Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.07.2012., 12:28   #1
Odlazak od kuće s 28 godina

Trazeci po internetu savjet naisla sam na vasu stranicu. Imam nekih obiteljskih problema pa bi trebala savjet. Ovako Imam 28 g zivim sa mamom i njenim roditeljima, jako su strogi samim tim kada idem u kupnju mama je samnom u pratnji, ako ne i baka. Ponasaju se prema meni kao prema djetetu za sve ih moram pitati i traziti novac. Zivim sa njima jer studiram, a imamo i veliko poljoprivredno gospodarstvo pa su moji dosli na ideju da upisem vanredno fakultet kako bi bila kod kuce i pomagala im. Ne daju mi da se o icemu odlucujem i sve rade za mene i oako bi me zastitili. A usto im i sluzim kao radna snaga koju ne moraju placati otkako jr otac umro prije 5g. Oni su sve gori imamo 70rali zemlje i oko 100tinjak goveda o kojima se brinemo. A zbog starosti djed i baka skoro pa nemogu raditi tj djed radi sve teze a baka ni ne pokusava otkako sam se ja primila posla. Upoznala sam decka prije godinu i pola koji se naravno mojima ne svida jer je mali i dolazi iz siromasne obitelji tako da ga mogu vidati skoro pa jednom mjesecno jer je dalje od mene i radi. Sada razmisljamo o zajednickomu useljenju u stan pa me zanima sto smijem odnesti a da nemam problema sa zakonom. Imam auto na sebi, uzela bi odjecu neke stvari za kuhinju i nesto novca iz domace blagajne ili carape.... Pa me zanima jel imao tko takav slucaj i kako je sve proslo. Unaprijed hvala...
Nives Is is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2012., 12:43   #2
Koliko ti je još ispita ostalo? Potraži posao pa put pod noge.
HacijendaST is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2012., 12:49   #3
Quote:
HacijendaST kaže: Pogledaj post
Koliko ti je još ispita ostalo? Potraži posao pa put pod noge.
Jos jedan i diplomski. Ma odlucila sam otici jos ovo ljeto tako sam se dogovorila sa decko. Samo me muci da ne navucem policiju na sebe zbog stvari sto bi uzela si za stan..
Nives Is is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2012., 14:04   #4
ako odlazis tako kako pises (u ne bas sjajnim odnosima) i ako se bojis da bi te mogli prijaviti policiji, uzmi samo osobne stvari - dakle: auto ako je tvoj, odjecu, obucu, stvari iz svoje sobe - nikakve novce iz zajednicke blagajne, stvari iz kuhinje, vesmasinu...
mom2be is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2012., 14:09   #5
nemreš krast njihove stvari

otkud uopće takva ideja?
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2012., 14:34   #6
Nisu njihove jer radim vise od njih. A ni ne mislim bjelu tehniku uzimati to mi ne treba. Samo novac za put i faks..auto glasi na moje ime. A radim sa njima rintam po cjele dane valjda imam neka prava.... Posto me za nista ne placaju...
Nives Is is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2012., 18:08   #7
Nemojte se svadati samo sam htjela zatraziti savjete kako da to rijesim sa sto manje problema. Svi smo razliciti i imamo svoje stavove... Jednostavno ako zelim svoj zivot moram se maknuti i ostaviti sve iza sebe zato me i zanima sto smijem a sto ne. Ne zelim jos problema si vise stvoriti. A ovako vidim da nemogu zavrsiti faks niti se zaposliti jer mi moji to ne daju. A novce sve sto steknemo drze kod sebe, tako da si nista ne mogu stvarati.

Hvala svima na odgovorima

Zadnje uređivanje tisi : 29.07.2012. at 21:51. Reason: spajanje dva posta u nizu
Nives Is is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2012., 20:26   #8
Quote:
Nives Is kaže: Pogledaj post
Nemojte se svadati samo sam htjela zatraziti savjete kako da to rijesim sa sto manje problema. Svi smo razliciti i imamo svoje stavove... Jednostavno ako zelim svoj zivot moram se maknuti i ostaviti sve iza sebe zato me i zanima sto smijem a sto ne. Ne zelim jos problema si vise stvoriti. A ovako vidim da nemogu zavrsiti faks niti se zaposliti jer mi moji to ne daju. A novce sve sto steknemo drze kod sebe, tako da si nista ne mogu stvarati.
Ja vidim jedino način da sjedneš s njima i otvoreno kažeš ovo što si napisala... Da rintaš ko magarac i tražiš "plaću" i kako se misliš preseliti pa ti treba za start... Ako ti ne daju uzmi ono što ti pripada, kao što je netko napisao, auto i osobne stvari i idi u "bolji život"...
Helly7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2012., 21:23   #9
Quote:
Helly7 kaže: Pogledaj post
Ja vidim jedino način da sjedneš s njima i otvoreno kažeš ovo što si napisala... Da rintaš ko magarac i tražiš "plaću" i kako se misliš preseliti pa ti treba za start... Ako ti ne daju uzmi ono što ti pripada, kao što je netko napisao, auto i osobne stvari i idi u "bolji život"...
Sto se tice place rekli bi mi da sam luda a misle da me mogu zbog novca zadrzati zato mi i ne daju da se zaposlim da se osamostalim jer gube kontrolu nadamnom,a to ne zele, zato sam se na ovo odlucila otici bez pozdrava ostavit cu im pisma da znaju sto planiram i to je to, pokupiti se i nestati cim nadem priliku za to.
Nives Is is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2012., 22:30   #10
Quote:
Nives Is kaže: Pogledaj post
Sto se tice place rekli bi mi da sam luda a misle da me mogu zbog novca zadrzati zato mi i ne daju da se zaposlim da se osamostalim jer gube kontrolu nadamnom,a to ne zele, zato sam se na ovo odlucila otici bez pozdrava ostavit cu im pisma da znaju sto planiram i to je to, pokupiti se i nestati cim nadem priliku za to.
Kao prvo sretno!
Uzmi sve sto se nalazi u tvojoj sobi, auto i nakit ako ga imas. I sve poklone koje si dobila. Probaj makar na "njihov" račun unaprijed natankati gorivo. Prodaj sto mozes ako ti bude trebala gotovina i malo pretrpi sa dečkom dok ne završis do kraja faks. Ako sad toliko radiš, sigurno će se moci zaposliti na par sati i tako popuniti budzet. nemoj uzimati novac ako nije kod tebe u sobi. Bez obzira sto imas pravo na njega, teško ćes to dokazati ako te prijave.
Želim ti da se sto rije osamostalis i da te na kraju mole da se vratis, ali po tvojim uvjetima. Mislim da si zasluzila da jednog dana naslijedis imanje (kao sto su vjerujem prije oni).
tomorrow2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2012., 08:22   #11
Quote:
tomorrow2 kaže: Pogledaj post
Kao prvo sretno!
Uzmi sve sto se nalazi u tvojoj sobi, auto i nakit ako ga imas. I sve poklone koje si dobila. Probaj makar na "njihov" račun unaprijed natankati gorivo. Prodaj sto mozes ako ti bude trebala gotovina i malo pretrpi sa dečkom dok ne završis do kraja faks. Ako sad toliko radiš, sigurno će se moci zaposliti na par sati i tako popuniti budzet. nemoj uzimati novac ako nije kod tebe u sobi. Bez obzira sto imas pravo na njega, teško ćes to dokazati ako te prijave.
Želim ti da se sto rije osamostalis i da te na kraju mole da se vratis, ali po tvojim uvjetima. Mislim da si zasluzila da jednog dana naslijedis imanje (kao sto su vjerujem prije oni).
Hvala. A nadam se da cu uspjeti si uzeti stvari tako da bar na odjecu obucu i ostalo ne moram trositi. Dobra ideja za gorivo svida mi se u svoj ovoj strci ne bi se sjerila tog.A nažalost novac nije kod mene znaci poklone smijem uzeti i sve iz sobe. A vise mi i ne treba cak cu im i novi tv sa satelitskom
ostaviti a imaju jos 3 pored njega. Decko mi ima namjestaj pa mi je to lakse. Znaci zlato koje je moje smijem uzeti isto tako i srebro o super. Hvala puno
Nives Is is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2012., 08:40   #12
A zašto ne bi uzela i dio novca ako do njega možeš doći bez provale?To je ionako tvoj novac koji je čuvan na zajedničkom mjestu.
JosePerdomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2012., 10:02   #13
Quote:
JosePerdomo kaže: Pogledaj post
A zašto ne bi uzela i dio novca ako do njega možeš doći bez provale?To je ionako tvoj novac koji je čuvan na zajedničkom mjestu.
Već je rečeno, mogli bi je prijaviti policiji.
HacijendaST is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2012., 10:05   #14
Quote:
JosePerdomo kaže: Pogledaj post
A zašto ne bi uzela i dio novca ako do njega možeš doći bez provale?To je ionako tvoj novac koji je čuvan na zajedničkom mjestu.
To sam i mislila da imam za faks i pocetak, strah me policije i prijave. Usla bi bez provala jer znam gdje stoji i nije pod kljucem.zakonski me muci dali imam to pravo, jer je to novac stjecan zajednickim radom najvise djed i mene. A mi najmanje njim raspolazemo...
Nives Is is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2012., 13:48   #15
na koga glasi imanje? prije nego odeš savjetuj se s pravnikom,ja bih na tvom mjestu sve papire fotokopirala prije odlaska
miana2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2012., 14:04   #16
Quote:
miana2 kaže: Pogledaj post
na koga glasi imanje? prije nego odeš savjetuj se s pravnikom,ja bih na tvom mjestu sve papire fotokopirala prije odlaska
Na mamine roditelje na meni je nesto zemlje sto je kupljeno kako smo dosli kod njih tj sto sam nasljedila od oca nakon njegove smrti. A neznam dali cu ista moci kopirati jer su svi dokumenti kod bake i djeda u sobi negdje skriveni...
Nives Is is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2012., 09:31   #17
Podsjetio bih vas samo da se tema sada nalazi na podforumu Pravo, pa molim da odgovori budu u skladu s tom činjenicom. Hvala na razumijevanju.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2012., 11:30   #18
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Podsjetio bih vas samo da se tema sada nalazi na podforumu Pravo, pa molim da odgovori budu u skladu s tom činjenicom. Hvala na razumijevanju.
Mene je i zanimalo sa pravne strane saznati sto smijem a sto ne. Bas da kasnije nemam problema sa policijom i sl.
Nives Is is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2012., 12:35   #19
U redu, idemo malo s pravne strane, prvo što mi pada na pamet je posjed i vlasništvo, strogo pravno gledano, obje strane teško mogu dokazati što je čije vlasništvo(čak si u prednosti što je auto na tebe).

Sve što je u tvojoj sobi je tvoj posjed(odjeća, nakit, mobitel, računalo), (vjerojatno je i vlasništvo, ali ga je teže dokazati). Sve što je tvoj posjed, možeš uzeti.

Ovo s gorivom je dobra ideja, pravno se lagano riješi, jer je opet tvoj posjed, a auto je na tebe,tako da sve štima.

Sad, što se tiče novaca, teško možeš dokazati koliko je tog novca tvoje, ali ne mogu ni oni dokazati koliko nije.

Mislim da i da zovu policiju da će teško dokazati krađu jer praktički nije jasno koliko je čije. Ipak, mislim da nećeš moći otići bez novca, pokiušaj ga uzeti što manje.
Ako možeš, uzmi manje od 1000 kn, policija te neće sama loviti zbog krađe.

Rezervna varijanta(ali malo kompliciranija de facto i de iure), pokušaj izračunati koliko bi zaradila da su ti sve platiili bilo na bazi mjeseci, dana ili sati, od toga odbij sve što si tim novcem kupila, uključujući faks, auto, računalo, mobitel, nakit, pa i troškove hrane i režija(to je zbilja kompliciranoi, znam), ukoliko možeš uzeti toliko novca, uzmi razliku koja toliko iznosi, uz oproštajno pismo napravi specifikaciju tih troškova.

Mene zanima, može li policija zaprimiti krađu nečega što nije sigurno vlasnički? Također, ako sam nešto krivo napisao, molim da me se ispravi.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2012., 12:51   #20
Quote:
Nives Is kaže: Pogledaj post
T... Sada razmisljamo o zajednickomu useljenju u stan pa me zanima sto smijem odnesti a da nemam problema sa zakonom. Imam auto na sebi, uzela bi odjecu neke stvari za kuhinju i nesto novca iz domace blagajne ili carape...
Nemaš što previše razmišljati, a sve što si navela imaš pravo uzeti. Ne miješ uzeti sav novac ili dio koji bi obitelj doveo u tešku materijalnu situaciju, jer bi se to moglo smatrati ekonomskim nasiljem, ali nitko ti ne može reći koliki bi to bio iznos (oprezno odrediš sama, otprilike). Za sve ostalo što uzmeš (svoju odjeću, nakit, motel, računalo, svoj auto…), ako obitelj nije zadovoljna, mogu te samo privatno tužiti (što košta i traje i sumnjam da bi se netko iz inata odlučio na nešto takvo). Policiji ne mogu prijaviti baš ništa.


Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
… mislim da nećeš moći otići bez novca, pokiušaj ga uzeti što manje...
Korektan savjet i na to jako trebaš paziti.


Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
... Ako možeš, uzmi manje od 1000 kn, policija te neće sama loviti zbog krađe...
Samo bih ovo ispravio, da bude jasno. Krađa u obitelji se ne zaprima u policiji, nego se goni isključivo privatnom tužbom.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:39.