Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.05.2004., 22:17   #41
evo za sve cure sa njemachkog govornog podruchja

kako pravilno pregledati grudi
Lisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2004., 22:58   #42
lisa, super je link, hvala!!!
traxdata is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2004., 15:08   #43
Quote:
Lisa kaže:
evo za sve cure sa njemachkog govornog podruchja

kako pravilno pregledati grudi


Lisa super link, hvala sve je na videu prikazano, bas sve, bas cu veceras napraviti po uputama, super link i za one koji ne barataju njemackim, ima video prikaz a to se kuzi i bez teksta
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2004., 19:17   #44
Ja uvjek nadem "nesto" ako pipam za vrijeme pms-a.
Necu zaboravit nikad kako mi je bilo kad sam prvi put napipala nesto tvrdo,nisam mogla cijelu noc zaspat,ali bilo je sve u redu.
Doktorica mi pregleda jednom godisnje grudi,kada radim i papa test.I kaze mi da uvijek pregledam sama nekoliko dana nakon menstruacije.
croft is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2004., 16:57   #45
E pa, cure, znam da mi nećete vjerovati i da ćete me sad sve napasti, ali ja sam u zadnje vrijeme na par mjesta pročitala da su samopregledi dojke totalna glupost i da to ne treba uopće raditi iz xy razloga.
I da se, ak se već brinete, radije odete doktoru pregledati.

Prvo, daje ti lažnu sigurnost, jer ti ipak noisi doktor.

Drugo, tko traži, taj i nađe.
Treba se koncentrirat na zdravlje, a ne na traženje bolesti (ovo je sad više neka filozofska kategorija, ali ja stvarno vjerujem u to - ako ću stalno razmišljati o tome kak bi mogla dobiti rak i stalno se prepipavati, zapravo si povećavam šanse da ga i dobijem - na ono na što fokusiraš svoju energiju - to se povećava, dovodiš to u svoj život).

Iz tog razloga se ja ne pregledavam. Radije ću jednom godišnje otići na sistematski, nek me tam prepipaju.
UnExpected is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2004., 09:51   #46
gospa, stvarno nemam rijechi na ovo shta si napisala
ne mogu vjerovati da ima cura koje tako misle kao ti

ti samopregledi bi se trebali radit svaki mjesec : jel to znachi da bi se trebalo ich svaki mjesec kod ginekologa jer mi nismo struchno osoblje?
i naravno da je tesko u pochetku razlikovati jel to normalno tkivo ili shto drugo, no vjezhbom do "savrshenstva", nitko se nije nauchen rodio, pa ni lijechnici
a ono: bolje ne trazhit jer b i se moglo shto god i nachi...
hajde, prochitaj josh jednom moje postove
ne misljish stvarno da sam ja trazhila i pipala ne bi li shto god napipala pa da to idem lijechiti ????
josh jednom naglashavam da je prednost ,ako se nesht i otkrije u ranom stadiju razvijanja ,ta da je moguchnost lijechenja jako visoka ( sve dok bolest nije metastazirala)
naravno da i to nije garancija za dug zhivot, ali meni ga je samopregled produzhio i ja sam zahvalna na tome
Lisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2004., 16:52   #47
Nije stvar da JA tako mislim.
To su napisali sami liječnici i ima ih jako puno koji tako misle.
Te članke su oni pisali, ne ja.

Samopregledom možeš zapasti u neku lažnu sigurnost - pa ako se već bojiš, otiđi tri put godišnje doktoru na pravi pregled.

Ja idem jednom godišnje i isto mi je doktorica rekla da su ti samopregledi glupost.
UnExpected is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2004., 16:55   #48
Quote:
Lisa kaže:
ne misljish stvarno da sam ja trazhila i pipala ne bi li shto god napipala pa da to idem lijechiti ????
Nisam to rekla. Rekla sam da negativne misli, strah i briga stvaraju bolest. Ljudi koji se opterećuju strahovima i bolestima se češće razbole.
Kad se koncentriraš na pozitivno, kreiraš pozitivna iskustva.
UnExpected is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2004., 22:07   #49
Quote:
gospa Noris kaže:
Nije stvar da JA tako mislim.
To su napisali sami liječnici i ima ih jako puno koji tako misle.
Te članke su oni pisali, ne ja.

Samopregledom možeš zapasti u neku lažnu sigurnost - pa ako se već bojiš, otiđi tri put godišnje doktoru na pravi pregled.

Ja idem jednom godišnje i isto mi je doktorica rekla da su ti samopregledi glupost.
ima lijechnika i lijechnika i lijechnika.... i naravno da svaki ima svoje mishljenje i teorije
na tebi ostaje odluka kome chesh i u shto chesh vjerovati

ja se ne pregledavam jer se bojim da chu mozhda neshto nachi , nego se pregledavam da, u sluchaju da shta napipam, to "pravovremeno" nadjem dok je josh u pochetnom stadiju i gdje se josh mozhe dobro terapirati; dok josh nije metastaziralo...

ali, nemam namjeru uvjeravati te u nuzhnost i korisnost samopregleda
svatko je odgovoran za sebe i neka svatko odluchuje i chini ono shto misli da je za njega najbolje
zhelim ti svako dobro
Lisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2004., 10:19   #50
U svakom slučaju, tko se sam pregledava, trebao bi to kompletirati s liječničkim pregledima, da ne bi živio u lažnoj sigurnosti.

Ja smatram da mi jedan sistematski godišnje sasvim dovoljan.
UnExpected is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2004., 15:15   #51
Lisa..

...nadam se da pratiš ovaj topic...i da nisi na godišnjem.... i da će u narednim danima sjahat s mene s poslom pa ću moći pregledati odgovore... i još sto stvari se nadam.....

Da ubrzano objasnim, muka mi je i prevelika da bih sad još o tome se raspisala...

Samopregled... bolno mjesto...lijeva dojka...
Pregled od doktorice...uputnica....mamografija...
Na mamografiji "pregusto" tkivo da bi se sa 100%-tnom točnošću moglo isčitati...
(u tom periodu - oralna kontracepcija - prvi mjesec = cice na "uzbunu")
..naručuje me nakon menge na ultrazvuk... nalaz desna dojka-cista 16 mm, lijeva dojka....ne zna...nije siguran...mali promjer... tvrdo je, pomično je (što ponaša se slično cisti), ali nije siguran...šalje me na Institut na dodatnu obradu... pa recimo relativno hitno...

Lisa, Ti ne da znaš otprilike, nego fakat znaš kamo sve misli odu, koje sve odluke unaprijed se donose.. dok tako čekaš da ti kažu nešto što je 100% sigurno da je-tako.
Pa bilo što.

Tijekom pregleda (i ultrazvuka i mamografije), liječnik (vođen mojom obiteljskom genezom) predlaže mi da utvrdim genetičku sklonost ka karcinomu dojke, takozvanom prisutnošću određenog genotipa...
Da li su i tebe (ili ikoga od vas koji ovo čitate) poslali na te pretrage i gdje?
Koliko ja znam, u Zagrebu je najjači center za tipizaciju tkiva na Rebru. Da li sam u pravu?

Savjeti, iskustva????
deatwin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2004., 21:52   #52
sorry deathwin, malo sam zbunjena jer ne razumjeh dobro
je si ti sad trenutno u pretragama tj. ischekujete rezultate?
daklem polako
ustvrdili su ti chvorich ali ne mogu razaznati shto je i kakav je?
ne posustaj dok ne budesh imala 100% sigurnost
imash moguchnost biopsije tkiva ( uzima se uzorak iz chvoricha pomochu igle)
dalje imash moguchnost MRT-a ( nemoj me hvatat za rijech ali u prijevodu mislim da je to neshto slichno komp.tomografiji samo je ovo sa magnetskim razluchivanjem? ( u originalu na njemachkom:Magnetresonanztomographie)
pregledava se tkivo u onoj "cijevi" dok lezhish u slojevima: prvo ti u venu ubrizgaju neku tekuchinu koja se zadrzhava u tkivu tumora i onda se u "cijevi" slika sloj po sloj tkiva dojke.
Traje dugo i skupo ko vrag; ovdje u Nj. preuzima zdravstveno samo u "posebnim sluchajevima " kad npr. nema chistog nalaza pomochu drugih tehnika
MRT je vrlo pouzdana tehnika
u sluchaju da ti ustanove rak , shto se svim srcem nadam da ne bude tako, ali ako da , uz sav strah i shok, probaj ostat barem dijelom bistre glave
Raspitaj se ima li u Hr moguchnost testiranja tumorskog tkiva na razlichite vrste citostatika ( kemoterapija)?
U Njemachkoj ima takva vrsta testa i u medjuvremenu ga placha zdravstveno: dio tumorskog tkiva se testira na razlichite vrste citostatika i tako se ustvrdi na koji citostatik ( vrstu kemo) najbolje reagira.Takva kemo se ( ako je potrebno, ovisi o nalazima) onda i dobije.
Ja da sam znala prije za to, ja bi to obavezno napravila.
Nadalje razmotrite ( ti i lijechnik) da li postoji moguchnost da se operira samo chvorich bez da se izvrshi mazekzomija? ( tu je vazhno da lijecnik ima dug stazh i puno prakse jer mora prepoznati bolesno od zdravog tkiva da bi mogao odstraniti chvorich u cijelini , kazhe se " u zdravom tkivu")
nadalje raspitaj se da li operiraju po sentinel metodi : markiranje prvog limfnog chvoricha do bolesnog tkiva u dojci pomochu radioloshke supstance ubrizgane u venu i CT-kompj. tomografije.
Pri toj tehnici odstrani se "samo " taj sentinel limfni chvorich i par okolnih a ne svi kao do sad prakticirano( vrlo vazhno jer ako odstrane sve postoji opasnost od zastoja limfne tekuchine u ruci )
joj nechu vishe pisat da te ne strashim
ali ako te zanima, javi
eh da u svezi ustvrdjivanja gena ti ne mogu bash pomochi jer nisam informirana
na osnovu chega je on to tebi spomenuo?
imash li u obitelji sluchajeva raka?
ah da sad prochitah, sorry
poznajem sluchajeve gdje su cure odstranile tkiva iz obje dojke na preporuku lijechnika i umetnule silikone bash zbog toga shto su chesti sluchajevi raka dojke u obitelji
to kao prevencija
budi jaka
pusa
Lisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2004., 22:49   #53
Re: Lisa..

Quote:
deatwin kaže:
[BDa ubrzano objasnim, muka mi je i prevelika da bih sad još o tome se raspisala...

[/B]
Nemam niš pametno za reći, samo
Drž' se i slušaj Lisu
__________________
Dreams
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2004., 01:26   #54
Quote:
Lisa kaže:
ne posustaj dok ne budesh imala 100% sigurnost
it's ain't over till it's over

ne daj se
__________________
Zar stvarno misliš da razumijen to šta iman u glavi .. :-*
sunčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2004., 15:37   #55
Uh Lisa....

nadam se da nije....

Ma gle, ovako stvari stoje.
Užasno, užasno me strah...i od njega na trenutak ne vidim, zaslijepi me.
No, samo na trenutak, na sreću. I za sada uspijevam, pobijeđujem u borbi da tih trenutaka je što manje tijekom dana.

Sve će biti u redu kad odem na Institut, uzmu uzorak, i jave mi rezultate. Jer kakav god bio rezultat, neće se stotinu "ako", koje se nevjerojatnom progresijom u jednu sekundu namnože, vezati na milijune "onda ću.." Ovako, na temelju "nisam siguran" od radiologa, ja sam sad u sve nesigurna.

Ne, niti u jednoj varijanti neću odustati. Niti ću odustati u ganjanju stopostotnog nalaza, niti ću odustati od svih mogućih što testiranja, što terapija. Niti ću odustati od sebe koja sam -NEodustajuća od života sa velikim Ž.

Samo jebemu, fakat me evo sada strah


Što se tiče preventivnog uklanjanja tkiva dojke... Ne znam, nisam za takav pristup preventivi. Preventiva je (za mene) očitati rizik, educirati se kako ga svesti na što manju mjeru i redovito kontrolirati svom raspoloživom (najmodernijom) dijagnostikom.

Nekako mislim da tijelu treba pružiti šansu, da treba u tijelo imati povjerenja da neće baš tom stazom predaka krenuti.
Jer miša mu, čisto na bazi energije, ako ne daš "mu" vjeru i ne podupreš je aktivnostima koje iz te "vjere" idu, ne možeš ništa niti očekivati.

Krene li u krivo, odlučit ću se za najdublji kirurški zahvat, bez da trepnem.

Lisa, da li su nalazi nakon punkcije i biopsije tkiva potpuno sigurni? Mislim, ako mi nalaz bude ok, da li sam tada SIGURNA da je sve ok?
I kako cista (daj Bože da je cista) kasnije reagira na punkciju? Da li joj je to triger za brži rast ili se premješta, ili nešto sasvim deseto?

Ma sve ću, naravno, pitati liječnika na Institutu. Jebemti, radim si i popis pitanja, kao šalabahter kad idem na ispite Jer kad tamo dođem, ne želim da od frke - zaboravim. Ma i najmanju glupost ću ga pitati.
Ali eto, znam da ima žena na Forumu koje su imale to iskusto, koje su bitku izborile i sad su zdrave, pa eto.......

Baš sam ustratareni ženski seronja... i onako, ne prepoznajem se u ovoj ulozi straha...

Lisa, puno, puno ti hvala na javljanju, na vremenu, na iscrpnosti...
Isprintala sam si tvoj post i upute, da znam tražiti, inzistirati, ako nalazi neće biti dobri. U stvari tako nešto mi je baš trebalo, da ima netko tko vlada situacijom, terminologijom, koji zna kada koji korak i prema kamo treba poduzeti..
Hvala.

Tija, srećo, hvala ti na zagrljaju...
I sve si nekaj mislim, a ćeš mi posuditi malo, ak meni ovo malo sirotinje uzmu? Neš niti vidjeti da ti fali
(Bemti, pukoh, vidi kave gluposti pišem i totalno nepovezano)

Sunčica, hvala

Ma je dobro imati vas
deatwin is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2004., 21:09   #56
Draga Dea,

otprilike sam proshla shto i ti...lijeva dojka koja je bila najgore 'napadnuta' mastitisom ~ 3 ciste, sumnjive. U desnoj dojci dvije....vishe cista nego sisa

Jedna punkcija nije bila dovoljna zamisli, uzeli premalo tkiva za analizu

Da skratim prichu - nalaz bo

U svakom sluchaju, shaljem ti veliki i ovo sa shalabahterom ti je

Ja to chinim prije svakog posjeta specijalisti.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2004., 21:40   #57
dea

ne znam ti nishta pametno reci

ali drzh se

Lisa, po tvom opisu MRT je Magnetic Resonance Imaging - koristi se za otkrivanje anomalija mekog tkiva svih vrsta

npr. ako ti je tetiva pukla, ako imash ukllijeshten zivac itd.

mislim da bi to trebalo biti i u CRO jer sam ja josh prije nekih 20 godina imala slican pregled u Sarajevu
margarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2004., 22:13   #58
Quote:
margarita kaže:
dea

ne znam ti nishta pametno reci

ali drzh se

Lisa, po tvom opisu MRT je Magnetic Resonance Imaging - koristi se za otkrivanje anomalija mekog tkiva svih vrsta

npr. ako ti je tetiva pukla, ako imash ukllijeshten zivac itd.

mislim da bi to trebalo biti i u CRO jer sam ja josh prije nekih 20 godina imala slican pregled u Sarajevu
da je, margi,hvala na dopuni
samo nije ogranicheno na otkrivanje anomalija mekog tkiva nego svih anomalija ( i na kostima)
i sigurna sam da to imaju i u Hr samo je pitanje da li to zdravstveno placha jer ovdje ne, samo u "posebnim" sluchajevima

deatwin, evo ti prvo jedan veeeeliki za svu hrabrost i pozitivnu energiju koju zrachish i u ovakvim teshkim trenutcima

shto se tiche biopsije:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
deatwin kaže:
Lisa, da li su nalazi nakon punkcije i biopsije tkiva potpuno sigurni?
jesu ako pogode tkivo
Mislim, ako mi nalaz bude ok, da li sam tada SIGURNA da je sve ok?
na ovo pitanje ti ne mogu odgovoriti jer nisam lijechnik
I kako cista (daj Bože da je cista) kasnije reagira na punkciju? Da li joj je to triger za brži rast ili se premješta, ili nešto sasvim deseto?

na zhalost ima sluchajeva gdje je nalaz pokazao da je bezopasno i na pregledu nakon pol godine otkrivene su maligne stanice, ali to nije pravilo!!!!!
--------------------------------------------------------------------------------

drago mi je da sam ti pomogla
i uz ove rijechi podrshke shaljem ti punu vrechu pozitivnih misli
neka te prate kroz ovo teshko vrijeme
Lisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2004., 23:18   #59
Nemam nista pametno da napisem, ali ti saljem

Vec vidim da si hrabra i da ces uspjeti izdrzati bez obzira na ishod rezultata. Poznat mi je strah i neznanje koje trenutno prolazis, ali sve ima svoj kraj.
Meni je jednom Lisa napisala :"informiraj se , citaj ....", to kazem i ja tebi, pomoci ce da shvatis svoje stanje,a samim tim bit ces i jaca!
Ja sam postala nekako tvrdoglava, svojeglava...odlucia sam da nije gotovo dok ja to nekazem , nece mene nikaka bolest hebavat! Meni je tako lakse razmisljat.

Javljaj se, pisi kad te uhvati zuta minuta, vici, smij se, placi..., ali uvijek pici naprijed...nesmijes posustati!
SuzA is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2004., 00:45   #60
Re: Uh Lisa....

Quote:
deatwin kaže:

Ne, niti u jednoj varijanti neću odustati. Niti ću odustati u ganjanju stopostotnog nalaza, niti ću odustati od svih mogućih što testiranja, što terapija. Niti ću odustati od sebe koja sam -NEodustajuća od života sa velikim Ž.

pravilno razmišljanje


Quote:
deatwin kaže:

Tija, srećo, hvala ti na zagrljaju...
I sve si nekaj mislim, a ćeš mi posuditi malo, ak meni ovo malo sirotinje uzmu?
Ne posudit, nego dati u nepovrat

Sretno
__________________
Dreams
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:07.