Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.08.2014., 16:49   #301
Ovo mora da je vic. Godišnji su u punom jeku, a oni daju rok od ni više ni manje 30 dana. Smiješno. Nadam se da će ipak rok biti produžen. Valjda će i oni shvatiti da je to rok u kojem vjerojatno nitko neće moći dostaviti svu potrebnu dokumentaciju.
__________________
"Expirience is what you get when u don't get what you want!" (Randy Pausch)
zrixy is offline  
Old 02.08.2014., 01:44   #302
A to je, uz malo usputne (sano)promocije, možda i pravi, stvarni cilj?
DeeJay Dee is offline  
Old 02.08.2014., 16:54   #303
Baš je namještaljka u bandić stilu. "....povjerenstvo će utvrditi listu..." . A nigdje kriterije po kojem će se utvrditi.... /
ssm is offline  
Old 02.08.2014., 18:52   #304
Meni se čini da u ovoj priči nije problem što bi povjerenstvo trebalo utvrditi listu, već je problem što to isto povjerenstvo neće imati sto utvrđivati jer liste vjerojatno neće niti biti.
__________________
"Expirience is what you get when u don't get what you want!" (Randy Pausch)
zrixy is offline  
Old 03.08.2014., 10:49   #305
To sve vodi ka samo jednom zaključku, a taj je da je sve pripremljeno za nekog odabranog, možda za neku zgradu u Bužanovoj
ssm is offline  
Old 19.08.2014., 15:53   #306
Quote:
mikoli kaže: Pogledaj post
O tome ja i pričam. A sada će se u ime pravednije raspodjele utrošiti novci a neće se ništa uštedjeti. Ja bi prvo te novce uložio u toplinsku fasadu i nove prozore. Pa kada uštedimo onda bi razgovarao o pravilnoj prersapodjeli. Jer ovako se novci potroše a efekat nula. A onako bi efekat svima bio odma vidljiv, a naknadno bi nekome još bio i veći a nekome i manji. ali bi svakako bila ušteda.

A šta ste do sad čekali, neki i 45 godina a da niste uložili novce za fasadu i prozore? Svi ste dijelili pa neka se troši...Pitajte ljude koji žive u kućama kako se štedi. Meni je normalna temperatura doma 20 st. u dnevnom boravku i 17 u spavaćim sobama, svi se smrzavaju kad dođu a imam i dvoje male djece kojima također nije zima. Za npr. samo 22 st. u dnevnom boravku za jedan mj. bi dobio oko 350 kn više za platiti.
andrej01 is offline  
Old 19.08.2014., 16:04   #307
Ne razumijem zašto su ti krivi ljudi koji se griju na toplanu? Plaćali su i sad plaćaju koliko im drugi zaračunatu. I ne mogu si pomoći...
darko 150 is offline  
Old 19.08.2014., 16:45   #308
mogu. razdijelnici pod muß doskora.. a negdje (gdje može) i kalorimetri kao naj-rješenje.
DeeJay Dee is offline  
Old 20.08.2014., 01:21   #309
To ti je priča za malu djecu... toplane (Hep i ostali) naplaćuju koliko trebaju novaca, ne koliko stvarno njihova usluga vrijedi. Kad svi montiramo razdjelnike, uz sve uštede, zatvaranja radijatora i smrzavanja, konačni račun će biti isti. Mi ćemo štedjeti, a oni trošiti...
darko 150 is offline  
Old 20.08.2014., 09:52   #310
A i u tome ima nešto, da, znam, nažalost.
Kaj reć, belosvetska posla.


ios / tt
DeeJay Dee is offline  
Old 21.08.2014., 00:15   #311
Nikako mi ne ide u glavu da se ljudi i dalje iščuđavaju oko "razdjelnika troškova topline", umjesto da se dogovore s nekim tko stanuje u jednoj od takvih zgrada u koju su ti sklopovi ugrađeni, a koji čovjek se ujedno razumije u termotehničku struku, tako da i njima može objasniti i pomoći oko nedoumica, pitanja i odgovora o svemu tome poslu, te na kraju i kako se postaviti prema opskrbljivaču topline i prema monterima ovih sklopova na radijatore.

Ugovor podrazumijeva 2 ugovorne strane, te da su obje upućene u predmet ugovora.

Obje strane moraju znati svaki detalj o tim sklopovima koji su predmet ugovaranja, a ne samo jedna strana (dobavljač topline). Jer, ne može dobavljač topline uvjetovati i njihove majstore koji će sklopove ugrađivati, i jedino on i monter znati kako što i zašto funkcionira, a da o tome korisnik dobavljene topline nema relevantno uputstvo s detaljnim informacijama o sklopu i njegovu funkcioniranju.
Treba se ugovoriti tako da se dobije detaljno uputstvo o sklopu, iz kojega i laik može lako razumjeti svaki detalj sklopa i čemu što služi, te kako provjeriti jesu li na pojedinom radijatrskom sklopu unesene odgovarajuće ulazne vrijednosti o pripadajućem mu radijatoru, te kako nadalje kontrolirati radi li sklop ispravno ili s pogreškom na štetu korisnika.
Dajte se ljudi pokrenite i nađite si sami već u to upućene znalce.
Shwake is offline  
Old 21.08.2014., 09:31   #312
Daj mi podatke podnosljivosti vertikalnog opterećenja od parketa kaj imaš doma. :-) Aj ne bulazni, a u krajnjem slučaju Internet je velik, i da se naći dosta informacija o razdjelnicima. Jedino se držite Siemensa ili tak nekog opakog igrača u EU. Ovdje se ljudi boje, vani je to standard već 30 godina.

Sent from my D5503 using Tapatalk
m4dm4n123 is offline  
Old 22.08.2014., 22:35   #313
Ne radi se tu ni o kakvom strahu, nego o nepovjerenju stanara u samovolju dobavljača topline i njihovih instalatera, u onome dijelu u kojem oni ucjenjivački inzistiraju od stanara postavljanje tih radijatorskih sklopova, ali bez njihove obaveze da korisniku (ili vlasniku stana) prije preuzimanja instalacije podastru neupitne dokaze toga što instaliraju i na koji način instaliraju.

Nismo mi Njemačka, pa da instalater i za namjanju pokušanu prijevaru korisnika bude novčano kažnjen i uz to da ostane bez licence za rad. O tome se radi, o nepovjerenju koje postoji jer je cijelo okruženje takvo, prevarantsko, od političkog vrha države do zadnje namještenice u javnim službama i javnim poduzećima.
I zato se povjerenje u sustav tek treba izgrađivati, i to s konkretnim ukazivanjima instalatera vlasnicima stanova što im se gdje ugrađuje i uz koje početne (ulazne) vrijednosti na pojedinom uređaju.

Jer, nije svejedno korisniku da li će instalater unijeti da neki radijator ima 25 članaka a npr. da ih ima samo 22, kao ni koja je veličina radijatorskog članka, u kojem temp. režimu radi sustav grijanja, itd. O tome se radi. O potrebi korisnikove kontrole svega onoga što se sve bude radilo i uradilo u njegovom stanu.

Koja vajda korisniku od kasnijih žalbi i mogućih natezanja po sudovima korisnika sa oprskrbljivačem topline ako se korisniku stana troškovi neopravdano povećaju, a za što bi se moglo i termotehničkim jednadžbama na osnovi realnih vrijednosti dokazati da obračuni preko "razdjelnika troškova topline" previše odstupaju od realne potrošnje topline?

Nepovjerenje u institucije i ljude u njima koji nikome ne podnose izvještaje ni račune, samo je to kod nas problem. Povjerenje se treba zaslužiti, kao i u svakome poslu. Ne može se njega propisati zakonom ili s ucjenom nametati. A na to se odnosi tu i svode, na jednosmjernost, da opskrbljivač sve postavlja, samostalno određuje i naplaćuje. Pa korisnku kako bude.
Shwake is offline  
Old 26.08.2014., 01:06   #314
Iz navedenog ispada da ugradnja razdjelnika donosi sljedeće:
1. Ako zadržavate istu potrošnju i nakon ugradnje razdjelnika, račun za grijanje bit će veći (možda i dosta veći)
2. Račun će biti manji samo ako dosta smanjite potrošnju, odnosno ako smanjite temperaturu u stanu ili neke radijatore uopće ne koristite
3. Cijena po potrošenoj kaloriji topline vjerojatno je veća uz razdjelnik nego bez njega
Meni cijela ova priča oko razdjelnika i racionalne potrošnje djeluje kao prevara, odnosno skriveno poskupljenje. Uz sve navedeno, Energo u Rijeci je najavio 30% poskupljenje od ove jeseni.
Arsen is offline  
Old 26.08.2014., 22:28   #315
Quote:
Arsen kaže: Pogledaj post
Iz navedenog ispada da ugradnja razdjelnika donosi sljedeće:
1. Ako zadržavate istu potrošnju i nakon ugradnje razdjelnika, račun za grijanje bit će veći (možda i dosta veći)
2. Račun će biti manji samo ako dosta smanjite potrošnju, odnosno ako smanjite temperaturu u stanu ili neke radijatore uopće ne koristite
3. Cijena po potrošenoj kaloriji topline vjerojatno je veća uz razdjelnik nego bez njega
Meni cijela ova priča oko razdjelnika i racionalne potrošnje djeluje kao prevara, odnosno skriveno poskupljenje. Uz sve navedeno, Energo u Rijeci je najavio 30% poskupljenje od ove jeseni.
Ni manje ni više nego točno tako. Ostalo su priče za malu djecu. Točke 1. i 2. su višekratno dokazane, osobno mi je to potvrdilo nekoliko ljudi kojima su stavljeni razdjelnici.
ssm is offline  
Old 27.08.2014., 09:45   #316
Quote:
ssm kaže: Pogledaj post
Ni manje ni više nego točno tako. Ostalo su priče za malu djecu. Točke 1. i 2. su višekratno dokazane, osobno mi je to potvrdilo nekoliko ljudi kojima su stavljeni razdjelnici.
Da, uštede se ostvaruju uz hladne ili skoro hladne radijatore. Ako štedite na takav način, imat ćete najskuplje grijanje koje možete zamisliti. Jako malo toplinskih kalorija platit ćete vrlo skupo. Glavninu računa činit će paušal, za koji zapravo ne dobijate ništa. Uz to, stan će biti hladan. Vidim da penzioneri rade upravo to i onda u stanu oblače kaput. Daleko isplativija tu bi bila termo peć.
Ne treba zaboraviti ni činjenicu da oni s najmanjom potrošnjom plaćaju i dio potrošnje onih koji troše najviše.
Ugradnja razdjelnika znači samo nepovoljniju cijenu, odnosno poskupljenje. Ne znam da li je i na zapadu tako, ali nas u Hrvatskoj su debelo prevarili.
Arsen is offline  
Old 27.08.2014., 18:44   #317
Quote:
Arsen kaže: Pogledaj post
Ugradnja razdjelnika znači samo nepovoljniju cijenu, odnosno poskupljenje. Ne znam da li je i na zapadu tako, ali nas u Hrvatskoj su debelo prevarili.
Nas u Hrvatskoj za sada guli tko se kako sjeti.
Samo zato jer nemamo djelotvorne mehanizme obrane protiv laži i varanja.
Bit će i toga kad se ovo društvo pravno uredi u onu pravu demokraciju.
Do tada će oni koji pišu propise pripremati i donositi propise kakve hoće.

Bit će bolje, pokazuje povijest. Svako zlo na kraju biva nadvladano.
Osobno bih volio da tvorci diletantskih propisa dobiju prema zasluzi,
odn. da se za iznimne štetočine u društvu uvede bar doživotna robija.
Shwake is offline  
Old 27.08.2014., 21:19   #318
Meni nije jasno je li ljudima stvarno jednostavnije pričati gluposti i ignorantan, i jednostavno cijeli život prolaziti sa mišlju da ga stalno netko namjerno pokrada ili su samo pojedinci dobili takav dar?
U potpunosti shvaćam da su ljudi skeptični prema novim stvarima, ali ponavljam, u normalnim zemljama ova stvar je desetljećima standard, zajedno sa vodom, električnom energijom, komunalijama...
Nadalje, tvrtke koje u ovoj državi postavljaju ta mala računala zvana "razdjelnici topline" rade upravo i isključivo to - POSTAVLJAJU razdjelnike. Drugim riječima, ne uploadaju nikakav drugi softver na njih zvan BalkanHeat v2.0 niti išta što će remetiti ispravan rad tih uređaja. Isto tako, za svaki tip razdjelnika postoje detaljne instrukcije na koju se poziciju radijatora određenog tipa taj razdjelnik i postavlja.
Ako niti to nije dosta, razdjelnici se moraju baždariti, i vjerujte, premala je to cijena uređaja a prevelik rizik da bi se netko s time htio igrati, i što god vi mislili, kontrole toga su rigorozne. Kad se priča o pojmu standard, svijet (pa htjeli/ne htjeli , i mi) shvaća to vrlo ozbiljno. DIN standardi su Njemačkoj svetinja.
Ali kod nas to obično tako biva, o čemu kod se pričalo, odmah mi o politici i krađi i prevarama ...


1. Dosadašnji sustav grijanja i potrošnje vode je katastrofalan i ne mogu se sjetiti nepravednijeg modela obračunavanja.
2. Razdjelnici grijanja su tehnički kompromisno rješenje prilikom obračuna grijanja, jer ipak određene zgrade dijele zajedničke vertikale, i stvar nije jednostavna.
3. Priča oko paušala ovisi o samim zgradama. Koliko sam upoznat, paušal se može u potpunosti isključiti, no, što sa tim vertikalama koje prolaze kroz stan, griju tokom zime, hoćemo li i na njih isto stavljati razdjelnike, jer se ipak radi o grijaćim tijelima?
4. Mnogi ljudi će ostati šokirani, no prostor se ne hladi otvaranjem prozora, nego smanjivanjem vrijednosti na termoventilu.

Pa da bacim mali komentar i na kolegu Shwake. S jedne strane koncept tvog razmišljanja i nije katastrofa, no ne barataš činjenicama nego širiš paranoju.
Evo jedna činjenica :
Prevarit će te bilo tko u svijetu tko procijeni da mu se isplati, pa tako i u "belosvetskoj" Njemačkoj.

Činjenica broj 2:
Ti kao kupac,potrošač, potpisnik ugovora imaš potpuno pravo tražiti od prodavača sve informacije koje su ti kao kupcu dostupne, no one su ovako ionako već uglavnom postavljene na stranicama proizvođača opreme. Kupac ne mora biti upoznat sa specifikacijama postavljanja uređaja, popravljanja uređaja ili bilo čega. Tko dobiva DETALJNE upute nekog modela automobila, sa svim potrebnim dijelovima, specifikacijama, vrstama i tvrdoćama materijala, i da ne nabrajam dalje?
Tebi kao kupcu je potrebna garancija proizvođača i instalatera da će uređaj biti ispravan.
No u svakom slučaju ti kao supotpisnik nekog ugovora moraš biti upoznat sa sadržajem ugovora i u potpunosti shvaćati te stavke. No, nemojmo pretjerivati sa detaljizacijom sustava, pustimo ipak povjerenje struci.
I promijenite koncept u glavi ove zime, nemojte se bojati igrati sa ventilima, to je i ideja. A možete i hladiti stan otvaranjem prozora, no tad ćete to i opako platiti.
Ako tko ima konkretna iskustva sa brojkama koje su mjerene u kontroliranim uvjetima, dapače, u suprotnom sve su ovo naklapanja.
Mi smo ugradili razdjelnike ovo ljeto i čekamo prvu zimu.
m4dm4n123 is offline  
Old 27.08.2014., 21:46   #319
Mene samo zanima (a vjerujem i većinu drugih) da li će mi razdjelnici donijeti nižu ili istu cijenu grijanja uz održavanje istog ranijeg standarda, odnosno istu temperaturu u stanu.
Više je nego očito da neće. Moram smanjiti temperaturu u stanu da bih platio kao i ranije. (Ni ranije nisam otvarao prozore u svrhu rashlađivanja.) To ja inače zovem poskupljenjem. Ako u toplani kažu da nema poskupljenja, onda je to prevara.
Znam da su mnogi revoltirani gotovo duplim računima nakon ugradnje razdjelnika.
Arsen is offline  
Old 27.08.2014., 21:54   #320
Quote:
Arsen kaže: Pogledaj post
Mene samo zanima (a vjerujem i većinu drugih) da li će mi razdjelnici donijeti nižu ili istu cijenu grijanja uz održavanje istog ranijeg standarda, odnosno istu temperaturu u stanu.
Više je nego očito da neće. Moram smanjiti temperaturu u stanu da bih platio kao i ranije. (Ni ranije nisam otvarao prozore u svrhu rashlađivanja.) To ja inače zovem poskupljenjem. Ako u toplani kažu da nema poskupljenja, onda je to prevara.
Znam da su mnogi revoltirani gotovo duplim računima nakon ugradnje razdjelnika.
Ono što ti se garantira jest da troškove grijanja nećeš plaćati na način da se sabere ukupna kvadratura stanova i trošak, te podijeli jednako uzevši u obzir kvadraturu. Potrošnja koju ćeš platiti tiče se samo tebe, i zapravo ćeš sam sebi moći reći slijedeće :

1. U *ebote, ja sam dosad zapravo trošio 30% više energije no što sam plaćao

ili

2. Prokleti socijalistički model, zadnjih xx godina su me suvlasnici zgrade potkradali, i ja sam plaćao njima račune.

Tak da svi ti ljudi koji se bune da su im računi dupli, razmisli malo ZAŠTO su im dupli. Zgrada zakupljuje svake godine energiju koju zakupljuje, jedino se potrošnja po stanovima sad malo drugačije raspoređuje.

EDIT:

Navest ću još jedan primjer, čak i često realan, jedino se tiče potrošnje vode.
Recimo, u nekom stanu malo curkaju pipe, a ni vodokotlić nije u bajnoj situaciji. I tako svi lijepo raspoređujemo troškove, i mislimo si, ajde, nije neka frka, šta sad meni malo curi, tko zna koliko se često kupa sused iznad mene, pa eto naći ćemo se na sredini nekako.
Dođu vodomjeri, kadli ono, viđe obračuna, pa otkud sad toliko ? Uf, morao bih si malo popraviti vodokotlić, bome neću plaćati vodu da mi curi uzalud.
m4dm4n123 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:27.