Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.04.2014., 14:13   #741
Quote:
merakljija kaže: Pogledaj post
Postovani,
Molio bih za Vas savjet. Zivim u Francuskoj, nemam prijavljen boravak, trazio sam papire ali su me odbili, imam otvoren FR tekuci racun sa HR putovnicom, djeca idu u skolu. Da li kao drzavljanin EU mogu u FR kupiti auto, u FR ga registrirati i voziti u FR i HR. U auto kuci traze samo adresu gdje zivim sto i imam, moju HR vozacku, osobnu i kazu da mogu. U osiguravajucoj kuci kazu da mogu samo s HR vozackom. E sada kako bi to izgledalo na cestama u FR HR, EU po vama. Hvala !
Ovdje ćemo nastaviti o ovoj temi jer ovdje gdje si je također postavio isto pitanje nije tema topica. Kvotani tekst je iz tog linka.
Quote:
Zasto sam povezao slobodu kretanja u EU i voznju automobia u istoj ? Pa prilikom kontrole na cesti, osim vozacke i prometne, policajac moze traziti i osobnu. Ja mu dam HR osobnu, a moj auto na moje ime na FR tablice... Pa moze pitati imam li pravo boravka u zemlji,
Pa to sa policajcem je ključno. Ne znam kako izgleda francuska prometna, ali valjda je u njoj prebivalište vlasnika vozila. Ti nemaš prebivalište u FR, a ne vjerujem da u francuskoj prometnoj može biti hrvatska adresa koja je u tvojoj (HR) osobnoj. A ovaj link koji si ti postavio lijepo kaže da moraš opravdati/potvrditi da imaš prebivalište u Fr.
Kad smo do policije, čak i da možeš imati francusku prometnu sa hrvatskom adresom, kada te kontrolira hrvatski policajac ti si u problemu, jer nemaš reguliran status u Francuskoj, a upravljaš francuskim vozilom. To je carinski prekršaj. Shvaćaš li da u svakoj varijanti sebi provociraš problem?
Quote:
a ja se se vezem na evropski zakon o slobodi kretanja u EU, prijavljen sam na FR zavodu za zaposljavanje,imamo sredstava za zivot, djeca idu u skolu 4 godine, imamo FR zdravstveno osiguranje, izvadke iz porezne uprave za svaku godinu...e tako je to ovdje, a mozda i ti to znas...ali nemamo FR osobnu, kao sto sam vec rekao i nije potrebna i u policiji su nam rekli imate pravo boraviti u zemji, osim ako hocete raditi trebate zatraziti radnu dozvolu.
Kako ti (i tvoja obitelj) možeš kao stranac bez reguliranog statusa u Francuskoj imati (tj."konzumirati) sve ovo meni jednostavno nije jasno, naročito iz razloga što sam sve to svojevremeno prošao (ne u Francuskoj). Kažeš nemaš FR osobnu. OK, ne moraš niti imati osobnu koju ima FR državljanin, ali nekakav francuski ID dokument za strance valjda postoji?
p.s.
Ono (konkretan dokument iz prefecture) što sam ja postavio nije iz 2009., nego je po propisima donešenim 2009. godine. a to se rješavalo u kasnu jesen 2012. Znači nije baš previše staro.
__________________
Take five
leonas is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2014., 15:19   #742
http://www.ants.interieur.gouv.fr/si...but_lstfaq1=20

Upravo to sto se trazi s gore linka mogu potvrditi, sigurno nisi do kraja citao, sto sam vec i napisao da sve to imamo..."prijavljen sam na FR zavodu za zaposljavanje,imamo sredstava za zivot, djeca idu u skolu 4 godine, imamo FR zdravstveno osiguranje, izvadke iz porezne uprave za svaku godinu"...sve to na istu adresu.
Jedan od tih dokumenata ili jedna faktura od mobilne pretplate (sto pise u drugim linkovima koje sam postavio) dovoljna je za prometnu, i osobna, opet ponavljam ne pise nigdje da mora biti FR osobna.
Naravno da ne mislim registrirati auto u FR s HR adresom.
Uglavnom imam potrebne papire koje traze i koje citam na internetu ali nemam FR osobnu, pa mi je to sve malo skakljivo i kako sam kazes mozda i sam sebi provociram probleme.
Cini mi se da cu uzet opciju table na jedan mjesec i registrirati ga u HR gdje je 4 puta jeftinije auto osiguranje, samo eto mora se trckarat oko prebacivanja automobila, sto ce smanjiti moje carosti ljetovanja na moru...

Lijep pozdrav !
merakljija is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2014., 16:40   #743
Quote:
merakljija kaže: Pogledaj post
http://www.ants.interieur.gouv.fr/si...but_lstfaq1=20

Upravo to sto se trazi s gore linka mogu potvrditi, sigurno nisi do kraja citao, sto sam vec i napisao da sve to imamo..."prijavljen sam na FR zavodu za zaposljavanje,imamo sredstava za zivot, djeca idu u skolu 4 godine, imamo FR zdravstveno osiguranje, izvadke iz porezne uprave za svaku godinu"...sve to na istu adresu.
Koju adresu kada kažeš da nemaš regulirano prebivalište u FR?
Quote:
merakljija kaže: Pogledaj post
Jedan od tih dokumenata ili jedna faktura od mobilne pretplate (sto pise u drugim linkovima koje sam postavio) dovoljna je za prometnu, i osobna, opet ponavljam ne pise nigdje da mora biti FR osobna.
Naravno da ne mislim registrirati auto u FR s HR adresom.
Uglavnom imam potrebne papire koje traze i koje citam na internetu ali nemam FR osobnu, pa mi je to sve malo skakljivo i kako sam kazes mozda i sam sebi provociram probleme.
To je iz linka za francuske državljane (i ostale sa reguliranim statusom u Francuskoj) i normalno da se ne spominje osobna, jer se podrazumijeva da imaju osobnu. Ti trebaš naći nekakav info link za strance u Francuskoj, pa po njemu tražiti odgovore. Nešto slično ovome u Sloveniji. (tujci=stranci)

Quote:
merakljija kaže: Pogledaj post
Cini mi se da cu uzet opciju table na jedan mjesec i registrirati ga u HR gdje je 4 puta jeftinije auto osiguranje, samo eto mora se trckarat oko prebacivanja automobila, sto ce smanjiti moje carosti ljetovanja na moru...

Lijep pozdrav !
Prebacivanja? Aaaa joj. Izgleda da ti dugo nisi bio u Hrvatskoj. To nije nikakvo "prebacivanje" vozila nego uvoz (tj.unos) vozila u Hrvatsku i na unešeno vozilo prvo trebaš platiti davanja. OBAVEZNO o tome (pro)čitaj na onom topiku uvoz vozila i najbitnije čega moraš biti svjestan je to da veća količina CO2 (ispuh) ozbiljno povećava visinu davanja. Sretno & uPamet!
__________________
Take five
leonas is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2014., 20:43   #744
Na to sam mislio, uvoz auta, citao sam na onaj topik uvoz vozila. Mislim da cu uzeti neki iz auto kuce, pa ne moram placati onih 5 posto...
Za sada hvala, a kasnije vidjecemo, ako bude nekih pitanja, bit cu slobodan pisati ti ...
Lijep pozdrav !
merakljija is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2014., 11:24   #745
Quote:
leonas kaže: Pogledaj post
Kažeš nemaš FR osobnu. OK, ne moraš niti imati osobnu koju ima FR državljanin, ali nekakav francuski ID dokument za strance valjda postoji?
Kad bude imao FR državljanstvo imat će i osobnu.

Postoji http://www.prado.consilium.europa.eu...ge_133581.html
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2014., 10:22   #746
Postovani, može li mi netko pomoći?

Zanima me kako se novi zakon o prebivalištu slaže s zakonom o upravljanu vozilom stranih tablica u RH?
Konkretno, imam RH osobnu, ali sam napravio privremenu odjavu prebivališta na 5 godina (studij u Švicarskoj), o čemu imam potvrdu iz MUPa. Zanima me činim li carinski prekršaj ako u RH uđem vozilom drugih tablica (koje nije rent-a-car)?
hvala unaprijed
Pufer is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2014., 11:03   #747
Imaš boravak u Švicarskoj reguliran pa možeš.A i kod nas više nemaš prebivalište.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2016., 11:54   #748
pozdrav,

živim s curom u austriji, gdje oboje imamo prijavljeno prebivalište (meldezettel). ja ovdje imam i posao, te anmeldebescheinigung (prijava boravka dužeg od 3 mjeseca), dok ona ne. u hr nismo ništa odjavljivali.
ovdje sam si kupio auto, u (austrijskoj) prometnoj je moje ime i adresa. oboje imamo hr vozačku.
zanima me, može li mi policija/carina praviti probleme zbog neodjavljivanja u hr? koliko mogu vidjeti, tehnički je to prekršaj ali ne gnjave često oko toga.
nadalje, mogu li njoj napisati punomoć, tako da ona može voziti taj auto u hr i bez mene? prošao sam po temi, hak-ovom faqu i internetu (stranice od carine ne rade trenutno?), i ispada da takvo nešto nije moguće (iako i ona ima prijavljeno prebivalište u AT)?

hvala!
__________________
i curice su mali sendviči
deda pantelija is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2016., 12:04   #749
Ne trebaš se odjavit nego javiti privremeni odlazak iz RH.

Auto je registriran u Austriji a ona ima dozvolu boravka pa ga može vozit bez punomoći iako se u austrijskom HAK-u ista može i napravit.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2016., 12:47   #750
onda bi za hrvatsku policiju/carinu bilo dovoljno da ona ima kopiju svog meldezettela, uz naravno svoju vozačku i prometnu od auta? pošto osim toga, nema nijedan drugi dokument koji dokazuje da ima prijavljeno boravište ondje.
__________________
i curice su mali sendviči
deda pantelija is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2016., 13:20   #751
Prilično nepoznat dokument pogotovo što nije napisan i na engleskom jeziku.

Kopije rijetko tko priznaje.

Ovakav dokument sve rješava http://www.consilium.europa.eu/prado/hr/4713/index.html
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2016., 13:28   #752
Quote:
deda pantelija kaže: Pogledaj post
onda bi za hrvatsku policiju/carinu bilo dovoljno da ona ima kopiju svog meldezettela, uz naravno svoju vozačku i prometnu od auta? pošto osim toga, nema nijedan drugi dokument koji dokazuje da ima prijavljeno boravište ondje.
najbolje bi bilo da zamijeni svoju vozacku za austrijsku, cas posla i stvar rijesena
Micek123456 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2016., 13:56   #753
Nema zamjene vozačke za svaku prijavu boravka.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2016., 01:31   #754
Situacija je sljedeća:Hr državljanin,prebivalište u Bih,vozačka bih i međunarodna,auto od sestre njemačke pločice i punomoć adac-a.Stalna putovanja po Eu i regiji. Po ostatku Eu iz iskustva nije problem ali što je s HR i Bih?
__________________
cnemo ere rulezzz
piglu is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2016., 01:52   #755
Quote:
piglu kaže: Pogledaj post
Situacija je sljedeća:Hr državljanin,prebivalište u Bih,vozačka bih i međunarodna,auto od sestre njemačke pločice i punomoć adac-a.Stalna putovanja po Eu i regiji. Po ostatku Eu iz iskustva nije problem ali što je s HR i Bih?
Ako nemaš prebivalište u Hrvatskoj, onda možeš imati samo problema u BiH. Koliko znam u BiH je identično kao i u Hrvatskoj - tretiraju te kao svog građanina i u carinskom si prekršaju, bez obzira na punomoć. Druge države s kojima nemaš veze, ni ne zanima što i kako voziš.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2016., 22:55   #756
Pozdrav ekipi s pravne strane foruma
Molim savjet / pomoć.
Situacija klasična, gosti stranci iz EU, smiju li voziti auta naših reg,oznaka..
Da li je potrebna punomoć itd..ako da ,treba li on biti prisutan pri izdavanju punomoći ili ?

Hvala!
__________________
čičinjo
Spinnaker50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2016., 12:45   #757
Smiju,punomoć je poželjna ali nije nužna.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2016., 18:08   #758
Ako sam u braku sa stranim drzavljanom jel smijem voziti auto sa stranim registracija ma registriran na njega u hrvatskoj?

Sent from my SM-N910C using Tapatalk
pace pacic is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2016., 00:08   #759


Kakva je situacija danas sa tim tj.u današnje vrijeme?

Dakle,moj tata bi kupio novi auto u Sloveniji.
Slo.je državljanin i ima prebivalište u Slo.a mama je Hr.državljanka i živi u Hr.
Znači..ona ne smije voziti taj auto..osim ako?
Jel se da što po tom pitanju uraditi..neka punomoć ili nešt?

Zna li itko???

Bilo koga da pitam nema pojma,odem na policiju ne znaju točno..zna li itko ili barem gdje se može dobiti točna info.kod koga?
Carina?
Policija?

Gdje?

Molim za info,ako netko zna.
__________________
...tu,solo tu...

A M N E S I A
Anayi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2016., 22:49   #760
Quote:
Anayi kaže: Pogledaj post


Kakva je situacija danas sa tim tj.u današnje vrijeme?

Dakle,moj tata bi kupio novi auto u Sloveniji.
Slo.je državljanin i ima prebivalište u Slo.a mama je Hr.državljanka i živi u Hr.
Znači..ona ne smije voziti taj auto..osim ako?
Jel se da što po tom pitanju uraditi..neka punomoć ili nešt?

Zna li itko???

Bilo koga da pitam nema pojma,odem na policiju ne znaju točno..zna li itko ili barem gdje se može dobiti točna info.kod koga?
Carina?
Policija?

Gdje?

Molim za info,ako netko zna.
Ona ga ne može voziti u Hrvatskoj.
To bi trebali znati i policija, a posebno carina.
Old Iggy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:23.