Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.10.2014., 22:13   #4681
u ugovoru mi nije ništa detaljno napisano samo da se poslodavac i radnik moraju pridržavati zakona o radu.
__________________
U moj svijet je svatko dobro došao, ali malo tko me od njih nije povrijedio.
rpodnar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2014., 22:23   #4682
ZOR propisuje otkazni rok samo kod nekih situacija, u svim ostalima to je uređeno pravilnikom ili kolektivnim ugovorom ili je stvar dogovora.
Pogledaj si čl. 121 i 122 ZOR-a.

Moja ti je preporuka da se pokušaš s poslodavcem ipak nekako dogovoriti.
A i trebao si računati na tako nešto kad si tražio drugi posao, trebaš voditi računa da možda imaš situaciju kad ne možeš preko noći dati otkaz i otići.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2014., 22:40   #4683
Puno hvala na odgovoru
__________________
U moj svijet je svatko dobro došao, ali malo tko me od njih nije povrijedio.
rpodnar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2014., 23:40   #4684
Quote:
rpodnar kaže: Pogledaj post
molim bih za pomoć. ako je već negdje bio odgovor molim vas da me uputite.

problem je sljedeći. dobio sam jučer ponudu da idem radit u njemačku, morao bih biti u četvrtak tamo. danas sam htio dati otkaz ali mi ga gazda neda i prisiljava me da moram odradit 15 dana otkaznog roka. u razgovoru s kolegom mi je rekao posto kod tog gazde imam ugovor na određeno da me nemože silit na to.

sad je pitanje jel on meni to smije radit ili ne?
To vrijedi jedino ako ti taj ugovor na određeno završava za manje od 2 tjedna. Ukoliko ne - to ti je otkazni rok.
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2014., 22:45   #4685
Ugovor na određeno mi je istekao prije 5 mj. ja još uvjek radim i vjerojatno ću radit.. Nisam dobio nikakav novi ugovor, imam li pravo tražiti pismeni ugovor i dal se taj ugovor kojeg nisam dobio automatski pretvorio na neodrđeno vrijeme?
Bozy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2014., 12:30   #4686
Ugovor o radu moraš imati u pisanom obliku. Traži ugovor, zašto uopće radiš toliko dugo bez ugovora?
Ugovor bi ti sada trebao biti na neodređeno vrijeme, al ako ga ne dobiješ, tuži poslodavca. Dobit će spor sto posto.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2014., 20:19   #4687
Baš nešto gledam Zakon o plaćama u javnim službama, konkretno ovo:

Quote:
Članak 6.

Ovisno o stručnoj spremi, radna mjesta službenika i namještenika utvrđuju se kao:

– radna mjesta I. vrste za koja je opći uvjet visoka
stručna sprema,

– radna mjesta II. vrste za koja je opći uvjet viša
stručna sprema,

– radna mjesta III vrste za koja je opći uvjet srednja
stručna sprema i

– radna mjesta IV. vrste za koja je opći uvjet niža
stručna sprema ili osnovna škola.
Zanima me postoji li kakva legalna caka da na radnom mjestu I. vrste radi osoba sa srednjom stručnom spremom iako je ovdje kao opći uvjet navedena visoka stručna sprema?
__________________
I hate everyone equally.
blocksucker is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2014., 21:24   #4688
Quote:
Bozy kaže: Pogledaj post
Ugovor na određeno mi je istekao prije 5 mj. ja još uvjek radim i vjerojatno ću radit.. Nisam dobio nikakav novi ugovor, imam li pravo tražiti pismeni ugovor i dal se taj ugovor kojeg nisam dobio automatski pretvorio na neodrđeno vrijeme?
Da, to što si ostao raditi i dalje, iako ti je istekao ugovor na određeno, automatski znači da si zaposlen na neodređeno.
Slobodno traži poslodavca svoj primjerak ugovora i ne smije ti dati nikakav drugi osim onog na neodređeno.

Quote:
blocksucker kaže: Pogledaj post
Zanima me postoji li kakva legalna caka da na radnom mjestu I. vrste radi osoba sa srednjom stručnom spremom iako je ovdje kao opći uvjet navedena visoka stručna sprema?
Legalna apsolutno nikakva. Ukoliko pravilnik propisuje VSS, onda na to radno mjesto može biti zaposlena osoba isključivo samo sa takvom spremom.
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2014., 20:51   #4689
Pozdrav svima.
Sestra je radila za 1600 kuna (stručno osposobbljavanje za rad). Dobila je stalno radno mjesto kod drugog poslodavca i prekinula osposobljavanje. Međutim, iz zavoda su joj za taj mjesec isplatili svih 1600 kuna. Ona nije znala jel to po pravilima ili ne, i naravno lovu potrošila.
Neki dan je dobila pismeno iz zavoda da su joj greškom uplatili cijeli iznos, te da do određenog datuma mora vratiti dio te "plaće". Naravno, novce je potrošila, a dok stigne nova plaća proći će i navedeni rok. Koji je slijedeći korak ako ne uplati odmah lovu? Ovrha? Neka opomena?
Fishkal is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2014., 22:37   #4690
Malo je naivno (glupo) potrositi lovu koju znas da ju nisi zaradio i onda se jos igrati sa ovrhom, ne vuci vraga za rep i ne povecavaj iznos koji moras vratiti za dodatne troskove ovrhe (troskovi odvjetnik, suda itd.), posudi lovu od rodjaka, prijatelja ili susjeda, vrati potroseno a kad dobis placu u novoj firmi vrati posudjenu lovu.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2014., 23:15   #4691
Novac se treba vratiti.

Ali.
Ne piše koji bi to red veličine bio, to kašnjenje.
Sigurno nije više od mjesec dana s obzirom na čekanje plaće.
Ako će kasniiti desetak dana, NIŠTA se neće dogoditi.
Ako bi to kašnjenje bilo bliže mjesec dana, tada pravac u HZZ,pravnu službu, iskreno objasniti situaciju, i kladim se da će se pričekati povrat do plaće.
FatAndUgly is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2014., 19:02   #4692
Naravno da planira vratiti, samo eto, stiska malo s vremenom. Ona bi najradije da ne mora posuditi već platiti sama, zato pita smije li prekoračiti malo taj rok.
Hvala na odgovorima.
Fishkal is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2014., 00:12   #4693
Neka napiše dopis hzz-u i zamoli odgodu, odnosno rok do 15.-og, do kada treba dobiti plaću. Nema razloga da joj ne izađu u susret.
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2014., 00:46   #4694
Sukob interesa

Da li sam u sukobu interesa ako sam u radnom odnosu istovremeno sa Konzumom i sa Dionom?

i da li zbog toga mogu završiti u zatvoru?
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2014., 18:37   #4695
Ako radiš 2x4 sata nikome ništa.
Ako si na ugovoru o djelu nikome ništa.
Ako si zaposlen u oba po 8 sati dnevno gubiš samo ti jer će mirovina bit po jednoj plaći a porezi i doprinosi se plaćaju na obje.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2014., 19:34   #4696
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Ako radiš 2x4 sata nikome ništa.
Ako si na ugovoru o djelu nikome ništa.
Ako si zaposlen u oba po 8 sati dnevno gubiš samo ti jer će mirovina bit po jednoj plaći a porezi i doprinosi se plaćaju na obje.
aha, hvala ti puno
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2014., 22:30   #4697
Kakva je aktualna situacija sa radom na odredeno, do kad najduze se mogu produzivati ugovori na odredeno vrijeme? Ili nema limita vise?Pricam o klasicnim ugovorima od lupam 3 mjeseca , ne ovo sto pisubajke o 10godina i slicno..
MMachéte is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 12:31   #4698
Prvi ugovor o radu sklopljen na određeno vrijeme više ne mora sadržavati rok na koji se sklapa već samo opravdane razloge za sklapanje, pa tako može trajati i npr 10 godina.
Ali svaki slijedeći ne smije trajati duže od 3 godine.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2014., 10:57   #4699
Moje pitanje je za komplikacije,
5 godina radim na ugovorima po 3 mjeseca,
sad sam na komplikacijama a ugovor mi ističe u 12.mjesecu.
Zanima me,u slučaju prekida ugovora,da li naknada za komplikacije ostaje ista?
Ne trebam ni pitati da li imaju pravo ne obnoviti mi ugovor jer mu se ni ne nadam,kod privatnika se radi kako on hoće bez obzira na zakon.
Hvala!
__________________
Ponekad te i krivi vlak može odvesti na pravu stanicu.
mrvica-maky is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2014., 14:27   #4700
Quote:
...Crni... kaže: Pogledaj post
Da li postoji članak u zakonu kojim je propisano stajanje na nogama za vrijeme radnog vremena?

Konkretno 8h provedem na nogama u kvadratnom metru iza pulta s jednom pauzom od 15min i frustrira me.

Hvala.
Da li netko zna što o ovome?
Doh! is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:00.