Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.12.2007., 12:20   #1
savjet molim - PVC, krov...

Mili i dragi moji, pogotovo majstori i znalci (građevinari, arhitekti...).

Triban vašu pomoć, savjet, sugestiju...

U fazi san završenja stana, cili zadnji kat kuće u Kaštel Starom, kraj Trogira, tlocrtne površine 143 m2, netto stambene 110 m2...

Krov je kosa AB ploča na 4 vode, bez ravne ploče i tavana... Visina vanjskih zidova je cca. 2,2 m pa kosa ploča od cca. 18 stupnjeva...

Zidano je Porotherm ciglom 25 cm, i stavlja se stiropor fasada 5 cm (ne pitajte zašto nije 8 ili 10 cm, viša sila...).

1) Prva dilema je staklo na PVC zatvorima... Ide PVC Gealan 4-komorni profil, sa staklom 4-20-4... Mislin se, ima li smisla uzimat low e staklo... Bez argona... Bez metalik premaza... Ako san dobro shvatija, low e ne spriječava insolaciju, tj. sunce da grije unutrašnjost nesmetano, samo sprječava gubitak topline iz prostora... Jeli to točno...? To bi moglo bit OK, za lito me nije briga, sunce je visoko, a tamo di bude na jugu smetalo, ić će tende i možda škure...
Znači, pitanje je isplati li mi se doplatit za low e staklo, obzirom na podneblje, kvalitetu cigle i termo fasade i sve zajedno...?

2) Druga dilema je krovna konstrukcija... U Dalmaciji ima puno meštara koji rade ka šta su i uvik... Zveknu neku parnu branu (često i hidroizolaciju, bitumensku) pa nekih 5 cm nekog izolatora, pa opet neko bitumensko sranje priko (jel paropropusno ili ne neman pojma) pa drvena gradela najčešće 3x5 pa crijep... Opet najčešće zapune maltom početak na rubovima krova (streha?) a malton i pričvrste sljemenjak i grebene, pa od ventilacije pod crijepon ne ostane ni V...
NEMA 'ebene šanse da dopustin izradu mog krova na taj način... Razmišlja san ovako: zbog cjene i drugih sitnica, najisplativije je nakon šta se na beton stavi parna brana (jel mi može neko preporučit parnu branu koja nije u obliku folije, nego nešto šta bi malo bolje prijanjalo uz grubo nalivenu AB KOSU PLOČU?) stavit 'rogove' i između njih Tervol kamenu vunu, na to paropropusnu-vodoodbojnu membranu (jel ko ima prijelog koja bi bila najbolja?) te letve 6x8 i kontraletve 3x5, pa Tondach Mediteran Plus...
Radi toplinskih mostova na rogovima, mislija san uzet Tervol KP od 20 cm između rogova,rogove od visine 16 cm, a na njih odozgo stavit 4 cm Tervol DDP koji podnosi opetrećenje ka i XPS 30 (stirodur) a ne moran brinit oće li se zapalit ka šta bi eventualno stirodur moga (možda)...
Tako bi ima ispod ove paropropusne-vodoodbojne membrane Tervol kamenu vunu svugdi, i onda na to letve + kontraletve... Jel' to OK...?
Sad mi je jako bitno, ako neko zna, koliko provjetravanja bi bilo dovoljno ispod crijepa... Jel dosta da isopd strehe zrak ulazi, a izlazi ispod propisno napravljenog sljemena i grebena...? Ili bi mora postavit i dodatne odzračne crijepove...? Ako da, koliko njih...? Jedan red ili više...? Po jedan između 2 roga ili više...? Šta je sa ove 2 vode krova koje idu u trokut i sa djelovima druge 2 vode kojima se visina smanjuje (trapez)...?
Želija bi dobro provjetravanje, kako se liti nebi kuva... Projekt ne spominje provjetravanje krova, a koliko je kompetentan govori da je stavljeno samo 5 cm mineralne vune kao izolacija AB kose ploče...

Eto, to su te 2 dileme, sa po nekoliko pitanja oko svake... Sve vaše sugestije i prijedlozi su dobrodošli...

Ubrzo mi dolazi vrime odluke, tako da, pomagajte ako išta znate...

Puno van hvala unaprid...

DoomsdayST is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2007., 12:50   #2
Quote:
DoomsdayST kaže: Pogledaj post
Znači, pitanje je isplati li mi se doplatit za low e staklo, obzirom na podneblje, kvalitetu cigle i termo fasade i sve zajedno...?
ima mnogo mnogo onih koji i u kontinentalnom dijelu hrvatske ne stavljaju low e staklo, velika promjen je staviti barem nove prozore, pvc profile koji dobro dihtaju. ne znam za stručno objašnjenje svega toga, ali ti si ipak u dalmatinskom kraju, tebi ne treba očuvanje topline kao nama, kontinentalcima. tebi je bitno da ti sol ne nagrize prozore i slično.
A uostalom, mnogi su pričali ovdje na forumu da taj argon s vremenom otiđe, istroši se, ili tako nekako, ugleavnom, da treba prozore napuniti ponovno s argonom.
za razliku u cijeni radije kupi dobre rolete (eslinger) ili sjenil protiv sunca. to je moj savjet, ja bih tako postupila
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2007., 13:10   #3
Hmmm...

Renata, hvala ti na odgovoru, ali...

Nisi pročitala sve sa razumievanjem... Argon me ne zanima... Niti StopSol ili slični metalik premazi... Samo low e sloj koji podiže izolaciona svojstva samog stakla, ako san ja to dobro skonta...

Želja mi je čut od nekoga ko se razumi jel se osjeti taj dobitak kod moje stiropor fasade 5 cm na Porotherm ciglu 25 cm i pristojnu PVC stolariju, ili je to kap u moru i nije bitno sa moju kombinaciju, koja možda nije dovoljno 'izolativna' da bi osjetio gubitke i dobitke na low e sloju...

Pitam zato jer doplata nije ogromna, ali isto tako, ako nema smisla, zašto bacat lovu...

DoomsdayST is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2007., 13:35   #4
Quote:
Renata kaže: Pogledaj post
ima mnogo mnogo onih koji i u kontinentalnom dijelu hrvatske ne stavljaju low e staklo, velika promjen je staviti barem nove prozore, pvc profile koji dobro dihtaju. ne znam za stručno objašnjenje svega toga, ali ti si ipak u dalmatinskom kraju, tebi ne treba očuvanje topline kao nama, kontinentalcima. tebi je bitno da ti sol ne nagrize prozore i slično.
Pa da, na moru temp. nikada ne ide ispod 20°C, cijena energenata je pet puta niža, drugi ne stavljaju, ne mora ni on. Pogotovo što može iskoristiti više sunčeve topline od kontinentalnog kraja. Moj savjet je staviti, jer nije toliko velika investicija.
Quote:
Renata kaže: Pogledaj post
A uostalom, mnogi su pričali ovdje na forumu da taj argon s vremenom otiđe, istroši se, ili tako nekako, ugleavnom, da treba prozore napuniti ponovno s argonom.
Dakle, ne znaš što je ni što se može dogoditi, ali savjet je da mu to ne treba.
Quote:
Renata kaže: Pogledaj post
za razliku u cijeni radije kupi dobre rolete (eslinger) ili sjenil protiv sunca. to je moj savjet, ja bih tako postupila
Dobra sjenila za max 200 kuna po prozoru...
dlasic is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2007., 14:52   #5
Quote:
dlasic kaže: Pogledaj post
Pa da, na moru temp. nikada ne ide ispod 20°C, cijena energenata je pet puta niža, drugi ne stavljaju, ne mora ni on. Pogotovo što može iskoristiti više sunčeve topline od kontinentalnog kraja. Moj savjet je staviti, jer nije toliko velika investicija.

Dakle, ne znaš što je ni što se može dogoditi, ali savjet je da mu to ne treba.

Dobra sjenila za max 200 kuna po prozoru...
ako taj plin za 2-3 godine otiđe, kome će se dati zvati majstore da ponovno stave taj plin unutra? sad je lijepo razmišljati o tome, kad je sve novo, ali kad ćeš živjeti u kući, baš ćeš htjeti paziti opet ponovno na svaku stvar kao što ćeš sad paziti kod ugradnje.
kako god bilo, ako je čovjeku to veliki izdatak, onda se po meni i dalje ne isplati. a mislim da ne bi pitao da nisu financije problem.
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2007., 16:50   #6
Dragi moji, O PLINU (nikakvom, ni argonu, ni ksenonu, ni kriptonu, ni heliju) NE PRIČAM, punjenje plinom ME NE ZANIMA...

Znači, zanima me ovo...
http://www.staklorez-buric.hr/rjecni...ono-staklo.php

A ne ovo...
http://www.staklorez-buric.hr/rjecni...uce-staklo.php

Niti ovo...
http://www.staklorez-buric.hr/rjecnik-25-plin.php

Tj. zanima me korisnost tog low e na moj setup prozora, zidova i fasade...

Želio bih iskoristiti low e staklo da zadržim toplinu unutra, a da ne narušim previše prenos topline sunca put unutra zimi... Liti bi bila neka tenda, a kasnije i neke škure, u igri za zaštitu od sunca...

Potvrdu da low e funkcionira BAŠ TAKO san naša samo na jednom mistu, pa me interesira zna li neko više o tome, i jesu li ovi u pravu:
http://www.staklo-commerce.hr/hr/izo_stakla.htm

A bija bi i JAAKO zahvalan kad bi mi neko pomoga u pitanjima i dilemi oko krova...

Opet, hvala svima unaprijed...

DoomsdayST is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2007., 18:59   #7
Quote:
DoomsdayST kaže: Pogledaj post
Dragi moji, O PLINU (nikakvom, ni argonu, ni ksenonu, ni kriptonu, ni heliju) NE PRIČAM, punjenje plinom ME NE ZANIMA...

Znači, zanima me ovo...
http://www.staklorez-buric.hr/rjecni...ono-staklo.php

A ne ovo...
http://www.staklorez-buric.hr/rjecni...uce-staklo.php

Niti ovo...
http://www.staklorez-buric.hr/rjecnik-25-plin.php
OK, low e malo tonira stakla, no primarno mu je da radi upravo ovo što očekuješ. Reći da ćeš uštediti neki iznos mjesečno, vjerojatno hoćeš, ali ne može se reći koliko. Koliki su uopće prozori? Meni je uvjet što veći, pogotovo na južnoj strani, pa low e smatram dobrom investicijom.
Ako imaš izbor, izo staklo može biti ispunjeno isušenim zrakom ili inertnim plinom. Plin je bolji (što se tiče izolacionih svojstava), brtvljenje može popustiti u oba slučaja.
Više dobiješ low-e premazom, nego punjenjem plinom.

Što se tiče krova, tu sam tabula rasa.
dlasic is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2007., 21:11   #8
Hvala na odgovoru dlasic...

Da, prvenstveno mi je zbog juga, prostor od cca. 45 kvadrata, 1 prozor na istočnom zidu 100x120, 2 na južnom zidu 150x120, u (otvorenoj) lođi na južnoj strani balkonska vrata 1000x220 i 240x220... Znači, puno stakla...

Želja mi je, kako san već i reka, zadržat zimi toplinu unutra, ali pustit i toplinu zimskog sunca unutra... Kako cijena nije prevelika (poskupljuje 120kn po m2 stakla) ako iden na to, onda bi stavija na sve prozore i balkonska vrata...

Bitno je tj. najbitije na jugu jer tu neće bit škure, barem ne odma, to je sigurno, a možda i nikad...

A sad, ko god ima nešto pametno reć o krovu i šta san gori već pita, molim, neka se ne srami, ja jedva čekan još koju kvalitetnu informaciju...

DoomsdayST is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2007., 13:57   #9
Nadan se da na ovom forumu nisan nikoga uvridija, pa da me zato bojkotirate...

Zaboravimo na low e, za cilu kuću me doplata dođe cca 2 k kn, pa ću to uzet, ali krov me muči... Ipak ću ja živit ispod te AB kose ploče, bez spuštenog stropa, pa bi volija savjete i prijedloga, pogotovo po pitanju ventilacije ispod crijepa...

Pomozite, i poboljšajte score svoje dobre karme...
DoomsdayST is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:46.