Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.08.2005., 17:10   #1
Arrow Pričuva i upravitelji stambenih zgrada

Što spada u zajedničku brigu osim krova, stubišta, lifta, fasade i sl.? Da li je moguće da susjed u suterenskom (razizemlje) stanu traži zajedničke novce jer mu je stan vlažan (za izolaciju poda)? Zgrada je jako stara, pa mu ide kapilarna vlaga.
vinova lozinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2005., 20:47   #2
Može naravno.Za sve popravke u stanovima za koje nisu krivi stanari mogu se tražiti novci od pričuve.Tu ne mislim na kvarove uređaja u stanovima.
Heg is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2005., 23:15   #3
Meni je u podstanarskom stanu bilo ukljucen i popravak, recimo, prozora - ako se razbije :-) Blazen neboder sa vrlo vrlo revnim predstavnikom stanara

Ironicno, al sad u puno manjoj zgradi (jedno 6 puta manjoj), predstavnik ne radi nis, a dugovanja stanara su preko 5000 kn, jer ne placaju pricuvu vec mjesecima
Lei is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2005., 00:23   #4
Ovisi o ugovoru koji imate sa stambenim servisom. Ja sam se nedavno morao jako svađati s predstavnikom stanara da mi se iz pričuve promijeni glavni vodovodni ventil koji je zbog starosti počeo puštati. Od drugih sam čuo da kod njih za tako nešto uopće nema problema. Prouči malo suvlasnički ugovor. Tamo sve piše.
__________________
Different is not necessarily better, and is a poor goal to aim for without good reason and some skill.
nesho is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2005., 00:36   #5
Re: održavanje zgrade

Quote:
vinova lozinka kaže:
Što spada u zajedničku brigu osim krova, stubišta, lifta, fasade i sl.? Da li je moguće da susjed u suterenskom (razizemlje) stanu traži zajedničke novce jer mu je stan vlažan (za izolaciju poda)? Zgrada je jako stara, pa mu ide kapilarna vlaga.
to je definirano ugovorom sa upraviteljem zgrade. Obicno se sve to popravlja pod imenom HITNE INTERVENCIJE.
DAl je taj suteren bio oduvijek ili si je tip sam napravio stan tamo? ak si je sam narpavio stan tamo, onda (mislim da je tako, provjeri jos kod nekog) je sam odgovoran za to odrzavanje. Znas ono, dodje na sastanak stanara i trazi dozvolu dal si on podrum moze prenamjenit u stan..a ima i onih koji ne pitaju nego samo sagrade, pa se onda sude godinama...
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2005., 08:13   #6
Re: održavanje zgrade

Quote:
vinova lozinka kaže:
Što spada u zajedničku brigu osim krova, stubišta, lifta, fasade i sl.? Da li je moguće da susjed u suterenskom (razizemlje) stanu traži zajedničke novce jer mu je stan vlažan (za izolaciju poda)? Zgrada je jako stara, pa mu ide kapilarna vlaga.
zidovi pa tako i podovi. cijevi, etc...
to su, drugim riječima, zajednički dijelovi.
on, međutim, ne može tražiti novce nego to valja prijaviti upravitelju zgrade koji izlazi na teren i angažira izvođače pa se izvedeni radovi plaćaju s računa pričuve na račun izvođača.
ukoliko prođe dovoljno dugo vremena i to se ne popravi, suvlasnik može o svom trošku popraviti stvar (vidi gore pojam hitne intervencije) i potom tužiti suvlasnike pa završetkom procesa s računa stambene zgrade, pored troška sanacije, idu i zbog kvara nastala dalja oštećenja i sudski troškovi...
ssnjoff is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2005., 08:37   #7
Sve je to OK, ali centar je prepun starih zgrada koje su sve vlažne (tj. nemaju temeljnu izolaciju). Da li onda svi iz prizemnih /razizemlje stanova mogu koristiti pričuvu za skupe zahvate rješavanja vlage? Recimo netko je kupio takav vlažan stan i ide u preuređenje, injektira u zid sredstvo protiv vlage, oblaže pod...može li se takav tražiti lovu za zajedničko održavanje?
vinova lozinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2005., 08:53   #8
Quote:
vinova lozinka kaže:
Sve je to OK, ali centar je prepun starih zgrada koje su sve vlažne (tj. nemaju temeljnu izolaciju). Da li onda svi iz prizemnih /razizemlje stanova mogu koristiti pričuvu za skupe zahvate rješavanja vlage? Recimo netko je kupio takav vlažan stan i ide u preuređenje, injektira u zid sredstvo protiv vlage, oblaže pod...može li se takav tražiti lovu za zajedničko održavanje?
dakako. to je zajednički dio zgrade. točka. zakon to precizno određuje.
uostalom, isto vrijedi za krov. kao što suvlasnicima na srednjim katovima ne curi loš krov, tako im ne propušta loš pod. ne znači da bi zato suvlasnici na vrhu i na prizemlju to trebali sami plaćati. uostalom, ako pukne cijev u zidu ide iz police zgrade. onaj bi na prizemlju mogao reći - meni ne curi... stvar je potpuno logična. zgrada je zajednička!

i da ponovim - ne daje mu se lova nego upravitelj zgrade sanira kvar! a ako suvlasnici odbiju (kod velikih sanacija) onda on to radi sam i plaća, a vaš tuži i namiruje se.
ssnjoff is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2005., 09:09   #9
Quote:
ssnjoff kaže:
dakako. to je zajednički dio zgrade. točka. zakon to precizno određuje.
uostalom, isto vrijedi za krov. kao što suvlasnicima na srednjim katovima ne curi loš krov, tako im ne propušta loš pod. ne znači da bi zato suvlasnici na vrhu i na prizemlju to trebali sami plaćati. uostalom, ako pukne cijev u zidu ide iz police zgrade. onaj bi na prizemlju mogao reći - meni ne curi... stvar je potpuno logična. zgrada je zajednička!

i da ponovim - ne daje mu se lova nego upravitelj zgrade sanira kvar! a ako suvlasnici odbiju (kod velikih sanacija) onda on to radi sam i plaća, a vaš tuži i namiruje se.
zavisi sta je zajednicko!

obicno kada curi krov, treba mijenjat cijelo kroviste. ak stanari nemaju novaca, (a u pricuvi obicno nema dost love) onda nadju nekog, obicno sustanara, koji popravi cijeli krov a zauzvrat si ovaj napravi stan u potkrovlju. i stanari vise nemaju pravo na tavan, al onaj koji se doselio na tavan mora dozivotno odrzavat krov.
Mislim da je ista rpica i sa suterenima. ekipa je mahom pokupila potpise suvlasnika zgrade i preuredila si podrum u stan. jakoo jakoo sebicno bi bilo da sada trazi da mu suvlasnici placaju odrzavanje tog stana. naravno da ce onaj na prvom katu kad tad to platiti, jer ce vlaga doc i do njega, al to je cijena naivnosti kada su potpisali da se odricu svog djela podruma.

ak je stan bio oduvijek u podrumu, onda to prijavit upravitelju jer je tada prica drugacija!
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2005., 14:53   #10
Quote:
nosorog kaže:
zavisi sta je zajednicko!
jakoo jakoo sebicno bi bilo da sada trazi da mu suvlasnici placaju odrzavanje tog stana.
Iz pitanja proizlazi da vlaga probija kroz zidove, dakle nema riječi o "održavanju stana".
Bilo kako bilo, zakon je jasan kad su u pitanju definicije. Dakle, ovisno o konkretnom slučaju riječ je ili nije o zajedničkom dijelu. Što sebičnost ima s tim?
ssnjoff is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2006., 19:40   #11
Čemu služe tvrtke za upravljanje zgradom?

Tvrtke za upravljenje zgradama zaslužuju zaseban topic, rekla bih. Jel mi netko može objasniti čemu one TOČNO služe i kako se naplaćuju?
Mogu li nam one pomoći da istjeramo frajera iz garaže koju je graditelj ilegalno pretvorio u stan i prodao frajeru kao stan?

Kod koga ste?

Čujem da je Gradsko komunalo katastrofa. Kakva su vaša iskustva? Mi imamo upravitelj stan i čine mi se ok, bar su bili dok nismo potpisali ugovor. Poslije ih, kao i sve, boli kita. S obzirom da nam je predstavnik stanara debil ništa od njih niti od njega.

Kako da ja postanem predstavnik stanara? Jesu li mi obavzeni plaćati naknadu (pristala bih na simboličnu) ili je to kako se dogovore?

Ah, moja omiljena tema. Jel ima tko zainteresiran za temu da se pojadamo jedni drugima?
imago2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2006., 09:21   #12
Quote:
imago2007 kaže:
S obzirom da nam je predstavnik stanara debil ništa od njih niti od njega.
predstavnik je onaj koga odabere više od 50% suvlasnika

za narod kažu da ima vlast kakvu zaslužuje, izgleda da definiciju treba proširiti i na predstavnike stanara

nema ništa lakše nego postati predstavnik stanara, fino na slijedećem sastanku suvlasnika predložiš sebe za predstavnika i za tebe glasa više od 50% istih...
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2006., 10:06   #13
pa to i planiram, iskreno. zadnji put se nisam htjela gurat, kao, žensko, ovo, ono, a relano sam se jedina pobrinula da se nađe upravitelj, sklopi ugovor, uvede kablovska, skupe ponude...

uglavnom, lagano ću da počnem lobiranje, a onda na jesen sazovem sastančić i postanem cappo di cappe

a ondak ću prvo da izlistam sve transakcije s našeg računa koje je prethodni predstavnik napravio pa ćemo da vidimo čija majka crnu vunu prede

kad sam ja najveći muškarac u zgradi, onda znaš kakva je situacija
imago2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2006., 10:34   #14
Quote:
imago2007 kaže:
a ondak ću prvo da izlistam sve transakcije s našeg računa koje je prethodni predstavnik napravio pa ćemo da vidimo čija majka crnu vunu prede
to u nasoj zgradi svaki stanar dobije nakon zavrsnog racuna, tamo negdje u 3. mjesecu za prethodnu godinu...tocno se vidi koliko je novaca sjelo i koliko je potroseno i za sta u prosloj godini.
may@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2006., 10:42   #15
e, da, sto se naknade tice, to je stvar dogovora, da li ce se i koliko isplatiti.
uglavnom kod nas se predstavnik stanara brine o svemu, od pregorene zarulje, potrganih ulaznih vrata ili kontejnera za smece.

hmm, i mene zanima sta ti upravitelji rade osim sto pokupe naknadu za to.?
may@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2006., 14:19   #16
pa ja mislim da oni uskaču ako pukne cijev i ako treba neke veće radove odradit.

kolika je naknada predstavniku, a koliko je stanova u zgradi?

ja bih za 9 stanova tražila 300 kuna, jel mislite da je to puno? ne da mi se radit džabe samo zato kaj mislim da me onda nitko ne bi doživljavao (em sam žena em najmladja valjda)
imago2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2006., 16:38   #17
Upravitelji zgrada su zakonom obavezni. To što oni rade može raditi i sam predstavnik stanara ako se imalo potrudi. Koliko sam ja skužio zakon je donešen jer se puno zgrada, osobito u centru, maltene raspalo jer se stanari nisu mogli dogovoriti oko održavanja zgrade. Sve u svemu mislim da nam je zakon trebao dati mogućnost da i sami vodimo svoje zgrade jer nam upravljači zgrada godišnje uzmu minimum 800,00 kn radili oni išta ili ništa.
vlatx is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2006., 16:45   #18
meni u centru upravlja grasko komunalno... predstavnik je kreten... svaki mjesec plaćam 65kn.. nemam pojma za šta..iako je napisano.. sve je u kraticama što ja neam pojma što znače... čistačicu plaćaju 200kn mjesečno.. još joj ni sredstva za čišćenje ne daju.. onda možete zamislit kolko se blista... lik je kreten.. al stvar je da se nitko ne buni jer su svi susjedi isti... stari debili koji ne čiste svoj vlastiti stan i ne kreče ga po 20 godina... dakle... svrha onog kretena iznad mene je da svaki mjesec zvoni ljudima po stanovima i kupi pare i još nam se čudi što tražimo da se voda iz sistema za grijanje ispusti da možemo renovirati...
__________________
Taz d devl
darkNess(ie) is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2006., 19:37   #19
Koliko plaćate čistacicu?!?

Mi našu čistačicu plaćamo de facto 50 kuna mjesečno, što je 500 kuna. Dolazi (šatro) dva puta mjesečno. Koliko vaša dolazi? Jel čisti? Jel pere prozore na stubištu?

Razmišljam o tome da uzmemo nekog preko SC-a...
imago2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2006., 12:25   #20
Mi smo prije imali neku zenu koja je na crnjaka cistila 2x tjedno, jednom pomela, drugi put nalicila zmusanom krpom i to je bilo 600 kn mjesecno.
Sad nam cisti neki privatnik, dobivamo R1, decko 2x tjedno pere vodom i detergentom i 2x godisnje se peru prozori i to za cifru cca 700 kn mjesecno.
30 stanova je u zgradi.
E, da stambenu pricuvu placamo na ziro racun zgrade i na kraju godine dobijemo papiric gdje pise koliko je tko duzan ili ne.
may@ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:44.