Natrag   Forum.hr > Sport > Ostali sportovi > Borilački sportovi i vještine

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.08.2005., 01:18   #1
Thumbs down da li je to samo u wing chunu ili se dešava i u drugim vještinama?

da li je to samo “bolest“ wing chuna ili je normalno i drugim borilačkim vještinama? Naime jasno mi je da u svakoj borilačkoj postoji međusobno pljuvanje „majstora“ prepcavanje koji je „stil“ bolji itd…ali uvjeren sam da nema toliko razmimolaženja u svezi tehnike…eto, neki dan nastala je veoma neugodna situacija unutar Wongovih sljedbenika…jedan majstor kaže da mu je Wong pokazao ovako Bong sao, drugi onako…u svakom slučaju došlo je do ružnog prepucavanja…iskrneo to me izennadilo..jer na međusobna prepucavanja između tingovaca, cheungovaca, yiuovaca, wongovaca itd.. sam se već navikao..ali ovo me full šokiralo..unutar jednog stila da se počupaju kako ide neka tehnika…ne znam…ali meni to fakat nije jasno…

ps. koga zanima na PM ću mu dati link da vidi o čemu se radi…
__________________
NEMA GA VIŠE...

Zadnje uređivanje satter : 09.08.2005. at 14:36.
CHE-Guerrilla is offline  
Old 08.08.2005., 10:36   #2
To je nazalost izgleda postalo normalno u vecini borilackih vjestina.
Od jednog majstora pet ucenika bi otvorilo pet skola koje su u biti iste i rade iste stvari ali zbog nedostatka postovanja prema ucitelju nisu se mogli dogovoriti da samo jedan ucenik vodi skolu.

Cak i ako ucitelj preda cijelu svoju skolu samo jednom uceniku svejedno drugi ucenici otvaraju svoje skole i tako dalje.

Nije ni majstorstvo sto je nekad bilo.
Ali to i nije lose jer na taj nacin se jako dobro moze vidjeti karakter tih ljudi, jer oni u tim situacijama u biti pokazuju da li im je stalo samo do novca ili prestiza ili im je ipak vjestina najbitnija od svega.

Sve ima svoje lice i nalicje.
__________________
Imaj vjere u Boga, ali zaključavaj svoj auto!
satter is offline  
Old 08.08.2005., 10:40   #3
Quote:
satter kaže:
To je nazalost izgleda postalo normalno u vecini borilackih vjestina.
Od jednog majstora pet ucenika bi otvorilo pet skola koje su u biti iste i rade iste stvari ali zbog nedostatka postovanja prema ucitelju nisu se mogli dogovoriti da samo jedan ucenik vodi skolu.

Cak i ako ucitelj preda cijelu svoju skolu samo jednom uceniku svejedno drugi ucenici otvaraju svoje skole i tako dalje.

Nije ni majstorstvo sto je nekad bilo.
Ali to i nije lose jer na taj nacin se jako dobro moze vidjeti karakter tih ljudi, jer oni u tim situacijama u biti pokazuju da li im je stalo samo do novca ili prestiza ili im je ipak vjestina najbitnija od svega.

Sve ima svoje lice i nalicje.
ma znam nažalost..ali ovdje se radi da su današnji učenici sljedbenici Yip Mana..o.k. nakon Manove smrti veliki broj učenika je istaknuo da samo on zna pravi stil i tajne....i sve je o.k....profilirao se određeni broj majstora i međusobno "ratuju" razni stilovi..ali ovdje je sada došlo do toga da unutar jednog "stila" dolazi do prepucavcanja ali kao što rekoh, vjerujem da se i u drugim školama prepucavaju zbog tržišta..ali ovdje se radi o tome kako bi trebalo izvoditi jednu tehniku ili ne..mislim zbilja
__________________
NEMA GA VIŠE...
CHE-Guerrilla is offline  
Old 08.08.2005., 10:42   #4
btw. što želim reći..vjerujem da i npr. u BJJ postoji "rat".....ali mislim da kod njih nema dileme kako se neka tehnika izvodi...mislim npr. armbar je armbar zar ne? ne vjerujem da i tamo svaki majstor govori da on zna jedini kak spada armbar?
__________________
NEMA GA VIŠE...
CHE-Guerrilla is offline  
Old 08.08.2005., 10:50   #5
Da, kuzim ja sto ti hoces reci, ja u biti vise povlacim paralelu na stanje u ninjutsu-u.
Ne kuzim se dovoljno u w.c. pa me ispravi ako nesto falijen, ali u biti mozda je samo stvar osobne interpretacije iste stvari.
Znas ono, drukcija fizionomija tijela pa malo drukcije radi tehniku a u biti ista stvar.
Aj posalji mi taj link na pm, sad si me zainteresirao.
__________________
Imaj vjere u Boga, ali zaključavaj svoj auto!
satter is offline  
Old 08.08.2005., 10:58   #6
ma nije stvar u fizionomiji..već jednostavno jedan majstor kaže da mu je Wong pokazao ovak bong sao..dok ga drugi napadaju zakaj im to prije nije rekao..treći ga pak vrijeđaju da je premalo učio s Wongom tj. da krivotvori vrijeme treniranja itd....kao što rekoh iznenadilo me da na njihovom internom forumu tj. da unutar "njihovog" stila postoji takvo međusobno pljuvanje...to da pljuju po drugim majstorima nije mi drago ali eto to je za očekivati..ali ovo
__________________
NEMA GA VIŠE...
CHE-Guerrilla is offline  
Old 08.08.2005., 11:13   #7
Quote:
CHE-Guerrilla kaže:
btw. što želim reći..vjerujem da i npr. u BJJ postoji "rat".....ali mislim da kod njih nema dileme kako se neka tehnika izvodi...mislim npr. armbar je armbar zar ne? ne vjerujem da i tamo svaki majstor govori da on zna jedini kak spada armbar?
to je tocno, ali tan sao nije isti u npr u tingovom poducavanju i wongovom....jednostavno nije.
wing chun je slobodniji od ostalih vjestina
chum_kiu is offline  
Old 08.08.2005., 14:02   #8
Re: da li je to smao u wing chunu ili se dešava i u drugim vještinama?

Quote:
CHE-Guerrilla kaže:
da li je to samo “bolest“ wing chuna ili je normalno i drugim borilačkim vještinama? Naime jasno mi je da u svakoj borilačkoj postoji međusobno pljuvanje „majstora“ prepcavanje koji je „stil“ bolji itd…ali uvjeren sam da nema toliko razmimolaženja u svezi tehnike…eto, neki dan nastala je veoma neugodna situacija unutar Wongovih sljedbenika…jedan majstor kaže da mu je Wong pokazao ovako Bong sao, drugi onako…u svakom slučaju došlo je do ružnog prepucavanja…iskrneo to me izennadilo..jer na međusobna prepucavanja između tingovaca, cheungovaca, yiuovaca, wongovaca itd.. sam se već navikao..ali ovo me full šokiralo..unutar jednog stila da se počupaju kako ide neka tehnika…ne znam…ali meni to fakat nije jasno…

ps. koga zanima na PM ću mu dati link da vidi o čemu se radi…
Prepucavanja su normalna za svaku školu.

I sam znaš da postoji više vrsta bongova. No međutim, razloga za svađu nema. Ako oba bonga funkiconiraju u praksi onda su oba dobra. Opet sa druge strane, ako jedan bong ili drugi ili oba nerade u praksi onda ga je taj čovjek krivo savladao.
walterdimov is offline  
Old 09.08.2005., 02:40   #9
Evo i mene, otreznio se malo nakon desetak dana gužvanja
Što se tiče ovog, nisam nigdi primijetio da ima tolko prepucavanja. U BJJ svaki majstor ima neke svoje cake, svaka škola ima neke svoje načine, ali ništa zbog čega bi trebalo doć do prepucavanja, pogotovo ne ovakvog
Afrofeet is offline  
Old 09.08.2005., 10:28   #10
Quote:
chum_kiu kaže:
to je tocno, ali tan sao nije isti u npr u tingovom poducavanju i wongovom....jednostavno nije.
wing chun je slobodniji od ostalih vjestina
ma isti je...ali to je složena priča i čisto marketinške naravi..tako da me taj međusobni rat "stilova" uopće ne čudi...čudi me dok u jednom "stilu" dođe do rata
__________________
NEMA GA VIŠE...
CHE-Guerrilla is offline  
Old 09.08.2005., 10:29   #11
Quote:
Afrofeet kaže:
Evo i mene, otreznio se malo nakon desetak dana gužvanja
Što se tiče ovog, nisam nigdi primijetio da ima tolko prepucavanja. U BJJ svaki majstor ima neke svoje cake, svaka škola ima neke svoje načine, ali ništa zbog čega bi trebalo doć do prepucavanja, pogotovo ne ovakvog
eto to sam htio čuti to sam si i mislio
__________________
NEMA GA VIŠE...
CHE-Guerrilla is offline  
Old 09.08.2005., 12:48   #12
Re: da li je to smao u wing chunu ili se dešava i u drugim vještinama?

Quote:
CHE-Guerrilla kaže:
da li je to samo “bolest“ wing chuna ili je normalno i drugim borilačkim vještinama? Naime jasno mi je da u svakoj borilačkoj postoji međusobno pljuvanje „majstora“ prepcavanje koji je „stil“ bolji itd…ali uvjeren sam da nema toliko razmimolaženja u svezi tehnike…eto, neki dan nastala je veoma neugodna situacija unutar Wongovih sljedbenika…jedan majstor kaže da mu je Wong pokazao ovako Bong sao, drugi onako…u svakom slučaju došlo je do ružnog prepucavanja…iskrneo to me izennadilo..jer na međusobna prepucavanja između tingovaca, cheungovaca, yiuovaca, wongovaca itd.. sam se već navikao..ali ovo me full šokiralo..unutar jednog stila da se počupaju kako ide neka tehnika…ne znam…ali meni to fakat nije jasno…

ps. koga zanima na PM ću mu dati link da vidi o čemu se radi…
Kazi im: "Ma vi nemate pojma!" i napravi svoju skolu s tom tehnikom kako si je ti zamislio!

Eto, to ti je to! (ukratko)
__________________
...zoom, ZOOM, zoom, capoeira mata um...
..::[Grupo Ginga Mar]::..
The Postman is offline  
Old 09.08.2005., 12:48   #13
Barem tako rade drugi...
__________________
...zoom, ZOOM, zoom, capoeira mata um...
..::[Grupo Ginga Mar]::..
The Postman is offline  
Old 09.08.2005., 16:34   #14
Fakat je istina da ima mnogo tog prepucavanja i to u svakoj vjestini bespostedno (pogotovo unutar istog stila, npr. karate, kempo, kung fu, itd...), ali ja osobno nemam naviku pljucati po bilo cemu, vec radije istaknuti neku dobru stranu necega nego pilati kak nekaj ne valja. Ak mi vec nekaj ne valja onda to kazem kao osobno misljenje, a ne dogmu. (npr, Bijeli Lotos Kempo vs, Shaolin Kempo)

"My kung fu is better than yours! Haiiiii!" spreha, zar ne ?
__________________
A good martial artist does not become tense, but ready. Not thinking, yet not dreaming. Ready for whatever may come. When the opponent expands, I contract. When he contracts, I expand. And when there is an opportunity, I do not hit. It hits all by itself. - B. Lee
kempasgogs is offline  
Old 09.08.2005., 22:02   #15
Nisam često online međutim dobra rasprava nemože nikome škoditi.

Zašto bi bilo čudno prepucavanje između Wongovih sljedbenika kada je očigledno do istog došlo i među Yip Manovim sljedbenicima (čemu najbolje svjedoče razlike u njihovim stilovima). Pa nije Yip Man valjda bio lošiji učitelj od svojeg učenika Wong-a, pa da su se kod njega "prepucavali", a kod Wonga neće.
Što se tiče Ving Chun-a tu je teško odgovoriti koji je stil "ispravan" a koji ne tako da su "prepucavanja" nažalost neizbježna, s obzirom da ni nastanak Ving Chuna i originalna namjena nisu razjašnjeni. Ako pogledamo različite teorije gdje je po jednoj Ving Chun nastao kao stil razvijen od Shaolina specjalno za žene, dok po drugoj su ga smislili ubojice i špijuni kako bi mogli brzo "utišati" bitno snažnije stražare u trenutku kad ih ovi pokušaju uhvatiti pa preko legende o Ng Mui i Yim Wing-Chun vidimo da se namjena stalno mjenjala a sa njom i pokreti. Vjerojatno će se to i nastaviti tako da danja "prepucavanja" ne ginu, međutim nemora to biti ni loše. Ali isto tako moguće su i nove podjele.
Merodach is offline  
Old 09.08.2005., 22:14   #16
Quote:
Merodach kaže:
Nisam često online međutim dobra rasprava nemože nikome škoditi.

Zašto bi bilo čudno prepucavanje između Wongovih sljedbenika kada je očigledno do istog došlo i među Yip Manovim sljedbenicima (čemu najbolje svjedoče razlike u njihovim stilovima). Pa nije Yip Man valjda bio lošiji učitelj od svojeg učenika Wong-a, pa da su se kod njega "prepucavali", a kod Wonga neće.
Što se tiče Ving Chun-a tu je teško odgovoriti koji je stil "ispravan" a koji ne tako da su "prepucavanja" nažalost neizbježna, s obzirom da ni nastanak Ving Chuna i originalna namjena nisu razjašnjeni. Ako pogledamo različite teorije gdje je po jednoj Ving Chun nastao kao stil razvijen od Shaolina specjalno za žene, dok po drugoj su ga smislili ubojice i špijuni kako bi mogli brzo "utišati" bitno snažnije stražare u trenutku kad ih ovi pokušaju uhvatiti pa preko legende o Ng Mui i Yim Wing-Chun vidimo da se namjena stalno mjenjala a sa njom i pokreti. Vjerojatno će se to i nastaviti tako da danja "prepucavanja" ne ginu, međutim nemora to biti ni loše. Ali isto tako moguće su i nove podjele.
zanimljiv upis
__________________
NEMA GA VIŠE...
CHE-Guerrilla is offline  
Old 09.08.2005., 22:20   #17
Htio bih napomenuti da nisam praktikant Ving Chun-a ali volim proučavati borilačke vještine u teoriji.
Merodach is offline  
Old 09.08.2005., 22:22   #18
Quote:
Merodach kaže:
Htio bih napomenuti da nisam praktikant Ving Chun-a ali volim proučavati borilačke vještine u teoriji.
i koja ti se teoretski borilačka vještina najviše sviđa?
__________________
NEMA GA VIŠE...
CHE-Guerrilla is offline  
Old 09.08.2005., 23:05   #19
Quote:
CHE-Guerrilla kaže:
ma isti je...ali to je složena priča i čisto marketinške naravi..tako da me taj međusobni rat "stilova" uopće ne čudi...čudi me dok u jednom "stilu" dođe do rata
nije isti, bio sam i vidio.

cak i kad radis SNT i udaris, i povlacis ruku nakon udarca niti taj pokret nije isti! druga ideja i druga filozofija svega toga. vidio i cuo na svoje oci i usi.
chum_kiu is offline  
Old 09.08.2005., 23:34   #20
Quote:
CHE-Guerrilla kaže:
i koja ti se teoretski borilačka vještina najviše sviđa?
Tu si me zatekao. Recimo sviđa mi se ninjutsu zbog toga jer na treninzima se ne prakticira samo borba već kretanje, korištenje različitog oružja, opreme i sl. S druge strane takva vještina gdje se trenira "sve" zahtjeva mnogo vremena i kao takva je nepraktična. BJJ mi se, osobno, ne sviđa (ne želim nikoga uvrijediti) zato jer vještina koja zahtjeva od praktikanta da sam sebe "imobilizira" da bi savladao protivnika opasna je za "cestu" i koristi samo u ringu. Sviđa mi se i Ving Chun, ali nisam "praktično" previše upoznat .

PS Koliko vidim mnogi pričaju kako borilačkim vještinama treba "posvetiti život", međutim moje mišljenje je da vještina treba služiti njenim praktikantima, a ne oni njoj, i da bi prava borilačka vještina trebala omogućiti samoobranu već nakon godinu, dvije treniranja po par puta tjedno bez potrebe da se njenom izučavanju "posveti život". Naravno, druga stvar su ljudi koji tu vještinu kasnije prenose daljim generacijama.
Merodach is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:47.