Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.11.2011., 12:52   #441
Mda....samo što se ne mogu "javiti" bez uputnice...a i koliko znam, javlja se nefrologu kad je problem sa bubrezima. Oke, ništa....ja dalje po svom, nemam ionak izbora, a internisti koji su bili dežurni kad sam bila na hitnoj su već rekli svoje, sve navedeno.

Fala ipak.
Sigurna is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2011., 14:12   #442
Quote:
Sigurna kaže: Pogledaj post
Mda....samo što se ne mogu "javiti" bez uputnice...a i koliko znam, javlja se nefrologu kad je problem sa bubrezima. Oke, ništa....ja dalje po svom, nemam ionak izbora, a internisti koji su bili dežurni kad sam bila na hitnoj su već rekli svoje, sve navedeno.

Fala ipak.
Krivo u okrivru Zavoda za nefrologiju, arterijsku hipertenziju i dijalizu,djeluje ambulanta za hipertenziju,tako bila je pogreška na prvo mijestu ići kod kardiologa ,to je zapravo velik problem sustava.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2011., 22:49   #443
Pitanje: jel moguće da mi anihipertenzivi utječu na probavu? Otkad ih pijem imam probleme. Ili bi prije bilo od analgetika?
Sigurna is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2011., 17:38   #444
Quote:
Sigurna kaže: Pogledaj post
Pitanje: jel moguće da mi anihipertenzivi utječu na probavu? Otkad ih pijem imam probleme. Ili bi prije bilo od analgetika?
1.Koji anti hipertenzivi? npr. verapamil može uzrokovati konstipaciju
2.Može i od analgetika.
3.Kakvi probavni problemi?
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2011., 19:08   #445
Proljev. Pijem Ampril (ramipril) i Byol Cor (bisoprololfumarat) i dosta analgetika i diazepama pod zadnje vrijeme.
Sigurna is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2011., 19:28   #446
Quote:
Sigurna kaže: Pogledaj post
Proljev. Pijem Ampril (ramipril) i Byol Cor (bisoprololfumarat) i dosta analgetika i diazepama pod zadnje vrijeme.
Navedeni lijekovi (Ampril,Byol)mogu uzrokovati proljev,iako je vjerojatnije da je od Byola tj. beta blokatora.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2011., 20:18   #447
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Navedeni lijekovi (Ampril,Byol)mogu uzrokovati proljev,iako je vjerojatnije da je od Byola tj. beta blokatora.
Ha, vidiš, nisam povezala...a pijem ga cca oko podne i nikad nemam tegobe prijepodne.

Hvala.
Sigurna is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2012., 11:42   #448
Moja mama ima 68 godina i zbog visokog tlaka, od doktorice opće prakse bez bilo kakvih pretraga dobila je tablete Ampril. Po tim tabletama jako je kašljala, opća praksa zamijenila je za Tritace. I dalje kašlje. Tlak je sada 120/80-90. Međutim, taj kašalj traje već 3 mjeseca. To je nadražajni kašalj,veli mama daje nešto zaškakljau grlu. Napominjem, da je mama terapiju dobila od opće prakse, bez pregleda spoecijaliste i da ima masnoću u krvi. Imali nešto protiv te vrste kašlja? Hvala na odgovoru.
regr72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2012., 18:39   #449
Quote:
regr72 kaže: Pogledaj post
Moja mama ima 68 godina i zbog visokog tlaka, od doktorice opće prakse bez bilo kakvih pretraga dobila je tablete Ampril. Po tim tabletama jako je kašljala, opća praksa zamijenila je za Tritace. I dalje kašlje. Tlak je sada 120/80-90. Međutim, taj kašalj traje već 3 mjeseca. To je nadražajni kašalj,veli mama daje nešto zaškakljau grlu. Napominjem, da je mama terapiju dobila od opće prakse, bez pregleda spoecijaliste i da ima masnoću u krvi. Imali nešto protiv te vrste kašlja? Hvala na odgovoru.
Ma nemogu vjerovati. Dr. joj je dala istu (ramipril) stvar samo od druge firme. Suhi kašalj je jako dobro poznata nuspojava ACE inhibritora. Zamjena je blokator angiotenzina II,ali vam ide samo na preporuku interniste,baš za ovakve slučaje (nepodnošenje ACE inh.)npr.Val,Losartic itd.
(za tu dr.).Mislim pusti da se žena muči od nečeg očitog. Dakle neka se vaša majka javi u opću internističku ambulantu.

Zadnje uređivanje hrvoje dr. : 07.01.2012. at 19:39.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2012., 00:07   #450
Hvala na odgovoru.
regr72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2012., 16:41   #451
Quote:
regr72 kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru.
Nema na čemu i drugi put.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2012., 22:21   #452
Dakle ovako, već nekoliko godina (s tim da je u zadnje vrijeme to češće) osjetim ponekad niz simptoma: mučnina, slabost, crvenilo lica, pritisak u glavi, zujanje u ušima (sve istovremeno) i tako to traje otprilike po 2 sata, a javlja se ili popodne ili navečer. I bude mi stvarno loše, tako da moram leći.
Pomislila sam da je riječ o visokom tlaku, ali kako sam uvijek bila teški niskotlakaš, tješila sam se da nije to.

I tako danas uzmem ja tlakomjer, a nisam se uopće nešto loše osjećala, kad ono 146/98, što znači da mi je zapravo u onim gore opisanim stanjima tlak tko zna koliki!
Ono što me zapravo zanima...kod mene su te epizode uvijek bile povezane sa stresom. Pitanje moje je, je li uopće moguće tlak izazvan psiohološkim razlozima, regulirati prehranom? Ili se tu moraju lijekovi uključiti? I bi li u tom slučaju bili bolji psihofarmaci, betablokatori ili nešto treće?

Zadnje uređivanje magic potion : 26.01.2012. at 22:29.
magic potion is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2012., 17:10   #453
Quote:
magic potion kaže: Pogledaj post
Dakle ovako, već nekoliko godina (s tim da je u zadnje vrijeme to češće) osjetim ponekad niz simptoma: mučnina, slabost, crvenilo lica, pritisak u glavi, zujanje u ušima (sve istovremeno) i tako to traje otprilike po 2 sata, a javlja se ili popodne ili navečer. I bude mi stvarno loše, tako da moram leći.
Pomislila sam da je riječ o visokom tlaku, ali kako sam uvijek bila teški niskotlakaš, tješila sam se da nije to.

I tako danas uzmem ja tlakomjer, a nisam se uopće nešto loše osjećala, kad ono 146/98, što znači da mi je zapravo u onim gore opisanim stanjima tlak tko zna koliki!
Ono što me zapravo zanima...kod mene su te epizode uvijek bile povezane sa stresom. Pitanje moje je, je li uopće moguće tlak izazvan psiohološkim razlozima, regulirati prehranom? Ili se tu moraju lijekovi uključiti? I bi li u tom slučaju bili bolji psihofarmaci, betablokatori ili nešto treće?
Moguća je psihogena hipertenzija. Kolika vam je težina a visina ?
Treba najprvo tlak više puta izmjeriti kod liječnika,a po potrebi i Holter RR. Ovisno o vrijednostima se može razmisliti o terapiji npr. ACE inhibritor(npr. ramipril-Ramed),Blokator Ca kanala(amlodipin-Amonex),diuretik (indapamid-Indamid).
Ono što sad možete je ako postoji problem prekomejrne težine,reducirati TT,manje soliti hranu i uključiti tjelovježbu.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2012., 19:30   #454
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Moguća je psihogena hipertenzija. Kolika vam je težina a visina ?
Treba najprvo tlak više puta izmjeriti kod liječnika,a po potrebi i Holter RR. Ovisno o vrijednostima se može razmisliti o terapiji npr. ACE inhibritor(npr. ramipril-Ramed),Blokator Ca kanala(amlodipin-Amonex),diuretik (indapamid-Indamid).
Ono što sad možete je ako postoji problem prekomejrne težine,reducirati TT,manje soliti hranu i uključiti tjelovježbu.
Mršava sam. Problem prekomjerne težine nemam, ali istina je da skoro svu hranu solim. Pa ću pokušati to smanjiti i kavu ograničiti na samo jednu dnevno...
magic potion is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2012., 19:40   #455
Quote:
magic potion kaže: Pogledaj post
Mršava sam. Problem prekomjerne težine nemam, ali istina je da skoro svu hranu solim. Pa ću pokušati to smanjiti i kavu ograničiti na samo jednu dnevno...
I nezaboravite vježbanje+ da još nešto dodam trebalo bi učiniti osnovne pretrage(opća biokemija,KKS,EKG)
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2012., 16:47   #456
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
I nezaboravite vježbanje+ da još nešto dodam trebalo bi učiniti osnovne pretrage(opća biokemija,KKS,EKG)
Evo da podijelim iskustvo... prije cetiri godine sam prilikom priprema za odlazak na rad u Irak prilikom rutinske provjere zdravstvenog stanja primjetio da povremeno imam visok tlak. Nakon nekoliko provjera ljekar mi je prepisao lijekove koji ce to regulisati. Medjutim, to se nije desilo i na pregledu za posao sam teskom mukom prosao nakon nekoliko uzastopnih mjerenja. Pustili su me sa 150/90 jedva... svi ostali nalazi su bili OK. Inace, i moj doktor je od pocetka govorio da se ne sikiram previse i da je to razlog svemu. Tada sam imao 36 godina, nisam bio posebno fizicki aktivan i bio sam tezak blizu 80 Kg na 180 cm visine, dosta sala, nisam pusio... nije bilo nekog posebnog razloga za visok tlak. Od tada sam totalno promijenio zivotni stil, prehrana iz korijena promijenjena vozim bicikl 100ak kilometara sedmicno, crossfit i treniram grappling rekreativno. Sada tezim 69 Kg, sala vise nema a prehrana maksimalno izbalansirana. Medjutim, za sve to vrijeme kada god sam mjerio tlak kod kuce bio je OK, odem doktoru - visok. Tablete sam, naravno, prestao piti. Znam za "bijelu kutu" i slicno, ipak mislim da je tlak takva varijabla da moze biti bilo sta a definitivno u mom primjeru uzrokovano nervozom i stresom. Znaci, za bilo kakvo ozbiljnije pracenje - holter
Pozdrav svima
avayan is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2012., 23:26   #457
Ispričavam se što koristim temu za ovo, ali forumašici koja mi je u vezi posta na ovoj temi poslala PM, ne mogu poslati poruku.
Pa ako vidi, vidi...
magic potion is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2012., 21:11   #458
što napraviti u situaciji kad tlak značajno varira? npr. ujutro mi bude dosta nizak, a poslijepodne skoči na 140/95
pretpostavljam da kad bih pila nešto, da bi mi to još više snizilo ovaj jutarnji. a ionako mi bude baš loše.
-Cruella- is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2012., 20:46   #459
Quote:
-Cruella- kaže: Pogledaj post
što napraviti u situaciji kad tlak značajno varira? npr. ujutro mi bude dosta nizak, a poslijepodne skoči na 140/95
pretpostavljam da kad bih pila nešto, da bi mi to još više snizilo ovaj jutarnji. a ionako mi bude baš loše.
Potrebno je 1.tlak izmjeriti kod dr.
2. Učiniti opću lab obradu ,u obzir bi dolazio i holter RR.
3.Vidjeti imali pridružena bolest npr. DM,dislipidemija
4.Pratiti vrijednosti RR i tek onda se može razmišljati o antihipertenzivnoj terapiji.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2012., 01:03   #460
Evo i mene ovdje.Ja već duže vremena pijem concor cor1,25mg zbog preskakanja srca.Sve je počelo prije par god.lupanjem srca,preskakanjem,iako mislim da mi je strah još dodatno učinio svoje kad se to počelo dešavati.Krenula sam na pretrage krv,urin,štitnjača,uzv bubrega,rtg pluća,ergometrija,holter....Prvo mi je prepisam atenolol od 25 mg,nakon njega ipak cocor cor 2,5.Zadnje što sam napravila je uzv srca kod kardiologa koji me i umirio,prepisao concor i kojem idem dalje doduše zadnji put 2009.Nalazi su manje više ok,srce zdravi,nešto ekstrasistola ...ali s vremenom se sve smirilo normaliziralo,na zadnjem pregledu i doza smanjena na 1,25 nju i sad pijem.Tlak mi je inače nizak 90/60,no zadnjih dana mi se vrti,neku težinu osjećam u prsima,glavobolju i danas izmjerim tlak 150/90.Od kuda sad krenuti?Koje pretrage ponavljati?Inače radim stresan posao,nedavno sam imala spontani pobačaj...I probleme sa vratnom kralježnicom.Vježbam,idem na masaže,hranim se dosta zdravo,a kg imam višak 74 kg i 165 cm.33godine
__________________
Ma daj okreni taj ringišpil u mojoj glavi...
zara01 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:22.