Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.05.2015., 17:19   #10001
Da me se krivo ne svati, tražio sam vaša mišljenja, ali osim ako niste i sami koristili glupo je reć da su xanax i misar isto, po osnovnoj supstanci jesu, ali ne i po načinu djelovanja..

Xanax; umiri u roku 10minuta, pospan sam od njega, drži me kakvih 3-4 sata (o,25)

Misar; umiri mnogo kasnije 45min-do sat vremena ne spava mi se od njega drži me kakvih 5-7 sati.

To je bar što se mene tiče barem na mene je takvo djelovanje ta dva lijeka, probao sam i helex ali me je napao neki osip od njega..
Nino81 is offline  
Old 05.05.2015., 17:25   #10002
ista stvar drugi proizvodjaci.. to je kao da kupujes isti auto druge boje, otprilike..
UKRATKO: odi prvom psihijatru u nadlezni centar!
__________________
I never fall apart because I never fall together
n i k s is offline  
Old 05.05.2015., 17:41   #10003
Quote:
Nino81 kaže: Pogledaj post
Da me se krivo ne svati, tražio sam vaša mišljenja, ali osim ako niste i sami koristili glupo je reć da su xanax i misar isto, po osnovnoj supstanci jesu, ali ne i po načinu djelovanja..

Xanax; umiri u roku 10minuta, pospan sam od njega, drži me kakvih 3-4 sata (o,25)

Misar; umiri mnogo kasnije 45min-do sat vremena ne spava mi se od njega drži me kakvih 5-7 sati.

To je bar što se mene tiče barem na mene je takvo djelovanje ta dva lijeka, probao sam i helex ali me je napao neki osip od njega..
Ja bih na tvom mjestu svejedno kod dobrog psihijatra, pa makar i privatno kod nekoga provjerenog.
Meni je psihijatrica rekla isto mjesec dana Misara - jer sam bila dosta anksiozna, no ono što sam primijetila jest da bi se za mjesec dana navukla samo tako i da bi bih razvila psihičku ovisnost učas. Tolerancija mi se počela razvijati nakon samo 5 uzimanja. Za taj lijek je mjesec dana max preporučena duljina uzimanja, no ja sam po svom iskustvu uvidjela da je dovoljno uzimati puno kraće za navući se. Ja ga uzimam samo kada baš moram - najviše jednom mjesečno. Jedino kada uzmem Misar u mom mozgu je tišina. Osjećam se valjda kako se osjećaju ne anksiozni ljudi cijelo vrijeme - taj osjećaj je toliko dobar da zbilja moraš biti karakter da ga ne poželiš imati stalno. Ja sam se na vrijeme zaustavila jer nisam karakter sklon ovisnostima, imam dobru samokontrolu, no bilo je vrlo primamljivo za navući se.
Pogotovo je nezgodno liječiti nesanicu lijekovima- kada se jednom navikneš zaspati s tabletama problem je zaspati normalno. Postoje tehnike opuštanja koje mogu pomoći za spavanje. Ako te zanima napisat ću ti što ja radim pred spavanje da zaspim u roku od 20 minuta.

Mislim da bi ti možda pomogla psihoterapija, nemoj se osloniti samo na Xanax i Misar jer onda nećeš naučiti kako se boriti s anksioznošću osim tabletama. Dakle moj je savjet oprezno s benzićima i odi kod pravog doktora.

Zadnje uređivanje FIRST : 05.05.2015. at 19:04.
FIRST is offline  
Old 05.05.2015., 17:44   #10004
@Nino, pij ili xanax ili mizar.. jedno od toga baci.. ovisnost ce ti taj lijek napraviti za mjesec - dva dana.. neki kazu da je tocno u 21 dan granica.. a onda je tesko pri micanju tbleta.. i poslusaj @FIRST..
__________________
I never fall apart because I never fall together
n i k s is offline  
Old 05.05.2015., 18:46   #10005
Quote:
n i k s kaže: Pogledaj post
ista stvar drugi proizvodjaci.. to je kao da kupujes isti auto druge boje, otprilike..
UKRATKO: odi prvom psihijatru u nadlezni centar!
Osnovna tvar koja čini neki lijek nije kod svakog proizvođača u potpunosti identičan.
Male razlike u omjerima su posve dovoljne da slobodno kažemo kako to nisu isti lijekovi.
Npr. Seroquel, Loquen ili Q-pin bi po nekoj logici stvari trebali biti isti lijekovi ali daleko od toga da su isti.
Naravno, veliki dio djelovanja ovisi o bolesniku, nismo svi isti.

Danas sam tražio Zonadin ( za spavanje) i kažu mi da je nestašica na tržištu ali imaju kao zamjenu...Sanval !!!
Notorna glupost.

Zašto je Helex doveo do osipa ili čega već a kod nekog drugog nije ??

Tvoja tvrdnja ne drži vodu.
Ne bi smjeli radi ljudi koji piju lijekove tako tvrditi nešto što ne znamo.
Bluzara stari is offline  
Old 05.05.2015., 20:16   #10006
Quote:
n i k s kaže: Pogledaj post
blago tebi Dawn kak' si to uspjela!?
ak ja lažem, lažu svi psihijatri kod kojih sam ikad bila. kak si se ti uspio navuć?
dire Dawn is offline  
Old 05.05.2015., 20:21   #10007
evo opet čitam o toj divoti uzimanja xanaxa/helexa/misara i pitam se zašto se to meni ne događa? mislim ni ne želim, al ne kužim kak se navuć kad ne osjećam ništa osim što se osjećam normalno. i tužno i sretno i rijetko kad "tiho u glavi"
dire Dawn is offline  
Old 05.05.2015., 20:37   #10008
Quote:
dire Dawn kaže: Pogledaj post
evo opet čitam o toj divoti uzimanja xanaxa/helexa/misara i pitam se zašto se to meni ne događa? mislim ni ne želim, al ne kužim kak se navuć kad ne osjećam ništa osim što se osjećam normalno. i tužno i sretno i rijetko kad "tiho u glavi"
Joj da je bar meni tako
Ja se osjećam normalno, ali to normalno je znatno bolje od mog običnog normalnog. I kada prestane djelovati nakon onih 4 sata kao da me spusti i onda sam iziritiana što se više ne osjećam tako dobro ... e da i strašno mi se jede kada ga uzmem. Junk. Nesavladivo.
FIRST is offline  
Old 05.05.2015., 21:15   #10009
Quote:
n i k s kaže: Pogledaj post
sorry, 0.10 mg.. kad pricamo uvijek micemo nulu, pa velimo, 10, 5, itsl. od tud lapsuz.. oh, jbte, ispala divljacina

@Nino, nebuloze su ti pripisane, odi do prvog centra i nadji si psihijatra!!
1 mg iliti 2 x 0,5 mg na dan ? oa ne znam kako se tesko s tiga skidas, ja vec dva dana nisam popila a pijem 5 godina od o,5 do 1.5 mg i nis ne osjecam
vegga is offline  
Old 05.05.2015., 21:26   #10010
Quote:
FIRST kaže: Pogledaj post
Joj da je bar meni tako
Ja se osjećam normalno, ali to normalno je znatno bolje od mog običnog normalnog. I kada prestane djelovati nakon onih 4 sata kao da me spusti i onda sam iziritiana što se više ne osjećam tako dobro ... e da i strašno mi se jede kada ga uzmem. Junk. Nesavladivo.
ja razliku osjetim jedinu u vidu toga da kad ga uzmem nema panike. strah osjećam, ali nikad ne preraste u nešto veće. pijem tablete sa par sati razmaka i nikad ne osjetim kad se "spustim" sa jedne. nekad i preskočim dozu i opet ne osjetim nikakav pad kakav ti opisuješ.
pijem ga češće zato što sam o njemu ovisna i jedino što me nakon nekog vremena počne smetat su znakovi ustezanja (nakon cca 18 sati), al to je druga priča. tijelo mi ne traži veću dozu, ova koju sad pijem je idealna. planirala sam se skinut sa helexa, ali uz posao bi to bilo previše stresno. ionak ga maltene ni ne pijem doma, najviše ga pijem zbog posla ili na poslu.

stvarno nikad, pa ni u početku, nisam osjetila nikakav specijalan mir niti osjećaj ičega osim - nema panike. nisam umrtvljena, ne uspavljuje me (čak i kad sam bila na prevelikim dozama prepisanima od nestručnog doktora), ne ubija mi emocije... s njim sam valjda onakva kakva bi bila da nemam napadaje panike i fobije.

E
i ne utječe mi na apetit. niti negativno niti pozitivno.
dire Dawn is offline  
Old 05.05.2015., 21:29   #10011
Hvala na sugestijama, ići ću kroz dvadesetak dana na kontrolu pa ču vidjet dalji razvoj situacije, Zasad mi je ok stanje pa se neću puno opterečivat i razmišljat,. Po vama koja je adekvantna zamjena zs anksiolitik, a da nije u pitanju antidepresiv..

Može pomoć kak zaspati prirofnim putem i da se ne budim po par puta u noći, netko je spomenuo tehniku.

U biti ja zaspim al se probudim u 4 ili 6 sati i teško mi je onda zaspati kao fa sam totalno razbuđen..
Nino81 is offline  
Old 05.05.2015., 22:03   #10012
Quote:
Nino81 kaže: Pogledaj post
Hvala na sugestijama, ići ću kroz dvadesetak dana na kontrolu pa ču vidjet dalji razvoj situacije, Zasad mi je ok stanje pa se neću puno opterečivat i razmišljat,. Po vama koja je adekvantna zamjena zs anksiolitik, a da nije u pitanju antidepresiv..



Može pomoć kak zaspati prirofnim putem i da se ne budim po par puta u noći, netko je spomenuo tehniku.



U biti ja zaspim al se probudim u 4 ili 6 sati i teško mi je onda zaspati kao fa sam totalno razbuđen..

Ovak, anksiolitici djeluju odmah i tvoj misar i xanax. Probaj ne pit za spavanje, javio se netko za tehnike opustanja. Apsolutno ti nista nece biti od ove terapije do kontrole. U smislu navike. Onda bi svi zivi dr opce prakse slali iskljucivo pacijente psihijatru prije nego im daju Xanax. Sad gledaj na ovaj period koji pijes kao testni period. Probaj si jedan dan maknut jednu dozu i vidjet kak ce ti biti. Nije nuzno da ces dobiti i morati piti AD. Po mojoj procjeni nisu ti napadi toliko cesti. Ali svakak probaj doci bar do psihologa s kojim ces razgovarati i dat ce ti neke tehnike za panicne napade. Ako bas ne bude bolje, nakon te kontrole potrazi psihijatra, ali koji je i psihoterapeut jer nema smisla samo psihijatar. Ako on procijeni da ti treba AD, ok. Inace, to je svakako bolje i korisnije piti od Xanaxa. Ali ti nitko od nas ne moze reci tocno da ti trebs AD, treba strucna osoba i to u zivo. Znaci, samo hrabro, za sad ne brini toliko za Xanax, poslije kontrole idi psihijatru, pa ces vidjeti dalje. I nemoj se bojati AD-a, a kazem, nece ti ga bas ni dati olako.

A sto se Misara i Xanaxa tice, ima mini minimalne razlike koja se kod nekih osjeti, a kod nekih ne. Meni je psih rekla da se zbog ovojnice lijeka kod nekih u zelucu to brze ili sporije rastopi kod nekih isto. Al nek te to sad ne brine. Glavno da si skuzio da nije srce i to nego bas panicni s obzir da ti Lexaurin/Lexillium nije sjeo. To se da rijesit, vazan je razgovor. A ako ces nekat trebat popit xanax, sta ja znam, 1-2 na mjesec, to je sasvim ok.


Skickas fr
zvonx78 is offline  
Old 05.05.2015., 22:10   #10013
E da, postoje naravno i tbl za spavanje, al to nemoj, mislil da cemo se svi ovdje sloziti. A ako bas neces moci, idi u ljekarnu i trazi da ti daju nesto prirodno ili melatonin, al im reci da pijes Xanax.


Skickas fr
zvonx78 is offline  
Old 06.05.2015., 07:37   #10014
Quote:
vegga kaže: Pogledaj post
1 mg iliti 2 x 0,5 mg na dan ? oa ne znam kako se tesko s tiga skidas, ja vec dva dana nisam popila a pijem 5 godina od o,5 do 1.5 mg i nis ne osjecam
1 mg dnevno.. kriza pocinje 4. dan.. nadam se da bus ok!!

mene svi ti ljekovi pri skidanju muce abnormalno.. psihicki sam nestabilna, fizicki nepokretna, narkolepsija 2 puta..

na odjel dolaze ljudi koji se muce k'o konji maknuti normabel ili xanax.. njih tretiraju s fenobarbitonima kako bi mogli izdrzati skidanje..

Quote:
dire Dawn kaže: Pogledaj post
ak ja lažem, lažu svi psihijatri kod kojih sam ikad bila. kak si se ti uspio navuć?
velafax.. kad sam bez njega napisala sam, malo povise postova, sto mi se desava.. drago mi je za tebe, najiskrenije

AD-i NEKI, ne svi, STVARAJU OVISNOST.. Davor Moravek - jedan od izvora ovoga odgovora.. dakle, lazu te psihijatri ili vjerovatno taj jedan s kojim si pricala.. pitanje: mozes li mi imenovati tko ti je to rekao? ukratko, imas srece pri odabiru ad-a..
__________________
I never fall apart because I never fall together

Zadnje uređivanje n i k s : 06.05.2015. at 08:30.
n i k s is offline  
Old 06.05.2015., 07:48   #10015
Quote:
Bluzara stari kaže: Pogledaj post
Zašto je Helex doveo do osipa ili čega već a kod nekog drugog nije ??

Tvoja tvrdnja ne drži vodu.
Ne bi smjeli radi ljudi koji piju lijekove tako tvrditi nešto što ne znamo.
Zato sam napisala da je OTPRILIKE isto.. ali, slazem se, losa poredba.. ajmo reci kao licenca; Marlboro proizveden u Sarajevu bi trebao biti isti kao americki,a li nije.. sastav je drugaciji, a opet je dobio licencu Marlbora..

Zasto? zbog dr. sastava.. nesto mu unutra ne stima..

pila sam i helex i misar i uvijek se vracala na xanax jer ne zelim nista mijenjati..

pa su mi dali alventu umjesto velafaxa, odmah sam zamijenila nazad..

i sad me jos kolju sa sandozom, to vracam na alkaloid..

nesto je u pilulama, neki su s navlakama, neki divovsi - pa ti 'isti' mali, neki gorki - pa ti 'isti' slatki, ma svasta - nesto.. igraju se sa sastojcima.. k'o zna sto je covjeku izazvalo osip.. neki sastojak koji helex ima..

tvrtke se natjecu, podvaljuju svoje lijekove s raznim pogodnostima za struku (ne pacijente).. pa ti budi pametan..

ja gledam 'ucinak' po sebi, ali 'kompanije' NE mijenjam.. odmah se zalim opcoj praksi da mi vrate pocetni lijek koji pijem oduvijek i zdravo!! i ovako sam im pokusni kunic, jos da se dr tvrtke mijenjaju na meni.. i eto vidis, decko dobio osip.. pa kako da ne popizdis kad cujes tako nesto? mene osobno to smeta, rastuzuje i ljuti.
__________________
I never fall apart because I never fall together

Zadnje uređivanje n i k s : 06.05.2015. at 08:49.
n i k s is offline  
Old 06.05.2015., 08:30   #10016
Ok, hvala na komentarima, javim se poslije kontrole ako bude potrebe..

@Niks, otišao bih do šrinka ali u blizini nema ni jednoga privatnika, a najbliže mi je ZG, uglavnom da ne dramim budem vidio poslije kontrole kakva su razmišljanja mi dr...

Vidim da vas je večina pristalica AD-a, ali imam povjerenje u nju, a i s obzirom da mi je bilo odlično na uvečanoj dozi concora, te nisam imal probleme sa nervozom, vjerujem u procjenu sa trenutnom terapijom..

Prilično sam siguran da prilikom odlaska k šrinku da bi me odmah stavil na AD, ali ako ko od vas čita upute, mislim da bi ipak trebalo sprobat neke druge stvari nego se navlačiti na njih, a kao što i napisah, čitajuči forume, ovo s ovisnošču anksiolitika i neovisnočšu AD-a morete okačiti mačku na rep, iz prostog razloga, dok
se počnu piti AD, piju se godinama, a nek me neko dematira, ko je pio AD 6mjeseci ili godinu dana i poslije toga više nije pio, i bio je izliječen..

Zadnje uređivanje Nino81 : 06.05.2015. at 08:54. Reason: nn
Nino81 is offline  
Old 06.05.2015., 09:14   #10017
Čitam baš upute o lijeku Seroxat, koji je kolko vidim često davan, za PA i anksioznost, pa jebote na 3 strane ima napisane moguće nuspojave, a ovo mi je najače;

Nije u potpunosti poznato na koji način Seroxat i
drugi lijekovi iz skupine selektivnih inhibitora pohrane serotonina djeluju,

Mislim meni baš ne djeluju AD-i bezazleno, uglavnom, budući da su meni osobno rijetki barem zasada ti panični, probaću progurat sa ovom terapijom, i sa svojom terapijom koja mi je pomogla več prije, ništ me nekošta da napišem , pa možda nekome pomogne..

- uvijek sa sobom imam u đepu neš za smirenje za ne daj Bože, da me lupi negdi vani PA

- Ne čitati puno po netu, forumima itd o tome..

- zaokupit mozak


Osobno mislim da se puno osoba s početnim stadijima anksioznosti navuče na ljekarije, jer počnu puno istraživat o tome, analizirat, vidim po sebi
Nino81 is offline  
Old 06.05.2015., 09:18   #10018
@Nino - psihijatru.. nemoj piti napamet i molim te to ucini cim prije..
Odi u Zgb, Vinogradska, odjel psihijatrije... nemoj na svoju ruku, digni uputnicu i odi za Zg pronto.. evo broj: 013787188, dalje neka te upute.. barem nazovi, popricaj.. naruci se..
__________________
I never fall apart because I never fall together
n i k s is offline  
Old 06.05.2015., 10:24   #10019
Ja sam spominjala tehnike opuštanja. Nešto od navedenog radim redovito, nešto povremeno, a nešto mi je iznimno teško - kada se proba više toga lakše je iskombinirati rutinu koja osobi najbolje odgovara.

Prvo što je bitno jest da je prostor za spavanje prvenstveno prostor za spavanje. Televizija ne bi trebala biti u spavaćoj sobi (osim ako ne živiš u garsonjeri). Soba se mora držati urednom, bez hrpe nepotrebnih sitnica. Pomaže ako je neutralnih boja, bez šarenila. Ako su na zidu slike/fotografije, moraju biti opuštajuće. Posteljina od pamuka, najbolje jednobojna. Piđama isto od pamuka. Korisno je imati zavjese koje ne propuštaju svjetlost da ih navučeš pred spavanje. Provjeri da ti madrac nije prastar i neudoban. Redovito usisavati i brisati prašinu. Uredni prostor smiruje.

Poželjno je svaki dan ići spavati u isto vrijeme i probuditi se u isto vrijeme, uključujući i vikende. Ja sam primijetila da vikendom mogu tolerirati maksimalno sat vremena kasnije ići spavati i ustati se sat vremena kasnije. Mislim da je to ključno da bi tijelo zapamtilo kada je vrijeme za spavanje.

Idealno bi bilo dva sata pred spavanje ne gledati televiziju/ne surfati internetom te nemati upaljena sva svjetla u stanu kao da je podne. Količina svjetlosti utječe na stupanj razbuđenosti. Ta dva sata treba ispuniti opuštajućim aktivnostima. Meni je najteže i nikada mi ne uspije jer sam navučena na internet... Bilo bi super sada kada je vani toplije prošetati uvečer, u skladu s kondicijom, i ne direktno uz prometnicu. Ako voliš čitati, nakon šetnje sat vremena pred spavanje sjedni u krevet, upali noćnu lampu i čitaj knjigu koja nije previše uzbudljiva - knjigu na papiru, ne na mobitelu. Ili slušaj radio - neku zgodnu emisiju o glazbi i sl. Ako znaš engleski ima super podcasta za skinuti sa BBC-ijevih stranica. Uz to je fino piti šalicu biljnog čaja bez teina ili toplog mlijeka. Kada dođe sat za spavanje, ugasiti svjetlo i primijeniti tehniku opuštanja.

Tehniku opuštanja napišem navečer, jer mi se sada kada sam ju napisala slučajno obrisala
FIRST is offline  
Old 06.05.2015., 10:42   #10020
@Niks hvala na sugestiji, pa ne pijem th napamet ako mi je propisana od internistice, uglavnom ako bude nekih daljnih nepovoljnih stanja otići ću do privat psihijatra, ima bliže mene u varaždinu jedna poliklinika..

Po tebi osobno, s obzirom na svije simptome što mogu očekivat od psihijatra, dal terapiju nekim drugim medikamentima, Uglavnom bez laganja, nije me strah psihijatra, ali znam predosječam da me bude grunul na neku ljekariju i da budem sljedećih par godina na jebenim tabletama, a to bih htio izbjeć..

Znači u dvije godine sam imao 5-6 paničnih napada, od toga sam 2-3 "prebolio" bez tableta, znači prošlo samo od sebe, i to večinom dok su me ulovili u otvorenim prostorima(crkva), ( trgovački centri)..

Uglavnom osječam se stabilno, nemam neke crnjak misli i korektno odrađujem dnevne obaveze, zato mi se iskreno i ne da iči šrinku..


@First, promijenio sam prostoriju spavanja, kupio novi krevet, madrac dormeo, jastuk, mičem od sebe mobitel i tv prije, spavanja i osjetio sam tu neke benefite..
Nino81 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:25.