Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.06.2007., 12:17   #201
Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
Uzrokm toga je upravo siromastvo, a ne genetska manje vrijednost ili ne znam sto nekih narodas. S rasistima i zamumuljenim erasistima mi se nekako uopce ne da raspravljsat.

Znam da ih ima dosta, neprikrivneih i prikrivenih, ali ne moram ja s njima razgovarat.

Kada se podvuce linija pod ova dva posljednja posta, očito vm je nestalo argumenata za vase teze...

A ti Rebeca Guay si zbilja rasist i predlazem crveni karton, mozda te potakne da naucis da rasizam nije nesto dobro, ni u ikom slucaju.
Ja nisam govorio o genetski manjoj vrijednosti, već o znanju kao vrijednosti. Nisam rasist. Niti zamuljeni rasist. Znanstvenik (muško) sam i kemijski inženjer po struci. A siromaštvo znanja je najveća pošast koja te može zadesiti u globalnoj utrci. I zato sam protiv toga. Ako ti to ne vidiš tvoj problem. quotaj me gdje sam govori o infeririornim rasama!
Za primjer društva znanja!
Nakon što su objavljena moja dva rada u CC bazi podataka počeo sam dobivati mailove od Indijaca, koji žele doći u Europu na PHD studij. Tako smatram da će uskoro Indija postati jedna od vodećih zemalja u globalnoj utrci, jer su se uspjeli od "izrabljivane engleske kolonije" pretvoriti u zemlju s preko 9% GDP.
Rebecca Guay is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2007., 12:20   #202
Quote:
Socijalizam je živio i propao jer se bazirao na jednoj glupoj činjenici da smo svi isti.
Istina. A žalosno je da se i današnja demokracija bazira na istoj glupoj pretpostavci.
el Duderino is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2007., 12:22   #203
O FAIR PLAYU

Gdje ga nema? Ima li ga u tvom zivotu? Zeliko li fair play? Zelis li ti? Ako ga zelimo sto nas sprjecava da ga uvedemo??

U sadasnjem globalnom sustavu ga nema, to mi je jasno, i nemas mi tu sta potvrdjivati. Medjutim da ga nema uopce? WTF? Da ga ne moze biti? Tko si ti da to mouzes predvidjeti i predstavljas zo kao argument??? Na temelju cega? Vlastitog zivota i ponasanja?Okoline u kojoj zivis?

Vec sam govorio na sta se ovakve rasprave u krajnjoj liniji svode, na neka intimna vjerovanja i gledista. Ti kjzes da nesto kao sto je faie play u ovom svijetu ne postoji, ni u potencijalu, a ja kazem da da, to mi govori moje zivotno iskustvo i razlicite druge stvari...
Tebi se uostalom sviđa sadasnji sustav, gdje snagator mlati izgladnjelog, a meni ne... (i spreman si zanmariti pri tome na svakojake cinejnice i to racionalizirati na nekakve stupidne nacine) Na to se svodi prakticki citava ta rasprava.
ja ponavljam da bi se ja radije malo zamislio...
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2007., 12:25   #204
Quote:
Dobro je stvari nazvati pravim imenom kurva, naime život je kurva, to je već odavno poznato.
Ako je to tvoje opravdanje da se prema drugima ponasas kao kurva ili da stojis sa strane doks e sve ovo zbiva, moje nije (A taj wannabe argument "to je vec odavno poznato" je za malu djecu. )

Ako pak nije tako, onda si nedosljedasn, imas negdje gresku logici argumentacije, vjerojatno isto uvjetovano nekiim intimnim vjerovanjima

EDITIRANO radi dopune
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2007., 12:38   #205
Quote:
Rebecca Guay kaže: Pogledaj post
Ja nisam govorio o genetski manjoj vrijednosti, već o znanju kao vrijednosti. Nisam rasist. Niti zamuljeni rasist. Znanstvenik (muško) sam i kemijski inženjer po struci. A siromaštvo znanja je najveća pošast koja te može zadesiti u globalnoj utrci. I zato sam protiv toga. Ako ti to ne vidiš tvoj problem. quotaj me gdje sam govori o infeririornim rasama!
Za primjer društva znanja!
ne znam ja što si, vjerojatno nisi otvoreni rasist, ali takve teze provlacis u svojim razmisljanjima ne razumijevajuđi uzroke problema.

Da "citiram":.

Ja sam govorio o pocetku ovog posta https://www.forum.hr/showpost.php?p=9015129&postcount=198

Mozda smo se pogresno razumjeli, ne znam.

Ali ti tvrdis da su neke nacije vrijednije od drugih. Dakle da vise vrijede od drugih.

Dok je pravo stanje stvari da neke nacije zbog siromastva nisu mogle ostvariti svoj puni potencijal, jer ne moze svoj puni potencijal ostvariti zemlja puna gladnih, siromasnih, nepismenih itd itd, a skolovati se ne mogu bas u sumi, nego u skoli koju netko mora izgraditi platiti, itd itd itd,a ovaj gospoodarski sustav im nikako ne pogoduje i maksimalno usporava nihov izlazak iz siromastva - i nepravedan je prema njima, kao sto je zorno opisano i s cim ste se uostalom i slozili.

I nije nevolja samo u tome sto je to jedna mozda mnjezična razlika u nazivanju stvari, medjutim ti na tim argumentima temeljis svoje teze, kako nekim nacijama treba manje a nekima vise i pita boga sto...


EDIT: PS: A što se Indije tiče, ono što nju vadi je isto ko mi kod Kine, mnogoljudnost. BTW ja sam bio u Indiji i upoznao se dobro kako ljudi ztamo zive i znam kkavo je tamo stanje i siromastvo za najveću vecinu ljudi. Normalno da ce u milijardu ljudi u danasnjem vremenu postojati jedan promil (vjerojatno pretjerujem)onih koji ce biti dovoljn bogati da se skoluju,. ALi sto je s onih 999 milijuna koji nemaju dovoljkno novca za to?
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2007., 12:44   #206
Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
O FAIR PLAYU

Gdje ga nema? Ima li ga u tvom zivotu? Zeliko li fair play? Zelis li ti? Ako ga zelimo sto nas sprjecava da ga uvedemo??

U sadasnjem globalnom sustavu ga nema, to mi je jasno, i nemas mi tu sta potvrdjivati. Medjutim da ga nema uopce? WTF? Da bga ne moze biti? Tko si ti da to mouzes predvidjeti i predstavljas zo kao argument??? Na temelju cega? Vlastitog zivota i ponasanja?Okoline u kojoj zivis?
Pa je li ti uopće npr. pratiš politiku? Kako kod nas, tako u svijetu? Činjenicu da "se zna" za 300 000 000 eura u HFP (namjerno sam napisao nule), a smatram da je to samo vrh sante leda. I da je to boljka više-manje svake tranzicijske zemlje. Rat u Iraku košta 1,2 triliona dolara (ne znam uopće napisati tu cifru). E, sad nagradno pitanje što misliš gdje bi se taj novac mogao utrošiti?

Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
Vec sam govorio na sta se ovakve rasprave u krajnjoj liniji svode, na neka intimna vjerovanja i gledista. Ti kjzes da nesto kao sto je faie play u ovom svijetu ne postoji, ni u potencijalu, a ja kazem da da, to mi govori moje zivotno iskustvo i razlicite druge stvari...
Tebi se uostalom sviđa sadasnji sustav, gdje snagator mlati izgladnjelog, a meni ne... (i spreman si zanmariti pri tome na svakojake cinejnice i to racionalizirati na nekakve stupidne nacine) Na to se svodi prakticki citava ta rasprava.
ja ponavljam da bi se ja radije malo zamislio...
Snagator ne mlati izgladnjelog (to je romanična vizija).
Izgladnjeli sam sebe izgladnjuje jer nije sposoban vidjeti kako se može prehraniti. Dapače snagator mu pomaže kako da se prehrani. Samo ovaj troši svoju energiju kako da otme hranu susjedu. Umjesto da sam pomogne sebi. Nitko ti nemože pomoći ako sam sebi ne pomogneš. Snagator je sam sebe učinio snažnim. Pitanje jest želiš li biti izgladnjeli ili snagator?

Da završim diskusiju s tobom!

Nisu to intimna vjerovanja već čiste brojke.
Moj pristup je bio deduktivan:
Stvari u svijetu stoje tako da ima dovoljno za sve --> Problem je determiniranja pravila igre (svatko uzima koliko može uzeti) --> Rješenje je prihvatiti pravila i igrati u skladu s globalnom svjetskom utakmicom (uzmi jer će drugi uzeti!)
Rebecca Guay is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2007., 12:52   #207
Quote:
Pa je li ti uopće npr. pratiš politiku? Kako kod nas, tako u svijetu? Činjenicu da "se zna" za 300 000 000 eura u HFP (namjerno sam napisao nule), a smatram da je to samo vrh sante leda. I da je to boljka više-manje svake tranzicijske zemlje. Rat u Iraku košta 1,2 triliona dolara (ne znam uopće napisati tu cifru). E, sad nagradno pitanje što misliš gdje bi se taj novac mogao utrošiti?
Gle, pratim politiku vjerojatno od ranije dobi nego ti (a našu recimo ne pratim više detaljno, jer je sve prilično predvidivo), i biljezim ne samo one informacije koje pasu nekim mojim gledanjima nego sve. Glupo bi bilo sad nabacivati se primjerima i kontraprimjerima. Recimo da ja tebe pitam, znas li da miklijuni prosvjeduju za pravednu trgovinu, otpis dugova siromasnima, znas li da milijuni ljudi sudjeluju u dobrocistvima, da volontiraju, da je dobar broj bogatasa donirao goleme postotke svoji bogatstava, znas li o cemu govore neki celnici drzava, poznat svjetski ekonomisti, etc etc etd etc. Nema sad to bas smisla.

Quote:
Snagator ne mlati izgladnjelog (to je romanična vizija).
To ja karikirana vizija ali u krajnjoj liniji točna, za što sam podastro argumente i primjere koji nisu osporeni...


A ovo sto nonstop u nedostatku argumenata ponavljate kakav je danasnji sustav - meni je (po stoti put) jasno kakav je danasnji sustav, samo ukazujem da nije poravedan, na to koje su njegove posljedice, da su tre posljedice vrlo teške pa je svakkao logično razmiišljati o boljem sustavu, i na kraju tvrdim da je bolji sustav moguć.
Dakle nadam se da ce se jednom u dalekoj buducnosti prestat s argumentima tipa "ali to ti je tako (danas)", kada se govori o nekim promjenama tj. potrebi tza promjenama.

Quote:
Problem je determiniranja pravila igre
A to da je u odredjivanju pravila igre u kvalitete globalizacije problem (dobrojutro) govorim stalno...

Quote:
Snagator je sam sebe učinio snažnim. Pitanje jest želiš li biti izgladnjeli ili snagator?
To je za raspravu irelevantno. (svi zele biti snagator, ali danas sve veci di ne zeli to biti pošto poto) Pitanje je želimo li imati takva pravila koja potiču i omogucuju postojanje snagatora i onih koje ce ti snagatori mlatiti, pravila koja ce non stop sadansje snagatore i sadasnje slabice stavljati na istu polaznu tocku da se bore u nepravednoj borbi jednih protiv drugih To je pravo pitanje.

I dakle stvar je u tome, da odgovorim na tvoje bldano, da treba stvoriti okolnosti u kojima ce netko moci "sam sebi pomoci", a ne stvarati okolnosti i okvire u kojima je to praktički nemoguce

To je elementarno pitanje ljudskosti. Ako ti ne vjerujes u ljudskost svoju ili ljudskost drugih, ja vjerujem. (I tu u stvari dolazimo do nekih gresaka u zaključivanju). AKo smo spremniji za ljudskiji sustav, a ne ovaj trenutni "zivotinjski" natjecaterljski kakav sada imamo, onda cemo ga i uvesti, a ja vjerujem da smo spremni (i na temelu svojih intimnih vjerovanja i na temelju onoga sto vidim da se zbiva u svijetu i tako dalje, da ne nabrajam)

PS:
Quote:
Moj pristup je bio deduktivan:
Nisam mislio na taj dio, ali nema veze, ne cu sad jos vise razvodnjavati ionako razvodnjenu raspravu
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2007., 13:34   #208
Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
Recimo da ja tebe pitam, znas li da miklijuni prosvjeduju za pravednu trgovinu, otpis dugova siromasnima, znas li da milijuni ljudi sudjeluju u dobrocistvima, da volontiraju, da je dobar broj bogatasa donirao goleme postotke svoji bogatstava, znas li o cemu govore neki celnici drzava, poznat svjetski ekonomisti, etc etc etd etc. Nema sad to bas smisla.
Misliš li na one koji nabacuju kamenjem na policijska vozila
Otpisom duga ne pomažeš dugoročno.
Ajmo opet slikovito. Imaš požar koji predstavlja siromaštvo.
Ti tvoji milijuni ljudi su komarci koji se popiša na požar jer ga želi ugasiti.
Volonteri su lažni konformisti farizeji koji se sablažnjavaju nad globalnim zatopljenjem a žive u energijskom izobilju, sablažnjavaju nad gladi u svijetu a bacaju na tone hrane itd. Jesi ti taj volonter? Molim, gdje ti sjediš u ovom trenutku? Jesi svjestan gladi u Somaliji? Genocida u Darfuru? Mogu i ja sad nabrajati! Što si konkrentno učinio. Jesi doručkovao jutros? Baš super jer milijuni nisu.
Ali i ti volonteri nisu učinili ništa, kao i u našem slučaju, dok se nismo obranili i izborili za svoju zemlju.
Po meni jedino mecena tipa Soroš koji financiraju udruge civilnog društva, škole i medije imaju smisla. Oni koji pomažu da bi drugi sami sebi mogli pomoći.

Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
pa je svakkao logično razmiišljati o boljem sustavu, i na kraju tvrdim da je bolji sustav moguć.
Svakako je moguć, samo se razlikuje moj i tvoj bolji sustav. Mislim da je globalizam taj bolji sustav.


Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
Dakle nadam se da ce se jednom u dalekoj buducnosti prestat s argumentima tipa "ali to ti je tako (danas)", kada se govori o nekim promjenama tj. potrebi tza promjenama.
Zato sam ti u šali rekao da pročitaš Don Quijote, koji je napisan u 17. stoljeću. Mi globalno živimo puno bolje nego oni u 17. stoljeću za što je između ostaloga zaslužna globalizacija. Samo što to nisu u stanju vidjeti jer nisi živio tada. Zato imamo pisane dokumente pa je dobro da možemo uspoređivati. Samo treba čitati

Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
Pitanje je želimo li imati takva pravila koja potiču i omogucuju postojanje snagatora i onih koje ce ti snagatori mlatiti, pravila koja ce non stop sadansje snagatore i sadasnje slabice stavljati na istu polaznu tocku da se bore u nepravednoj borbi jednih protiv drugih To je pravo pitanje.
Kako to misliš učiniti, molim te odgovori? Ako ne globalizacijom?

Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
To je elementarno pitanje ljudskosti. Ako ti ne vjerujes u ljudskost svoju ili ljudskost drugih, ja vjerujem. (I tu u stvari dolazimo do nekih gresaka u zaključivanju). AKo smo spremniji za ljudskiji sustav, a ne ovaj trenutni "zivotinjski" natjecaterljski kakav sada imamo, onda cemo ga i uvesti, a ja vjerujem da smo spremni (i na temelu svojih intimnih vjerovanja i na temelju onoga sto vidim da se zbiva u svijetu i tako dalje, da ne nabrajam)
šmrc, evo i suzu sam pustio
Rebecca Guay is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2007., 14:39   #209
Ne znam već kome sam to govorio, medjutim svakako pise na ovom topiku i evo ponavljam to vec treci ili cetvrti put. (Cak i na ovoj stranici ima!) Nisam protiv nikakvog globalizna ni globalizacije, bitna je duz kakvih linija ce ici ta globalizacija, koja je njezina valiteta, kakva su pravila itd.

Dakle, opet promašaj i to totalan

Ako si imalo odgovorann sudionik malko ćeš se vratiti pa pročitati.

Eto, to je samo jedno - a i u svemu ostalom se očituje eklatantan manjak čitanja onoga što sam napisao i odgovaranja na argumente argumentima (sta bih ja sada valjda trebao svaku stavku koju sam napisao pet puta ponavljati?)... da ne govorimo da si s gomilom gluposti u ovom postu jos vise razotkrio bespuca iskrivljenosti svojih razmisljanja, predrasuda i vlastitog neznanja. (ako uopce znas sto je znanje - to nisu nagomilani podaci, ma koliko ljudi mozda pogresno mislilo da jest )
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2007., 14:43   #210
Quote:
Volonteri su lažni konformisti farizeji
Odi na topik o volontiranju pa raspravi to tamo

Za ozbiljno, ako zelimo ozbiljno raspravljati, a ne na razini "moj je tata jači" ili "to se oduvijek zna", tada se ne mogu raditi takve generalizacije. Daleko do toga da, na primjer, aktivističke skupine sve rade savršeno. (Ali s obzirom na tvoje upise, ne znam koji si ti faktor da ih na taj način kritiziraš.)
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2007., 04:58   #211
Antiglobalisti u punom sjaju.
Ken is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2007., 13:27   #212
okrenite na drugi program HRT-a, upravo sad. prijenos energetskog summita jugoistočne europe.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2007., 16:36   #213
Quote:
Rebecca Guay kaže: Pogledaj post
Zato sam ti u šali rekao da pročitaš Don Quijote, koji je napisan u 17. stoljeću. Mi globalno živimo puno bolje nego oni u 17. stoljeću za što je između ostaloga zaslužna globalizacija. Samo što to nisu u stanju vidjeti jer nisi živio tada. Zato imamo pisane dokumente pa je dobro da možemo uspoređivati. Samo treba čitati
evo ja sam procitao don quijote, pa bih molio da mi objasnis po kojim se to kriterijima danas zivi puno bolje nego tada.
__________________
It's like a finger pointing at the moon. Don't look at the finger, or you will miss all that heavenly glory.
rompepe is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2007., 17:10   #214
Quote:
rompepe kaže: Pogledaj post
evo ja sam procitao don quijote, pa bih molio da mi objasnis po kojim se to kriterijima danas zivi puno bolje nego tada.

Za početak, prosječni životni vijek u zapadnoj Europi više nije tridesetak godina, nije normalno da žene umiru pri porodu te moraju izroditi 15 djece ne bi li preživjelo troje, ne treba tegliti vodu s bunara i 80% ljudi se nije prisiljeno baviti poljoprivredom. Osim toga, prosječan čovjek ima standard koji je tada bio rezerviran za više plemstvo. Jel' ti to dovoljno za početak?
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2007., 17:26   #215
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Za početak, prosječni životni vijek u zapadnoj Europi više nije tridesetak godina, nije normalno da žene umiru pri porodu te moraju izroditi 15 djece ne bi li preživjelo troje, ne treba tegliti vodu s bunara i 80% ljudi se nije prisiljeno baviti poljoprivredom. Osim toga, prosječan čovjek ima standard koji je tada bio rezerviran za više plemstvo. Jel' ti to dovoljno za početak?
1. ne vjerujem da je prosjecni vijek u zapadnoj europi u 17. stoljecu bio 30 godina.

2. zene umiru pri porodu, mozda i vise nego tada. i djeca takodjer umiru. zapadni svijet je mozda izuzetak od ovoga, ali zapadni svijet cini manjinu svjetske populacije.

3. vodovod je izmislje jos prije 2000 godina, a mozda i ranije. tako da netegljenje vode s bunara nije izum novog doba.

4. ti ljudi koji se danas ne bave poljoprivredom, cime se bave, reci? pogledaj mastodonte po indiji, kini ili juznoj americi, pa mi reci bi li svoj raji iz favela bilo bolje da jedu svoj domaci pomidor ili otpatke debelguzih zapadnih turista?

5. prosjecan covjek? defiiraj mi globalnog prosjecnog covjeka, pa da mozemo razgovarati o njegovom standardu.

ukratko, i dalje ne vidim sto je to bitno bolje u kvalitetu zivota danas na planeti. eventualno su neki aspekti bolji u zapadnom svijetu, ali mislim da i za to placamo previsoku cijenu na drugim poljima.
__________________
It's like a finger pointing at the moon. Don't look at the finger, or you will miss all that heavenly glory.
rompepe is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2007., 17:45   #216
Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
Pričaj 700 milijuna siromasnih Kineza o tom kineskom uspjehu...
Kinezi će globalizaciju dobro shvatiti. Od države gdje su milijuni umirali od gladi postali su država velikih mogućnosti. U kojoj i siromašni imaju puno više nego nekada. Imali su ništa. Sada imaju nešto. Situacija od prije 45 godina s 30 milijuna mrtvih od gladi u tri godine se nije ponovila otkada je Kina prihvatila globalnu ekonomiju i postala jedan od vodećih igrača.

Jedan zanimljiv tekst s kojim se možemo i ne moramo slagati: http://www.vjesnik.hr/html/2002/06/0....asp?r=kul&c=9
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2007., 18:21   #217
Quote:
rompepe kaže: Pogledaj post
1. ne vjerujem da je prosjecni vijek u zapadnoj europi u 17. stoljecu bio 30 godina.
Na temelju čega ne vjeruješ? Dojma iz don Quijote? U srednjem vijeku je bio 33 godine(u Britaniji), krajem 19. stoljeća 37 godina(u cijeloj zapadnoj Europi) - ovo su podaci iz Britannice, pa slobodno provjeri. BTW, u 19. st. u Europi nije bilo nijednog većeg rata, pa je u 17. i 18. zbog tog i lošije medicine bio još kraći.

Quote:
2. zene umiru pri porodu, mozda i vise nego tada. i djeca takodjer umiru. zapadni svijet je mozda izuzetak od ovoga, ali zapadni svijet cini manjinu svjetske populacije.
Zapadni svijet je itekako izuzetak od toga, ali i u najzaostalijim dijelovima Zemlje je stanje daleko bolje no što je prije bilo. Jedini izuzetak od ovog su neki dijelovi Afrike, ali govorili smo o usporedbi sa don Quijote, koji je živio u zapadnoj Europi, ako me sjećanje služi.

Quote:
3. vodovod je izmislje jos prije 2000 godina, a mozda i ranije. tako da netegljenje vode s bunara nije izum novog doba.
Ma daj molim te

Nakon Rimljana, sve do 19. stoljeća nije bilo vodovoda u spomena vrijednoj količini u Europi. A i početkom dvadesetoga ga većina ljudi nije imala.


Quote:
4. ti ljudi koji se danas ne bave poljoprivredom, cime se bave, reci? pogledaj mastodonte po indiji, kini ili juznoj americi, pa mi reci bi li svoj raji iz favela bilo bolje da jedu svoj domaci pomidor ili otpatke debelguzih zapadnih turista?
Pa eto, postaju srednja klasa. Najbrže rastuću srednju klasu ima Kina. Ne kužim, što bi ti htio, da preko noći nestanu favele? I zar stvarno misliš da su ovi koji žive u favelama došli u iste iz idiličnih uvjeta, gdje su na proplanku u džungli sa svojim plemenom uzgajali pomidor?

Quote:
5. prosjecan covjek? defiiraj mi globalnog prosjecnog covjeka, pa da mozemo razgovarati o njegovom standardu.

ukratko, i dalje ne vidim sto je to bitno bolje u kvalitetu zivota danas na planeti. eventualno su neki aspekti bolji u zapadnom svijetu, ali mislim da i za to placamo previsoku cijenu na drugim poljima.

Ti si govorio o don Quijote. To podrazumijeva zapadnu Europu, na što se i odnosi moj odgovor. A ako ćemo globalno - misliš li da su po afričkim i južnoameričkim džunglama tada ljudi imali bolji standard?

I što je s Kinom, Indijom i Južnom Amerikom, koje ubrzano dostižu standard Zapada? To nije vrijedno spomena?
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2007., 01:20   #218
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Kinezi će globalizaciju dobro shvatiti. Od države gdje su milijuni umirali od gladi postali su država velikih mogućnosti. U kojoj i siromašni imaju puno više nego nekada. Imali su ništa. Sada imaju nešto. Situacija od prije 45 godina s 30 milijuna mrtvih od gladi u tri godine se nije ponovila otkada je Kina prihvatila globalnu ekonomiju i postala jedan od vodećih igrača.
Uzalud ti trud, sviraci...
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2007., 09:44   #219
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Ti si govorio o don Quijote. To podrazumijeva zapadnu Europu, na što se i odnosi moj odgovor. A ako ćemo globalno - misliš li da su po afričkim i južnoameričkim džunglama tada ljudi imali bolji standard?

I što je s Kinom, Indijom i Južnom Amerikom, koje ubrzano dostižu standard Zapada? To nije vrijedno spomena?

ok, uvjerio si me, ljudi danas imaju bolji standard nego prije. mislio sam, medjutim, da se govorilo o kvalitetu zivota, a ne standarda. ili mislis da je to sinonim?
__________________
It's like a finger pointing at the moon. Don't look at the finger, or you will miss all that heavenly glory.
rompepe is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2007., 10:55   #220
Quote:
rompepe kaže: Pogledaj post
ok, uvjerio si me, ljudi danas imaju bolji standard nego prije. mislio sam, medjutim, da se govorilo o kvalitetu zivota, a ne standarda. ili mislis da je to sinonim?
Ako bolji standard znači dostupnost hrane, liječnika, zubara i škole - onda jest.

Kada imaš za nešto pojesti i nahraniti djecu te otići do zubara ako te zaboli - onda već možeš razmišljati je li bolje šetati se po savani ili neboderima NY-a.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:42.