Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.06.2009., 14:59   #21
Cak i da raskomadaju, nema razloga da ti ducani ne nastave radit... Jednostavno postoji trziste za njih.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 19:17   #22
Jedan zakon, jedan jedini zakon riješava 80% problema, samo ga treba sabor izglasati i to je sve. A to je zakon o naplati dospjelih potraživanja u roku 30 dana. Svi - svima i amen. Taj zakon nosi nekoiko kolateralnih žrtava koje su kasnije obnovljive. A spriječava veliku katastrofu koja kuca na vrata hrvatskog gospodarstva.
Dado-Ri is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 18.06.2009., 19:38   #23
Quote:
Plazibat kaže: Pogledaj post
Misliš li da bi nekakav strani lanac jedva čekao da primi male na policama? Pa oni tu startu imaju prodano više od pola polica svjetskim brandovima i vlastitim robnim markama, a ostatak ide samo prvom ili drugom nacionalnom i regionalnom brandu. Malima ostaju samo mrvice.

Gazda Toda je bio prvi u Hrvatskoj koji je skužio da je prodajno mjesto 90% uspjeha u prodaji robe široke potrošnje i zato je u prvoj fazi krenuo u okrupnjavanje trgovine, a zatim je u drugoj fazi mic po mic skidao svoje dobavljače, da bi sad užurbano počeo ulaziti u poljoprivedu kad je skužio da cijene sirovine i hrana skaču u nebesa.

Slažem se da je problem, što on svoj rast većinom pokreće na radnom kapitalu koje dobiva neplaćanjem dobavljača, ali nije rješenje u tome da Agrokor ode, već da se proširi čim prije prema vani, jer onda bi nestao dio pritiska kojeg sad imamo na domaćem tržištu. Tada bi dio goriva za rast našao i vani, pa bi mogao malo popusti uzde domaćim dobavljačima i čak im omogućiti da plasiraju svoje proizvode vani.
Plazibat, ja mislim da Agrokor nema što tražiti u pravno uređenim državama sa svojom politikom poslovanja, što se tiče proširivanja na strano tržište mislim da nije također dobro jer bi se izgradnja i investiranje u gospdodarstvenu granu drugih zemalja financirala sa jednim većim dijelom iz naših novčanih sredstava, a priliv koji bi kroz prodaju imao poznavajući Todu mi nebi osjetili, a ako bi on to stvarno to napravio i proširio se zapadno tržište i tamo plaćao TUĐE dobavljaće redovno a to bi morao radi zakona tamo a nas u hrvatskoj i dalje zavlačio, ja bih osobno stavio papuče na noge, sjeo u auto, pokucao mu na vrata i zaljapio takvu šamarčinu da se nebi danima budio.
Dado-Ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 19:50   #24
Quote:
Dado-Ri kaže: Pogledaj post
Plazibat, ja mislim da Agrokor nema što tražiti u pravno uređenim državama sa svojom politikom poslovanja, što se tiče proširivanja na strano tržište mislim da nije također dobro jer bi se izgradnja i investiranje u gospdodarstvenu granu drugih zemalja financirala sa jednim većim dijelom iz naših novčanih sredstava, a priliv koji bi kroz prodaju imao poznavajući Todu mi nebi osjetili, a ako bi on to stvarno to napravio i proširio se zapadno tržište i tamo plaćao TUĐE dobavljaće redovno a to bi morao radi zakona tamo a nas u hrvatskoj i dalje zavlačio, ja bih osobno stavio papuče na noge, sjeo u auto, pokucao mu na vrata i zaljapio takvu šamarčinu da se nebi danima budio.
pa jesi otišao?
on već posluje s stranim dobavljačima i proizvođačima
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 20:02   #25
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
pa jesi otišao?
on već posluje s stranim dobavljačima i proizvođačima
" Ženo, di su mi papuče ! "
Dado-Ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 20:03   #26
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
pa jesi otišao?
on već posluje s stranim dobavljačima i proizvođačima
...Tako je, a da apsurd bude veci...vecina toga je avansno (unaprijed) placeno
Banque is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 20:05   #27
Znima me ako netko možda zna koji detalj kako je Stanić izgubio Zott i kako ga je Zvijezda (Agrokor) dobio, da KillerDog je u pravu sada će Zott-u plaćati na vrijeme a nas ko j...e. Ma stvarno mi je dosta. Di su mi papuče !!
Dado-Ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 20:20   #28
pa zapravo je vrlo jednostavna stvar i ja bi radio potpuno isto da mogu

ako ja imam poziciju da u hr ne moram platiti 180 dana proizvod i mogu ga prebiti putem konpenzacije (bonov jel te ),a u isto vrijeme vani pošto plaćam unaprijed dobijem bolji rabat
ti se stvarno pitaš za stanića ili je to retoričko pitanje?
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 20:30   #29
Quote:
Draiman kaže: Pogledaj post
Ti bi hranio onih 30.000 zaposlenih?

Nego, netko ovdje je rekao da je Todorić nesposoban; nije. Niti njegovi menadžeri smiju bit nesposobni, jer lete dok trepneš. I to pouzdano znam.
Kvaka je u tome da Todoriću nitko ne smije ništa, baš zbog onih 30.000 zaposlenih, a on iskorištava priliku koliko god može i kupuje sve što može, jer može sebi priuštit neplaćanje dobavljačima i kooperantima, može sebi priuštit ogromne kredite. Istina je, da država odjebe tu podršku(a neće) Todorić bi pao s treskom. Ali neće. Kupovat će, sve što može, dok god može, i onda će jednog dana osvanit bez kredita, bez zaduženja, bez neplaćanja, ali kao apsolutni monopolist na Balkanu. Uvjet da se to desi je da ova vlada ostane još par godina.
A većinu toga što sam rekao, o menadžerima, neplaćanju, kupovanje... znam iz prve ruke. Neću o detaljima, ali eto..
Da ironija bude veća, po mojoj slobodnoj procjeni od 30.000 ljudi koje sada zapošljava Konzum njih 20 do 25 tisuća je dobilo otkaze u svojim matičnim poduzećima, točnije trgovinama koje je Konzum svojim imperijalističkim pohodom otkupio, a drugi dio ljudi su oni koji su radili u trgovinama i firmama koje konzum nije kupio ali ih je zato prisilio na zatvaranje jer im je bio prvi "dobri" susjed u ulici, a pak treći dio od te mase su oni koji broje najmanji broj ex-djelatnici kod dobavljača koji su "kaput" jer nisu više mogli financirati Konzy svojim robnim kreditima. Dakle suma-sumarum konzum je "prirodnim" putem zaposlio najviše 4000 ljudi jer onih 1000 razlike su migrirali iz Unikonzuma.
Dado-Ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 20:42   #30
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
pa zapravo je vrlo jednostavna stvar i ja bi radio potpuno isto da mogu

ako ja imam poziciju da u hr ne moram platiti 180 dana proizvod i mogu ga prebiti putem konpenzacije (bonov jel te ),a u isto vrijeme vani pošto plaćam unaprijed dobijem bolji rabat
ti se stvarno pitaš za stanića ili je to retoričko pitanje?
Sumnjam da Agrokor avansira ZOTT-u, ali da imaju uredne rokove to vjerujem. Stanić je razvijao Zott u hrvatskoj godinama, pa pretopstavljam da su uživali i određeni ugled kod zotta za ono što su napravili, u današnje vrijeme kada bogovi ne hodaju po zemlji vjerujem da i stanić ima velike probleme sa likvidnošću a posljedično i solventnošću prema zottu i i ostalim svojim inostranim dobavljačima, ali što je ustvari bilo presudno je ono što bih volio čuti ako netkao zna. Osim ako jednostavno Stanić više nije mogao robno financirati svoje kupce i limitirao prodaju a Zott-u je ponuđeno od Agrokora pravodobna naplata za velike količine koje zadovoljavaju Zotto-v prodajni godišnji plan. Anyway, detalji bi bili interesantni ako netko zna.
Dado-Ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 20:58   #31
ne stoji ti računica,jer iz unikonzuma ti je prešlo oko par 1000 radnika od koji je 70% odletilo,a dio je do sad u mirovini
o detaljima neću,radio sam u koncernu i dalje tamo radi dosta ljudi koje poznajem tako da ti mogu potvrditi da je većina kadra zapošljena od strane todorića,s time da je veći udio otvaranja novih nego preuzimanja trgovina
a u isto vrijeme što se događa s dionom

inače ima i više od 30 000 ljudi,jedino ako pričamo o konzumu
jer u agrokor ide još puno firmi što u rh,što u bosni,srbiji,crnoj gori i mađarskoj
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 21:20   #32
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
ne stoji ti računica,jer iz unikonzuma ti je prešlo oko par 1000 radnika od koji je 70% odletilo,a dio je do sad u mirovini
o detaljima neću,radio sam u koncernu i dalje tamo radi dosta ljudi koje poznajem tako da ti mogu potvrditi da je većina kadra zapošljena od strane todorića,s time da je veći udio otvaranja novih nego preuzimanja trgovina
a u isto vrijeme što se događa s dionom

inače ima i više od 30 000 ljudi,jedino ako pričamo o konzumu
jer u agrokor ide još puno firmi što u rh,što u bosni,srbiji,crnoj gori i mađarskoj
No dobro Killer nemoj biti cijepidlaka Kad od par tisuća iz Unikonzuma izbaciš 70% to je onda opet 1500 minus 500 u mirovini = 1000 migranata koji i dalje rade. Oni koji su dobili "nogu" mi nisu bili u računici. Nije bitno. Bila je to moja slobodna procjena, nisam radio u tom koncernu pa neznam točno. Ali po meni stoji činjenica da od 30.000 ljudi iz konuma danas, njih 90% bi radilo negdje drugdje da nema konzuma. Ljudi bi isto bili zaposleni, mnogi bi imali i svoje trgovačke obrte, hrvatska bi bila ekonomski poticajnija za običan narod koji bi želio započeti vlastiti mali obiteljski posao, pa makar i dučančić i nebi bilo ovakvo monopolističko ozračje.

Zadnje uređivanje Dado-Ri : 18.06.2009. at 21:31.
Dado-Ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 21:33   #33
cijene bibile veće, ponuda manja,itd.

normalno da bi ljudi radili vjerojatno negdje,pa ne bi valjda krepavali od gladi
ali gledajući iz te perspektive bolje je zatvoriti brodogradilište nego dućan
danas imaš dosta malih dućana,njih više mući rad nedjeljom nego lokalni konzum
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 21:51   #34
Svi racunate da nema konzuma, nebi bilo tih ducana i zaposlenih. Medjutim, bilo bi otprilike isto i jednog i drugog, samo bi vlasnik/poslodavac bio drugi.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 22:28   #35
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
cijene bibile veće, ponuda manja,itd.

normalno da bi ljudi radili vjerojatno negdje,pa ne bi valjda krepavali od gladi
ali gledajući iz te perspektive bolje je zatvoriti brodogradilište nego dućan
danas imaš dosta malih dućana,njih više mući rad nedjeljom nego lokalni konzum
Cijene nebi bile veće, znam sa kojim maržama rade trgovački lanci kad je u pitanju hrana, i vjeruj mi jako su visoke, za razliku od njihovih dobavljača koji svake godine nakon svakog godisnjeg ugovora ostaju za par postotaka skraceni, nakon par godina dobavljaci rade sa jako malim maržama, moraju uzimati povrate, i naravno trgovački lanci rijetko dozvoljavaju povećanja cijena dobavljačima, ali zato ti isti lanci drže visoko svoje marže. Prije 7 godina trgovački lanci su imali niže cijene od malih dučana i ubrzo su mali dućani nestali jer su bili nekonkurentni, a danas ti isti lanci imaju mnogo veće maloprodajne cijene nego što bi imali ti isti mali dućani u današnje vrijeme da još uvijek postoje. Samo malih dućana danas ima 75% manje nego što je bilo 2001 god.
Dado-Ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 22:42   #36
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Svi racunate da nema konzuma, nebi bilo tih ducana i zaposlenih. Medjutim, bilo bi otprilike isto i jednog i drugog, samo bi vlasnik/poslodavac bio drugi.
Da nema konzuma bilo bi više zaposlenih nego što je danas. To je moje mišljenje. Jedan čovjek u konzumu radi jer je zatvorio malu trgovinu, a ima mnogo takvih, ima i onih koji su zatvorili poduzeća zbog nekonkurentnosti konzumu. Ti isti ljudi bi danas da nema toliko konzuma na svakom "ćošku" imali svoje tgovine i zapošljavali još ljudi, imali firme i zapošljavali još ljudi. Na kraju bi ta brojka premašila 30.000 i bilo bi više zaposlenih nego danas, a da ne napominjem da bi 50% tih ljudi imali veća primanja nego što dobijaju danas od one crkavice u konzumu. Samo problem je vladajuće politike što se dozvoljava monopol, svakom gradu jedan konzum, jedna billa, jedan kerum itd, pa bi ostalo prostora i za druge, a ovako imam osjećaj da će na kraju K plus prodavat krafne i na mojoj kućnoj terasi.
Dado-Ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 22:59   #37
Quote:
Dado-Ri kaže: Pogledaj post
Da nema konzuma bilo bi više zaposlenih nego što je danas. To je moje mišljenje. Jedan čovjek u konzumu radi jer je zatvorio malu trgovinu, a ima mnogo takvih, ima i onih koji su zatvorili poduzeća zbog nekonkurentnosti konzumu. Ti isti ljudi bi danas da nema toliko konzuma na svakom "ćošku" imali svoje tgovine i zapošljavali još ljudi, imali firme i zapošljavali još ljudi. Na kraju bi ta brojka premašila 30.000 i bilo bi više zaposlenih nego danas, a da ne napominjem da bi 50% tih ljudi imali veća primanja nego što dobijaju danas od one crkavice u konzumu. Samo problem je vladajuće politike što se dozvoljava monopol, svakom gradu jedan konzum, jedna billa, jedan kerum itd, pa bi ostalo prostora i za druge, a ovako imam osjećaj da će na kraju K plus prodavat krafne i na mojoj kućnoj terasi.
ja sam pak uvjeren da bi cijene bile više(jer je tim dućanima i nabavna cijena veća), zaposlenost manja,a plaće još i gore u trgovini nego sad
nije je interesantno da većina trgovaca želi preći iz malih privatnih dućana u konzum

i sad ima prostora za druge,recimo u mom starom kvartu lokalni non stop i dalje posluje i nakon 20g,lokalna voćarna (prodaju sve i svašta,samo je davno prije bila voćarna) pokrej konzuma i dalje posluje,itd.

dućani kao i bircevi se otvaraju i zatvaraju,da ne postoji konzum,na njegovom mjestu bi bio ili kerum,ili neki strani lanac,to je normalna tržišna pojava
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 23:19   #38
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
ja sam pak uvjeren da bi cijene bile više(jer je tim dućanima i nabavna cijena veća), zaposlenost manja,a plaće još i gore u trgovini nego sad
nije je interesantno da većina trgovaca želi preći iz malih privatnih dućana u konzum

i sad ima prostora za druge,recimo u mom starom kvartu lokalni non stop i dalje posluje i nakon 20g,lokalna voćarna (prodaju sve i svašta,samo je davno prije bila voćarna) pokrej konzuma i dalje posluje,itd.

dućani kao i bircevi se otvaraju i zatvaraju,da ne postoji konzum,na njegovom mjestu bi bio ili kerum,ili neki strani lanac,to je normalna tržišna pojava
Nadam se da si u pravu zbog naroda, ali ja ne dijelim tvoje mišljenje da bi cijene danas bile veće da nema trgovačkih lanaca. Forum je baš zanimljiv kad ljudi imaju različita stajališta Nisam u komercijali već nekoliko godina pa nemam prilike razgovarati sa vlasnicima "preostalih" malih dućana u HR ali definitivno ne žele preći K+ zato jer im je dobro. Pretpostavljam da misle da im je to neka sigurnost za opstanak, a vjerovatno su i dobili neku ponudu koja se trenutno čini isplativom, možda ti znaš bolje koje su im beneficije. Dugoročno gledajući, a vrijeme će pokazati dali sam u pravu i mislim da ti koji budu "asimilirani" u sistem neće biti za njiihovo dugoročno dobro. Idem očistit stan, žena se vraća sa puta pa da ne popiz. Kad nju stavim na red jednog dana idući je na listi Todyslav
Dado-Ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 23:33   #39
to je stvar svakog pojedinog dućana,ni ja ne znam kako idu točno ta partnerstva tako da u to ne bi ulazio (ako netko zna nek kaže uvjete i ostalo)

ja gledam na cijenu čisto iz poslovnog smisla,jer netko tko naručuje za 200 dućana će dobiti manju nabavnu cijenu (da sad ne idemo u širinu s pozicioniranjem i ostalo),i onda će privući više kupaca,s time i čak i ako se odrekne dijela marže (ne mora) ima veću dobit zbog većeg prometa
i sad ulazimo u spiralu kad prestank rasta dovodi do kolapsa sustava i gutanja od strane jačeg,sad to radi agrokor,ali ni jedna firma ne raste zauvjek
iskreno ja vjerujem da će ionako doći kroz 30g. do restrukturiranja vlasništva i upravljanja,ali to je već neka moja dugoročna prognoza

konzum pak ima logiku određivanja cijena prema okruženju i velićini dućana (tako da postoje razlike između konzuma,maxi i super,kao i između istih subjekata na različitim lokacijama),znači da se svaki dućančić ponaša isto kao što bi se ponašao privatni dućan

postoje i konzumi koji su zatvoreni zbog neisplativosti (sad ti mogu reći za područje zagreba,na žalost ne znam za druge gradove,a i moje su ti informacije ionako par godina stare,ove neke nove znam čisto iz razgovora uz piće,tako da to ne mogu ni potvrditi ni demantirati,a uostalom nisam za to ni plaćen )
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 23:57   #40
Ko sto killerdog kaze, cijene bi sigurno bile vece. Jednostavno je model trgovackog lanca daleko efikasniji po svim parametrima. Male tgovine tesko mogu znacajnije konkurirati, njima ostaje jedan mali segment trzista. Jednostavno, da nema konzuma, bio bi netko drugi. Pogledajte u zadnjih 10 godina kako su nicali trgovacki lanci... Kao gljive poslje kise. Sad je tu malo doslo do zasicenja i "kanibalizma", svaki novi trgovacki centar oduzima promet nekome drugome.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:26.