Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.08.2013., 15:17   #1
Zašto su muslimanske zemlje siromašne?

čast izuzecima, ali većina muslim. zemalja je jako siromašno, jel to zbog vjere?

u Europi je proljeće naroda bilo 1848/1849, a muslimana tek 2011

molim vaša razmišljanja
__________________
Awakening
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2013., 15:47   #2
Europski kolonizatori su kontrolirali Bliski Istok od propasti Otomankog Carstva, što je najdirektniji uzrok slabijeg imovinskog stanja u odnosu na europljane. A Otomansko Carstvo je i samo zbog sve veće feudalizacije (za što su krive elitne kaste unutar istog) propadalo zadnjih cca 100 godina postojanja. Dakle, uzročne veze sa vjerom nema, jer bili su muslimani i kad su doživljavali uspon. Dapače, muslimani su po nastanku (u sedmom stoljeću) slijedećih 500 godina bili vrh civilizacije po duhovnom, znanstvenom i kulturološkom utjecaju.

A današnje bogatstvo zapada je također direktna posljedica kolonizacije zadnjih 500 godina, što uključuje i SAD jer su nastale na tim temeljima, a i danas neizravno imaju kontrolu nad mnogim resursima koje inače nisu u sastavu njihovog teritorija. Plus, najsiromašnije zemlje nisu muslimanske već kršćanske, južni dio Afrike i Južna Amerika.

Dakle odgovor je, kao i uvijek: resursi.
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2013., 16:28   #3
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
čast izuzecima, ali većina muslim. zemalja je jako siromašno, jel to zbog vjere?
Jeste zbog vjere je. Treba poslati još vojske, tenkova, aviona... ideologa, sekularista, liberalista, demokrata... možda i doktora specijalizovanih za lobotomiju... da muslimane operišu od nazadne vjere zbog koje eto, jadnici, ne mogu nikako naprijed.

Koristim ovu priliku da se zahvalim velikodušnim sponzorima gore spomenutih napora!

Infinit loop!
Palenholik is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2013., 17:14   #4
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
čast izuzecima, ali većina muslim. zemalja je jako siromašno, jel to zbog vjere?

u Europi je proljeće naroda bilo 1848/1849, a muslimana tek 2011

molim vaša razmišljanja
Nije zbog vjere,ali nije da ona pomaze.
Osim toga, ovi sto leze na nafti su bogati da ti pamet stane.
bubi mir is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2013., 17:16   #5
Quote:
bubi mir kaže: Pogledaj post
Nije zbog vjere,ali nije da ona pomaze.
Osim toga, ovi sto leze na nafti su bogati da ti pamet stane.
rekao sam - većina
__________________
Awakening
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2013., 17:18   #6
Pogotovo Katar, Kuvajt, a i Turska, Iran.... sve bi dali da imaju standard na razini ako ne Španjolske, onda bar Hrvatske...
__________________
Sjeti se vale da si more!
ripaparazzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2013., 17:22   #7
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
rekao sam - većina
A jesi znam,samo mene nekako muslimanske zemlje ne asociraju na siromastvo.
Znam da ih ima...pada mi na pamet Pakistan,a sad je pitanje koliko je i on siromasan,a definitivno je u svjetskim razmjerima jaca drzava od Hrvatske.
Mene muslimanske zemlje asociraju na:naftu,ratove,nemire,diktature,fundamentalizam i bogatstvo.
Mozda grijesim
bubi mir is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2013., 17:39   #8
Quote:
bubi mir kaže: Pogledaj post
A jesi znam,samo mene nekako muslimanske zemlje ne asociraju na siromastvo.
Znam da ih ima...pada mi na pamet Pakistan,a sad je pitanje koliko je i on siromasan,a definitivno je u svjetskim razmjerima jaca drzava od Hrvatske.
Mene muslimanske zemlje asociraju na:naftu,ratove,nemire,diktature,fundamentalizam i bogatstvo.
Mozda grijesim
tebe Somalija asocira na bogatstvo? ili Afganistan?
__________________
Awakening
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2013., 17:51   #9
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
tebe Somalija asocira na bogatstvo? ili Afganistan?
Ne,ali Katar,UAE,SA...da.
Turska je dobrostojeca drzava,bila je to i Libija prije intervencije.
Ne mislim da su muslimanske drzave u prosjeku siromasnije od krscanskih drzava.Somalija je Afrika,tu nema veze vjera jer i vecinski krscanske africke zemlje su siromasne.
Btw,mene zapravo vise zanima neuspjeh arapskog proljeca koji je pokazao da u tim zemljama demokraciju zapadnog tipa ne zele.
Ili diktatura ili islamska republika.
bubi mir is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2013., 18:00   #10
a u većini islamskih država je diktatura bilo politička bilo vojna
__________________
Awakening
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2013., 18:04   #11
Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
Jeste zbog vjere je. Treba poslati još vojske, tenkova, aviona... ideologa, sekularista, liberalista, demokrata... možda i doktora specijalizovanih za lobotomiju... da muslimane operišu od nazadne vjere zbog koje eto, jadnici, ne mogu nikako naprijed.
kako si samo pogodio, čitaš mi misli, prva pametna izjava od tebe.
Solna is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2013., 20:27   #12
Siromašne su iz prostog razloga što su zaostale.
Zaostale su iz prostog razloga što im je obrazovanost,nauka,kultura na niskom nivou.
Nauka,kultura,obrazovanost su im na niskom nivou iz prosotg razloga jer su trenutno u takovj situaciji da se ne mogu pokrenuti iz takve situacije.
Iz nje se ne mogu pokrenuti iz prostog razloga što su reltaivno izolovane i nelesastične.
Izolovane i neelastične su iz prosotg razloga što u njima vlada totalitarizam,koji sav prihod uzima za sebe (tipa nafta)
Razlog vladavine totalitarzima je zbog toga što su koncpeti društva takvi,da je nemoguće uspostaviti napredniji sistem jer bi taj sistem direktno uticao na svetu kravu njihovih država.
Sveta krava proizliazi direktno iz tradicije tj.vjere koja je zaostala i onemogućuje kretnju naprijed.
Vjera nije jedini krivac,npr.i Indija je relativno siromašna a nema agresivnu vjeru.
Takođe tu su reltivno loši položaji u neplodnim zemljama,zatim slabija evolucija u odnosu na ostale zemlje,veliki broj stanovništva itd.
Sve u svemu vjera nije jedini krivacm,ali ima veliku ulogu u tome.
imanuel kant 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2013., 23:38   #13
Quote:
imanuel kant 1 kaže: Pogledaj post
Siromašne su iz prostog razloga što su zaostale.
Zaostale su iz prostog razloga što im je obrazovanost,nauka,kultura na niskom nivou.
Nauka,kultura,obrazovanost su im na niskom nivou iz prosotg razloga jer su trenutno u takovj situaciji da se ne mogu pokrenuti iz takve situacije.
Iz nje se ne mogu pokrenuti iz prostog razloga što su reltaivno izolovane i nelesastične.
Izolovane i neelastične su iz prosotg razloga što u njima vlada totalitarizam,koji sav prihod uzima za sebe (tipa nafta)
Razlog vladavine totalitarzima je zbog toga što su koncpeti društva takvi,da je nemoguće uspostaviti napredniji sistem jer bi taj sistem direktno uticao na svetu kravu njihovih država.
Sveta krava proizliazi direktno iz tradicije tj.vjere koja je zaostala i onemogućuje kretnju naprijed.
Vjera nije jedini krivac,npr.i Indija je relativno siromašna a nema agresivnu vjeru.
Takođe tu su reltivno loši položaji u neplodnim zemljama,zatim slabija evolucija u odnosu na ostale zemlje,veliki broj stanovništva itd.
Sve u svemu vjera nije jedini krivacm,ali ima veliku ulogu u tome.
Zaboravljaš da se je Islam širio munjevitom brzinom i za jedan veći ljudski rasprotro se od Španije do Kine,Pihvatili ga ljudi objeručke,jer im je otvorio perspektivu dobrog i srečnog života.Islamske zemlje bile su nosioci znanosti,kulture življenja,etičkih odnosa među ljudima,vojno i financijski močne i i samom svjetskom vrhu sve do 17 st,dakle preko 7oo godina.
Islam. zemlje zauzimaju najbogatija područja prirodnim resursima (nafta,voda,šume,rude,klima,ogromno plodno zemljište) i što je najvažnije moćan ljudski potencijal,vrlo mlad.Za manje od pola ljudskog vijeka dočiće do ogromnog ekonomskog napretka i vrlo visokog životnog standarda u islam. zemljama.
Evropa temelji svoje sadašnje bogatstvo i ekonom. razvoj zahvaljujući vrlo niskoj cijeni energije-nafte,diktiranoj topovnjačama.I to nije duga vijeka.
EU se je ozboljno ugrožena početkom raspadanja financ. sitema,gubi tržišta,a nestaje jeftine enegije.Mislila je da je rješenje u nuklearkama,i grdno se prevarila,zatvaraju se,(Francuska,Njemačka i dr..a hHrvatska ?).
Islam. zemlje su jedno ogromno tržište,super mnogoljudno,koje može biti zatvoreno od destruktivnog djelovanja nekih zemalja Zapada,i ekonomski dobrim dijelom zatvoreno,osim za prijateljaske zemlje (tu može biti i Hrv. i naći svoj ekonom. interes),i perspektive razvoja su ogromne,nezamislive.
Dakle,snažan ljudski potencijal,naročito brojni mlađi ljudi,i ogroman porodni potencijal,resursi,prirodna vjera Islam, to otvara velike perspektive islam. zemljama.
Bosniac1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2013., 00:01   #14
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
čast izuzecima, ali većina muslim. zemalja je jako siromašno, jel to zbog vjere?

u Europi je proljeće naroda bilo 1848/1849, a muslimana tek 2011

molim vaša razmišljanja
Zbog mentaliteta. A nemaju niti nikad neće imati ono što imaju stanovništvo razvijenih zemalja: inteligencija i sposobnost. Zato mi je smiješno kad kažu da će ove zemlje jednog dana doći do ekonomskog napretka i visokog standarda života većine ljudi. Smiješno je i ovo: da će obrazovanje pomoći da dođu do napretka i proisperiteta. Možda individualno ali kolektivno nikada misleći na državu.
Laison is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2013., 00:05   #15
Quote:
dux pessimus kaže: Pogledaj post
Europski kolonizatori su kontrolirali Bliski Istok od propasti Otomankog Carstva, što je najdirektniji uzrok slabijeg imovinskog stanja u odnosu na europljane. A Otomansko Carstvo je i samo zbog sve veće feudalizacije (za što su krive elitne kaste unutar istog) propadalo zadnjih cca 100 godina postojanja. Dakle, uzročne veze sa vjerom nema, jer bili su muslimani i kad su doživljavali uspon. Dapače, muslimani su po nastanku (u sedmom stoljeću) slijedećih 500 godina bili vrh civilizacije po duhovnom, znanstvenom i kulturološkom utjecaju.

A današnje bogatstvo zapada je također direktna posljedica kolonizacije zadnjih 500 godina, što uključuje i SAD jer su nastale na tim temeljima, a i danas neizravno imaju kontrolu nad mnogim resursima koje inače nisu u sastavu njihovog teritorija. Plus, najsiromašnije zemlje nisu muslimanske već kršćanske, južni dio Afrike i Južna Amerika.

Dakle odgovor je, kao i uvijek: resursi.
Samo mi objasni kako je Zapad kolonizirao njih a ne oni njega?

A južna Amerika je bogatija od Bliskog istoka, osim ovih naftaških, a i to su samo sitni sloj šeika.

Mislim, ako je Zapad bogat zbog kolonizaicje, kako se uopće našao u toj situaciji?

Islam je isto kolonizirao, sve do Tanzanije, Indije pa do Indonezije, pa nisu vladlai svijetom nego je Zapad preuzeo, i na kraju stvorio doista sve što vrijedi u zadnjih 500 godina, uz iznimku Japana, koji je u 19. stoljeću prihvatio sve zapadne vrijednosti i tehnologije, i tAKOĐER DOPRINIJEO
__________________
.

Zadnje uređivanje Michael Collins : 26.08.2013. at 00:11.
Michael Collins is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2013., 00:13   #16
Ako vas zanima kako je Zapad stvorio moderan svijet, pročitajte ovu knjigu Nialla Fergusona,ima je i na hrvatskom, The West and the Rest, Zapad i ostatak (kod nas je glupo prevedeno ostali)

http://www.mvinfo.hr/najnovije-knjig....php?ppar=8692
__________________
.
Michael Collins is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2013., 00:15   #17
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
čast izuzecima, ali većina muslim. zemalja je jako siromašno, jel to zbog vjere?

u Europi je proljeće naroda bilo 1848/1849, a muslimana tek 2011

molim vaša razmišljanja
Jest. Zbog vjere je, odnosno zbog načina razmišljanja koji sužava širinu pogleda na stvari. Budući da je vjera u njihovim društvima izuzetno važna i manifestira se kroz državne zakone, dolazi do zaostalosti.

Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
Jeste zbog vjere je. Treba poslati još vojske, tenkova, aviona... ideologa, sekularista, liberalista, demokrata... možda i doktora specijalizovanih za lobotomiju... da muslimane operišu od nazadne vjere zbog koje eto, jadnici, ne mogu nikako naprijed.
Pa naravno da treba. Očito postoji problem s muslimanskim državam. Doduše, nekima je pala nafta s neba pa u svojim minijaturnim državama mogu financirati visoki standard. Ipak je pitanje do kada će to trajati? Država dugoročno ne može temeljiti ekonomiju na izvozu sirovina.
Nadalje, samo muslimanima može pasti na pamet rušenje piramida u Egiptu, a to su upravo htjeli uvođenjem šerijatskog zakona. Na sreću, to je izbjegnuto.
Katolička crkva zaostaje 100 godina za suvremenim tijekovima, ali Islam zaostaje barem 300 godina. To je činjenica.
trivial is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2013., 00:20   #18
A zašto ti otvaraš identičnu temu koju si otvorio prije više od dvije godine ?
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2013., 00:24   #19
Quote:
Cahit kaže: Pogledaj post
A zašto ti otvaraš identičnu temu koju si otvorio prije više od dvije godine ?
Pusti ga, čovjek radi komparativne analize javnog mnijenja.
trivial is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2013., 00:28   #20
Quote:
Cahit kaže: Pogledaj post
A zašto ti otvaraš identičnu temu koju si otvorio prije više od dvije godine ?
ni ne sjećam se te teme više ni da sam ju otvoril! pred 2 godine, o ti mater
__________________
Awakening
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:31.