Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.08.2016., 09:25   #1
Udruga, jdoo ili nešto treće?

Bok, imam pitanje za znalce na ovom podforumu. Otac mi je u invalidskoj mirovini. Završio je pmf i bavi se mišlju da registrira neku djelatnost s kojom bi mogao držati instrukcije iz matematike učenicima osnovnih i srednjih škola. Pošto nije siguran u isplativost, a i u godinama je, ne bi želio izgubiti mirovinu. Postoji li kakav način da zadrži mirovinu, a da može držati instrukcije?

Hvala
seamless is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2016., 20:45   #2
Quote:
seamless kaže: Pogledaj post
Bok, imam pitanje za znalce na ovom podforumu. Otac mi je u invalidskoj mirovini. Završio je pmf i bavi se mišlju da registrira neku djelatnost s kojom bi mogao držati instrukcije iz matematike učenicima osnovnih i srednjih škola. Pošto nije siguran u isplativost, a i u godinama je, ne bi želio izgubiti mirovinu. Postoji li kakav način da zadrži mirovinu, a da može držati instrukcije?

Hvala
Nek se raspita može li za to registrirati sporednu djelatnost (ne obustavlja se mirovina) u uredu za gospodarstvo gdje priprada. Otvaranje jeftino i jednostavno kao i zatvaranje, na taj način smije godišnje primiti do cca 79.000 kn.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2016., 20:51   #3
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Nek se raspita može li za to registrirati sporednu djelatnost (ne obustavlja se mirovina) u uredu za gospodarstvo gdje priprada. Otvaranje jeftino i jednostavno kao i zatvaranje, na taj način smije godišnje primiti do cca 79.000 kn.
Hvala na odgovoru Upravo guglala, piše: ta mogućnost se ne odnosi na invalidske umirovljenike.
seamless is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2016., 00:51   #4
Quote:
seamless kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru Upravo guglala, piše: ta mogućnost se ne odnosi na invalidske umirovljenike.
Onda firma...sorry promaklo mi je invalidska mirovina...

Članak 99. Zakona o mirovinskom osiguranju

(1) Korisniku mirovine koji se zaposli ili počne obavljati djelatnost na temelju koje postoji obveza na osiguranje isplata mirovine se obustavlja.

(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, mirovina se ne obustavlja:

1. korisniku starosne mirovine koji je ostvario starosnu mirovinu prema člancima 33. i 180. ovoga Zakona i nastavi raditi do polovice punog radnog vremena uz izmijenjeni ugovor o radu

2. korisniku starosne mirovine koji je ostvario starosnu mirovinu prema člancima 33. i 180. ovoga Zakona i korisniku starosne mirovine koji je tu mirovinu ostvario do stupanja na snagu ovoga Zakona koji se tijekom korištenja prava zaposli do polovice punog radnog vremena

3. korisniku invalidske mirovine zbog profesionalne nesposobnosti za rad, ostvarene do stupanja na snagu ovoga Zakona

4. korisniku invalidske mirovine zbog djelomičnog gubitka radne sposobnosti ostvarene prema ovome Zakonu


5. korisniku koji obavlja sezonske poslove u poljoprivredi prema propisima o poticanju zapošljavanja i drugim propisima kojima je ovo pitanje uređeno na drugačiji način, odnosno izričito propisano da se ne obustavlja isplata mirovine

6. korisniku koji ostvaruje drugi dohodak, odnosno obavlja drugu djelatnost (članak 17. ovoga Zakona).
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2016., 07:33   #5
Dakle, ipak jdoo. Thx
seamless is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2016., 12:41   #6
u stvari, ima li što jednostavnije jer on to misli radit sat-dva tjedno, koliko mu zdravlje dopušta?
seamless is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2016., 13:35   #7
Quote:
seamless kaže: Pogledaj post
u stvari, ima li što jednostavnije jer on to misli radit sat-dva tjedno, koliko mu zdravlje dopušta?
Ugovor o djelu, no skupa igra...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2016., 07:57   #8
Može biti prijavljen na 1 sat dnevno

Sent from my SM-G350 using Tapatalk
đoz32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2016., 18:45   #9
ali koliko znam ne smije se zaposliti... mislim da bi morao netko drugi biti direktor (npr netko zaposlen, da ne plaćate doprinose), a on može biti prokurist (u tom mu se slučaju ne obustavlja mirovina)

preporučam da, ako ste u zg, odete do plavog ureda u vodnikovoj i tamo porazgovarate s pravnicom oko najboljeg načina da se to legalno obavlja... super su tamo i sva savjetovanja su besplatna
chloe jay is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2016., 14:43   #10
Imam slično pitanje- kako registrirati održavanje tečajeva? Prvo vrijeme bi to obavljala uz stalni posao jer nisam sigurna koliko bi tjedno to bilo sati. I da li mogu tečajeve obavljati izvan sjedišta - npr. ja sam u Zagrebu a ako bude zainteresiranih u npr. Krapini odradila bi tečaj tamo.
blue-bell is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2016., 21:42   #11
Quote:
chloe jay kaže: Pogledaj post
ali koliko znam ne smije se zaposliti... mislim da bi morao netko drugi biti direktor (npr netko zaposlen, da ne plaćate doprinose), a on može biti prokurist (u tom mu se slučaju ne obustavlja mirovina)

preporučam da, ako ste u zg, odete do plavog ureda u vodnikovoj i tamo porazgovarate s pravnicom oko najboljeg načina da se to legalno obavlja... super su tamo i sva savjetovanja su besplatna
Umirovljenik u punoj starosnoj mirovini prema čl.99 Zakona o mir.osiguranju može raditi do 4 sata dnevno a da mu se ne obustavlja mirovina.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:04.