Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.05.2005., 10:54   #121
vjeronauk u školama

Pročitala sam sve, i razmišljam zašto ljudi daju djecu na vjeronauk u škole:
1) da se djeca ne izdvajaju od ostalih
2) katolici su, pa žele da djeca nešto nauče o tome
3)jednostavnije im je, tj. praktičnije

Ne obračajte pažnju na redosljed, ali mislim da večina ljudi, iako ne prakticiraju odlazak u crkvu, dijete krste, krizmaju i ...jer je to "zgodno za napravitu", tradicija je, nikad ne znaš. Sad imamo situacije kad se ljudi s 30-40 godina krste i provode ostale sakramente da nekom budu kumovi ili se vjenčaju u crkvi (znam ja dobro da to nije nužno, moguć je brak između vjernika i nevjernika itd., pa me poštedite komentara tog tipa).
Prema tome, ako to sve misle provesti, onda je zgodno to odraditi u sklopu škole, ne moraš ga navečer voditi nigdje posebno, jednostavno je prikladno.

ja sam protiv vjeronauka u školama, čak nisam ni za priču, neka druga vjera diskriminirana i sl., jednostavno sam protiv svih takvih stvari

Imam friški primjer. Od frendice mali ide prvi razred, ne ide na vjeronauk, oni se tako dogovorili, premda su po rođenju katolici, ne prakticiraju vjeru OK. Ko fol pitali malog bi li išao, klinac naravno ništa ne kuži, kaže ne bi išao i ne ide.
Poslije 2 tjedna počinju problemi, mali se stalno tuče u školi. Ona šizi, razgovara s malim, ode u školu. Razlog: druga djeca mu govore da je prljav i pokvaren jer ne vjeruje u Boga. Od kud to. Djeca su pitala učiteljicu zašto on ne ide na vjeronauk, što je ona mudro objasnila da neki ljudi ne vjeruju u Boga. Klinci doma starce pitali kakvi ljudi ne vjeruju u Boga: naravno prljavi, pokvareni, zli ... I eto sranja.
zhmigi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2005., 11:35   #122
Re: vjeronauk u školama

Quote:
zhmigi kaže:


Imam friški primjer. Od frendice mali ide prvi razred, ne ide na vjeronauk, oni se tako dogovorili, premda su po rođenju katolici, ne prakticiraju vjeru OK. Ko fol pitali malog bi li išao, klinac naravno ništa ne kuži, kaže ne bi išao i ne ide.
Poslije 2 tjedna počinju problemi, mali se stalno tuče u školi. Ona šizi, razgovara s malim, ode u školu. Razlog: druga djeca mu govore da je prljav i pokvaren jer ne vjeruje u Boga. Od kud to. Djeca su pitala učiteljicu zašto on ne ide na vjeronauk, što je ona mudro objasnila da neki ljudi ne vjeruju u Boga. Klinci doma starce pitali kakvi ljudi ne vjeruju u Boga: naravno prljavi, pokvareni, zli ... I eto sranja.
tocno i uzasno.
i kaj sad da se radi? kako da se dijete obrani od naravno neduzne djece, ali indoktrinirane nicim drugom nego "najobicnijim" fasizmom. i sto je razlog da roditelji svojoj djeci govore o drugoj djeci, koja ne idu na vjeronauk, na taj nacin? razlog se zna, ali nije za ovaj podforum. priije za "politiku" i jedan topik na temu "fasizam od malih nogu". uzas, uzas , uzas!

a gdje je sada ta duzebriznicka crkva da obrani djecu od takvih napada?!
zmiki, je li itko u skoli obranio to dijete? je li se vjeroucitelj ocitovao o tome? ili je cekao da priodobije jos jednoga "vojnika"? gade mi se! ovakve i slicne price u meni bude takav bijes...

nadam se samo da ce za 10-ak godina svi ti jadni ljudi, prepuni "krscanskog milosrdja" :2up: :2up: osloboditi takvih srednjovjekovnih svjetonazora.
__________________
...GRUEN IST MENSCHENFLEISCH!!!
soylent is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2005., 11:52   #123
Re: Re: vjeronauk u školama

Quote:
soylent kaže:
je li se vjeroucitelj ocitovao o tome?
Pretpostavljam da nije , a on bi trebao stvari postaviti na svoje mjesto.
No kad bi i bio dovoljno pametan da to ucini, ipak bi bio u procjepu jer po logici stvari ne moze odobriti ne-vjerovanje u Boga.
Ako mali ateisti nisu prljavi i zli, u cemu je onda fora vjerovati u Boga? Pa i bez njega si dobar i posten covjek.

Kuzis mogucu dilemu?

A takodjer da to koji ipak i kaze, jos uvijek ostaju glupavi roditelji i opet je takvo dijete u konfliktu izmedju onoga sto cuje doma i onoga sto ga uce u skoli...

Sve u svemu, zajebana situacija i jedan od razloga zasto bi vjeronauk iz skole trebalo izbaciti, pa neka na njega ide tko zeli u prostorijama Crkve kao sto je bilo u doba SFRJ.
__________________

Biti razuman medju ludjacima je ludost za sebe.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2005., 14:07   #124
Djeca znaju biti vrlo okruktna prema onima koji su drugaciji, ali ne shvacam zasto tu svaljujete krivnju na crkvu i vjernike. Mozda se u ovom slucaju neka djeca razlikuju u tome sto neki idu na vjeronauk, a neki ne, ali nije to bit stvari. Da nema vjeronauka u skoli djeca bi se opet neka po necemu razlikovala i bili bi od nekih predmet izrugivanja. Nije rjesenje u tome da svu djecu ucinimo jednakima, nego da ih naucimo postivati razlicitost. Kad sam ja bio djete, neku su se djeca izrugivala meni i jos nekima sto idemo redovito na misu i vjerujemo u boga. Neki su mi se izrugivali sto nisam psovao i pricao proste viceve i po tome sam se razlikovao.
Za to sto djeca nisu od roditelja odgojena da postuju drugu djeca i onda kad su u necemu razlicita od njih nije krivnja crkve i vjeronauka. To nije nauk crkve, nego je to sebicni ljudski duh koji misli da je sve krivo sto je drugacije od onoga kako si je on zamislio. A takav duh postoji u svim slojevima drustva, bez obzira koju ideju zastupate. Vjeronauk ne cini ljude ni djecu svetima, ali to ne znaci da je vjera pogresna, ako je vecina nije prihvatila. Ljudi ce uvijek naci nesto da iskalje svoju sebicnost. Zar zaista mislite da je bilo bolje u vrijeme kada vjeronauk nije bio u skoli. Uvijek ce se naci nesto po cemu ce djeca razlikovati i sto ce biti razlog za ismijavanje, no to je problem kucnog odgoja, a ne vjeronauka.
korisnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2005., 14:12   #125
Quote:
korisnik kaže:
Zar zaista mislite da je bilo bolje u vrijeme kada vjeronauk nije bio u skoli.
Je.
Quote:
Uvijek ce se naci nesto po cemu ce djeca razlikovati i sto ce biti razlog za ismijavanje, no to je problem kucnog odgoja, a ne vjeronauka.
Tocno.
__________________

Biti razuman medju ludjacima je ludost za sebe.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2005., 13:30   #126
Zanima me da li je vjeronauk financiran iz drzavnog proracuna i da li se to kosi s ustavom?
ZEGA is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2006., 22:36   #127
Misa i blagoslov kruha u predvorju škole??

Stalno se ja nešto bunim, ali ovo je stvarno
apsurd! Dakle, sutra moje dijete koje bi trebalo imati školu u 14
sati, obavezno je doći u školu u 9.45, sa vrećicom kruha (iako
ne pohađa satove vjeronauka) a svećenik će u predvorju škole blagosloviti svima kruh i održati misu.
Eto, mislim da nije normalno da se to odvija u školi. I opet isto pitanje: Što je sa djecom koja su druge vjere ili su pak nevjernici?
To je čista diskriminacija djece i svoje dijete sutra neću poslati u školu.
Sad ćete reći: "Pa nije ništa loše u tome da dijete to vidi i čuje."
Da, loše je, jer je čisti bezobrazluk što se crkva gura tamo gdje joj nije mjesto i što škola to dozvoljava.
Da li smo mi građanska ili vjerska država?
Očito ovo drugo.
jona is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2006., 22:38   #128
ah, počinju dani kruha


zašto nećeš slati? krivo je jedino što dijete uvlačiš u svoje frustracije pogotovo ako će mu/joj tamo biti prijatelji and stuff...
__________________
Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
gottcha is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2006., 22:49   #129
ne moraš je slati, ali je pitaj želi li ona ići ili ne.

tebi je to problem, ali njoj neće biti jasno zašto?
__________________
Until this moment, I never understood how hard it was to lose something you never had.
Mary Bellows is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2006., 22:54   #130
Quote:
gottcha kaže:
ah, počinju dani kruha


zašto nećeš slati? krivo je jedino što dijete uvlačiš u svoje frustracije pogotovo ako će mu/joj tamo biti prijatelji and stuff...

Ne uvlačim ja njega u svoje frustracije. On i još troje u razredu su
ionako već od prvog razreda odvojeni od ostale djece,
zbog vjeronauka. Bez brige, neće se on žalostiti što će sutra malo dulje
spavati.
Uostalom, i nedjeljom njegovi prijatelji iz razreda idu na misu, pa on nije
frustriran. I dok su oni na misi, on je u kinu, kazalištu ili parku.
jona is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2006., 23:01   #131
Quote:
Mary Bellows kaže:
ne moraš je slati, ali je pitaj želi li ona ići ili ne.

tebi je to problem, ali njoj neće biti jasno zašto?

Naravno da ne želi ići. I naravno da mu je potpuno jasno, jer
se kod nas u kući ne moli, ne dolazi nam svećenik, ne
razgovaramo o Bogu, ne idemo u crkvu...jednostavno, mi smo
ateisti. I zbog čega bi on onda morao sutra slušati misu?
Jednog dana, ako odluči biti vjernik, tko mu brani?
jona is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2006., 23:20   #132
Ja sam osobno vjernica, ali me stršno smeta što se crkva stvarno svugdje miješa i o svemu mora nešto reći pa i onda kad je nitko ništa niti ne pita!
Potpuno se slazem s tobom, ako dijete osjeti samo potrebu - neka ide u crkvu, a do tada, neka uživa s vršnjacima u igri.
 
Odgovori s citatom
Old 11.10.2006., 23:22   #133
Quote:
aycarmela kaže:
Naravno da ne želi ići.
onda sve 5, ne šalješ ga u školu i dobro. da hoće ić, bilo bi bezveze da mu braniš, pošto ne želi.. nek spava dijete.
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2006., 23:23   #134
Quote:
aycarmela kaže:
Stalno se ja nešto bunim, ali ovo je stvarno
apsurd! Dakle, sutra moje dijete koje bi trebalo imati školu u 14
sati, obavezno je doći u školu u 9.45, sa vrećicom kruha (iako
ne pohađa satove vjeronauka) a svećenik će u predvorju škole blagosloviti svima kruh i održati misu.
Eto, mislim da nije normalno da se to odvija u školi. I opet isto pitanje: Što je sa djecom koja su druge vjere ili su pak nevjernici?
To je čista diskriminacija djece i svoje dijete sutra neću poslati u školu.
Sad ćete reći: "Pa nije ništa loše u tome da dijete to vidi i čuje."
Da, loše je, jer je čisti bezobrazluk što se crkva gura tamo gdje joj nije mjesto i što škola to dozvoljava.
Da li smo mi građanska ili vjerska država?
Očito ovo drugo.
u potpunosti podrzavam.
djeca mogu uciti peci kruh, al ne moraju prisustvovati raznim paganskim obredima.
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2006., 23:39   #135
Joj, ljudi, nemojte da pocnem. Nema šta vjeronauk (bilo koji) raditi u školi!
Škola i crkva tj religija moraju biti razdvojene. Onaj tko želi, ima institucije u kojima može dobiti odgoj/utjehu/nešto treće.
Ja sam dijete koje nije išlo na vjeronauk jer nisam vjere koje je većina u ovoj zemlji (barem deklarativno). Puno sam puta bila stigmatizirana ne samo od strane djece, već i pojedinih učitelja. Moja sestra je recimo, u tipa, drugom, trećem razredu oš bila izbačena da čeka ispred razreda dok vjeronauk završi jer nema ona šta tamo tražiti. Mislim hello??? Toliko o pedagogiji. I dobroj vjeri koju širi dotična vjeroučiteljica. A tek primjer ostalima.
Strašno.
Ma, sve u svemu, klinci tak i tak ne rade ništa na tim satima osim crtkaraju i imaju 5. A da su malo nerazumni, bogami jesu. 'Moja' klinkica u prvom razredu morala napisati popis svih svetaca i blaženih. Wtf?
flower_girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2006., 23:41   #136
Quote:
flower_girl kaže:
'Moja' klinkica u prvom razredu morala napisati popis svih svetaca i blaženih. Wtf?
jako je ruzno i primitivno djecu u 21. stoljecu zaglupljivati na taj nacin.

da se razumijemo, bilo je sigurno i medju 'svecima' pametnih i kvalitetnih ljudi, koji bi mogli sluziti djeci za primjer, ali to se nikako ne smije nametati kao obaveza, vec iskljucivo kao fakultativni predmet u slobodno vrijeme.

evo ovdje popisa svetaca, bas da vidimo koji bi nam mogao biti zanimljiv za odgoj djece:
http://www.katolici.org/uzori5.php?action=popis
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2006., 23:55   #137
Quote:
aycarmela kaže:
Da li smo mi građanska ili vjerska država?
Očito ovo drugo.
katolicka

Quote:
aycarmela kaže:
Jednog dana, ako odluči biti vjernik, tko mu brani?
pa ti dozvoli mu da izgradi vlastiti stav o tome. dozvoli mu da ga pocne graditi vec sad.
lolit@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2006., 23:58   #138
Quote:
lolit@ kaže:
katolicka



pa ti dozvoli mu da izgradi vlastiti stav o tome. dozvoli mu da ga pocne graditi vec sad.
najbolje ce dijete izgraditi stav ako mu vjeru zgadis u ranoj mladosti
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2006., 23:59   #139
Quote:
flower_girl kaže:
'Moja' klinkica u prvom razredu morala napisati popis svih svetaca i blaženih. Wtf?
moj prvašić je trebao obojati stablo u zadanom roku, budući da to nije napravio jer je spor, dobio je ogroman crveni upitnik u knjizi.
Slijedeći put je trebao nacrtati Božje oko, ne samo da je dobio crveni upitnik nego se i rasplakao jer je ova dreljila na njega kako zabogamiloga to ne zna
Jel zna netko kako izgleda Božje oko? Ja stvarno ne znam,nisam ga vidila
Jedino što je do sad dobio od te vjeroučiteljice jest averzija prema predmetu. Kao i ja
Slutim da neće primit prvu pričest jer neće htjet ići na vjeronauk u crkvu
A mene baš briga
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2006., 00:00   #140
Quote:
Tija kaže:
Slijedeći put je trebao nacrtati Božje oko
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:32.