Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.04.2012., 09:13   #61
Quote:
babas kaže: Pogledaj post
Najvažnije je da firme plaćaju porez u regiji u kojoj su ostvarile dobit.
i plaćaju. ta regija se zove republika hrvatska.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2012., 09:33   #62
Quote:
patak360 kaže: Pogledaj post

1. Zagrebačka regija - sastavljena bi bila od grada Zagreba i jedan dio Zagrebačke županije. Mislim da ideja da samo grad Zagreb bude regija je ne realna. Zato je potrebno toj regiji dodati još nešto teritorija, na to mislim na okoljne gradove kao što su Velika Gorica, Zaprešić, Samobor i Dugo selo. Za te gradove bi bolje bilo da se nalaze u toj regiji.
Sve što je do 30 km od Zagreba gravitira isključivo Zagrebu. Neko selo 20 km od Zg povezano je prometno, poslom, školom, liječnikom - sa Zagrebom, a ne sa nekim 70 km udaljenim Bjelovarom ili Varaždinom.



Quote:
Zagreb ima dosta velik broj stanovnika da bi mogao biti vlastita regija. Ta regija bi imala do 1 000 000 stanovnika.
Sam Zagreb ima puno više od milijun, pusti te glupave statistike. U Zagrebi živi, ili barem preko radnog tjedna boravi (stanuje) bar 200000 ljudi više nego kaže statistika.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2012., 21:03   #63
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
upravo tako. u hrvatskoj možemo samo raspravljat o tome da se županije ukinu. regionalizacija nije ništa nego latentni separatizam u povojima.

hrvatska je manja od bilo kojeg njemačkog landera. manite nas regionalizacije.

Najbolje da još više centraliziramo državu. 90% proračunskih sredstava pod kontrolom središnje vlasti je jednostavno premali postotak.

Uzaludno je forsirati neku uniformnost, pogotovo tamo gdje nikada nije ni postojala. U 21. stoljeću - kada sve razvijene zemlje idu prema devoluciji ovlasti na niže razine - mi bi kao trebali provoditi politiku 19. stoljeća. Jednostavno genijalno.
Nobody1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2012., 20:37   #64
Quote:
patak360 kaže: Pogledaj post
Svakako Hrvatsku treba decentralizirati. Ja sam za to da se stvore 5 regija. Ja bi volijo da ovako izgleda:

5. Dalmatinska regija - Središte bi bio Split. Tu bi bile sve Dalmatinske županije i jedan mali dio sam dodao iz Ličko-senjske županije, da lijepše izgleda u karti. Imala bi oko 850 000 stanovnika.
I ja bi volio da imam novaca ko Bill Gates ali mi ne ide. Sve ovo su naklapanja i račun bez krčmara. Dubrovnik i Dubrovčani, a i ostali stanovnici ove naše najjužnije regije s dugačkom povijesti, hrvatske eksteritorijalne jedinice čiji je povijesni grb (doduše falsificirani) u kruni hrvatskog grba, nikad neće pristat bit dijelom bilo koje regije osim one od Prevlake do Bistrine čije bi središte bio Dubrovnik.
bracodbk is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2012., 21:06   #65
Quote:
Nobody1 kaže: Pogledaj post

Najbolje da još više centraliziramo državu. 90% proračunskih sredstava pod kontrolom središnje vlasti je jednostavno premali postotak.

Uzaludno je forsirati neku uniformnost, pogotovo tamo gdje nikada nije ni postojala. U 21. stoljeću - kada sve razvijene zemlje idu prema devoluciji ovlasti na niže razine - mi bi kao trebali provoditi politiku 19. stoljeća. Jednostavno genijalno.
pričate bedastoće, ne ide se prema devoluciji na niže razine, bar ne niže od površine hrvatske. zemlje ranga veličine hrvatske naprosto nisu podjeljene na nikakve regije i sl.
postoji samo stanovita decentralizacija lokalnoj samoupravi, ali lokalna samouprava postoji i danas- županije, gradovi i općine.
regionalizacija je nešto drugo, i to se radi u državama daleko većim od hrvatske.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2012., 21:25   #66
Kako bi bilo prvo utvrdit pravila - odakle dolazi porez za lokalnu samoupravu i sta se tim porezom financira. A ne - moja je granica od Prevlake do Bistrine, a onda ce sredisnja vlast financirat ono sta ja ne uspijem.

Kad se to tocno ustanovi onda bi se neki mogli gorko pokajat kad budu trazili novce za bolnicu, skolu ili komunalne sluzbe, a majka domovina veli - sori stari ali imas svoju regiju pa financiraj.

I da, prvi korak mora bit potpuno ukidanje drzavnih subvencija svim oblicima lokalne samouprave.
__________________
Kontra mraku, kontra sili Nareslo je ka iz vode I trkalo do slobode
.
brale_st is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2012., 22:26   #67
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
pričate bedastoće, ne ide se prema devoluciji na niže razine, bar ne niže od površine hrvatske. zemlje ranga veličine hrvatske naprosto nisu podjeljene na nikakve regije i sl.
postoji samo stanovita decentralizacija lokalnoj samoupravi, ali lokalna samouprava postoji i danas- županije, gradovi i općine.
regionalizacija je nešto drugo, i to se radi u državama daleko većim od hrvatske.
A jedna Austrija nije savezna država? A Švicarska? To su zemlje koje površinom i brojem stanovnika nisu puno veće od Hrvatske. I niti jedna od njih se dosad nije raspala - niti jedan Bundesland/Kanton se nije odcijepio. Na devoluciju ovlasti i regionalizaciju se zadnjih desetljeća išlo u nizu zemalja: od onih veliki (Španjolska, Italija, V. Britanija...) do onih manjih, kao što je Danska, koja je 2007. smanjila broj općina s više od 300 na tek stotinjak, te od 13 okruga napravila 5 regija tipa NUTS II (800 000 - 3 000 000 stanovnika).

I podatak koji sam i ranije spomenuo: Centralna država u RH kontrolira više od 90% proračunskih sredstava, a županije, općine i gradovi tek nešto manje od 10% (ako maknemo Zagreb, taj je omjer još jadniji). U zapadnim se zemljama regionalnim i lokalnim vlastima ostavlja u prosjeku 30-40% sredstava - trend u porastu. Jedino bivše komunističke zemlje + Grčka zaostaju za time.
Nobody1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2012., 23:03   #68
Quote:
Nobody1 kaže: Pogledaj post
A jedna Austrija nije savezna država? A Švicarska? To su zemlje koje površinom i brojem stanovnika nisu puno veće od Hrvatske. I niti jedna od njih se dosad nije raspala - niti jedan Bundesland/Kanton se nije odcijepio. Na devoluciju ovlasti i regionalizaciju se zadnjih desetljeća išlo u nizu zemalja: od onih veliki (Španjolska, Italija, V. Britanija...) do onih manjih, kao što je Danska, koja je 2007. smanjila broj općina s više od 300 na tek stotinjak, te od 13 okruga napravila 5 regija tipa NUTS II (800 000 - 3 000 000 stanovnika).

I podatak koji sam i ranije spomenuo: Centralna država u RH kontrolira više od 90% proračunskih sredstava, a županije, općine i gradovi tek nešto manje od 10% (ako maknemo Zagreb, taj je omjer još jadniji). U zapadnim se zemljama regionalnim i lokalnim vlastima ostavlja u prosjeku 30-40% sredstava - trend u porastu. Jedino bivše komunističke zemlje + Grčka zaostaju za time.
Ma gledaj,kada se opravdava nekakvo povezivanje sa susjedima onda smo "premala zemlja",ali ovako kada se priča o potrbi za decentralizacijom, stječem dojam da smo Rusija ili barem Francuska(najcentralizirajina inače EU zemlja) i sl.

Nemam ništa protiv jače lokalne smaouprave,ali neke savezne države u etnički homogenoj zelji mi nemju smisla, Njemačka i Austrija su iznimke, a Švicarska nije etnički homogena zemlja
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2012., 23:03   #69
Quote:
bracodbk kaže: Pogledaj post
I ja bi volio da imam novaca ko Bill Gates ali mi ne ide. Sve ovo su naklapanja i račun bez krčmara. Dubrovnik i Dubrovčani, a i ostali stanovnici ove naše najjužnije regije s dugačkom povijesti, hrvatske eksteritorijalne jedinice čiji je povijesni grb (doduše falsificirani) u kruni hrvatskog grba, nikad neće pristat bit dijelom bilo koje regije osim one od Prevlake do Bistrine čije bi središte bio Dubrovnik.
Nisi jedini koji to misli.

GOSPARI SE UDRUŽILI
Dubrovnik regija: Povijesno i kulturno ne pripadamo Dalmaciji
http://www.slobodnadalmacija.hr/Dubr...3/Default.aspx
--------

Budimo iskreni, Dubrovnik ima kao i Istra premalo stanovnika da si napravi regiju bez obzira na povijest, koju imate i koju vam nitko neće oteti. Ja sam za jedinstvenu regiju/županiju Dalmacija, sa svojim Saborom koji bi trebao imati puno veće ovlasti od sadašnjih županija.
Dubrovačke općine bi svoje zastupnike poslale u regionalni Sabor u Split, gdje bi se borili za prava svojih općina, koje će vam ostati.
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2012., 23:18   #70
Ma kakve regije, Slaovnija i Dalmacija su jedine prave regije, sve ostale mogu biti županije, i to je to
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2012., 02:31   #71
Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
Ma gledaj,kada se opravdava nekakvo povezivanje sa susjedima onda smo "premala zemlja",ali ovako kada se priča o potrbi za decentralizacijom, stječem dojam da smo Rusija ili barem Francuska(najcentralizirajina inače EU zemlja) i sl.
Gledaš potpuno krivo na tu problematiku. Stvarno ne znam zašto ste vi ljudi toliko opsjednuti veličinom.
Nije stvar u tome što smo mi srednje mala zemlja, već u tome što smo mi povijesno, kulturno, ekonomski i, prije svega, geografski veoma raznolika zemlja. Ali čak ni to nije najbitnija stvar! Država nije sama sebi svrha, već je ona samo okvir koji bi građanima trebao olakšati stvaranje što kvalitetnijeg života za sebe. U hrvatskoj se on, takav kakav je, pokazao neefikasnim. Treba ga reformirati! O tome se radi. Kod decentralizacije i devolucije osnovna je nit vodilja pretpostavka da će ljudi koji žive na određenom prostoru (a ne neka vlast udaljena desecima ili stotinama kilometara) biti u stanju najbolje procjeniti što im je potrebno na tom području i u što bi se njihovi novci najprije trebali uložiti.

Kad se govori o Hrvatskoj kao o zemlji podijeljenoj na 3 ili 4 ''mega-regije'' onda je to prije svega radi najoptimalnijeg načina povlačenja novaca iz strukturnih fondova Europske unije (prije svega, Europskog fonda za regionalni razvoj), koji ''dijele'' novce ovisno o (ne)razvijenosti regija koje apliciraju za njih (tj., veličini njihova BDP-a izražena kao postotak prosječnog BDP-a EU-a).

Ali imaš ti primjere nekih švicarskih kantona koji su površinom i brojem stanovnika veličine nekog srednje-velikog hrvatskog grada.
Npr.... Kantoni Uri i Glarus imaju tek nešto više od 35 000 odnosno 38 000 st., i površinu od svega 1000km2, odnosno 685 km2, a kanton Appenzell Innerrhoden ima samo 173km2 i 15 600 stanovnika. Za usporedbu, najmanja hrvatska županija - Međimurska - ima 730km2 i 120 000 st.
Velim opet, ne radi se tu samo o veličini pojedine regije, već prije svega o tome gdje se donose ključne odluke i kamo idu novci.
(Naravno, tu je i ogromni hrvatski problem korupcije i nepotizma na svim razinama, al' to je sad drugi par cipela...)


Quote:
Nemam ništa protiv jače lokalne smaouprave,ali neke savezne države u etnički homogenoj zelji mi nemju smisla, Njemačka i Austrija su iznimke,
Regionalizacija ne mora i često nema veze nacionalnom homogenošću/heterogenošću. Radi se o teritorijalnom principu, a ne etničkom (osim možda u zemljama koje na taj način pokušavaju rješiti dugotrajne etničke sukobe).

Quote:
a Švicarska nije etnički homogena zemlja.
Švicarska možda ima 4 službena jezika, ali se govornici svih njih smatraju pripadnicima švicarske nacije. Al' to je sad druga tema...
A ni granice kantona se ne preklapaju baš sa granicama govornih područja.

Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
Ma kakve regije, Slaovnija i Dalmacija su jedine prave regije, sve ostale mogu biti županije, i to je to
A po kojim to kriterijima? Geografskoj veličini? To ne može biti jedini argument.
Što ti uopće podrazumijevaš pod pojmom regija? To nije baš tako precizan termin. Pod njime se može podrazumijevati i kulturna, povijesna, administrativna ili gospodarska regija. Mnoge te kriterije Slavonija i Dalmacija ne ispunjavaju (pogotovo Slavonija ne).
U Hrvatskoj, samo su tri županije koje su ujedno i regije po večini tih kriterija (i koje su kroz veći dio povijesti funcionirale kao zasebne cjeline): Međimurska, Istarska i Dubrovačka.
Nobody1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2012., 12:04   #72
Quote:
DJTcro kaže: Pogledaj post
Dubrovnik regija: Povijesno i kulturno ne pripadamo Dalmaciji
Glupost.
__________________
ne idem u školu al često nosim ruksak
The Godfather is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2012., 12:24   #73
Quote:
Nobody1 kaže: Pogledaj post
A po kojim to kriterijima? Geografskoj veličini? To ne može biti jedini argument.
Što ti uopće podrazumijevaš pod pojmom regija? To nije baš tako precizan termin. Pod njime se može podrazumijevati i kulturna, povijesna, administrativna ili gospodarska regija. Mnoge te kriterije Slavonija i Dalmacija ne ispunjavaju (pogotovo Slavonija ne).
U Hrvatskoj, samo su tri županije koje su ujedno i regije po večini tih kriterija (i koje su kroz veći dio povijesti funcionirale kao zasebne cjeline): Međimurska, Istarska i Dubrovačka.
Da se razumijemi,ime regija,čak zapravo ni pokrajina kod nas nije postojao u povijesti.
Banovine su bile Hrvatska,Slavonija i Dalmacija,a to su bile i kraljevine(na papiru naravno).

Nikada nisu postojale regije ili pokrajine u Hrvatskim zemljama, a jedine pokrajine na prosotoru SFRJ uopće su Vojvodina i Kosovo
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2012., 14:23   #74
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
pričate bedastoće, ne ide se prema devoluciji na niže razine, bar ne niže od površine hrvatske. zemlje ranga veličine hrvatske naprosto nisu podjeljene na nikakve regije i sl.
postoji samo stanovita decentralizacija lokalnoj samoupravi, ali lokalna samouprava postoji i danas- županije, gradovi i općine.
regionalizacija je nešto drugo, i to se radi u državama daleko većim od hrvatske.

Švicarska, Austrija su pogotovo zemljopisno, dakle veličinom su slične Hrvatskoj, ne vidim da u njih ima problema glede regija.
Jedini prirodni put je ( a što će i najvjerovatnije biti , jer i EU zagovara regionalizaciju, a o tom je već i pričao, pisao ministar Bauk ) pet regija, grad Zagreb s okolicom, Sjeverna Hrvatska, Slavonija , Istra i Kvarner ( s Likom naravno ), te Dalmacija ( ma šta dubrovčani tražili , mislili....)...

I ne vidim tu nikakvu opasnost od ne daj Bože nekakvog separatizma, ili slično..

Sadašnje stanje je neizdrživo, pogotovo kad pričamo o proračunu, to jest kako se on djeli;

88% ide državi ( a 90% državnih tjela , institucija je u Zagrebu )...
6% uzima grad Zagreb
6% ostatak Hrvatske....
__________________
Budi ponosan !!
DUJE3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2012., 14:26   #75
Kakvog smisla ima raditi regije sa 10.000 km i svaka sa gotovo milion stanovnika, pa to je veće od nekih EU država poput Cipra ili Lukesmburga, kako će to unaprijediti našu lokalnu samoupravu?

Smanjiti broj općina, evenutalno broj županija na 15 ili 12 i to je to.

Stvarati neke pokrjaine u zemlji gdje one u tom obliku nikada nisu psootjale, je zbilja besmisleno
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2012., 14:30   #76
Inače u doba Hrvatskog kraljevstva, postojale su župe i satnije.

Svaka župa je mogla dati 1.000 vojnika u slučaju rata,a svaka satnija 100.

Bilo ih je navodno oko 40 južno od Gvozda i vjerovatno određen broj u Panonskom dijelu, iako Bizantinski kroničari daju imena njih 11.

No nije to ni loše,DANAS BI BILO BLIŽE svakih 10.000 stanovnika,-općina, svakih 100.000 bi eto bila županija.

Samo ja bi to onda malo unaprijedi, pa bi općine imale eto svaka barem 20.000, s time da gradove ne bih dijelio,a za županiju bi minimalno bilo potrebno 200.000
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2012., 14:34   #77
Quote:
Nobody1 kaže: Pogledaj post
A jedna Austrija nije savezna država? A Švicarska? To su zemlje koje površinom i brojem stanovnika nisu puno veće od Hrvatske. I niti jedna od njih se dosad nije raspala - niti jedan Bundesland/Kanton se nije odcijepio. Na devoluciju ovlasti i regionalizaciju se zadnjih desetljeća išlo u nizu zemalja: od onih veliki (Španjolska, Italija, V. Britanija...) do onih manjih, kao što je Danska, koja je 2007. smanjila broj općina s više od 300 na tek stotinjak, te od 13 okruga napravila 5 regija tipa NUTS II (800 000 - 3 000 000 stanovnika).

I podatak koji sam i ranije spomenuo: Centralna država u RH kontrolira više od 90% proračunskih sredstava, a županije, općine i gradovi tek nešto manje od 10% (ako maknemo Zagreb, taj je omjer još jadniji). U zapadnim se zemljama regionalnim i lokalnim vlastima ostavlja u prosjeku 30-40% sredstava - trend u porastu. Jedino bivše komunističke zemlje + Grčka zaostaju za time.
švicarska je manja od hrvatske i ima 26 kantona. austrija ima 9 landera. svaka država ima koliko je njenim povijesnim razvojem i iskustvom dobiveno.

hrvatska ima negative povijesne sentimente s autonomaštvom na razini makroregija, a kad spominješ dansku- hrvatska isto ima 5 statističkih NUTS 2 regija, ali to je sve, STATISTIČKIH. postoje i NUTS 3 regije, to su naše županije. ima ih i danska, kao i sve EU članice. samo je stvar u tome što su naše NUTS 3 regije ujedno i samoupravne, a njihove NUTS 2. ne znam zašto su danci tako odlučili, jer većini europskih zemlja koje su same u razini jedne nuts 2 regije, parceliziranje na još niže je nepraktično.

prenošenje nekih ovlasti na županije, gradove i općine je u redu, ali stvaranje mega-regija, tj. autonomaštvo i parcelizacija hrvatske ne dolazi u obzir. to je samo stvaranje bespotrebne administracije, jer su takve regije, razine NUTS 2, zapravo mini države u državi, sa svom administracijom koju to nosi. da ne govorim da dugoročno može dovesti do separatizma.

teza da se smanjenjem broja jedinica regionalne samouprave postiže veća efikasnost je deplasirana. postiže se samo poli-centralizacija. umjesto jednog zagreba, dobiješ 3-4. prava regionalizacija za hrvatske regije znači jačanje sadašnjih županija. ništa slavonskom brodu i vinkovcima ne znači ako osijek preuzme dio funkcija zagreba.

ako govorimo o jačanju sadašnjih županija, onda govorimo, u kontekstu hrvatske, o regionalizaciji.
a kad govorimo o stvaranju 4-5 makroregija, to je stvaranje država u državi, uvod u autonomaštvo i separatizam.

većina zemalja našeg ranga veličine ima sličan broj samoupravnih regija.
danska i austrija su iznimke.
npr. finska ima 19 regija i 74 podregije.
norveška 19 regija
švedska 21 regija
portugal 18 regija
irska 26 regija
škotska 32 regije
mađarska 20 županija
belgija 11
nizozemska 21
litva 10
estonija 15

dakle zemlje našeg ranga veličine i broja stanovnika imaju sličan broj samoupravnih regija. samo su austrija i danska iznimke, ili ih, poput slovenije i letonije, UOPĆE NEMAJU.
priče da mi trebamo autonomne pokrajine i maltene federalizacije su zlo sjeme razdora.

Zadnje uređivanje divizija : 16.04.2012. at 15:00.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2012., 14:46   #78
Ma nije ni nekakvo auonomaštvo,ono postoji samo u jednoj županiji a i to vrlo,vrlo blaže nego što na neke asocira ta riječ.

Problem je ovo što i sam kažeš, samo bi se stovrile mini kopije RH, i opet Vinkovciam i Brodu bi bilo isto,samo bi Zagreb zamijenio Osijek.
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2012., 14:55   #79
Quote:
DUJE3 kaže: Pogledaj post

Švicarska, Austrija su pogotovo zemljopisno, dakle veličinom su slične Hrvatskoj, ne vidim da u njih ima problema glede regija.
Jedini prirodni put je ( a što će i najvjerovatnije biti , jer i EU zagovara regionalizaciju, a o tom je već i pričao, pisao ministar Bauk ) pet regija, grad Zagreb s okolicom, Sjeverna Hrvatska, Slavonija , Istra i Kvarner ( s Likom naravno ), te Dalmacija ( ma šta dubrovčani tražili , mislili....)...

I ne vidim tu nikakvu opasnost od ne daj Bože nekakvog separatizma, ili slično..

Sadašnje stanje je neizdrživo, pogotovo kad pričamo o proračunu, to jest kako se on djeli;

88% ide državi ( a 90% državnih tjela , institucija je u Zagrebu )...
6% uzima grad Zagreb
6% ostatak Hrvatske....
EU zagovara regionalizaciju, samo što to za zemlje našeg ranga veličine znači regionalizaciju na NUTS 3 regije, a ne NUTS 2 regije, jer je hrvatska sama praktički NUTS 2 regija.
mi imamo županije koje mogu jačati, a sve priče o 4-5 pokrajina, regija, provicnija, autonomija... su naprosto latentni separatizam. i uopće ne rješavaju problem centralizacije, samo umjesto jednogcentra prave 4, što za ostatak države nije NIKAKVA razlika. kraj priče.

švicarska ima 26 kantona. manja je od hrvatske.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2012., 14:58   #80
Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
Ma nije ni nekakvo auonomaštvo,ono postoji samo u jednoj županiji a i to vrlo,vrlo blaže nego što na neke asocira ta riječ.

Problem je ovo što i sam kažeš, samo bi se stovrile mini kopije RH, i opet Vinkovciam i Brodu bi bilo isto,samo bi Zagreb zamijenio Osijek.
u istri je autonomaštvo bezopasno, jer je premala za autonomiju. u istri je opasan samo separatizam, srećom slab.
autonomaštvo je opasno upravo na razini 4-5 regija koje se spominju, jer one mogu biti funkcionalne cijeline. i to je uvod u međusobno natjecanje ko koga koči i rapsad države. prije bi SAO krajinu priznao (jer je ekonomski mrtvac) nego autonomiju slavonije, dalmacije i sl...koje mogu biti funkcionalne cijeline.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:02.