Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.01.2014., 16:58   #21
Quote:
unicom kaže: Pogledaj post
Slazem se... Jer u slucaju da nigdje ne radi, a ne prijavi se u svoju firmu, osnovica za doprinose je od 7.000,00 do 8.000,00 bruto place, ne znam tocno napamet. Koje mora placati iz svog dzepa jer mu se me priznaju kao trosak firme.
Otkad porezna tereti fizičku osobu u društvu sa ograničenom odgovornošću za doprinose?

pozdrav
Pipo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2014., 17:29   #22
enom
Quote:
Pipo kaže: Pogledaj post
Otkad porezna tereti fizičku osobu u društvu sa ograničenom odgovornošću za doprinose?

pozdrav
Oduvijek, ako otvoris d.o.o. ili j.d.o.o. a nisi nidje zaposlen, podlijezes posebnim propisima sto se tice poreza I doprinosa, kao sto sam gore navela. Druga je stvar sto do sada nitko za to nije mario, pa ni placao, ali vremena su se promijenila.
unicom is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2014., 17:39   #23
Mozes se u svojoj frmi prijaviti I na 1 sat dnevno ( imam takvog klijenta), ali moras biti prijavljen. Za sada kolikio znam nije uvjet da moras biti na 8 sati dnevno. Ako si negdje drugdje zaposlen I prijavljen na mirovinsko I zdravstveno, onda zaboravi prijavu, ne treba nista.
unicom is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2014., 00:47   #24
Quote:
unicom kaže: Pogledaj post
Ukratko- doprinos za MIO je 603,52 kn, ostali doprinosi 458,68 kn, porez na dohodak i prirez 30,31 kn, ali on se mijenja zavisno od datuma isplate neto plaće. I da, nema plaće otprilike, zakonski minimum uvijek mora biti,
Samo da dodam...ovo vrijedi za Zagreb, uz osobni odbitak od 2.200 kn...


Quote:
unicom kaže: Pogledaj post
Slazem se, trebali bi se svi prije dobro raspitati kod racunovoda, koji su vise nego podcijenjeni u nasoj lijepoj. Kod otvaranja j.d.o.o. treba voditi racuna I da se vlasnik MORA prijaviti kao zaposlenik u firmu ako nigdje drugdje ne radi, tj. nije prijavljen u nekoj drugoj firmi ili obrtu. Jer u slucaju da nigdje ne radi, a ne prijavi se u svoju firmu, osnovica za doprinose je od 7.000,00 do 8.000,00 bruto place, ne znam tocno napamet. Koje mora placati iz svog dzepa jer mu se me priznaju kao trosak firme.
Quote:
Pipo kaže: Pogledaj post
Otkad porezna tereti fizičku osobu u društvu sa ograničenom odgovornošću za doprinose?
pozdrav
Mali ispravak, ne vlasnik (osnivač) već član uprave-direktor ako je nezaposlen onda ga kači osnovica kao člana uprave koja iznosi 7.867 kn, sve ostalo kako je unicom rekla odavno je to tako...mnogi ne mare ali kad dođe to na naplatu bit će jaooo
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2014., 01:03   #25
devil, vecina koja otvara firmu ili tek pocinje, bude sve u jednom. osnivac, direktor, radnik

tako da ce tesko izbjeci obveze doprinosa i place. to jedino ako negdje drugdje radi pa mu njegov poslodavac placa doprinose
__________________
"Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano na vlastitom razmišljanju".
bitchy-as-usual is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2014., 01:10   #26
Quote:
bitchy-as-usual kaže: Pogledaj post
devil, vecina koja otvara firmu ili tek pocinje, bude sve u jednom. osnivac, direktor, radnik

tako da ce tesko izbjeci obveze doprinosa i place. to jedino ako negdje drugdje radi pa mu njegov poslodavac placa doprinose
Većina da, ali imaš bisera vjeruj mi...stave nekog drugog za direktora (iz raznih razloga) a taj netko je nezaposlen i misle da ne moraju plaćati doprinose...

Pa imaš slučaj da netko u trenutku otvaranja je zaposlen drugdje, dobije otkaz i ne prijavi se kod sebe u firmu i onda kakvi doprinosi na 7867 kn ?? Pa nije on to znao, itd...

Ima svega..

Uglavnom, ja sam samo naglasila da vlasnik ne mora plaćati doprinose po toj osnovi, znači meni brat može biti osnivač i nezaposlen i ne mora plaćati doprinose, a ja ako sam direktor i nezaposlena moram, tu je razlika.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2014., 02:00   #27
kad sam ja otvarala firmu bila sam sva u panici. knjigovođa mi je preko 3 sata objasnjavala apsolutno sve.. toliko da me boljela glava i da mi je doslo da pocnem plakati ne bih li izbacila sve informacije iz glave jer sam mislila da cu puknuti..

prespavala sam nekoliko dana dok mi sve info nisu sjele i dok nisam sve dobro razmotrila.. tek onda sam krenula u sve..

al kad citam ovo "ja bi otvorio firmu, a nemam blage veze sto bi prodavao, a ne bi ni knjigovodu placao. a nemam bas ni za doprinose"
__________________
"Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano na vlastitom razmišljanju".
bitchy-as-usual is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2014., 08:46   #28
Eto, devilgirl je sve detaljno objasnila, meni se nije dalo, :-) , to je tek pocetak za pocetnike. Dobra informacija zlata vrijedi, zato - sretno svim pocetnicima.
unicom is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2014., 08:56   #29
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Samo da dodam...ovo vrijedi za Zagreb, uz osobni odbitak od 2.200 kn...






Mali ispravak, ne vlasnik (osnivač) već član uprave-direktor ako je nezaposlen onda ga kači osnovica kao člana uprave koja iznosi 7.867 kn, sve ostalo kako je unicom rekla odavno je to tako...mnogi ne mare ali kad dođe to na naplatu bit će jaooo
Hmm, ako smijem postaviti daljnja pitanja:

Jasno mi je kako se doprinosi za osobu zaposlenu u društvu moraju podmirivati, bilo to za člana uprave ili "radnika" koji nema taj status (direktora), no po ovim objašnjenjima ispada kako terećenje za obveze iz doprinosa "radnika" ide prema pravnoj osobi dok u slučaju obveza iz doprinosa za člana uprave ide na fizičku osobu, člana uprave?

Pero= komercijalist (čitaj zaposlenik)= obveze za doprinos doo/jdoo
Mate=direktor (član uprave)= obveze za doprinos Mate?? (mora plaćati iz svojeg - privatnog - džepa...)

Dakle ne postavljam pitanje nezaposlen/zaposlen, vlasnik, direktor, radnik, već razliku između pravne osobe i fizičke pri terećenju za porezne obveze u kontekstu vaših tumačenja :"..ga kači (direktora)...", i od kolegice unicom: "...Koje mora placati iz svog dzepa jer mu se me priznaju kao trosak firme."

Ako je tomu tako, molio bih, kad stignete, nekakav link.

tnx & pozdrav
Pipo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2014., 20:42   #30
Kod osnivanja trgovackog drustva kao pravne osobe mora se imenovati direktor koji je fizicka osoba. Direktor moze biti osnivac ili netko drugi ako tako osnivac drustva odluci. Direktor, tko god bio ne mora biti zapslenik tog drustva. Ali, ako taj direktor kao fizicka osoba nije nigdje drugdje prijavljen na mirovinski i zdravstveno, tj.zaposlen, javlja se problem koji je gore opisan. U tom slucaju on se mora sam prijaviti na mirovinsko i zdravstveno u roku od 8 dana (ne znam je li jos tako) od proglasenja sebe kao direktora.S obzirom da ga nije firma prijavila kao svog zaposlenika, ne moze placatiza njega poreze i doprinose. Na zalost, nemam link, ali sigurno je tako. Probaj proguglati, ima dosta clanaka o tome. Nadam se da je sada malo jasnije o cemu s zapravo radi.
unicom is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2014., 21:14   #31
Quote:
Pipo kaže: Pogledaj post
Dakle ne postavljam pitanje nezaposlen/zaposlen, vlasnik, direktor, radnik, već razliku između pravne osobe i fizičke pri terećenju za porezne obveze u kontekstu vaših tumačenja :"..ga kači (direktora)...", i od kolegice unicom: "...Koje mora placati iz svog dzepa jer mu se me priznaju kao trosak firme."

Ako je tomu tako, molio bih, kad stignete, nekakav link.

tnx & pozdrav
http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?id=586

Osiguranici koji su sami obveznici uplate doprinosa ti je kategorija...

Zatim..

Članak 12.
Obvezno su osigurani članovi uprave i izvršni direktori trgovačkih društava i upravitelji zadruge ako nisu obvezno osigurani po drugoj osnovi.

Članak 119.
(2) Ako osiguranik iz članaka 10., 11., 12. i 13. ovoga Zakona u roku od 30 dana od dana nastanka obveze na osiguranje ne podnese prijavu na osiguranje, Zavod će po službenoj dužnosti donijeti rješenje o priznanju svojstva osiguranika.

Članak 174.
Osiguranik koji je sam obveznik plaćanja doprinosa za mirovinsko osiguranje kaznit će se za prekršaj novčanom kaznom u svoti od 1.000,00 do 10.000,00 kuna:

1. ako ne dostavi podatke o početku poslovanja, prestanku poslovanja i promjenama u poslovanju obveznika doprinosa ili to učini nakon isteka propisanog roka (članak 112. stavak 1. točka 1.)

2. ako ne dostavi podatke o početku osiguranja, prestanku osiguranja i promjenama tijekom osiguranja ili to učini nakon isteka propisanog roka (članak 112. stavak 1. točka 2.).

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s..._157_3290.html

Mijenjala se i osnovica i za 2014. iznosi 7.941,00
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s..._157_3297.html
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2014., 22:20   #32
Quote:
unicom kaže: Pogledaj post
Kod osnivanja trgovackog drustva kao pravne osobe mora se imenovati direktor koji je fizicka osoba. Direktor moze biti osnivac ili netko drugi ako tako osnivac drustva odluci. Direktor, tko god bio ne mora biti zapslenik tog drustva. Ali, ako taj direktor kao fizicka osoba nije nigdje drugdje prijavljen na mirovinski i zdravstveno, tj.zaposlen, javlja se problem koji je gore opisan. U tom slucaju on se mora sam prijaviti na mirovinsko i zdravstveno u roku od 8 dana (ne znam je li jos tako) od proglasenja sebe kao direktora.S obzirom da ga nije firma prijavila kao svog zaposlenika, ne moze placatiza njega poreze i doprinose. Na zalost, nemam link, ali sigurno je tako. Probaj proguglati, ima dosta clanaka o tome. Nadam se da je sada malo jasnije o cemu s zapravo radi.

Jesam, bome Eureka!!
Sa jednog sajta:" Osoba je nezaposlena, a obnaša funkciju člana uprave. Nezaposlena osoba dužna je sama sebe prijaviti na mirovinsko i zdravstveno osiguranje sa danom upisa u sudski registar. Nakon prijave na obvezna osiguranja Porezna uprava izdaje rješenje temeljem kojeg se plaćaju doprinosi. Specifičnost ove situacije je u tome da je primatelj naknade-član uprave dužan plaćati doprinose (MIO I i II 20%, zdravstveno os. 15%, doprinos za zdravstveno osiguranje za prava u slučaju ozljede na radu i profesionalne bolesti po stopi 0,50%)...."

Ovakva mazo pozicija mi se činila nemogućom, biti direktor u društvu ( u kojem nisi osnivač) i pritom biti nezaposlen, plaćati (iz privatnog džepa) doprinose , a tu je valjda i neka odgovornost iz upravljanja društvom

Uglavnom zahvaljujem unicom/devil

Kasnim devil, šteta, da sam ranije okinuo tipku, uštedio bih ti vrijeme i trud
Pipo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2014., 23:04   #33
Quote:
Pipo kaže: Pogledaj post
Kasnim devil, šteta, da sam ranije okinuo tipku, uštedio bih ti vrijeme i trud
Nema frke, bit će korisno drugima,
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2014., 00:49   #34
Imam jedno pitanje. Sestra mi planira otvoriti j.d.o.o. pa je zanima jedna stvar. Ona bi bila jedini osnivač i direktor.
Ona je vec zaposlena, te joj trenutni poslodavac placa mirovinsko i zdravstveno. Sad nju zanima mora li ona imati ijednog drugog zaposlenika osim nje (direktora). Jer ako ne mora, onda bi ispalo da ima tvrtku koja za nikoga ne placa doprinose (mirovinsko i zdravstveno). Da li je to moguce? Njoj bi to zapravo odgovaralo
tulipan717 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2014., 08:15   #35
Quote:
tulipan717 kaže: Pogledaj post
Imam jedno pitanje. Sestra mi planira otvoriti j.d.o.o. pa je zanima jedna stvar. Ona bi bila jedini osnivač i direktor.
Ona je vec zaposlena, te joj trenutni poslodavac placa mirovinsko i zdravstveno. Sad nju zanima mora li ona imati ijednog drugog zaposlenika osim nje (direktora). Jer ako ne mora, onda bi ispalo da ima tvrtku koja za nikoga ne placa doprinose (mirovinsko i zdravstveno). Da li je to moguce? Njoj bi to zapravo odgovaralo
Ne mora, ali mora voditi racuna da ako sebi nesto isplacuje preko firme, npr. troskovi putnog naloga, troskovi upotrebe privatnog auta u poslovne svrhe, to joj se racuna kao drugi dohodak i placaju se porezi i doprinosi na drugi dohodak.
unicom is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 19:14   #36
Hvala na odgovoru! Također mene osobno zanima jedna stvar za jednu moju ideju. Ja sam redovni student sa svim studentskim pravima. Imao sam u planu otvoriti nekakav webshop na kojem bih prodavao proizvode koje bih naručio iz inozemnih tvornica. Koliko sam upoznat ako se redovni student zaposli, on gubi svoja studentska prava (x-icu, pravo na dom, rad preko SC-a, zdravstveno preko faksa itd.)
Mene zanima ako ja otvorim j.d.o.o. bili izgubio ta studensta prava? Jer koliko sam vidio na internetu j.d.o.o. se moze osnivati bez ijednog zaposlenika

Zadnje uređivanje tulipan717 : 10.01.2014. at 19:18. Reason: nadopuna posta
tulipan717 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 20:01   #37
Quote:
tulipan717 kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru! Također mene osobno zanima jedna stvar za jednu moju ideju. Ja sam redovni student sa svim studentskim pravima. Imao sam u planu otvoriti nekakav webshop na kojem bih prodavao proizvode koje bih naručio iz inozemnih tvornica. Koliko sam upoznat ako se redovni student zaposli, on gubi svoja studentska prava (x-icu, pravo na dom, rad preko SC-a, zdravstveno preko faksa itd.)
Mene zanima ako ja otvorim j.d.o.o. bili izgubio ta studensta prava? Jer koliko sam vidio na internetu j.d.o.o. se moze osnivati bez ijednog zaposlenika
Koliko je meni poznato ne gubis prava, ako sebi nista ne isplacujes preko firme, znaci nemas nikakvu osobnu zaradu. Ako bi isplacivao, e onda, ima dosta toga na sto treba paziti.
unicom is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 20:10   #38
Za sada je 11.000,00 kn zarade na godinu za studente limit koji ne povlaci nikakve porezne ili druge promjene u statusu. Osim ako recimo za dom ne postoji neki uvjet kao sto je imovinski status, a te stvari ne znam.
unicom is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 20:16   #39
Aha, super. Jer meni je cilj otvorit j.d.o.o. ali uz dva uvjeta: da ne gubim studentska prava i da nemoram placati nikakve doprinose sto se tice mirovinskog i zdravstvenog. Ove druge troškove vezane za tvrtku, popout godišnjeg doprinosa za HGK i porez na dobit, to normalno da podrazumjevam da cu platit, kao i troškove računovođe

Što se tice tih 11 000, ako se prijeđe taj prag, onda se gube nekakva sitnija prava koja meni nisu bitna, tipa roditelj onda nemoze primati nekakve doprinose ili nekakv povrat poreza kojeg dobija na račun toga što uzdržava studenta (nešto u tom smislu), i to vrijedi za rad preko SC-a. Ali ja u ovom slučaju nebih zaradio ni kune jer bih svu zaradu držao na računu j.d.o.o., sebi nebi ništa isplatio u obliku plače ili drugih davanja, ako se moze tako

Zadnje uređivanje tulipan717 : 10.01.2014. at 20:22.
tulipan717 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 20:39   #40
Koliko sam shvatila moze, ali jos sam i ja u proucavanju. Nisam se stigla jos pozabaviti time, a i ja sam otvorila firmu i htjela bih staviti sina koji je student za direktora. Jedino nisam sigurna sto se dogada sa mirovinskim i zdra stvenim. Uglavnom, jos cu prouciti to. Osim ako se ne javi tko netko tko sigurno zna.
unicom is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:41.