Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.03.2003., 20:16   #1
Ko zna arapski?

Jel zna neko ovde arapski?

Mislim kad se vec toliko prica o tom Iraqu i "razoruzavanju" i posto su sve vesti sa "one strane" na arapskom rekoh daj bar da naucimo par korisnih reci da mozemo da ih prepoznamo...

Evo ja sam pokapirala par stvarinaravno cita se sa desna na levo)
العراق = Iraq
اللّه = Allah
أمريكا = Amerika
الحرب = Rat
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2003., 22:58   #2
ako je ovdje riječ o tome koliko netko može naučiti arapski, a ne diskusija o samom jeziku, onda je za chat u najmanju ruku.
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2003., 23:03   #3
Dobro, u pravu si..

sta mislite o arapskom jeziku.Sami arapi se hvale da je to najlepsi i najmelodicniji jezik na svetu. Pogotovo im je milo sto je Quran pisan arapskim..

Meni je pismo veoma lepo pa sam se zato i bacila na ucenje slova..

Kako se vama cini?
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2003., 07:43   #4
...pa lijepo pismo, ali ti su tamo kopirala par rijeci...imas i kod njih slova...drugacije se pisu kad su na pocetku, kraju ili sredini rijeci...

...ne mozes tako naucit arapski, treba po slovima pa tek onda spajat ...
MarilynManson is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2003., 12:07   #5
Ma i tu sam muku prosla..znam ja to cudo da citam i pisem. Ali nikako da mi krene sa recima...
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2003., 13:54   #6
...a pazi kod ucenja jezika poput arapskog, japanskog, kineskog i slicnih imas dvostruku barijeru...prvo moras savladati pismo, onda skuziti sta pise...prevesti to na latinicu i tek onda uciti znacenje rijeci...

...to je jako tesko...
MarilynManson is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2003., 19:18   #7
Ja se znam smijati na arapski

i plakati
Lame Deer is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2003., 20:12   #8
PMaj lucky voyagera i reci da te slafko poslal na instrukcije iz arapskog.
lucky zna.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2003., 17:37   #9
Quote:
MarilynManson kaže:
...a pazi kod ucenja jezika poput arapskog, japanskog, kineskog i slicnih imas dvostruku barijeru...prvo moras savladati pismo, onda skuziti sta pise...prevesti to na latinicu i tek onda uciti znacenje rijeci...

...to je jako tesko...
Zašto bi se kod učenja riječi iz jezika koji se ne pišu latinicom trebalo služiti transkripcijom ako si već naučio pismo kojim se taj jezik piše?
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2003., 23:21   #10
Lightbulb Re: Re: Ko zna arapski?

Quote:
Profesor Jakov kaže:
Ja znam arapske brojke.....i to SVE!

SVE NA PAMET IH ZNAM!
jesi li siguran u to?

JA BIH SE KLADIO S TOBOM U SVE STO IMAS( I JA STO IMAM)

DA ZNAS NAPISATI SAMO 2 ARAPSKA BROJA KOJA SU IDENTICNA

sa "nasima" tj koja se danas upotrebljavaju

konkretno - SAMO SU BROJEVI 1 I 9 isti na arapskom i internacionalnom "brojevnom pismu"

-ako profesor jakov ne bi brzo pogledao neku enciklopediju tj ako bi smo ga iznenadili s pitanjem za milion kuna

SIGURAN SAM DA NE BI IMAO POJMA KAKO ARAPI I DAN DANAS PISU BROJEVE (ponavljam samo 1 i 9 su isti ostali brojevi uopce ne slice na "nase tj internacionalne arapske brojke")

(btw ako bih ocjenjivao svoje znanje jezika onda mi se cini da engl i ruski govorim(znam) za 4

njemacki za -3/+2

taljanski i arapski za -2 (znam osnovne fraze i ako se polako govori mogu razumijeti tj pasivno poznavanje)
(proputovao sam 22 zemlje i svugdje skitao pa nije ni cudo..ali nekako mi se cini da imam smisla za ucenje jezika)
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2003., 03:27   #11
Previse guturalan za moj ukus... ja znam brojiti, slicno je kao na hebrejskom .
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2003., 16:41   #12
Bog...
Pokusala sam pozdrav napisat na arapskom jeziku jer moja tastatura ima arapski fond ali mi bas ne ide.Zivila sam par godina u jednoj od zemalja perzijskog zaljeva i naucila sam se pomalo sporazumijevat na arapskoma ali nikad nisam pokusala naucit i arapsko pismo.Arapski jezik je inace jako bogat u svom izrazaju ,U zemljama perzijskog zaljeva svi govore arapskim jezikom i svi se mogu medusobno razumijet premda neke rijeci nisu iste.Smatra se da je najknjizevniji ili najliteralniji arapski oni koji se govori u Egiptu.I akcent im je razliciti.U zemlji u kojoj sam ja zivila slusajuci domace ljude kako govore arapski je izgledalo kao da se stalno svadaju ,dosta tezak i grub jezik ,dok slusajuci egipcane (kojih BTW tamo ima puno) zvucalo je kao da govoreci citaju poeziju.
SEECAT is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2003., 16:52   #13
Evo mogu opisat malo brojeve
0 je tocka
1 se pise kao malo nakosena crta prema ljevo
2 je nas obrnuti broj 7
3 je jednako kao dva samo paralelana crta na obrnutom broju 7 nije ravna nego ima jedan nabor prema gore
4 je kao obrnuto slovo E
5 je kao O
6 je kao nas 7
7 je kao slovo V
8 obrnuto slovo V
9 je kao nas 9 a
deset je ukosena crta i tocka
SEECAT is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2003., 16:55   #14
ispravak......
broj $ nije obrnuto slovo E nego zaobljeno kao eta
SEECAT is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2003., 16:56   #15
Ispravak ispravka(ocito moram na spavanje)
umjesto znaka $ je broj 4
SEECAT is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2003., 18:17   #16
ja znam arapski (ne puno, al mogu se nesto sporazumjet) zivim dosta blizu iraqu..

pisanje i citanje arapskih slova i brojeva nije nikakav problem, cak je i lakse pisati na arapskom... tecnije je i ja sam ljevak
bowets is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2004., 10:15   #17
arapske brojke.-sve

Quote:
Profesor Jakov kaže:
Ja znam arapske brojke.....i to SVE!

SVE NA PAMET IH ZNAM!
profesore, kako griješite!
i ja sam to mislio, al zateklo me u Cairu, trebalo pronać neku adresu, taksi me doveo do tog dijela grada, do 4 zgrade jedne do druge, na svakoj uredno arapska brojka. pola sam sata obigravao oko te 4 zgrade, zagledajuć te njihove arapske brojeve (brojke) dok ne upitah posramljeno za ime, vikah s ulice tražeći prijatelja..... za ruku me odveo!!!

arapske brojke- qrac! možda kod nas!
__________________
'It's not about the years in your life, but the life in your years.' So I think I am not going to count the days or the years from now onwards but the moments which have made me feel alive
Wall is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2005., 16:38   #18
Meni nije problem pisati arapsko pismo (ucila sam perzijski), ali mi je problem citati. Ne znam koliko ste upoznati s pismom, ali njima su slova kao sto su a, e, o naglasci i oni ne pisu te naglaske u novinama, knjigama i inim stvarima. Mogu ih pisati, ali se to ne radi.
Pa recite mi kako da ja procitam nesto bez samoglasnika ukoliko ne prepoznam tu rijec jer je znam od prije?

Inace mi iranski ponekad zvuci kao talijanski (po melodioznosti), a nekad ko francuski (radi francuskog r). Naravno da se kuzi da nije niti jedno od navedenog.
LAMA is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2005., 16:42   #19
moja mama
__________________

Now you dont need money
With a face like that, do ya honey
joujou is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2007., 20:29   #20
mala korekcija

Quote:
LAMA kaže: Pogledaj post
Meni nije problem pisati arapsko pismo (ucila sam perzijski), ali mi je problem citati. Ne znam koliko ste upoznati s pismom, ali njima su slova kao sto su a, e, o naglasci i oni ne pisu te naglaske u novinama, knjigama i inim stvarima. Mogu ih pisati, ali se to ne radi.
Pa recite mi kako da ja procitam nesto bez samoglasnika ukoliko ne prepoznam tu rijec jer je znam od prije?

Inace mi iranski ponekad zvuci kao talijanski (po melodioznosti), a nekad ko francuski (radi francuskog r). Naravno da se kuzi da nije niti jedno od navedenog.
DRAGO MI JE DA ZNAS PERZIJSKI ALI TO JE POTPUNO RAZLICIT JEZIK OD ARAPSKOG. VIDIS JA ZNAM OBA JER SAM PROF. ARAPSKOG I DIPLOMIRANI IRANISTA. ARAPSKI JE KORIJENSKI JEZIK A PERZIJSKI ALFABETSKI. SLICNI SU SAMO PO PISMU I VOKABULARU, IAKO JE U POSLJEDNJIH PAR GODINA TENDENCIJA RASTA NOVIH PERZIJSKIH RIJEČI I OSLOBAĐANJE OD ARAPSKIH.
ZA VIŠE INFORMACIJA PIŠI NA [email protected]
mea selam sadiki
Saudin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:13.