Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Glazba > Gitaristički kutak

Gitaristički kutak Gitare, bass gitare, pojačala, oprema, tehnike sviranja, akordi, tablature...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.09.2012., 23:10   #1141
Može li mi netko odgovoriti zašto se note E, A, D, G, B i E nazivaju "note otvorene žice"?

Tj. čitao sam ovo http://www.gitare.info/page.php?id=15865 i često se spominje pojam "otvorene žice", a po meni "otvoreno" znači da se neka žica svira bez pritiskanja ijednog polja.

Zadnje uređivanje LostForever : 20.09.2012. at 23:19.
LostForever is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 21:41   #1142
jednostavno je a mislim da si već i shvatio, znači ovako, kad trzneš prvu "otvorenu" žicu ona će dat ton E (pričam o onoj prvoj žici koja se i zove E). znači nota te otvorene žice je E
tako za ostale žice, A D G B E

ali nemoj još učiti note mislim da ti je prerano.... sori ako sam u krivu
žaž is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2012., 15:40   #1143
Da, shvatio sam. Sad, idući problem koji imam, jest "walk up" (ili walk down), ako ste čuli za to... Npr. treba mi walk up from C to G chord, a Google mi nije baš pomogao
LostForever is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2012., 13:53   #1144
Quote:
žaž kaže: Pogledaj post
skužia san trik, dok sviram držim vrat blizu lica i kad treba mutirat gornje dvi žice samo ih zablokiram bradom. isto tako pomaže i paziti koje žice udaraš pa kad ih mutiraš jednom da ih ne diraš više
šališ se? bradom? cool.
Ali probaj mute napravit desnom rukom ili samo prođi prstima lijeve preko žica kad mijenjaš akord.
iako, to ni nema smisla raditi.. lakše bi bilo prebacit palac preko pa mutati E žicu (bas). D akord tako i tako sadrži A ton (na 3. polju B žice) pa nije tako jako bitno što ti A žica zvoni. Pokušaj je izbjegavati kod sviranja a s vremenom će se junačka desnica naviknuti na potez za D akord.
woof grr is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 14:34   #1145
Talking Tečajevi gitare

Pozz, ide li netko mozda na nekakav dobar tecaj gitare za pocetnike u zg? Po mogucnosti da je negdje na zapadnom dijelu, ali moze i uzi centar.
enemaofthestate is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2019., 10:52   #1146
Nauciti svirati gitaru

Pozdrav ekipa

Da li je moguce i realisticno da jedan matorac koji je vec u godinama moze nauciti svirati gitaru?

Rodila mi se ta ideja i zelja tek nedavno mada sam jos kao klinac sa 6-7 og roditelja na dar dobio novu i pravu akusticnu gitaru ali sam pokazao tada totalno neinteresovanje.

Nemam nikakvog iskustva, dakle 0 ali imam zelju i motivaciju. Nemam neke pretjerane ambicije da ostvarim nesto puno, zelim samo za svoju dusu da naucim svojih nekih 50tak pjesmi da ih mogu odsvirati na gitati..Nemam ni nekog vrermenskog roka niti imperativa..No zanima me da li se to moze postici u kasnim godinama i koliko vremena treba da savladam osnovne akorde i dodjem u situaciju da odsviram svoju prvu pjesmu? Takodje me zanima koji bi bili vasi najvazniji savjeti, od nabavka gitare pa nadalje..Mnogo hvala...
Samsung2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2019., 13:15   #1147
Pozdrav,

nikad nije kasno za učenje. Možda će neke stvari sporije dolaziti (kao što je npr. slučaj s učenjem jezika) ali se sve može savladati. Ukoliko imate smisao za to, odnosno sluh - ići će Vam puno lakše pa će i samo učenje biti zabava.

Najvažnije je da imate volju, želju iiiiiii ljubav prema glazbi.

Nekima koji su upisivali gitare i sl. kao klinci pod paskom roditelja, vrlo brzo bi odustali i zgadilo bi im se, jer nisu imali ni želje ni afiniteta, plus morali su učiti muziku koja ih realno ne zanima (klasika i sl.)

Meni osobno nije bilo ništa ljepše, nego kad čujem neku stvar koju jako volim i pokušam je naučiti svirati - poseban užitak!

Što se tiče same metodike i didaktike učenja, tu nisam kompetentan jer sam samouk i sluhista. Školovani glazbenici i profači ako ih ovdje ima će dati bolje mišljenje. Što se tiče kupnje gitare moj savjet Vam je akustična (metalne žice) s njom možete svirati širi raspon popularne muzike (pop, blues, rock itd itd). Klasična gitara (najlonske žice) Vam je pogodnija za flamenco, klasičnu glazbu i generalno latino stvari. Zahtjeva sviranje prstima, bez trzalice jer u suprotnome zvuči bezveze.

Ovisno koliki Vam je budžet kupite gitaru u rangu cca 2000 do 3000 kn, za početak možete dobiti dosta solidan instrument. U tom rangu si piknite ili nekog Fendera ili čak moja preporuka ide za Yamahine akustične gitare, eventualno Epiphone. Yamaha Vam je u tom cjenovnom rangu po meni najbolja kupnja. Krenite i uživajte, na youtubeu ima jako puno odličnih filmova gdje ljudi podučavaju kako svirati pojedinu pjesmu tako da je u današnje vrijeme puno lakše naučiti neke stvari nego prije 20-ak godina.

Što se tiče glazbene teorije, to sami odlučite da li želite dublje u problematiku ili ne. Pomaže u sviranuju i učenju, ali ja je nikad nisam previše ljubio i sluhom sam nadoknađivao nedostatak teorijskih principa. Za svoju dušu i zabavu pokušajte bez.

Sretno na predivnom putovanju!

V
Ellashar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2019., 04:33   #1148
Krajnji cilj je odsvirati nešto ovako 100 rifova u nizu!

https://www.youtube.com/watch?v=VOcABtJTpho

Moram priznati da se osjećam prikraćen u životu jer volim glazbu, ali sam sam totalni antitalent za ovako nešto a volio bih da mogu nešto ovako poput ovoga na videu.
krekre is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2019., 13:21   #1149
pitanje praktične, veoma praktične prirode. tehnike.
nekakva brža solažica, bilo u 16kama, pri 120 bpm . prsti mi se jednostavno petljaju o žice. jedan prst trebam na drugu žicu, dok ga izvučem, pa onda ostali, pa otvorene žice pritom koje ostaju kad maknem prste, ugl...premještanje prstiju ili položaj ruke ... ne mogu ubrzati potpuno bez obzira koliko puta sporo vjezbao. koristim 4 prsta , naravno.
je li to do prevelike tenzije, previsoko žice ili jel ima neki tutorial. ne znam što bih uopće guglao.


najobičniji primjer, klasični
----------7-----------7-
-------7-----------7---
--7b9--------7b9-----

srednji prst, na 7b9 previše ide unutra i treba previše energije da se digne ta žica i drži, a ne zazuje otvorene (D,A) prilikom puštanja ... ima li nekakvih trikova za to ? :/
__________________
samo jednom se živi, svi ostali pokušaji su reinkarnacija.
kulturna asimilacija, jer nijedna druga ne postoji.
poliglot: s gospodom gospodski, s ciganima ciganski.
cici mici is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2019., 10:56   #1150
Evo me opet, nisam bio online neko vrijeme.

Zelja je i dalje tu i dosita mi treba neki hobi da mi kvalitetno upotpuni malo slobodnog dana sto mi ostaje tijekom dana. Dakle spreman sam.

Vidio sam na netu i nasao neke akusticne gitare i uzet cu jednu od njih. Ako bi krenulo to sa svirkom kasniije bih tu dao nekom na dar a uzeo bih nesto bolje i kvalitetnije.

Krajni cilj mi je nauciti svirati za svoju dusu mojih najdrazih domacih 50-100 pjesama od grupa kao sto su Bijelo Dugme, Azra, Zabranjeno Pusenje, i sl. Nemam nikakve ambicije da budem neki pravi "svirac"..Ne bih se upusta u teske i komplikovane stvari nego bih se zadovolji jednostavnijim stvarima medju omiljenim grupama.

Moze li mi sada netko sa obzirom na moj ciljeve sada, napraviti plan i redosljed sta da ucim, kojim redom (Ono sto je najvaznije) i to sto mi od pomagala treba pored gitare? Da li je trzalica neophodna? Iz koje literature i kako da ucim i sl..

Hvala vam puno
Samsung2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2019., 13:37   #1151
Quote:
Samsung2007 kaže: Pogledaj post
Moze li mi sada netko sa obzirom na moj ciljeve sada, napraviti plan i redosljed sta da ucim, kojim redom (Ono sto je najvaznije) i to sto mi od pomagala treba pored gitare? Da li je trzalica neophodna? Iz koje literature i kako da ucim i sl..
Plati nekom par sati da ti pokaže osnovne stvari. Naći ćeš valjda na internetu neki oglas u kojem netko nudi poduku iz sviranja gitare. U stvari, vjerojatno imaš i nekog poznanika ili prijatelja koji posjeduje gitaru, da ju bar probaš primiti u ruke i da ti pokaže hvatove par osnovnih akorda, samo da stekneš osjećaj.

Prije nego probaš nemoj ni kupovati gitaru.
feanor16 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2019., 20:08   #1152
Najvise me buni i obeshrabruje to sto sam izraziti ljevak. Sve radim lijevom rukom ili nogom. I sad sam u velikoj nedoumici kako da krenem. Da sviram kao o svi (vecina) i opredjelim se kao da sam desnjak i koristim tu obicnu gitaru ili da se odmah opredjelim i da sve radim kao ljevak i da potrazim gitaru namijenjenu za ljevake.
Samsung2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2019., 14:41   #1153
Dao sam Vam dosta dobrih savjeta, samo malo pažljivije pročitajte. Puno toga ovisi da li imate sluha ili ne, ako nemate......onda je učenje bilo kakvog glazbenog instrumenta muka.
Možete savladati teoriju i principe, umemorirati napamet redosljed stiskanja pozicija i akorda, u konačnici je uho sudac. Ako uho ne prepoznaje melodije i nema osjećaj - po meni nema smisla.

Što se tiče ljevak/dešnjak, nema smisla da forsirate sviranje kao dešnjaci (dakle ljeva ruka stišće žice, desna trza). U Vašem slučaju desna ruka će stiskati žice, a ljeva će trzati/prebirati. Posebna gitara je nepotrebna samo obrnite žice dakle suprotno od redosljeda za dešnjake. Ono što je prva i najtanja žica će ići na poziciju šeste najdeblje žice itd. Gitare su simetrični instrumenti posebno u klasično/akustičnim varijantama i nema tu razlike, samo se mijenja redosljed žica. Kod pojedinih električnih modela to može biti zbog estetike problem, ali također nevažno - pogledajte samo Hendrixa koji bi okrenuo naopačke svog Stratocastera i svirao ga kao regularnu gitaru za ljevake (naravno s obrnutim redosljedom žica).

LP
Ellashar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2019., 21:11   #1154
Wink

Kupi si obično gitaru obrni zice.I nemoj je drzat na desnoj nego lijevpj nozi.Obrni zice,i nek ti glava bude okrenuta prema desno. Zbog opsega zahtjevnosti operacija koje obavlja desna a koje lijeva ruka,moj je savjet da sviraš kako sviraju dešnjaci.
Machinist1998 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2019., 12:00   #1155
ma da zbunit ce me to...Uzet cu obicnu gitaru i buduci da sam totalni pocetnik, ucit cu kao desnjaci..svakako sam onako na prazno pokusao obe varijante i ne vidim neku razliku, mozda cak mi bolje i lezi ova varijanta da lijevom rukom biram polja i akorde a da sa desnom pomjesam zice)...

Pokusat cu pa vidjet cu na sta ce liciti..Velika je prednost sto u danasnjem svijetu je moguce vrlo lako i besplatno naci mnogo dobrih sajtova i klipova sa zlata vrijednim savjetima, cak postoje i skole ucenja sviranja gitare...Dakle najveca je stvar volja ali i sluh kao sto Ellashar rece.

Ne znam ali mislim da imam nekog sluha..Muzika mi je sastavni dio zivota, nema dana da barem nekoliko sati ne slusam muziku....Stvari koje slusam prepoznam vec nakon 2-3 sekunde kada ih negdje cujem...Ma necu da se opterecujem teorijom i ovo je samo pokusaj za moju dusu..Muziku volim i pokusat cu a ako ne uspijem, barem sam pokusao....

Gitaru danas preuzimam, nasao sam na oglasima novu Morgan akusticnu gitaru i dobio je po super povoljnoj cijeni (platit cu trecinu od cijene u prodavnici, a gitara je skroz nova i nikada nije koristena)....

Ali evo jednostavno pitanje za vas koji vec svirate gitaru (to je ujedno i odgovor na pitanje koje me najvise muci)

Kod svijranja gitare, koja je teza (zahtjevnija) i vaznija operacija, stiskanje zica (biranje akorda) ili poteznje zica i drzanje ritma??
Samsung2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2019., 21:44   #1156
imam jedno pitanje: koliko ima ukupno akorda za gitaru i koliko ih je neophodno znati da bi se mogle odsvirati neke jednostavnije pjesme??
Samsung2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2019., 11:24   #1157
https://nationalguitaracademy.com/guitar-chord-chart/
snake1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2019., 15:02   #1158
Quote:
Samsung2007 kaže: Pogledaj post
Kod svijranja gitare, koja je teza (zahtjevnija) i vaznija operacija, stiskanje zica (biranje akorda) ili poteznje zica i drzanje ritma??
U pocetku ces imati problem uskladiti ritam u desnoj i mijenjanje akorda u lijevoj...ali to se ušemiš dosta brzo...
Daleko teže je stiskanje zica...za pocetak, nadji si 3 -4 akorda i 2-3 ritma pa kombiniraj pokušavaj...prvo nauci kako se koji akord hvata, trzaj malo po malo...prvi ritam koji ces nauciti obavezno za pocetak dok se ne ušemiš u ritam drži samo jedan akord i na jednom samo šibaj taj jedan ritam dok ga dobro ne savladas...a kasnije probas taj ritam pa prebacis drugi akord pa vratis na prvi...postepeno ce ici...e a kad dodjes u razinu da znas par akorda i par ritmova onda mozes poceti sibati dalje...to se relativno brzo savlada...sat vremena dnevno, cca 3 puta tjedno...ti si za mjesec dana mozart. Ne bas mozart ali to sto sam procitala da zelis nauciti...nakon mjesec dana vec mozes bez problema svirati.
Machinist1998 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2019., 15:05   #1159
Iiii da samo nesto da ti kazem, vazna stvar, SADA TI SAMO IZGLEDA TESKO, ali u stvari kada pocnes vidjet ces da nije i nemoj se plašiti.
Puno brze ces sve savladati nego sto mislis.
Machinist1998 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2019., 15:11   #1160
Quote:
Samsung2007 kaže: Pogledaj post
imam jedno pitanje: koliko ima ukupno akorda za gitaru i koliko ih je neophodno znati da bi se mogle odsvirati neke jednostavnije pjesme??
Ima ih jako jako puno.
A odgovor na tvoje pitanje je desetak akorda...Najbitnije za pocetak, A-mol, C, G, D, Dmol, E, i Emol.!!!!! Ova slova bez dodatka su durovi...iza njih se obicno ne pise nista.
Machinist1998 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:38.