Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.05.2012., 09:09   #401
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Što će točno brati ako poreže prošlogodišnje stabljike? A i sumnjam da čovjek ima vremena rukama istrijebiti sve zaraze koje će mu se pojaviti po bilju. Pesticid i problem riješen.
Pričamo o pauku. To mu se dešava na ovogodišnjim-novim- izbojima. Za ostale boleštine nisam ništa rekao.
orcka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2012., 11:06   #402
Quote:
orcka kaže: Pogledaj post
To je to. Kantu u ruke i otkini sve skupljene listove . Kad si sve pokupio - nahrpu i spali. Ne trebaš ništa špricati.
Potpis . Ista stvar pojavila se lani i meni u nasadu, doduše samo na par grmova koji se nalaze tik uz šumu,... nisam tretirao ničim već uklonio listiće,... do sad sve OK.
KD electronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2012., 20:32   #403
Ma slabo sam ostavio proslogodisnjih mladica jer su bile slabe, ostavio sam svega par komada koje su bile deblje. Maloprije sam proletio posto ja tog nemam puno, par redova i odstranio sam sve sti je zarazeno, primjetio sam da imam dosta zutih paukova, pokoja gusjenica i usiju... cekam da prodju ove padaline pa cu ih tretirati sa svijetlim uljem i calypsom, nadam se da cu nesto i spasiti.
Hvala svima na savjetima
Dinarid is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2012., 13:36   #404
Ispricavam se sto nisam citao temu.Kako stoje stvari sa otkupljivacima kupina,gdje se proizvod u nacelu plasira?Zemljiste imam i u procesu sam skupljanja love za pokretanje nekakve plantazice,nastojim i uciti i informirati se tako da kroz godinu dana moze doci i do realizacije.Posve sam svjestan da mogu potpuno ispusiti zbog pocetnickih gresaka ali sto je tu je.Kolika bi bila odokativno sredstva za pokretanje nasada?Radi li se o desecima tisuca eura u nekoj skromnoj varijanti?Naime cilj mi je skupiti oko 20 tisuca kn,i eventualno aplicirati za neke poticaje.Tek stupam u ovo pa moguce da je post smijesno glup
Baggio is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2012., 09:51   #405
...pa, neću reč da je post glup, ali svakako je nedorečen. Ne možeš očekivati nikakav suvisli odgovor ak ne navedeš o kojoj površini uzgoja se radi, posjeduješ li mehanizaciju, imaš li mogućnost navodnjavanja,...inače, za 1 ha intenzivnog nasada (razmak sadnje 2,8 x 1,2m) trebaš cca 2900 sadnica. Tu je još armatura (stupovi, 3 para pocinč. žice, sidra,zatezači), priprema zemljišta (analiza, oranje, gnojidba),...a treba računati da do treće godine i nemaš nikakav povrat investicije,...
KD electronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2012., 23:03   #406
nikakav povrat investicije,...

Osim ako ne zasadiš recimo steviju u međured, i prodaješ sadnice
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2012., 23:04   #407
Cool, baš sam se toga dobro dosijetio, nakon ARTOA, 3 gemišta.............;O)
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2012., 23:05   #408
Nisam Lisica , ali:

Sutra cu opet znati sve sto treba
bicu slatka, bicu njezna
sutra cu opet voljeti sve ljude
dacu opet sve za druge
Ne govori nista vise, ne, ne pricaj mi
sve te price
ne znam sto bih, ne znam gdje sam
opasna sam(vec sam bijesna!)
Ne proganjaj me vise, ne znam sto bih dala
ne proganjaj me vise, daj, pusti me da spavam
daj, pusti me da sanjam!...
Danas sam luda, ne znam sto hocu
Danas sam luda, zelim samocu!...
Razdiru me neke cudne stvari, pun je mjesec, zbrka u glavi
a sutra cu opet biti ona stara, malo tuzna ali snazna
bit cu opet ja uz tebe, voljeti cu opet sebe
bit cu tvoja, bit ce bolje
samo pusti da me prodje
Danas sam luda...
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2012., 09:22   #409
Ovo je dobro,...
KD electronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 21:44   #410
diabolica, kaj se dogodilo? nije valjda mtaz poklopio kupine? tu pjesmu inače pjevušim kad mi svevišnji pošalje neki užas koji ne mogu spriječiti.
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 01:28   #411
Diabolica, pitanje za tebe. Kada bi trebalo krenuti u zaštitu protiv sive plijesni kupina? Kada se formiraju zeleni plodovi ili još u fazi cvijeta?
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 11:12   #412
Ako je kišno onda početkom cvatnje i u vrijeme cvatnje, kupine cvatu mjesec dana pa da zaštitiš i prve i one kasnije. Znači, procvjetaju pa dok se razvije dosta cvjetova, zaštita, onda opet čekaš, pa zaštita nakon recimo 15 dana. E sad ako najavljuju kišu uvijek bi bilo dobro odraditi to prije kiše. I još nešto, kako pčele briju po cvjetovima, trebalo bi to odraditi kad ih "nema", vjerojatno je to predvečer jer onda odu nanati, jer ujutro zuje već od 8 sati, barem sam ih danas čuo na livadi.
2010 su moje počele cvati 30,05,, a 2011 20,05, ove godine, danas vidio, će to biti za 3-5 dana, jer su cvjetovi u fazi bubrenja.
Ja osobno to odradim samo jednom, i to 15 dana nakon prve cvatnje, prošle godine koja je bila sušna nisam imao problema, ali 2010 je bila lošija zbog puno vlage.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 15:42   #413
Hvala,pomogli ste mi koliko ste i mogli jerbo je post diletantski.Ma tek skupljam informacije,literaturu i nekakve biznis planove,diplomske radove.Cisto me zanima red velicine za neku srednje veliku plantazu,da upoce znam mogu li uopce razmisljat o tome.
Baggio is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 22:06   #414
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Ako je kišno onda početkom cvatnje i u vrijeme cvatnje, kupine cvatu mjesec dana pa da zaštitiš i prve i one kasnije. Znači, procvjetaju pa dok se razvije dosta cvjetova, zaštita, onda opet čekaš, pa zaštita nakon recimo 15 dana. E sad ako najavljuju kišu uvijek bi bilo dobro odraditi to prije kiše. I još nešto, kako pčele briju po cvjetovima, trebalo bi to odraditi kad ih "nema", vjerojatno je to predvečer jer onda odu nanati, jer ujutro zuje već od 8 sati, barem sam ih danas čuo na livadi.
2010 su moje počele cvati 30,05,, a 2011 20,05, ove godine, danas vidio, će to biti za 3-5 dana, jer su cvjetovi u fazi bubrenja.
Ja osobno to odradim samo jednom, i to 15 dana nakon prve cvatnje, prošle godine koja je bila sušna nisam imao problema, ali 2010 je bila lošija zbog puno vlage.
a sa cime tretirati?
Matematika is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2012., 01:12   #415
Quote:
Matematika kaže: Pogledaj post
a sa cime tretirati?
Protiv botritisa Kidan, protiv žute hrđe preventivno neki fungicid, recimo mankozeb. Ako se pojavi ipak hrđa, onda se doda sistemični fungicid, recimo baycor. Protiv kukaca mogu iči insekticidi, recimo calypso, a kasnije u cvatnji karate.

Naravno, ako stalno koristiš ta ista sredstva, njihovo djelovanje će biti sve slabije jer evolucija odradi svoje.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2012., 10:35   #416
Osim Kidana, protiv botritisa se koriste i Cezar, Signum, Teldor, Switch,...
KD electronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 00:25   #417
Trebam savjet iskusnijih. Prošle mi je godine žuta hrđa poharala kupinjak. Ove godine obavljam redovita špricanja fungicidima i za sada ne vidim na listovima nikakvu infekciju. Međutim, a kori prošlogodišnjih stabljika sam našao poneku leziju u kojoj se pojavljuje hrđa. Ono što me zanima je ima li šanse da špricanjem suzbijem infekciju i spriječim širenje na ovogodišnje izbojke dok ne završi berba, ili je to unaprijed izgubljena borba?
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 10:03   #418
Nije izgubljena,... redovitim i pravovremenim tretiranjem adekvatnim sredstvima, održavanjem prozračnosti grmova i uklanjanjem i spaljivanjem zaraženih izboja odmah nakon berbe, mogu reći da sam problem žute hrđe u svom nasadu riješio ili barem sveo na najmanju moguću mjeru.
KD electronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 16:30   #419
Nekako sramežljivo cvatu kupine, i mislim da će ih biti manje.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 18:09   #420
Kod mene baš ima poprilično cvijetova.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:39.