Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.03.2015., 14:59   #81
Quote:
Bosniac1 kaže: Pogledaj post
Interesantno zapažanje. u vez sv. Duha.

Džibril je na vrhu hijerarhije meleka (anđela) i nazvan je u sv. Knjigi Islama Melek Pouzdani.
Preko Džibrila,meleka Pouzdanog,Bog je objavljivao ljudima vjerozakon.
U Kur'anu su navedena imena 28 poslanika,evo nekih poznatijih:

Adem,Nuh (Noja), Ibrahim, Ismail, Ishak, Jusuf (Josip), Musa (Mojsije), Ilijas,Jahja (Ivan), Isa i Muhammed.

Možeš li kazati kakvu je funkciju imao sv. Duh po Kršćanstvu/Katolićanstvu?!
pa doslovnu teološku definiciju imaš valjda negdje onlajn, ali generalna funkcija nije toliko glasnika informacije koliko medija kojim se informacija prenosi, samo što je taj medij živ, i sve ostalo, to bi nekako bio duh sveti, kao dio trojstva, ako mene pitaš

makar ljudi su imali razne definicije i viđenja tih stvari i različito si ih predočavali pojmovno, simbolički, vizualno ili slično

imaš masu pojmova tipa ''duh sveti prebiva'' ili ''primiti duha'' ili da ''duh sveti progovara kroz'' ili slično što bi pak impliciralo da je to i opis stanja, ponašanja, ili prisutnosti pa kanaliziranju nečeg svetog čemu se kroz to isto ima pristup, također je implicitan pojam povezanosti u večini slučajeva kad se spominje duh sveti, ne samo nekog i boga recimo nego nekog i drugih drugih i boga boga i svih njih skupa kao crkve itd

anđeo je naprosto neš drugo, pojmovno
kor-im is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2015., 23:15   #82
Quote:
Bosniac1 kaže: Pogledaj post

-----------------------------------------------------------




Rembrandt: Sveti Matej i Anđeo
Quote:
kor-im kaže: Pogledaj post

pa doslovnu teološku definiciju imaš valjda negdje onlajn, ali generalna funkcija nije toliko glasnika informacije koliko medija kojim se informacija prenosi, samo što je taj medij živ, i sve ostalo, to bi nekako bio duh sveti, kao dio trojstva, ako mene pitaš

makar ljudi su imali razne definicije i viđenja tih stvari i različito si ih predočavali pojmovno, simbolički, vizualno ili slično

imaš masu pojmova tipa ''duh sveti prebiva'' ili ''primiti duha'' ili da ''duh sveti progovara kroz'' ili slično što bi pak impliciralo da je to i opis stanja, ponašanja, ili prisutnosti pa kanaliziranju nečeg svetog čemu se kroz to isto ima pristup, također je implicitan pojam povezanosti u večini slučajeva kad se spominje duh sveti, ne samo nekog i boga recimo nego nekog i drugih drugih i boga boga i svih njih skupa kao crkve itd

anđeo je naprosto neš drugo, pojmovno
Vidiš,kori,to što piše u katol. Katekizmu o sv. Duhu to je ustvari oficijel. crkv. objašnjenje za uži krug svojih vjernika,a ovdje je interesantno za širi-raznoliki krug, što osobno podrazumjevaš što bi bila osnovna funkcija sv. Duha?

Da li je on nadahnjivao pisce Evanđelja autonomno ili po Božjoj odredbi/volji?
Na onoj gore Rebrantovoj slici stoji da Anđeo šapće piscu evangelistu Mateju valjda glavni sadržaj Evanđela.Je li u pitanju Anđeo ili sv. Duh.
U kršćan. tradiciji govori se da je sv. Duh nadahnjivao evangeliste kod pisanja njihovih Evanđelja.

Koji je odnos između Treće Osobe i Prve Osobe,Treće i Druge Osobe Trojstva,kao integralnog Boga po staroj Nicejskoj tradiciji,po tvom mišljenu?!

Mislim da partikularne Osobe ne isključuju Jednoću Boga!
Bosniac1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 15:30   #83
Quote:
Bosniac1 kaže: Pogledaj post
Vidiš,kori,to što piše u katol. Katekizmu o sv. Duhu to je ustvari oficijel. crkv. objašnjenje za uži krug svojih vjernika,a ovdje je interesantno za širi-raznoliki krug, što osobno podrazumjevaš što bi bila osnovna funkcija sv. Duha?
funkcija je prilično jasna, uvjek se podrazumjeva komunikacija i povezanost, međutim mnogi opisi vuku na zaključak da se radi i o stanju

Quote:
Bosniac1 kaže: Pogledaj post
Da li je on nadahnjivao pisce Evanđelja autonomno ili po Božjoj odredbi/volji?
to pitanje nema smisla, katolički bog jest otac sin i duh sveti, sve je to ista volja sa velikim v

Quote:
Bosniac1 kaže: Pogledaj post
Na onoj gore Rebrantovoj slici stoji da Anđeo šapće piscu evangelistu Mateju valjda glavni sadržaj Evanđela.Je li u pitanju Anđeo ili sv. Duh.
U kršćan. tradiciji govori se da je sv. Duh nadahnjivao evangeliste kod pisanja njihovih Evanđelja.
sve šta je itko ''u krščanskoj tradiciji'' ikada službeno izrekao ili zapisao je po defaultu nadahnuto od duha svetoga, pitaj kog očeš iz crkve

to niti ne isključuje mogučnost da bog pošalje još i anđela, i ono što anđeo prenese je opet ''od duha svetoga'' to su na kraju sve samo načini da se kaže ista stvar, ali opet ovisno o onom što se podrazumjeva neki nači da se kaže nisu adekvatni neki jesu

Quote:
Bosniac1 kaže: Pogledaj post
Koji je odnos između Treće Osobe i Prve Osobe,Treće i Druge Osobe Trojstva,kao integralnog Boga po staroj Nicejskoj tradiciji,po tvom mišljenu?!
izvor, informacija i medij

ustvari meni se to tolko sviđa da me nije ni briga kolko je točno

ali ta kombinacije oca sina i duha se ponavlja, kao što se i logogeneza ponavlja kao način stvaranja u raznim mitovima, to bi bio onaj koji izriče, njegova rječ i dah kroz koji izriče, i postoji mali milijun službenih i neslužbenih tumačenja istog, od konkretnih katoličkih do raznih apokrifa i hereza, sve do toga da se stvar izjednačava sa tjelesnim tekučinama i slično, ili da je ekipa izum telefona i radija proglašavala otjelotvorenjem duha svetoga
ima i magijsko značenje ako zamislimo što znači izrekom mjenjati stvarnost, može biti i metafora za um ili svesno ja + misao + ono što sve povezuje itd...

Quote:
Bosniac1 kaže: Pogledaj post
Mislim da partikularne Osobe ne isključuju Jednoću Boga!
pa, vidiš, osobe su uvjek partikularne, pa i naizmjenične, onaj koji jest nije ustvari osoba

i pritom mislim doslovce, ja, ti, on, ona, kog god očeš, ne pričam o bogu
kor-im is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2015., 16:46   #84
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post

Dal svi na koje se spusti sveti duh su - Bogovi?!
A tko je to kazao? Ili se ti sama svađaš sa negacijskom grupom-drugom polovicom svoga mozga
Teovlim is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2015., 18:35   #85
Quote:
Teovlim kaže: Pogledaj post
Ili se ti sama svađaš sa negacijskom grupom-drugom polovicom svoga mozga
Ili se ti sam svađaš sa negacijskom grupom - drugom polovicom svog mozga.
U protivnom, ne bi znao što sam napisala pred dvije godine a da si došao jučer pa saznao.

Ključ univerzalnog, kako vidiš, ne zakaže tamo gdje treba.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:04.