Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.07.2012., 18:00   #1
Regres

Kada je priznato pravo na regres?Po nekom mom sjećanju zakon je govorio da mora proći nužno 6 mjeseci,da bi ostvario na regres..možete li pomoći forumaši?
Agripa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2012., 20:51   #2
Zakon sigurno nije, jer se regres ugovara ugovorm o radu, kolektivnim ugovorom ili pravilnikom o radu. S obzirom da je regres naknada za koristenje godisnjeg odmora, pravo se ostvaruje kad se ostvari pravo na godisnji, sto u nekim slucajevima i je 6 mjeseci.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2012., 21:30   #3
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Zakon sigurno nije, jer se regres ugovara ugovorm o radu, kolektivnim ugovorom ili pravilnikom o radu. S obzirom da je regres naknada za koristenje godisnjeg odmora, pravo se ostvaruje kad se ostvari pravo na godisnji, sto u nekim slucajevima i je 6 mjeseci.
nenuzno,ja radim 2 mjeseca i imam pravo na regres
ivica75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2012., 22:38   #4
Ako koristis godisnji, onda imas pravo na regres.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2012., 20:45   #5
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Zakon sigurno nije, jer se regres ugovara ugovorm o radu, kolektivnim ugovorom ili pravilnikom o radu. S obzirom da je regres naknada za koristenje godisnjeg odmora, pravo se ostvaruje kad se ostvari pravo na godisnji, sto u nekim slucajevima i je 6 mjeseci.
Prije svega,draga Katrin hvala na odgovoru.Cijenim što si izašla ususret..
Agripa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2012., 17:17   #6
Tu smo da pomognemo
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2012., 18:33   #7
U ovom slučaju osoba je radila 6 mjeseci,pa je dobila privremeni otkaz.Po nekim informacijama za ostvarivanje regresa potrebno je raditi u mjesecu u kojem se dijeli regres,a to je u ovom slučaju kolovoz..tako kažu administratori tvrtke.
Agripa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 12:47   #8
Problem s neisplatom regresa za 2012.

Molim znalce da mi odgovore: trenutno koristim roditeljski dopust za 3. dijete; koristila bih godišnji za 2012. (prije odlaska na posao) do 30.6.; rekli su mi danas na poslu da imam na to pravo ali da nemam pravo na isplatu regresa za 2012. koji je isplačen svim drugim djelatnicima? Zbog čega?! Jel to istina?!
winnerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 13:45   #9
Zakonske obaveze za poslodavca da isplati regres nema. Poslodavac to može i ne mora isplaćivati.
Pogledaj kako ti stoji u kolektivnom ugovoru (ako ga ima) ili u pravilniku o radu.

Regres je u stvari naknada radniku za povećane troškove tokom godišnjeg odmora i vezan je zapravo uz stvarno korištenje godišnjeg odmora.
S obzirom da ti zbog korištenja roditeljskog dopusta nisi godišnji odmor koristila u 2012. godini nego si to svoje pravo prenijela u 2013. godinu , pretpostavljam da je upravo to prenošenje prava razlog zašto ti nedaju regres.
Podsjećam te da je ZOR-om regulirano kako i na koji način se koristi godišnji odmor.

Kad budeš sada u 2013 godini redovno koristila godišnji odmor za 2013. vjerovatno ćeš dobiti i regres.

To govorim ovako paušalno jer ne znam ima li kolektivni ugovor za tvoju djelatnost i što je predviđeno pravilnikom o radu.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 14:39   #10
Kolektivni ugovor je za zdravstvo i regres za 2013. sigurno neću dobiti, kao niti nitko drugi iz javnog sektora. Ne, moj porodiljni nema veze s voljom poslodavca da mi ne isplati regres.
winnerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 14:48   #11
E sad, kako je to u zdravstvu zbilja
Nadam se da će ti se javiti netko tko zna više.
Moja preporuka da je da se raspitaš kod sindikalnog povjerenika.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 15:11   #12
Budući da nisam u sindikatu nemam pojma kako bi mi isti mogao pomoći. A svi djelatnici drugi su dakle dobili isplatu za taj isti godišnji... Stvarno nema zdrave logike.
winnerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 17:30   #13
Mislim da nema veze što nisi u sindikatu. I na tebe se odnosi kolektivni ugovor kao i na one koji su članovi sindikata. Pravila bi trebala biti ista. Povjerenik bi to trebao znati.

A jesu drugi djelatnici dobili taj regres i u slučaju kao što je tvoj. Dakle i onda kad godišnji za 2012. uopće nisu koristili u 2012, nego su pravo korištenja prenijeli u 2013 u skladu s čl. 63 st. 03 Zakona o radu?
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 19:21   #14
Quote:
winnerica kaže: Pogledaj post
Molim znalce da mi odgovore: trenutno koristim roditeljski dopust za 3. dijete; koristila bih godišnji za 2012. (prije odlaska na posao) do 30.6.; rekli su mi danas na poslu da imam na to pravo ali da nemam pravo na isplatu regresa za 2012. koji je isplačen svim drugim djelatnicima? Zbog čega?! Jel to istina?!
Regres je vezan uz korištenje godišnjeg odmora, pa svaki radnik koji koristi godišnji odmor ima pravo na isplatu. Ukoliko radnik ne koristi godišnji odmor, nema pravo na isplatu regresa.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 20:06   #15
O.k.; 2010. g. sam došla s porodiljnog u 2. mj. i koristila 5 dana godišnjeg; u 2009. g. nisam radila niti dana ili koristila dan godišnjeg; uz plaću sam dobila i regres za taj stari godišnji iz 2009. Zbog čega to ovaj puta nije moguće kad postupam sukladno Zakonu (koristim ga i koristim ga do 30.6.)?
winnerica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:28.