Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.03.2004., 14:05   #61
Netko mi je svojedobno rekao da su dva 'n' na kraju prezimena znak da se radi o Nijemcu, a jedno su imali Židovi, po čemu su ih razlikovali.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2004., 01:27   #62
dobro

ajmo uzet da su zidovi zaista tim ukazom dobili njemacka prezimena,,ali zasto bi se oni tad doseljavali iz rusije kad je seoba logicno uvijek isla na istok,,iz doline rajne pa vec do rusije,,po jidisu koji je bio zidovski jezik se vidi da su dugo boravili u njemackoj,,mozda i tu ima neke logike
 
Odgovori s citatom
Old 22.03.2004., 08:46   #63
Za Beowulfa:
Jer u Rusiji oni su ne mogao živjeti normalno. Samo su mogao živjeti na zapadnom djelu Rusije zbog carskog ukaza, oni su bio zabranjen od drugih pokrajina. Još k tome da u 18. stoljeću u Rusiji počjeli su snažni atrociteti prema Židovima. Tada oni su doseljavali u Austrougarsku, naročito u Beč i Budimpeštu i Prag. Josip II je naredio izmjenu imena da potpomagati asimilaciju. Inače u Budimpešti do danas živje židovi mnogobrojno (cca. 100.000, što je 5 % stanovništva grada).
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2004., 14:57   #64
Quote:
Nymann kaže:
Der Zimmerman jest drvodelja, tesar, a stolar je der Tischler.
istina
ljetopisac is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2004., 00:04   #65
Lightbulb

Uzet ću u obzir sugestiju,,moguće je da su prezimena tako nastala,,to međutim ne niječe da su židovi i došli prije iz njemačke tokom srednjeg vijeka, ali isto kao što Gorman gore kaže, moguće je da tad još nisu imali prezimena, pa su onda tek u comebacku u Austriju dobili tek njemačka prezimena
 
Odgovori s citatom
Old 28.03.2004., 15:00   #66
e a sefardi, dakle doseljeni iz spanjoske (najvise je bilo u bih na ovim prostorima) pak imaju prezimena tipa>

montiljo, kabiljo..
revolution is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2004., 19:49   #67
Quote:
stitch kaže:
Netko mi je svojedobno rekao da su dva 'n' na kraju prezimena znak da se radi o Nijemcu, a jedno su imali Židovi, po čemu su ih razlikovali.
Nije nuzno tako, ali u velikom broju slucajeva jest. Iako recimo nastavak -man imas i u skandinavskim prezimenima a ja mislim da oni pak nemaju veze sa time.
Dakle jedno n zidov dva n schvabo.
wyrm is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2004., 23:11   #68
Quote:
beowulf kaže:
Uzet ću u obzir sugestiju,,moguće je da su prezimena tako nastala,,to međutim ne niječe da su židovi i došli prije iz njemačke tokom srednjeg vijeka, ali isto kao što Gorman gore kaže, moguće je da tad još nisu imali prezimena, pa su onda tek u comebacku u Austriju dobili tek njemačka prezimena
Prezimena su definitivno od Josipa II.

Smjerovi migracija su se mijenjali, ovisno o situaciji; u principu u Poljsku Zidovi, u vecem broju, dolaze u 13. stoljecu nakon progona iz njemackih zemalja i Francuske, a za vrijeme vrlo liberalnog poljskog kraja Boleslava, imaju aranzman slican onome koji su Zidovi imali u onom razdoblju andaluske povijesti koje se zove "Zlatno doba Spanjolske" (Povelja iz 1264., ako sam omanula godinu, don't kill me).

Situacija u Poljskoj se na gore mijenja nakon 1648. i od onda se poljski Zidovi pokrecu prema zapadu.

Inace, Zidovi su dosli u Rusiju tek kad je Rusija podjelama dosla do djelova Poljske (a i onda je potvrdjena zabrana naseljavanja u druge djelove Ruskog Carstva... to se mijenja tek u 2/2 19. stoljeca, a de iure tek nakon 1917).
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2004., 10:45   #69
Evo moje prezime je zhidovsko .. Alakali.. shta mislish odakle je? i shta znachi?
rahela is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2004., 10:56   #70
Quote:
rahela kaže:
Evo moje prezime je zhidovsko .. Alakali.. shta mislish odakle je? i shta znachi?
Izgleda, srećo, da si opet počela piti od rane zore? Pa ti se brkaju slova? Vjerojatno si mislila na prezime Alkalai a ne Alakali? .-)
Herostrat is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2004., 10:57   #71
Pih.. ubit che me baba Rivka)) Rahe
rahela is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2004., 02:19   #72
imena i prezimena

pokusala sam otvorit topicu o tome zna li netko site gdje bi mogla nac podrijetla imena i prezimena na Bas razno i Simona me uputila da probam ovdje...takoder je komentirala:

Quote:
Simona kaže:Horvat naprosto znači Hrvat. Tako su nas zabilježili, mislim, Mađari ...Vladimir je slavenskog porijekla, ne znači da je samo rusko...

Neka prezimena su naprosto izvučena iz zanimanja, pa je tako najčešće prezime Kovač (Smit i sl.), a Kovačić ili Kovačević bi bio Kovačev sin...ono "mali kovačev" itd itd.
Ili prezime Ribar...nema ga u stvarnim ribarskim područjima npr. na moru, ali postoji tamo gdje je to bilo rijetko zanimanje...
zna li netko vise o svemu tome?
hana is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2004., 10:07   #73
U Mađarskoj mnogo su prezimena slavenskih (južnoslavenskih) porijekla.
Iz imena naroda: Horváth (Horvat, znači: Hrvat), Rácz (Rac, znači: Srbin), Tóth (Tot, znači: Slaven u Karpatskom bazenu ili Slovak ili Hrvat ili Rusin ili Slovenac), Nándor (Nandor, znači: Bugarin) /iako može biti da je „Nándor" turskog porijekla/.
Iz zanimanja: Kovács (Kovač, znači: isto kao u hrvatskom), Gelencsér (Gelenčer, znači: lončar, grnčar), Mészáros (Mesaroš, znači: mesar), Hajdú (Hajdu, znači: hajduk, županijski pandur).
U brzini sam padao na pamet toliko.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2004., 20:22   #74
Quote:
Magor kaže:
(Horvat, znači: Hrvat
Zanimljivo je da u Slovackoj (a odnedavno sve vise i u Ceskoj - zbog migracije) masa Cigana ima prezime Horváth...
Thresholder is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2004., 23:40   #75
Quote:
Thresholder kaže:
Zanimljivo je da u Slovackoj (a odnedavno sve vise i u Ceskoj - zbog migracije) masa Cigana ima prezime Horváth...
To samo govori da su došli na te prostore iz istih hrvatskih područja. I u isto vrijeme!
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2004., 23:42   #76
Re: imena i prezimena

Quote:
hana kaže:
zna li netko vise o svemu tome?
Naletila sam na nešto slično s ovog foruma.

https://www.forum.hr/showthread.php?s=&threadid=9511

Tu imaš i još neke druge linkove.

Ja sam shvatila da tebe zanimaju neki konkretni slučajevi, a ti ovdje postaviš dio mog odgovora kao pitanje?
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2004., 10:03   #77
Thresholder kaže: Zanimljivo je da u Slovackoj (a odnedavno sve vise i u Ceskoj - zbog migracije) masa Cigana ima prezime Horváth...

Nije samo u Slovačkoj, a i u Mađarskoj. Ali samo malo deo Cigana ima prezime Horváth (ostali imaju: Lakatoš, Oršoš, Balog(h), Kolompar...itd.)


Simona kaže: To samo govori da su došli na te prostore iz istih hrvatskih područja. I u isto vrijeme!

Tako je.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2004., 12:59   #78
Quote:
Magor kaže:
Tako je.
Očito više nije zanimljivo. Povijest je tako dosadnaaa.

Kome to još treba?

Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2004., 12:05   #79
Quote:
soks kaže:
Babinu Guzicu (mislim da jenegdje na Hvaru)
Smočiguzicu
go2slep is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2004., 16:59   #80
Quote:
Bell@ Baggins * kaže:
prezimena koja zavrsavaju na -ov ili -ev ima u Vodicama puno. Zaista ne znam odakle su se doselili i kada, tamo je sve puno Juričeva, Stipaničeva, Sladoljeva. Najviše ima Juričeva, pa su razliciti ogranci dodali i drugo prezime, tak da ih ima dosta koji imaju prezime Juričev - Martinčev, Juričev- Sudac, Juričev - Špirić...itd.
nisu se doselili niotkud, to su ti cistokrvni Hrvati, a Vodice se prvi put spominje negdje u 15 st. i prva prezimena su bila ista.
SunGöttin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:54.