Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.04.2013., 10:56   #21
Quote:
crótach kaže: Pogledaj post
Hm, zanimljivo, prvi put cujem za ovo. Vec sam 12 godina na "privremenom" borakvu izvan HR, a po svemu sudeci tako ce i ostati. U HR provodim svega par dana godisnje, obicno svadbe i pogrebi, u zadnje vrijeme malo vise ovih drugih.

Ne namjeravam se odjavljivat, niti posebno uzimat godisnji da bi proveo dan na MUPu u tu svrhu. S druge strane nije mi bas jasno kakve su sankcije ako se ne odjavis, i kako ce ti dokazivati da vise nemas prebivaliste u HR.

Imam dvojno drzavljanstvo i putujem sa EU putovnicom, pa me na granici kao hrvata nece nikad ni vidjeti.
ne vidi li se na place of birth da si roden u hrvatskoj?
Fish and chips is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 10:57   #22
Quote:
kaneshiro kaže: Pogledaj post
Ja sam odjavio prebivaliste u Hrvatskoj i vratio osobnu. Izmedju ostalog da ne moram vadit novu osobnu svakih x godina i sl. U putovnici ne postoji nikakva hrvatska adresa, upisana je strana. Promijenim li kojim slucajem adresu u inozemstvu nemam ni najmanje namjeru vadit novu putovnicu zbog toga.

Kategorije trajno i privremeno su mi osobno potpuno blesave jer mislim da vecina ne moze znati sele li van zauvijek ili samo na nekoliko godina. Zasto bih to uopce morao znati? Kao da me netko pita hocu li na radnom mjestu ostati trajno.

Vjerojatno nisam jedini kojemu se nekakva prebivalista, boravista, trajna i privremena cine pizdarijama. To je bio moj razlog da odjavim adresu u Hrvatskoj i prestanem se za to zanimat.
gdje si odjavio, vani ili u hrvatskoj?
Fish and chips is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 12:46   #23
Quote:
Fish and chips kaže: Pogledaj post
gdje si odjavio, vani ili u hrvatskoj?
Ja sam se odjavio u HR,otisao na godisnji i sredio stvar..
EZ 50 B is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 16:31   #24
Quote:
antemarineitor kaže: Pogledaj post
Preporucio bi svima koji zive izvan Hr da se odjave da im se nebi dogodilo sto se meni dogodilo , a nisam jedini , bilo nas je vec puno u Remetincu zbog toga .
9 godina sam privremeno zivio u Spanjolskoj , a nakon sto sam prodao sve nekretnine u HR definitivno sam odlucio ostatak zivota provesti u Meksiku . Odem u MUP da se odjavim , a sluzbenik na salteru me uspio uvjeriti da je bolje da se ne odjavim jer ponistit ce osobnu , pa kako cu u banku - a tamo ostaje orocena stednja itd . Nakon nekog vremena policija me trazila na bivsoj adresi zbog nekog prastarog i odavno zaboravljenog sukoba sa bivsim susjedom i ne nasavsi me zakljucili su da sam u bijegu i raspisali su tjeralicu . Kad sam nakon par godina dosao u Hr da produzim orocenu stednju lijepo su me smjestili u sobicu sa 7 okorjelih kriminalaca i rekli mi da na sudu moram priznati da sam kriv pa da sve zavrsi vec na prvoj raspravi . Nakon 13 dana pakla kojeg stvarno nikom pozelio nebi , pustaju me na slobodu . Odmah idem u MUP da se odjavim,kad ono opet ista prica - pa nemojte se odjavljivati kaze mi sluzbenica na salteru .Kad sam joj onako bijesan zagrmio da sam zbog takvog savjeta upravo proveo 13 dana u Remetincu i izgubio povratni let za Meksiko onako me blesavo pogledala i napokon odjavila . Novce transferirao u MEX , a HR gledam preko interneta .
Ne da sam se nasmijala....nego se valjam od smijeha....tipična hrvatska posla...ja zanm da se ja odjavljujem, i to bas zbog ovakvog posta...hvala na njemu.
__________________
Moja obitelj je moj svijet....
jagodicaBobica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2013., 21:30   #25
ja nista ne razumijem

jel mi moze netko objasniti malo?

znaci, ja sam otisla pred 5,5 god u drugu drzavu, imam privremeni boravak, tj.za sada produzujem vizu svake godine, dijete mi je ovdje rodjeno pred 3god, zivi ovdje od prvog dana, u Hrv idemo na godisnji.

Sada bih nas ja morala odjaviti iz HRV i tamo prijaviti da zivimo u drugoj drzavi? Bez obzira na to sto imamo HRV drzavljanstvo i sve ostalo sto ide s time?
Nemam u HRV bas nista u mom vlasnistvu, ne znam ako to igra kakvu ulogu, vodimo se prijavljene na mojoj rodnoj adresi.
ZaruljaZelena is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2013., 12:23   #26
Ja bih prijavio da privremeno boravim u inozemstvu bas iz razloga da me ne bi zbog neke neplacene kazne ili poziva na sud skidali sa granice. S druge strane mi treba osobna jer za Hrvatsku me vezu krediti i kojekakvi ugovori. Sljedeci tjedan idem u HR i odjaviti auto pa cu odmah u MUPu pitati sto i kako. Sumnjam da cu dobiti suvislan i tocan odgovor.

Prosli put sam dosao odjaviti auto jer je preregistriran na strane tablice i nisu mi dali da ga odjavim jer je na fiduciju. Naravno dobio sam kaznu od 700kn i da izbjegnem sudove i peripetije platio sam ju. Mjesec dana kasnije dodjem do informacije da ipak mogu odjaviti auto i pozvan sam da to i napravim. Takvih pravnih zavrzlama imas koliko hoces.

Koliko sam shvatio ako se ne prijavi privremeno boraviste, a MUP sazna dojavom ili slucajnom provjerom da ne zivis na toj adresi pokrenit ce postupak za odjavu prebivalista. Ne znam gdje ce ti dostaviti obavijest gdje da vratis osobnu jer tada je posjedovanje iste kaznjivo.
__________________
prinudna dijaspora...
Rajnus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2013., 21:58   #27
Quote:
Rajnus kaže: Pogledaj post
Ja bih prijavio da privremeno boravim u inozemstvu bas iz razloga da me ne bi zbog neke neplacene kazne ili poziva na sud skidali sa granice. S druge strane mi treba osobna jer za Hrvatsku me vezu krediti i kojekakvi ugovori. Sljedeci tjedan idem u HR i odjaviti auto pa cu odmah u MUPu pitati sto i kako. Sumnjam da cu dobiti suvislan i tocan odgovor.

Prosli put sam dosao odjaviti auto jer je preregistriran na strane tablice i nisu mi dali da ga odjavim jer je na fiduciju. Naravno dobio sam kaznu od 700kn i da izbjegnem sudove i peripetije platio sam ju. Mjesec dana kasnije dodjem do informacije da ipak mogu odjaviti auto i pozvan sam da to i napravim. Takvih pravnih zavrzlama imas koliko hoces.

Koliko sam shvatio ako se ne prijavi privremeno boraviste, a MUP sazna dojavom ili slucajnom provjerom da ne zivis na toj adresi pokrenit ce postupak za odjavu prebivalista. Ne znam gdje ce ti dostaviti obavijest gdje da vratis osobnu jer tada je posjedovanje iste kaznjivo.
a zasto se osobna treba vratiti? zar je osobna znak prebivalista u Hrvatskoj a ne dokument da si drzavljanin Hrvatske bez obzira gdje zivis?
Fish and chips is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2013., 22:26   #28
I meni nista nije jasno.....moram se odjavit i predat osbonu? Ako idemo vadit putovnicu cu me jebat u zdrav mozak da nemam osobnu (imala jednom tu frku jer sam izgubila osobnu i nisu mi htjeli izdati novu putovnicu). I kaj je sa kucom dolje? Nisam prijavljena ali sam vlasnik? Pitam se tko tu koga hebe u zdrav mozak? Dodje mi stvarno da mi polako postaje svejedno kaj ce bit sa Hrvatskom i da uzmem njemacko drzavljnstvo.
__________________
Ne, nije mi 17 godina.....17 mi je samo lijep broj!!!!!!!!
nasmijana17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2013., 22:38   #29
Quote:
Fish and chips kaže: Pogledaj post
a zasto se osobna treba vratiti? zar je osobna znak prebivalista u Hrvatskoj a ne dokument da si drzavljanin Hrvatske bez obzira gdje zivis?
Osobna nije dokaz o drzavljanstvu. Mozes biti drzavljanin i bez osobne. Ako te policija odjavi kao sto su najavili da hoce onda ti posjedujes nevazeci dokument.
__________________
prinudna dijaspora...
Rajnus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2013., 22:39   #30
Quote:
nasmijana17 kaže: Pogledaj post
I meni nista nije jasno.....moram se odjavit i predat osbonu? Ako idemo vadit putovnicu cu me jebat u zdrav mozak da nemam osobnu (imala jednom tu frku jer sam izgubila osobnu i nisu mi htjeli izdati novu putovnicu). I kaj je sa kucom dolje? Nisam prijavljena ali sam vlasnik? Pitam se tko tu koga hebe u zdrav mozak? Dodje mi stvarno da mi polako postaje svejedno kaj ce bit sa Hrvatskom i da uzmem njemacko drzavljnstvo.
Osobnu traze jer moraju imati podatke o prebivalistu, ako nemas u Hrvatskoj onda im moras dati dokaz o prebivalistu izvan HR. Negdje moras prebivati.
__________________
prinudna dijaspora...
Rajnus is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2013., 12:16   #31
Quote:
Rajnus kaže: Pogledaj post
Osobnu traze jer moraju imati podatke o prebivalistu, ako nemas u Hrvatskoj onda im moras dati dokaz o prebivalistu izvan HR. Negdje moras prebivati.
Ok, donesem teti na salteru dokaz da sam u Njemackoj na toj i toj adresi prijavljena ( Meldescheinung) i ta teta ce me kao prvo poslat da to prevedem a kao drugo cu jos morati do javnog biljeznika da mi potvrdi potvrdu. Vec sada znam koje precedura nas cekaju.....
__________________
Ne, nije mi 17 godina.....17 mi je samo lijep broj!!!!!!!!
nasmijana17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2013., 12:25   #32
Quote:
nasmijana17 kaže: Pogledaj post
Ok, donesem teti na salteru dokaz da sam u Njemackoj na toj i toj adresi prijavljena ( Meldescheinung) i ta teta ce me kao prvo poslat da to prevedem a kao drugo cu jos morati do javnog biljeznika da mi potvrdi potvrdu. Vec sada znam koje precedura nas cekaju.....
Isto sam to morao za bilo koji papir iz Hrvatske koji je bio na hrvatskom.
Mozda ce nasi od sada morati uvazavati i papire na engleskom, ali opet tesko da tu potvrdu mozes dobiti na engleskom. Dosta ljudi prevodi vjencani, rodni list itd, a mogu sve izvaditi kao medjunarodni i ne treba se prevoditi.

Hm, ne znam jel bi mogla proci bez biljeznika. U principu je to velika glupost i u Austriji to nitko ne trazi. Mozda bi ti bilo jednostavni pa cak i jeftinije prevesti u Njemackoj.
__________________
prinudna dijaspora...
Rajnus is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2013., 15:27   #33
Quote:
Rajnus kaže: Pogledaj post
Osobna nije dokaz o drzavljanstvu. Mozes biti drzavljanin i bez osobne. Ako te policija odjavi kao sto su najavili da hoce onda ti posjedujes nevazeci dokument.
Stvarno mozes biti drzavljanin bez osobne???
Ja nemam pojma gdje je moja osobna, izvan Hrvatske sam vec skoro 15 godina.
bas sam jucer pogledala radno vrijeme u ambasadi u Londonu, od 11-14!!!, hmmm, neki od nas rade u to vrijeme i ne mozemo bas tako skociti u ambasadu, a i ne zivimo svi u Londonu.

Zna li netko moze li se to obaviti preko interneta?
Fish and chips is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2013., 15:45   #34
da bar.

ja sam prosle godine ishla doma izmedju ostaloga I zbog osobne.

za neobnavljanje se moze dobiti prekrshajna.pogotovo ako je adresa josh uvijek sluzbeno u rh.barem mi je sluzbenica na salteru u mom gradu tako rekla.

ako ne znash gdje je, morash prijaviti na policiji da je izgubljena ili ukradena sto li vec, onda idesh uplatiti u narodne novne oglas I sa odreskom od placanja oglasa idesh opet u policiju, nakon toga je ona ponishtena te dobijesh neki papir I ponovno vadsih novu.

naravno opet cijeli process treba proci za pravljenje nove..slike, upitnik/molba,r biljezi..itd.
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.

Zadnje uređivanje happygoose : 10.05.2013. at 15:51.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2013., 15:51   #35
Članak 14.
Osobna iskaznica prestaje važiti i prije isteka roka na koji je izdana ako:
1. je osoba umrla,
2. joj je prestalo hrvatsko držav­ljansto,
3. je odjavila prebivalište u Republici Hrvatskoj ili je brisana iz evidencije prebivališta u Republici Hrvatskoj.
Osoba mora osobnu iskaznicu vratiti nadležnom tijelu u roku od 8 dana od dana nastupa­nja razloga iz stavka 1. točke 2. i 3. ovoga članka.
Nadležno tijelo će osobnu iskaznicu iz stavka 2. ovoga članka poništiti.

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s...02_11_276.html

Sve pise na internetu :-)

Sent from mobile
__________________
prinudna dijaspora...
Rajnus is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2013., 16:45   #36
Quote:
happygoose kaže: Pogledaj post
da bar.

ja sam prosle godine ishla doma izmedju ostaloga I zbog osobne.

za neobnavljanje se moze dobiti prekrshajna.pogotovo ako je adresa josh uvijek sluzbeno u rh.barem mi je sluzbenica na salteru u mom gradu tako rekla.

ako ne znash gdje je, morash prijaviti na policiji da je izgubljena ili ukradena sto li vec, onda idesh uplatiti u narodne novne oglas I sa odreskom od placanja oglasa idesh opet u policiju, nakon toga je ona ponishtena te dobijesh neki papir I ponovno vadsih novu.

naravno opet cijeli process treba proci za pravljenje nove..slike, upitnik/molba,r biljezi..itd.
ali se za sve to treba otici u Hrvatsku, izgleda da mi je lakse odreci se hrvatskog drzavljanstva (makar to masno kosta)
Fish and chips is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2013., 23:56   #37
Meni je fora što je antemarineitor otišao živjeti u Mexico!
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2013., 16:57   #38
dakle, adresa iz inozemstva će stajati na putovnici? za mnoge adresa koja se često mijenja?
putovnica bi trebala biti glavni dokument u inozemstvu, i sad će se morati vaditi nova kod svakog preseljenja?
recite da sam nekaj krivo shvatio
__________________
U Hrvatskoj komunistička partija još uvijek djeluje, samo pod drugim imenom - socijaldemokratska partija.
j.a. is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2013., 17:07   #39
Quote:
j.a. kaže: Pogledaj post
dakle, adresa iz inozemstva će stajati na putovnici? za mnoge adresa koja se često mijenja?
putovnica bi trebala biti glavni dokument u inozemstvu, i sad će se morati vaditi nova kod svakog preseljenja?
recite da sam nekaj krivo shvatio
Ako nemas prebivaliste u HR onda da. Ili mozes imati prebivaliste u HR sa prijavljenim privremenim prebivanjem u inozemstvu koje moras produzavati.

Vecina i nema trajni boravak u inozemstvu jer im je viza ogranicena.

Bez osobne ne mogu imati tekuci racun sa kojih mi se naplacuju krediti, ne mogu imati kreditne kartice na kojima takodjer ima kredita. Ne znam ja kako su oni to zamislili da nekog samo tako odjave.

Za 2 tjedna idem u HR pa cu vidjeti u MUPu sto i kako.
__________________
prinudna dijaspora...
Rajnus is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2013., 17:22   #40
Quote:
Rajnus kaže: Pogledaj post
Ako nemas prebivaliste u HR onda da. Ili mozes imati prebivaliste u HR sa prijavljenim privremenim prebivanjem u inozemstvu koje moras produzavati.

Vecina i nema trajni boravak u inozemstvu jer im je viza ogranicena.

Bez osobne ne mogu imati tekuci racun sa kojih mi se naplacuju krediti, ne mogu imati kreditne kartice na kojima takodjer ima kredita. Ne znam ja kako su oni to zamislili da nekog samo tako odjave.

Za 2 tjedna idem u HR pa cu vidjeti u MUPu sto i kako.
ako nije privremeno, onda što? svejedno se adrese mijenjaju često i nema ovo nikakvog smisla.
ovo sa bankom je isto zanimljivo, al mislim da su u banci priznavali i putovnicu kao dokument
ajd javi na temi što će ti reć
__________________
U Hrvatskoj komunistička partija još uvijek djeluje, samo pod drugim imenom - socijaldemokratska partija.
j.a. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:36.