Natrag   Forum.hr > Društvo > Ženski kutak

Ženski kutak Mi smo babe. Otpor je đžabe.
Podforumi: Kokošinjac, Slikovnica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.07.2015., 17:59   #1
Roditelji i djeca koja čekaju potomstvo

Potaknuta temom "Zbrka" zanima me mišljenje vas roditelja!
Kako bi reagirali na iznenadnu trudnoću svoga tek punoljetnog djeteta??
Pitam, jer se tamo na temi mnogi čude kako se mama i tata od osamnaestogodišnje trudnice nisu raspametili od sreće...Čak i autorica u nekoliko postova navodi kako je očekivala da oni vole njeno dijete i da se malo raznježe a oni ne reagiraju..
Govorim o odgovornim roditeljima, budućim baki i djedu, koji nisu svoju kćer nagovarali na pobačaj, niti su je odbacili na bilo koji način...jednostavno, nisu raznježeni od dragosti na fotografiju ultrazvuka i na pomen bebe..
Da li bi vi bili raznježeni? Jel vam čudno kaj ovi iz priče nisu? I tako...
anin1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2015., 19:28   #2
Quote:
anin1 kaže: Pogledaj post
...
Govorim o odgovornim roditeljima, budućim baki i djedu, koji nisu svoju kćer nagovarali na pobačaj, niti su je odbacili na bilo koji način...jednostavno, nisu raznježeni od dragosti na fotografiju ultrazvuka i na pomen bebe..
Da li bi vi bili raznježeni? Jel vam čudno kaj ovi iz priče nisu? I tako...
ako su joj podrška da zadrži dijete, nadam se da su to učinili iz nesebične ljubavi, a ne obaveze koju će joj kasnije nabijati na nos
tako da - da, malo mi je čudan izostanak emocija
a možda je i novopečena trudnica preosjetljiva u svojim očekivanjima
baja is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2015., 22:54   #3
Budući da nemam djecu, ne mogu biti u potpunosti adekvatna odgovarati na ovu temu, ali nastojat ću s obzirom na to biti potpuno objektivna. Ako se pokušam staviti u poziciju da sam majka, 18-godišnjakinje, koja mi dođe i kaže da je trudna, sigurno bih se prvo zapitala gdje sam pogriješila i zbog čega mi kći nije bila odgovorna da to spriječi (slobodno me dežurne streljajte, znam da će se naći netko!)
Dalje, moje ''dijete'' koje to više nije, ali u biti daleko je od ozbiljne osobe, ostalo je u drugom stanju, prvo što bih očekivala jest i njen šok, no ukoliko se prema takvoj okolnosti ozbiljno i odgovorno postavi, ne bih imala što drugo nego prihvatiti njenu odluku, što ne znači da bih se nužno osjećala sretno i zadovoljno zbog činjenice da tako mlada preuzima tako veliku odgovornost. Bila bih ponosna tek s vremenom kad bih vidjela da je zbilja tome pristupila ozbiljno i odgovorno, ali trebalo bi zasigurno proći neko vrijeme da do toga dođe i sigurno prva reakcija ne bi bilo dijeljene sreće s mojom kćeri, tijekom trudnoće, nakon poroda i još neko vrijeme.
Ljudi su različiti i ne možemo očekivati iste reakcije. Gledajući sebe sada, nikad me nisu nešto naročito fascinirale bebice pa me tako sigurno ne bi fascinirala bebica moje ''velike bebice'' od 18 godina, koja izabere put pelena i dudica, umjesto da živi i luduje dok je to vrijeme, bez prisilnog smirivanja, već tek u trenutku kad ona sama odluči donijeti takvu odluku.
agathos is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2015., 23:14   #4
Agathos, slažem se, zato me i čude očekivanja koja često vidim, da se baba i deda moraju automatski rastopit, jer eto dogodio se vrhunac sreće njihovog života..
Osobno, ne bih se odrekla svog djeteta ili djeteta svog djeteta nikad..i pomagali bih koliko mogu, no da bih bila sretna i ponosna, pa baš i ne bih, neš ti posla napravit dijete...probaj bit u stanju omogućit sebi i tom djetetu da živi pa će onda biti razloga za veselje..

Priča koja me potaknula na temu...cura 18 god, završena gimnazija, trudna, dečko radi na određeno, žive s njegovima u zajednici, planovi se svode na "vidjet ćemo".. I dok su njegovi roditelji čak i pretjerano sretni...njeni ne reagiraju s ushitom, pa se buduća mama pita vole li oni to njeno dijete i zašto ne pričaju s njom o bebici umjesto što su dosadni spominjanjem školovanja i budućnosti

No valjda me slučaj naveo da se zamislim pa sam zaključila da bih i ja u očima svog djeteta i ostalih ispala prava nemajka... ne vidim da bi se rascmoljila od dragosti..
anin1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2015., 23:25   #5
Nisi jedina ni ja se ne bih rascmoljila nikako, ajde kasnije, ali u tim godinama nema šanse.
Tvoj slučaj je još dobar!
Ja sam se pred par godina zgražavala nad činjenicom da je balavica od 14 godina ostala trudna jer svjesno nije htjela koristit nikakvu zaštitu (''neće meni''), tajila je roditeljima trudnoću i izjasnila se mjesec prije poroda o tome da treba roditi i kad je rodila svi oko nje, uključujući i njezinu majku i neke susjede su bili apsolutno oduševljeni bebicom, prštali od sreće... jesus tko je tu lud
I onda sam shvatila da je bolje da šutim jer budu me popljuvali što ne dijelim to zadovoljstvo, dapače oprala bih ih sve redom i svakome rekla što ih ide, aliiii....
agathos is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2015., 02:13   #6
Dao bih joj 1500 kn za abić.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2015., 03:32   #7
Quote:
anin1 kaže: Pogledaj post
Pitam, jer se tamo na temi mnogi čude kako se mama i tata od osamnaestogodišnje trudnice nisu raspametili od sreće
Cura će za koji dan roditi. Rekla bih da to znači da je trudna sasvim dovoljno dugo da joj roditelji shvate da će ona na kraju te trudnoće imat dijete koliko god se oni durili i koliko god bili razočarani i da je, štajaznam, zagrle i kažu joj da je vole i da će biti uz nju.

Pratim taj topik, malička je divno inteligentna, pametna i zrela, ne samo za svoje godine, i roditelji bi joj mogli hajfajvati si kad god se sretnu jer su napravili tako krasno dijete.

Nisam roditelj, ali nekako se zbilja nadam da ne bih emocionalno odjebala svoje trudno dijete. Iako ni ja ne bih bila sretna na njihovom mjestu, i mislila bih da je ona predobra za cijelu tu obitelj s kojom živi i pitala se šta joj je to trebalo , ali, pišem ovo ne znajuć kako točno izgleda ta sveta bezbroj puta opjevana bezuvjetna roditeljska ljubav, valjda u nekom trenutku to dijete koje jako voliš i u životu mu želiš sve najbolje odeš, ne znam, na primjer, zagrliti. Pitat kako je. Tako nešto.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2015., 10:35   #8
Ja ni svojom neplaniranom trudnoćom nisam bila ushićena, a bila sam situirana žena na pragu tridesetih u sretnom braku, ginekologica me gledala ko luđakinju jer je mislila da smo radili na trudnoći, a ja u šoku jer sam taman dobila stipendiju za prestižni master koji je onda propao. Kad se rodila beba, bila sam ushićena njom i ne bih je više bila nikad vratila ni za 30 mastera. To su kruške i jabuke. Kad si neplanirano trudan (ili još gore, dijete ti je), trudnoća je apstraktna i mozak ti je pun crnih scenarija. Kad se beba rodi, ako si mentalno zdrava osoba i ako iole imaš normalne uvjete za podizanje tog djeteta, teško se ne zaljubiti u njega. Stvarno nije fer suditi o ljudima po tome koliko su ushićeni slikama ultrazvuka.
havregryn is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2015., 11:39   #9
Quote:
agathos kaže: Pogledaj post
.... Ako se pokušam staviti u poziciju da sam majka, 18-godišnjakinje, koja mi dođe i kaže da je trudna, sigurno bih se prvo zapitala gdje sam pogriješila i zbog čega mi kći nije bila odgovorna da to spriječi ....
majka sam kćeri i prebirući u dokolici po raznim paranojama , padne mi na pamet i ovakav scenarij
i ne, ne bi se pitala gdje sam pogriješila jer nitko od nas nije toliko odgovoran da ima stopostotnu sigurnost da suvereno vlada svakim izazovom koji život donese
tim više što znam da me je i samu iz nekih situacija spasila samo providnost ili puka sreća, a ne odgovornost koju su mi roditelji itekako usađivali kroz odrastanje
smatrala bi da sam pogriješila ako bi odgojila neempatično, zlonamjerno i pokvareno dijete
Quote:
anin1 kaže: Pogledaj post
...
Osobno, ne bih se odrekla svog djeteta ili djeteta svog djeteta nikad..i pomagali bih koliko mogu, no da bih bila sretna i ponosna, pa baš i ne bih, neš ti posla napravit dijete...probaj bit u stanju omogućit sebi i tom djetetu da živi pa će onda biti razloga za veselje..

.....
zašto bi odricanje od djeteta uopće bila opcija?

"protrčala" sam kroz tu temu i mislim da se djevojka drži odlično u datim okolnostima iako nije svjesna koliki su izazovi pred njom, a niti ne može biti svjesna nečega što još nije iskusila
zato je odgovornost mene majke, ako ćemo već o odgovornosti, da joj pomognem nositi teret izazova
također, znajući kao majka koliko je važna emocionalna stabilnost trudnice i, uskoro, mlade majke, radovala bi se rađanju novog života skupa s njom
ne doživljavam sebe kao ispitnu komisiju pred kojom je dijete obavezno dokazivati da je u stanju odraditi ovo ili ono
baja is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2015., 12:14   #10
Quote:
havregryn kaže: Pogledaj post
Stvarno nije fer suditi o ljudima po tome koliko su ushićeni slikama ultrazvuka.
Ja isto ovo mislim.

A ne znam... tj. znam što bi bilo ispravno. Ovo što kaže baja. Ali ne znam bih li ja to znala, tj. mogla. Iskreno, mislim da bih bila očajna, preočajna. I da bih znala da ne smijem iskazivati svoj očaj jer nisam sad ja tu važna nego moja kći, ali bojim se da ga ne bih znala sakriti. I da bih onda osjećala krivnju što nisam "nisam na visini", što se vidi da podršku fejkam, pa bi me to gurnulo još dublje i tako bih tonula u spiralu.

A možda se podcjenjujem, možda bih to dobro odradila.

U svakom bih slučaju u trenucima saznanja bila preočajna.
__________________
Premnoge šuplje stvari su nam smisao života, zašto si se sad okomila na riječi? (vrrrlet)
Vraćamo se u prethistoriju. Ovo je civilizacija slike. Što ne zahtijeva sposobnost apstraktnog mišljenja. (MmeTipfeler)
Perzefona is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2015., 12:20   #11
Quote:
Perzefon@ kaže: Pogledaj post
A možda se podcjenjujem, možda bih to dobro odradila.

U svakom bih slučaju u trenucima saznanja bila preočajna.
ali dam desnu ruku da bi i u stanju preočaja pitala svoje dijete kako je, makar ti uzv ne donosio nikakav ushit.
isadora w. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2015., 12:32   #12
Quote:
isadora w. kaže: Pogledaj post
ali dam desnu ruku da bi i u stanju preočaja pitala svoje dijete kako je, makar ti uzv ne donosio nikakav ushit.
Pa vidiš da sam napisala da bih se bojala da mi se ne vidi da fejkam.

Šta kako je, šta, šta? Živo, zdravo, bludno i plodno! To bih osjećala, ali to ne bih voljela pokazati.

Evo jutros... nije neka usporedba, nije po težini, ali je indikator moje reakcije.

Automatizirana prva radnja svakog jutra otkako su mi djeca odrasla i izlaze jest pogled u hodnik, jesu li im tamo izute cipele. Nije bilo tenisica mlađeg. Telefon, ne javlja se. Znam da je otišao k frendu, ali rekao je da će doć doma, kasno, ali doći će. Panika. Onda vidim da su vrata njegove sobe zatvorena. Uhvatim kvaku, zaključano iznutra. Doma je.

Poželjela sam ga premlatit. Eto, takva sam, to je moja prva reakcija. Valjda se zato i zaključao.
__________________
Premnoge šuplje stvari su nam smisao života, zašto si se sad okomila na riječi? (vrrrlet)
Vraćamo se u prethistoriju. Ovo je civilizacija slike. Što ne zahtijeva sposobnost apstraktnog mišljenja. (MmeTipfeler)
Perzefona is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2015., 12:36   #13
da, ali kad odgojiš djecu da nisu debili, onda oni kuže kad fejkaš u dobre svrhe i vjerujem da je u takvoj situaciji puno lakše kad osjećaš da ti se roditelji trude, makar sve to skupa šteka i ide polako, nego kad osjetiš totalnu hladnoću i nezainteresiranost.

brijem da trudnim ljudima čak i kad je sve okej treba podrška roditelja jer zbilja nikad ne prestaneš biti nečije dijete i ima tih trenutaka u životu kad trebaš svoje roditelje da budu tu, makar ništa ne mogu ili još bolje, ne trebaju. a gdje neće kad si ovako jadan mlad i pogubljen u svemu, iako se slažem s kuki da je mala divna i posvojila bih je.

sinčina
isadora w. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2015., 12:47   #14
Quote:
isadora w. kaže: Pogledaj post
brijem da trudnim ljudima čak i kad je sve okej treba podrška roditelja jer zbilja nikad ne prestaneš biti nečije dijete i ima tih trenutaka u životu kad trebaš svoje roditelje
I ja bih trebala mamu.

Gle, ja sam u većem problemu od kćeri. Njezino je dijete sigurno i zaštićeno i ima u utrobi sve što treba, a moje je dijete trudno s osamnaest, bez posla, kod nekih stranih ljudi.

ajme, neću se uopće ufuravati.
__________________
Premnoge šuplje stvari su nam smisao života, zašto si se sad okomila na riječi? (vrrrlet)
Vraćamo se u prethistoriju. Ovo je civilizacija slike. Što ne zahtijeva sposobnost apstraktnog mišljenja. (MmeTipfeler)
Perzefona is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2015., 12:56   #15
Quote:
Perzefon@ kaže: Pogledaj post
I ja bih trebala mamu.
pitaj je da ti se posveti negdje između ribanja fugi i pranja nepostojećih mjesta



ma s drukčijom reakcijom to dijete vjerovatno ne bi završilo kod stranih ljudi, budimo realni.
isadora w. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2015., 13:01   #16
Quote:
isadora w. kaže: Pogledaj post
pitaj je da ti se posveti negdje između ribanja fugi i pranja nepostojećih mjesta


Quote:


ma s drukčijom reakcijom to dijete vjerovatno ne bi završilo kod stranih ljudi, budimo realni.
Nisam čitala temu. Čekaj, nisu ju valjda otjerali? Ajme, pa to mi je nezamislivo.
__________________
Premnoge šuplje stvari su nam smisao života, zašto si se sad okomila na riječi? (vrrrlet)
Vraćamo se u prethistoriju. Ovo je civilizacija slike. Što ne zahtijeva sposobnost apstraktnog mišljenja. (MmeTipfeler)
Perzefona is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2015., 13:04   #17
ma nisu, nego je sama napisala da je ovako praktički pobjegla od njih. pročitaj topić, nije dugačak, a nemam pametnog ni konstruktivnog savjeta, pa komentiram na ovom topicu o topicu umjesto tamo.
isadora w. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2015., 13:29   #18
Quote:
isadora w. kaže: Pogledaj post
ma nisu, nego je sama napisala da je ovako praktički pobjegla od njih. pročitaj topić, nije dugačak, a nemam pametnog ni konstruktivnog savjeta, pa komentiram na ovom topicu o topicu umjesto tamo.
Pročitah uvodni post. Rezime: nisu ju odgurnuli onamo, naprotiv, protivili su se njezinom odlasku, šalju joj novac za njezine potrebe.

Nisu oduševljeni njezinom trudnoćom ni odlaskom tamo.

Ne razumijem što su krivo ili loše napravili.
__________________
Premnoge šuplje stvari su nam smisao života, zašto si se sad okomila na riječi? (vrrrlet)
Vraćamo se u prethistoriju. Ovo je civilizacija slike. Što ne zahtijeva sposobnost apstraktnog mišljenja. (MmeTipfeler)
Perzefona is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2015., 13:38   #19
Quote:
agathos kaže: Pogledaj post
Ja sam se pred par godina zgražavala nad činjenicom da je balavica od 14 godina ostala trudna jer svjesno nije htjela koristit nikakvu zaštitu (''neće meni''), tajila je roditeljima trudnoću i izjasnila se mjesec prije poroda o tome da treba roditi i kad je rodila svi oko nje, uključujući i njezinu majku i neke susjede su bili apsolutno oduševljeni bebicom, prštali od sreće... jesus tko je tu lud
Oni, jasno.
Umjesto da su odmah dali do znanja bebici koliko je neželjena i nastavljali joj to davati do znanja svaki dan njena žibota.
Bonnie Ann is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2015., 13:41   #20
Quote:
Perzefon@ kaže: Pogledaj post
....

Automatizirana prva radnja svakog jutra otkako su mi djeca odrasla i izlaze jest pogled u hodnik, jesu li im tamo izute cipele. ...
ajde, ajde, tako bi svakog jutra skakala vidjeti koju je novu foru svladalo unuče
baja is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:49.