili na šta da obratim pažnju, vrlo drzak glas s druge strane telefona ti odsječe - zar bi vam ja trebao sad objašnjavati osnove programiranja???

Zašto ovo pišem...
Jer mi se rasprava zadnjih par dana tu na računovodstvu čini kao u ovoj mojoj situaciji. Svi sve znaju, arogantno i bez doze poštovanja drugima svoje znanje nabadaju na nos, što je žalosno čitati jer se ovdje očito radi o ljudima koji imaju vrlo mnogo znanja, ali to znanje ne žele prenjeti na druge.

Ja se premalo razumijem u programe, te kad naiđem na problem rađe pitam stručnjaka nego li da sama prčkam kako ne bih stvorila još veći problem. Nerijetko mi odgovara na telefon osoba kojoj je ...da se ne izrazim pogrdno...pun kufer svega, ne da joj se objasniti mi kako da se snađem ili ispravim grešku, a od te osobe sam taj program za ne male pare kupila.

Tako da podržavam u potpunosti Dubu jer je čovjek koji se u puno toga razumije i želi saznati što je više informacija, a možda i proči jeftinije. Držim ti palčeve da ti uspije

Dok me s druge strane ŠućMuć toliko podsjeća na one od kojih sam prisiljena tražiti pomoć ... Zar je toliko teško pomoći na pristojan i što jednostavniji naćin?
Old 26.07.2009., 11:14   #293
Zanimljiva je ova rasprava oko toga koliko je izvedivo promijeniti stopu PDV-a u programu. Ja nisam potpuno siguran da ću to bez ikakvih izmjena koda izvesti u programu koji sam sam napisao, pa mi nikako nije jasno kako bi to o programu koji koristi znao jedan korisnik.

A evo i jedna ideja oko nepoznanice zvane PDV obrasci: najbolje bi bilo da PU ne mijenja ama baš ništa na postojećem PDV obrascu i da se porezi 22% i 23% unose u istu rubriku, jer se iz osnovice i iznosa poreza može izračunati koliko PDV-a se odnosi na pojedinu poreznu stopu (dok god su najviše dvije upisane kumulativno).
Old 26.07.2009., 12:55   #294
Kada prodajem pivo onda želim da mi kupac plati što više, a kada sam sa druge strane šanka želim da je pivo što jeftinije. Ista osoba, ali jednom mi odgovara da je pivo što skuplje a drugi put da je što jeftinije. I jedno i drugo je normalno. Isto je kod programa. Nema savršenog programa, definitivno. Tko zna koja će promjena u programu trebati sutra??? Ne zna ni programer ni korisnik.

Uostalom, i oni koji rade programe moraju kupovati neke druge programe pa smo zapravo svi u istoj situaciji.

Ja znam neke koji si cijelo knjigovodstvo rade u excelu. Sami napravili tabele i sami ih popravljaju. Većina ne bi bila zadovoljna sa takvim evidentiranjem, uostalom, i za to treba neko znanje.

Veliki dio knjigovodstva i drugih evidencija možeš raditi i ručno, pa ne treba nikakve nadogradnje i održavanja program i podataka. Ali, činjenica je da i zakonodavac pretpostavlja da svi imaju nekakvu informatiku pa tako i zakone prilagođava tome. Država traži razne obrasce u XLS formatu, neke u XML, neke u ASCII, banke traže specifikaciju u elektroničkom obliku.

Želim reć da nisu programeri ili programerske firme jedini razlog izmjena programa.

Informatizacija ima svoju cijenu, i jednostavno treba računat na to, bez nažalost ili na radost.

A bahatost i arogancija dobavljača programa ili bilo koga drugog je znak da osoba misli da je u situaciji da može bit takva bez posljedica... Očigledno da je niska (??) cijena programa dovoljan razlog da se trpi takvo ponašanje... Zaključak - i to je uračunato u cijenu!
BampY is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2009., 13:04   #295
Ajte se smirite malo, nista se jos nezna.Dok ne donesu novi zakon o pdv-u i jos vaznije novi Pravilnik nitko ne zna kako ce izgledati novi obrasci ure i ire. Sadasnji su imbecilni i ako budu samo njih štukali morat će se mijenjati programi. Te obrasce je radio netko ko nema blagog pojma o informatici, računalima i printerima. Ja recimo ne moram ništa mijenjati u modulima kasa, vp računi , ponude ali cu morati mijenjti module ure, ire i pdv obrazac. U prvoj grupi je stvar da su stope u tablici koja se može nadopuniti ili mijenjati, sto kod ove druge grupe modula nije moguće. Već sad je ispis knjige ura i ira na printeru show program, ako dodaju još 2 kolone to će biti potpuno nečitljivo.
Juraj2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2009., 13:41   #296
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Tako da podržavam u potpunosti Dubu jer je čovjek koji se u puno toga razumije i želi saznati što je više informacija, a možda i proči jeftinije. Držim ti palčeve da ti uspije

Dok me s druge strane ŠućMuć toliko podsjeća na one od kojih sam prisiljena tražiti pomoć ... Zar je toliko teško pomoći na pristojan i što jednostavniji naćin?
Najlakše je izigravati bespomoćnu djevu koja traži nekoga da joj pomogne i kuka da su ljudi zli i da žele samo "onu" stvar. Svi bi htjeli nekoga da im rješava probleme, ali to ne žele platiti. Tako i tamo-neki Dubo misli da zna sve o programiranju i programerima koji su lijena gamad koja na njemu, poštenom uvozniku kineske bižuterije, želi nabrzaka zaraditi milione, pa će radije sam satima nešto mandrljati i brljati nego da nekome plati parsto kuna.

Odgovor na tvoje pitanje bi bio: da, teško je to objasniti nekome tko se ne želi sam potruditi. Ako nisi u stanju sama baciti oko na evidenciju PDV-a i sama razmisliti kako bi to moglo izgledati nakon što se uvede stopa od 23%, onda si sama kriva za sve ružno šta ti se dešava u životu! Nitko ti ne brani da se informiraš i educiraš, ali tebi se to jednostavno ne da. Lakše je treptati okicama, pustiti suzu i čekati da netko drugi nađe rješenje problema.
Odgovori s citatom
Old 26.07.2009., 13:59   #297
Ali dragi ŠućMuć, pa ti nam još niti u jednom postu nisi ništa pojasnio niti podijelio svoje znanje s nama? Samo nekaj pljuckaš po nama, zakaj si takav?
Ne budi pizda. Reci nam sve kaj bi trebali znati.
Vedranna is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2009., 14:15   #298
Quote:
ŠućMućPaProlij kaže: Pogledaj post
Najlakše je izigravati bespomoćnu djevu koja traži nekoga da joj pomogne i kuka da su ljudi zli i da žele samo "onu" stvar. Svi bi htjeli nekoga da im rješava probleme, ali to ne žele platiti. Tako i tamo-neki Dubo misli da zna sve o programiranju i programerima koji su lijena gamad koja na njemu, poštenom uvozniku kineske bižuterije, želi nabrzaka zaraditi milione, pa će radije sam satima nešto mandrljati i brljati nego da nekome plati parsto kuna.

Odgovor na tvoje pitanje bi bio: da, teško je to objasniti nekome tko se ne želi sam potruditi. Ako nisi u stanju sama baciti oko na evidenciju PDV-a i sama razmisliti kako bi to moglo izgledati nakon što se uvede stopa od 23%, onda si sama kriva za sve ružno šta ti se dešava u životu! Nitko ti ne brani da se informiraš i educiraš, ali tebi se to jednostavno ne da. Lakše je treptati okicama, pustiti suzu i čekati da netko drugi nađe rješenje problema.

Kao prvo ja sam svoj program uredno platila i da si malo pažljivije čitao vidio bi da ću platiti, bez prigovora, i potrebne promjene. Ali kad već platim i imam nejasnoća pa tvome ne bih trebala zatražiti pomoć od onih od kojeg sam program nabavila i koji imaju podršku korisnicima, nego sama tražiti riješenje????
Kao drugo nisam programer niti se želim miješati u nešto što ne razumijem, a struku ne podcjenjujem ničiju.

A što se tiče tvog načina izražavanja i razine komunikacije toliko je gnusno da neću se na to više obazirati jer držim da bolje, pametnije i pristojnije nisi u stanju.
Old 26.07.2009., 14:59   #299
Quote:
Vedranna kaže: Pogledaj post
Ali dragi ŠućMuć, pa ti nam još niti u jednom postu nisi ništa pojasnio niti podijelio svoje znanje s nama? Samo nekaj pljuckaš po nama, zakaj si takav?
Ne budi pizda. Reci nam sve kaj bi trebali znati.
A što da ti kaže, .... eto i bannan je
Old 26.07.2009., 15:01   #300
Quote:
dante-1 kaže: Pogledaj post
A što da ti kaže, .... eto i bannan je
A kaj ja znam...mislila sam da zna neku Tajnu..

Sad nikada nećemo saznati.
Vedranna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:08.