Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.12.2020., 00:49   #1
Porez na dohodak iz inozemstva

Pokušao sam naći temu koja govori o tome, ali je nisam našao. Pitam za frendicu, bila je u uk od 1.9.2019. do 1.5.2020., ali je još uvijek formalno zaposlena. Nije se odjavila u Hr, tako reć otišla je turistički. U 2020. će primit cca. £24k brutto to je cca. £20.000 neto ili 166k kuna neto. UK i Hr imaju ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja.

Koliko bi morala platiti poreza na dohodak u Hr?

Ne pitam treba li prijaviti ili ne i sl., to će ona odlučiti, ali je zanima koliko bi trebala platiti (ako treba). Ili koga bi mogla pitati? U Hr nije radila u tom periodu.
Frank Knight is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2020., 15:31   #2
Quote:
Frank Knight kaže: Pogledaj post
Pokušao sam naći temu koja govori o tome, ali je nisam našao. Pitam za frendicu, bila je u uk od 1.9.2019. do 1.5.2020., ali je još uvijek formalno zaposlena. Nije se odjavila u Hr, tako reć otišla je turistički. U 2020. će primit cca. £24k brutto to je cca. £20.000 neto ili 166k kuna neto. UK i Hr imaju ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja.

Koliko bi morala platiti poreza na dohodak u Hr?

Ne pitam treba li prijaviti ili ne i sl., to će ona odlučiti, ali je zanima koliko bi trebala platiti (ako treba). Ili koga bi mogla pitati? U Hr nije radila u tom periodu.
Koliko je platila gore poreza na dohodak? Bez toga je teško izračunati koliko treba platiti jer se plaća razlika od onog što je tamo plaćeno do onog što treba tu platiti. Što se tiče ovog s ugovorom;

No ako je hrvatski rezident ostvario dohodak od nesamostalnog rada u Austriji, Bjelorusiji, Bosni i Hercegovini, Finskoj, Iranu, Italiji, Islandu, Mađarskoj, Nizozemskoj, Poljskoj, Sloveniji, Srbiji, Španjolskoj, Velikoj Britaniji ili u nekoj od država s kojima Hrvatska ne primjenjuje ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, u Hrvatskoj će možda imati obvezu doplatiti razliku između poreza plaćenog u odnosnoj državi i porezne obveze izračunane prema hrvatskom propisima
DollyK is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2020., 20:37   #3
£2300 poreza i £1740 national insurance godišnje, znaci 4040, to bi bilo oko 34.000 kuna ili oko 2800kn mjesečno. Što bi uopće trebala do-platit u Hr, samo porez + prirez, ili i mirovinsko i zdravstveno. Ok, za zdravstveno nema logike jer plaća poslodavac, a i ne može imati zdravstveno na dva mjesta, nema baš ni za mirovinsko jer teoretski ne može zaraditi mirovinu na dva mjesta u isto vrijeme.
Frank Knight is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2020., 14:37   #4
Ovako, razlika između onoga što je plaćeno gore i tu što bi trebala je 18.240 s time da nisam uzeo u obzir prirez jer ne znam gdje joj je prebivalište kod nas. Samo da napomenem da iznos može varirati jer sam zakruživao mjesečnu zaradu i zbog tečajnice
DollyK is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2021., 20:43   #5
Uf, 18240kn i to na prilično nisku plaću, skoro pa minimalac. Prirez je 15%. Hvala ti!
Frank Knight is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2021., 14:12   #6
Porezna deklaracija za nerezidente- Belgija

Pozdrav,
Ima li netko ovdje tko zna ispuniti poreznu deklaraciju za nerezidente za Belgiju.

Ako postoji dobra duša koja bi mi pomogla u popunjavanju, bila bih zahvalna.
Moze poruka na pp
Hvala
magic bear is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2021., 15:30   #7
Živim i radim u Češkoj oko 2.5 god., privremeno sam se odjavila iz Hrvatske ali nisam se odjavila u poreznoj. Stalno boravište mi je i dalje u Hrv. U Češkoj su od 01.01. smanjili opterećenja na plaću pa se sad bojim da ne budem trebala plaćati razliku poreza u Hrv. Porez na dohodak na plaću u CZ mi je 15%. Zna li netko dali će porezna tražiti kakvu uplatu razlike iako imam privremenu odjavu iz HR i reguliran boravak u CZ.
kateo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2021., 19:06   #8
Quote:
DollyK kaže: Pogledaj post
Ovako, razlika između onoga što je plaćeno gore i tu što bi trebala je 18.240 s time da nisam uzeo u obzir prirez jer ne znam gdje joj je prebivalište kod nas. Samo da napomenem da iznos može varirati jer sam zakruživao mjesečnu zaradu i zbog tečajnice
Dohodak oporezovan u UK nije oporeziv u Hrvatskoj.
aaaaaaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2021., 19:07   #9
Quote:
kateo kaže: Pogledaj post
Živim i radim u Češkoj oko 2.5 god., privremeno sam se odjavila iz Hrvatske ali nisam se odjavila u poreznoj. Stalno boravište mi je i dalje u Hrv. U Češkoj su od 01.01. smanjili opterećenja na plaću pa se sad bojim da ne budem trebala plaćati razliku poreza u Hrv. Porez na dohodak na plaću u CZ mi je 15%. Zna li netko dali će porezna tražiti kakvu uplatu razlike iako imam privremenu odjavu iz HR i reguliran boravak u CZ.
Trebala bi plaćati razliku u Hrvatskoj.
aaaaaaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2021., 22:05   #10
A postoji li način da se odjavim sa Porezne a da ne moram osobno otići u ured. Mogu li to napraviti odavde iz Češke, dopisno, online i sl.? Plaća mi nije neka visoka, imam taman za komodan život, ništa više. Ne planiram u Hrv. prije 8. ili 9. mjeseca pa bi se moglo skupiti razlike.
kateo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2021., 19:38   #11
Quote:
kateo kaže: Pogledaj post
A postoji li način da se odjavim sa Porezne a da ne moram osobno otići u ured. Mogu li to napraviti odavde iz Češke, dopisno, online i sl.? Plaća mi nije neka visoka, imam taman za komodan život, ništa više. Ne planiram u Hrv. prije 8. ili 9. mjeseca pa bi se moglo skupiti razlike.
Postoje dvije stvari za regulirati.

Znači MUP ili hrvatsko veleposlanstvo u Češkoj treba prijaviti prebivalište u Češkoj i vratiti hrvatsku osobnu. Ako se prijavljuje samo privremeno boravište vani, onda se ne vraća osobna, ali onda će porezna teško prihvatiti da je trajni nastan i središte interesa u Češkoj, kada vam je prebivalište u Hrvatskoj i da niste više porezni obveznik Hrvatske. I to ste dužni napraviti u roku od par dana od preseljenja.


A druga stvar je Porezna, znači potrebno je popuniti obrazac TI za promjenu statusa iz poreznog rezidenta u nerezidenta i to se podnosi u poreznoj, ne znam može li se poštom ili mailom to poslati, preko e-građani ne može. Nazovite svoju Poreznu ispostavu pa pitajte kako se može.

U slučaju da niste porezni nerezident, da vam ne odobre to, vi ste dužni predati obrazac RPO u roku od 8 dana od prvog dohotka u inozemstvu. Ne morate ništa plaćati (još) ali morate prijaviti da primate i tamo plaćate porez.

I onda na kraju godine ste dužni predati INO-DOH gdje prijavljujete zaradu u Češkoj i dokaz o iznosu poreza i prireza plaćenog u Češkoj. I onda ste dužni platiti razliku poreza u Hrvatskoj.


Ako postanete porezni nerezident Hrvatske, onda ne morate ništa. Ali za to morate dokazati da vam je središte životnih interesa i trajni nastan u Češkoj, znači taj obrazac TI.
aaaaaaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2021., 21:06   #12
Trenutno sam u razgovorima za posao sa jednom firmom iz Njemačke. Radi se o zaposlenju za stalno.
U RH imam kuću u svojem vlasništvu, a žena ima stan pod kreditom.
U Njemačku bi išla kompletna familija (žena, dvoje djece i ja).

Da li bih morao plaćati nekakvu razliku poreza na dohodak u RH?
Ako da, kako to izbjeći, npr. prodati nekretninu?
Sulow1933 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2021., 22:06   #13
Provjeri, ali negdje sam pročitao da smo ugovorom o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja s Njemačkom to riješili tako da ne moraš plaćati razliku poreza.

ps. našao sam, na vrhu ove teme tj. u odgovoru na prvo pitanje

Ako je u međunarodnom ugovoru ugovorena metoda izuzimanja, kakav je npr. slučaj u ugovoru koji RH primjenjuje s Belgijom, Estonijom, Francuskom, Korejom, Latvijom, Litvom, Norveškom, Njemačkom i Švedskom, rezidentima Hrvatske dohodak ostvaren u tim državama neće se uključivati u izračun kumulativne godišnje porezne obveze. Porez koji su platili na zaradu od nesamostalnog rada u Belgiji ili u Njemačkoj u Hrvatskoj se smatra konačno podmirenom poreznom obvezom na tu vrstu dohotka i Hrvatska neće provoditi dooporezivanje.
Frank Knight is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2021., 03:34   #14
Ja sam napravila privremenu odjavu iz Hrvatske na 5 godina još prije godinu i pol. Trajni boravak u Češkoj mogu zatražiti tek nakon 5 god boravka, znači trebam čekati još 2.5 god. Nisam nikakve obrasce ispunjavala do sada. Može li me Hrvatska retrogradno teretiti za razliku poreza i ima li ona uvid u razliku poreza. Ako bih tek sada otišla u poreznu u Hrv. da reguliram status dali će mi gledati unazad i naplaitirazliku Ako postoji ugovor između država o dvostrukom oporezivanji zar to ne znači da, bez obzira na stopu poreza, Hrvatska neće teretiti za razliku?

Quote:
aaaaaaaa kaže: Pogledaj post
Postoje dvije stvari za regulirati.

Znači MUP ili hrvatsko veleposlanstvo u Češkoj treba prijaviti prebivalište u Češkoj i vratiti hrvatsku osobnu. Ako se prijavljuje samo privremeno boravište vani, onda se ne vraća osobna, ali onda će porezna teško prihvatiti da je trajni nastan i središte interesa u Češkoj, kada vam je prebivalište u Hrvatskoj i da niste više porezni obveznik Hrvatske. I to ste dužni napraviti u roku od par dana od preseljenja.


A druga stvar je Porezna, znači potrebno je popuniti obrazac TI za promjenu statusa iz poreznog rezidenta u nerezidenta i to se podnosi u poreznoj, ne znam može li se poštom ili mailom to poslati, preko e-građani ne može. Nazovite svoju Poreznu ispostavu pa pitajte kako se može.

U slučaju da niste porezni nerezident, da vam ne odobre to, vi ste dužni predati obrazac RPO u roku od 8 dana od prvog dohotka u inozemstvu. Ne morate ništa plaćati (još) ali morate prijaviti da primate i tamo plaćate porez.

I onda na kraju godine ste dužni predati INO-DOH gdje prijavljujete zaradu u Češkoj i dokaz o iznosu poreza i prireza plaćenog u Češkoj. I onda ste dužni platiti razliku poreza u Hrvatskoj.


Ako postanete porezni nerezident Hrvatske, onda ne morate ništa. Ali za to morate dokazati da vam je središte životnih interesa i trajni nastan u Češkoj, znači taj obrazac TI.
kateo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2021., 18:48   #15
Jel mi netko može objasniti šta je "tax purpose identification in the state of tax residence"?
Dobila sam Declaration of tax za popuniti i to mi jedino još stoji prazno jer nemam ideju što to je.
makake is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2021., 22:56   #16
kod nas to bi bio OIB, a vani šta je ne znam
OdmoranPonovo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2021., 23:28   #17
Quote:
makake kaže: Pogledaj post
Jel mi netko može objasniti šta je "tax purpose identification in the state of tax residence"?
Dobila sam Declaration of tax za popuniti i to mi jedino još stoji prazno jer nemam ideju što to je.
OIB.
Frank Knight is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2021., 07:01   #18
Tenks ljudi!
makake is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2022., 07:14   #19
I ja sam bila u Engleskoj 3mj. Ja nisam placala tamo porez jer ne oporezuju do 12.570 funti godisnje. A nasla sam na sluzbenoj stranici nase porezne da oni utvrduju razliku poreza na temelju placenog poreza u inozemstvu. Logicno mi je onda da ako tamo nisam platila porez tada ne bi trebala ni ovde.
U tom slucaju VB ne salje podatke Hrvatskoj jer nisam porezni obveznik?
Evo linkovi, mislim da sam u pravu ...sigurno ima ljudi koji su par mj radili u VB pa nisu presli taj prag, pa postoji nada da nas nece kacit ovo haracenje.
https://www.porezna-uprava.hr/pozivn...i-dohodak.aspx
To je ovaj dio:
Porez koji je rezident platio u inozemstvu temeljem inozemnog dohotka uračunat će se u tuzemni porez na dohodak za svaki pojedinačni inozemni dohodak zasebno, osim ako je Zakonom o porezu na dohodak drukčije uređeno.

Porez plaćen u inozemstvu može se uračunati samo na temelju potvrde inozemnog poreznog tijela ili za to ovlaštene osobe o uplaćenom porezu u inozemstvu.


https://www.gov.uk/income-tax-rates
Gorgo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2022., 08:27   #20
Sad sam vidjela ovaj topic.
Za VB se očito ne provodi dooporezivanje, piše gore, vidi sliku:

Ali, moraš poreznoj prijaviti da postoji taj dohodak

Sent from my M2101K6G using Tapatalk
JayDeena is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:01.